Linux Fanteziden Öteye Gidemez

aydinkz

New member
Window kullanıyorum ama LİNUX kullanmak istiyorum artık :) ! Bir kaç gündür Linux'ü araştırıyorum arkadaslar ''Derya deniz'' derler ya tam tabiriyle LİNUX tanımı!Neler yokki sunu anladım her babayigidin harcı değil :) ben bilgisayar kullanıyorum diyen LİNUX'ü kullanamaz heralde , belki kullansada bir adım atar sonra çakılır kalır yerinde BENCE! LİNUX bir bagımlılık, hobi, ugraş! Bir sürü çeşiti var herkes kendisine göre kolay olanı önermiş :)Yarım kalmıs işi bitirmek isteyenler var ama tek elden olmazsa biraz zor gibi görünüyor Windows'a karşı! bakalım ben Mandriva'yı gözüme kestirdim ondan başlamak istiyorum :) Her türlü öneriyede açıgım arkadaşlar!

Wolf_263

Banned
ben bilgisayar kullanıyorum diyen
Bu söze kimi zaman gıcık olurum. Bir çok kitap "Bilgisayar öğreniyorum vb." başlıklarını kullanıyor ama sadece Windows hakkında bilgiler veriyor.
Bir kimsenin "Ben bilgisayar kullanıyorum." demesi için en az 2 tane işletim sistemine (Windows, GNU/Linux) bakmış olması gerekir. Sadece Windows'u bilip de "Ben bilgisayar biliyorum." diyen adamın yemişim bilgisayar bilgisini.

katilichi

New member
korsan yazılım kullanmak mı daha iyi yani. Türkiyedeki windows kullanıcılarının çok büyük bir oranı lisanssız olarak işletim sistemini kullanıyor. Diğer ülkelerdeki gibi bunun takibi mutlaka ileride yapılacak. O zaman göreceğiz LINUX gücünü...

Just Wait...

enviro

New member
Yerli malı yurdun malı, herkes pardus kullanmalı.
Windows kullanmayı ben de istemiyorum, ama bir yerde iş gereği mecbur kalıyoruz.

Özellikle mühendislik programlarında linuxta seçenek yok. Qcad falan çok basit kalıyor. Autocad, Solidworks,Catia v.s. wine da çalışır diyenler bu programları tam bilmiyor olsa gerek. Çalıştırsa bile bu yeterli değil çünkü wine da çok düşük performans verirler. Tek çözüm yazılım firmalarının linux versiyonlarını da çıkartması.

Ben kasıtlı olarak linux versiyonlarını hazırlamadıklarını düşünüyorum. Çünkü adamlar zaten büyük bir rekabet içinde, eskiden 3-4 yılda bir yeni versiyon çıkarırlarken, şimdi her sene yeni versiyon çıkartıyorlar. Hem windows hem linux versiyonu çıkartması yaklaşık 2 kat iş gücüne ihtiyaç duymasını gerektirecek. Bu da maliyetlerini arttıracak. Zaten 3000$ dan satmakta zorlandığı ürünün müşterisi 2ye bölünecek. Aynı fiyattan satmaya devam ederse karlılığı azalacak.

Ayrıca kendisi ve rakip firmalar linux versiyonu üretmediği sürece müşterisi windowsta kalmaya mecbur. Niye yapsın ki linux versiyonunu??

phoenixx

New member
gittiniz ve yeni bir laptop aldınız....

vista kurulu üzerinde... ama vistadan hepimiz bir miktar şikayetçiyiz...

xp kurmak istediniz... maksimum 1-2 saat arası kurlumu biter... zamanınızı alacak şey de xp driverlarını bulmak ve indirmektir...

ama linux kurayım dediniz... o zaman iş değişiyor... şimdi diyeceksinizki linux driverları otomatik tanıyor... :D

-parmak izi okuyucu
-yüz tanıma sistemi
-hot keyler
-hdmi bağlantı
-hd ses
-laptopun üstündeki 5+1 ses sitemi
-uzaktan kumanda alıcısı
v.b.

donanımları ne yazıkki tanımıyor...

onları nasıl bulacağız...

2 günde belki... yoksa burda linux 10 numara diyen arkadaşlar driver yazacaklar bize...

:)

Türkiye' de yaşıyorsanız elinizdeki makinada herşeyi yapmak istiyorsanız... windows kullacaksınız...

Ne yazıkki başka alternatifimiz yok...

Keşke devlet pardus için daha büyük bir bütçe ayırabilse... Fakat onlarında işine gelmiyor ne yazıkki...

çünkü microsoft ürünlerinden de para kazanıyorlar...

speclyzer

New member
Linuxu ben de çok seviyorum ama şu an içn windowstan kopmak çok zor. arkadaşın dediğine katılıyorum şu an için linux fantaziden öteye gidemez. belki bi 5-10 yıl sonra olabilir. microsoftun popülerliği gün geçtikçe azalıyo zaten. linux tan da daha kullanışlı ürünler çıkarsa neden olmasın.

Kalite ve stabillik açısından linux gerçekten iyi ama kullanışlılık yok. Windowsta ise tam tersi, sistem olarak zayıf ama kullanışlılık(basitlik) ve görsellik(sadece grafik ve efektleri demiyorum) açısından üstün.

Ayrıca pardüsü öve öve bitiremiyolar Türk yapımıya sözde. Pardüsün sadece kabuk kısmı (yani kullanıcıya gözüken tarafı yani ekranda gördüğünüz kısmı) bize ait. Çekirdeği bize ait değil yine bildiğiniz linux çekirdeği marifet zaten çekirdeğini yazabilmek. rezillik bişey zaten. onun yerine fedora suse yada ubuntu kullanın daha iyi sonuç alırsınız.

patesi

New member
linux için önce oturucam bi ay 6 ay kullanıcan
ama oyun için değil kendini geliştirmek ve en ince bitini öğrenene kadar(nasıl ki windowsu çoğu bilgisayarcı insan olarak biliyosak)
ondan sonra oturucaz server kısmını çalıştırıcaz
kulak dolumu bilgilerle aaa linux hızlıymış
az ram yermiş güzelmiş deyip öyle bodoslama dalıp sonra ağız üstü çakılmıycaz

3500 makineyle birlikte linux e geçtim türkiye ve ortadoğu ofislerimizde
tık demedi valla
kurumsal çözümlerinde hiçbir sorun yaşamadım
ama önemli olan iyi bilgi :D

patesi

New member
gittiniz ve yeni bir laptop aldınız....

vista kurulu üzerinde... ama vistadan hepimiz bir miktar şikayetçiyiz...

xp kurmak istediniz... maksimum 1-2 saat arası kurlumu biter... zamanınızı alacak şey de xp driverlarını bulmak ve indirmektir...

ama linux kurayım dediniz... o zaman iş değişiyor... şimdi diyeceksinizki linux driverları otomatik tanıyor... :D

-parmak izi okuyucu
-yüz tanıma sistemi
-hot keyler
-hdmi bağlantı
-hd ses
-laptopun üstündeki 5+1 ses sitemi
-uzaktan kumanda alıcısı
v.b.

donanımları ne yazıkki tanımıyor...

onları nasıl bulacağız...

2 günde belki... yoksa burda linux 10 numara diyen arkadaşlar driver yazacaklar bize...

:)

Türkiye' de yaşıyorsanız elinizdeki makinada herşeyi yapmak istiyorsanız... windows kullacaksınız...

Ne yazıkki başka alternatifimiz yok...

Keşke devlet pardus için daha büyük bir bütçe ayırabilse... Fakat onlarında işine gelmiyor ne yazıkki...

çünkü microsoft ürünlerinden de para kazanıyorlar...
herkes için windows daha avantajlı neden
tembel bir yapımız var
hazırda armut piş ağzıma düş varken neden uğraşıyım diyoruz
evet bu da güzel bişi çoğu kullanıcı için
hazır elimde varken neden kasıyım linux için diyoruz
yok ordan alıcam o driver ı kurucam
ordan tanıtıcam
yok synaptic den paket bulucam yükliycem falan
ewet hepsinde haklısınız

neden mi
kendimizi geliştirmeyi sevmiyoruz
:D

ama sonra da ağlıyoruz neden gelişemiyoruz diye:D

neden mi

çünki balığı baştan kokutamıyoruz da ondan :D

phoenixx

New member
herkes için windows daha avantajlı neden
tembel bir yapımız var
hazırda armut piş ağzıma düş varken neden uğraşıyım diyoruz
evet bu da güzel bişi çoğu kullanıcı için
hazır elimde varken neden kasıyım linux için diyoruz
yok ordan alıcam o driver ı kurucam
ordan tanıtıcam
yok synaptic den paket bulucam yükliycem falan
ewet hepsinde haklısınız

neden mi
kendimizi geliştirmeyi sevmiyoruz
:D

ama sonra da ağlıyoruz neden gelişemiyoruz diye:D

neden mi

çünki balığı baştan kokutamıyoruz da ondan :D

linuxte solidworks veya catia çalıştırda göreyim ne kadar linux bildiğini...

allah allah...

ben sana burdan program sölicem sende linüxte çalıştıracaksın...

o zaman göreyim ne kadar özgürsün...

phoenixx

New member
linux için önce oturucam bi ay 6 ay kullanıcan
ama oyun için değil kendini geliştirmek ve en ince bitini öğrenene kadar(nasıl ki windowsu çoğu bilgisayarcı insan olarak biliyosak)
ondan sonra oturucaz server kısmını çalıştırıcaz
kulak dolumu bilgilerle aaa linux hızlıymış
az ram yermiş güzelmiş deyip öyle bodoslama dalıp sonra ağız üstü çakılmıycaz

3500 makineyle birlikte linux e geçtim türkiye ve ortadoğu ofislerimizde
tık demedi valla
kurumsal çözümlerinde hiçbir sorun yaşamadım
ama önemli olan iyi bilgi :D

3500 makinede office internet ve mail olanaklarından faydalanıyorsanız... 350 000 makinede çalıştırayım istediğin linüxü...

İlk önce laf attığın kişinin linüx bilgisini bir öğren ondan sonra konuş...

bende bir linüx kullanıcısıyım.... ama her istediğimi yapamıyorum... sıkıntım ondan...

yukarıda da yazdım. catia ve solidworks ü çalıştır linüxte sonra göreyim ne kadar linüx bildiğini....

3500 makinede open office çalıştırmaya benziyomu gör bakalım....

tek kıvırma şansın onlar windows programları diyebilirsin....

o zaman bana o programlarla aynı işi yapan bir alternatif göster....

bende şirketimdeki bütün bilgisayarlar sistemlerini linüx ile değiştireyim...

UOS_0013

New member
Bakin en iyisi ben size Linux'un degerini soyle anlatayim;

Elimde gomulu sistem (embedded) bir bilgisayar var. Bunu endustriyel bir makinede ya da robotta kullanacaksiniz. Buna isletim sistemi yazmak yerine Linux yuklersiniz. Sonra uzerine istediginiz programi C veya C++ ile kolaylikla yazar calistirirsiniz... Simdi bir gomulu sisteme (misal Gumstix'e) xp ya da herhangi bir Windows surumu yukleyebilecek babayigit bir Windows savunucusu varsa buyursun gelsin :D

Ayrica bu konun bu forumda bu derece uzatilmasini da anlasilmaz buluyorum... Burada Linux ile ilgili 'BILGI'lerin paylasilmasi lazim... Ben oyun oynayamiyorum, Solidworks calismiyor gibi sikayetleri baska bir forum altinda yapilmasi daha uygun sanki...

phoenixx

New member
Bakin en iyisi ben size Linux'un degerini soyle anlatayim;

Elimde gomulu sistem (embedded) bir bilgisayar var. Bunu endustriyel bir makinede ya da robotta kullanacaksiniz. Buna isletim sistemi yazmak yerine Linux yuklersiniz. Sonra uzerine istediginiz programi C veya C++ ile kolaylikla yazar calistirirsiniz... Simdi bir gomulu sisteme (misal Gumstix'e) xp ya da herhangi bir Windows surumu yukleyebilecek babayigit bir Windows savunucusu varsa buyursun gelsin :D

Ayrica bu konun bu forumda bu derece uzatilmasini da anlasilmaz buluyorum... Burada Linux ile ilgili 'BILGI'lerin paylasilmasi lazim... Ben oyun oynayamiyorum, Solidworks calismiyor gibi sikayetleri baska bir forum altinda yapilmasi daha uygun sanki...
Windows XP Embedded - Vikipedi

Linux kullanıcılarının Windows kullanıcılarına azimle Linux'u savunup biraz uğraşarak Linux'ü öğrenebilecekleri konusu, linux kullananlarında Windowsa geçmeleri durumunda aynen geçerlidir...

Yukarıdaki linke bir göz at... Ufak bir açıklama... Xp yeterli bilgiye sahip isen herşeyi yapabileceğin bir işletim sistemidir...

Pda larda bile windows kullanabiliyorsan... Gerisini boşver... Embadded sistemler windows ile çalışıyor...

Bu forumda linux ile ilgili herşey tartışılıyor... herşeye rağmen linux ün özgür bir yazılım olmadığıda tartışılacak tabiii...

Özgürlikten kastınız sadece lisans meselesi... Orda haklısınız... ama elime geçen herhangi bir programı bilgisayarımda çalıştıramıyorsam ben buna özgürlik demem....

Not: Bende bir linux kullanıcısım... Evimdeki 3 bilgisayarımdan 1 inde ubuntu kurulu...

Linuxe kurumsal olarak büyük bütçeler ayrılıp gelişitirilmediği taktirde, büyük yazılım firmaları linux için sürüm çıkarmayacaklar....

Keşke olsada bu lisans derdinden kurtulsak... ama nerde????

a_koksal

New member
aradığın bütün driverları bulamazsın...
driver ı bulursun donanimi tanitamazsın... ( ekran kartı için 2 gün uğraştım fx5200 için tanımadı )
wireless e bağlanmaz, bağlansa veri göndermez...
desteklenmeyen bi driver yükledin mesela windows driver i ile tanıttın sisteme sistem açılmaz...
directx isteyen oyunları yükleyemezsin...
oyunlara crack yapamazsın...
önüne gelen her programı bulamazsın...
geniş ekranı yüksek çözünürlikte desteklemez...

ve siz hala linüx diyorsunuz... bravo ...
neymiş özgürlükmüş...
istediğini bulamıyorsunki özgür olasın...
açık kaynak kodlu diyorsunuz...
pencerenin rengini değiştirirsin belki kaynak kodlarından...
kaçtane linux kullanıcısı yeni bir program yazabilir?
en basitinden bir winamp yazin bakalim...
yani linuxtede yapilanları kullanıyorsunuz,windowstada...
onun için mecburen forever windows canım...
ayne destekliyorum hep linux kullanim dedim hep önüme problemler çıktı. her defasında windowsa geri döndüm acı veya tatlı linuz windows la uyumunu %100 e çıkarmasdıkça bedava dağıtıma devam eder. bir yere gelebilmek için düşmanını tanıtıp onun silahlarını da kullanmayı bilecek ok

dvdwriter

New member
yaklaşık 650 makinaya bir yıldan uzun süre fedora linuxla hizmet ettik
o zamanlar 5-6-7 felan vardı şimdi 11 oldu. her altı ayda bir yeni sürüm
çıkıyor diyebilirim. git gide de gelişiyor.

ancak ben halen kurumsal olarak kullanma taraftarı değilim. windows
halen tek tabanca.

fakat linuxa da sadece fantezi demek fazlaca ağır hakaret olur. bireysel
kullanımda linux iidir. msn ve oyun gibi ehli keyf işlerle uğraşmıyorsanız
linux hani nerdeyse en iyisi.

bana windowsla ilgili virüs sayın desem herkes en az bir iki tane söyler.
hadi linuxla ilgili sayın desem, belki bir çoğumuz google'da aratarak bile
bulamayız.

bozbey_54

New member
Bütün Yorumları Okudum, Şimdiden söyliyim programlama bilgim yok... Ama Sırf Lisans ücreti ödememek için Linux'a geçtim, başlarda çok zor olacağını düşünüyordum ama sıradan bir kullanıcı için hiçte zor değilmiş her geçen gün yeni bir şey öğreniyorum ve artık Backtrack dağıtımını kurmayı düşünüyorum, he birde celeron 2.4 ghz ve 1 gb ram ile gayet iyi çalışıyor en azından windowstan iyi çalışıyor... birde şu xpdeki gibi legal xp gibi crack derdi yok... virüs yok denecek kadar az sıradan işlermler yapabiliyorum bağzıları c\c++ da iyi iş çıkarıyor diyor ama denemedim bilmiyorum[programlamaya yeni başladım :)]... ama linux birgün windows u geçecek buna eminim [kullanıcı açısından...]

rufian

New member
linux de virüs az ise ya da yoksa sizce bu sadece o programın iyi olmasındanmıdır..az kullanımı olması ya da bankacılık işlemleri vb işlemler için çok kullanılmaması ve buna mukabil zarar lı yazılım yazan kişilerin ilgisini çekmemesi de bu na sebep olabilirmi...
pc lerimizdeki işletim sistemleri amaç değil hayatımızı kolaylaştırması gereken araçlar ve açık olan bişey var ki şu anda bu rahatlığı sağlayan taraf microsoft. takip ettiğim yaklaşık 7 senedir bir türlü istenen hayal edilen seviyeye gelmemiş bir yazılım malasef linux. gs fb rekabeti gibi değerlendirmemekte fayda var...yazılım tasarım vs vs üretmek için hangisi size maksimum performansı en az eforla sunuyorsa o sizin için kesinlikle en iyisidir..