Linux Fanteziden Öteye Gidemez

zoece

New member
Arkadaslar daha önce bir hayli linux deneyimim oldu, ve 1 ay önce kurum olarak pardus ve kısmende olsa ubuntu ya geçtik yaklask 125 pc var sistemde. İnanın tam 1 aydr ewe gelemez oldum.. Her gün ayrı bir sorun hergün ayrı bir arıza. Nasıl yapılacagını biliyosun fakat en küçük arızası yarım saatte halloluyor. Hele ki pardus resmen rezil etti beni !

Linux cular kızıcak fakat bende zamanında çok durdum linuxun arkasında ama simdi anlıyorum ki linux bir fantezidir ve ötesi yoktur..

Windows'a dewam.. Yarım tüm makineleri win xp yapacagım.. Saolsun tek tek ugrasmiyacagm server2003 ün ris uygulaması var .

Sizlere sözüm şu ki linux ile kurumsal işlere karışmayın.. Rezil den de öte oluyorsunuz..

gorgoroth)

New member
kardeş elbette haklısın windows hata verdimi kendi hatasını nasıl düzeltilebileceğini bile gösterir ama linux benim için hatta birçok teknisyen arkadaşım için bile çok zor bir deneyim oldu sanki pusuya yatıyo yaaa elbette destekçisi az kabul ediyorum ondan daha güçlü ve hızlı ilerleyemiyor ama windows'un ilk sürümlerinden olan win95 bile ki linux'tan daha aşşağı bi altyapı ile kurulmuştu belirtmek isterim bunu microsoftun 95'i ürettiği zamanlarda milyar dolarları yoktu şimdi var ve belirtmek isterim 95'i bile linux'a tercih ederim linux çok zor umarım microsoft bi alırda düzgün bi hale sokar linux'u çünkü alacak söylentileri var en son yüklü bi miktar teklif etti linux'un tüm hakları için...

ali_63kal

New member
linuxu daha kullnmadım ama çoğu kişi kurumsal olarak kullanışşız olduğunu öngörüyor eğer ev kullanıcısı isen kullanabilrisin makineyi formatlamaya bile gerek kalmıyor artık sanal makine var

Yeşil Gözlü

Altın Üye
ben kullandım ve açıkçası beğenmedim herşeyi çok zorlaştırmışlar yaw 1 hafta sonra windows a geri döndüm en ii si windows gerçi oda vista da sapıttı ama sonradan düzeltti en azından (gerçi hala eksikleri var vistanın) windows se7en ı 4 gözle bekliyorum bakalım nası olcak

mastercin

New member
bence linux kendini bilgisiyar dalaında geliştirmek isteyenler için mükemmel bi yazılım!!!tamam zor bi yazılım ama önemli olan microsoft a bağlı kalmadan bişiler yapabildiğimi görmek benim için mükemmel bir hiss...hem şunuda söleye bilirim hardware için bile güzel makinanız kasılmadığı için daha uzun ömürlü bir haline geliyor...programlama dilini kullananlar için mükemmel bi yazılım....

nebiaydogd

New member
kurumsal network ayarlıycaksan zaten server kısmında çok fazla seçeneğin yok ama 125 pcyi yöneticem diyosan kurarsın remote desktop paşa paşa yürür işletim sisteminin de pek fazla bir önemi kalmaz önemli olan şey şu 125 bilgisayar ile ne yaptığınız yani hangi uygulamalar çalışacak ve uygulamalarınız hangi sistemde sorunsuz çalışıyor

phoenixx

New member
aradığın bütün driverları bulamazsın...
driver ı bulursun donanimi tanitamazsın... ( ekran kartı için 2 gün uğraştım fx5200 için tanımadı )
wireless e bağlanmaz, bağlansa veri göndermez...
desteklenmeyen bi driver yükledin mesela windows driver i ile tanıttın sisteme sistem açılmaz...
directx isteyen oyunları yükleyemezsin...
oyunlara crack yapamazsın...
önüne gelen her programı bulamazsın...
geniş ekranı yüksek çözünürlikte desteklemez...

ve siz hala linüx diyorsunuz... bravo ...
neymiş özgürlükmüş...
istediğini bulamıyorsunki özgür olasın...
açık kaynak kodlu diyorsunuz...
pencerenin rengini değiştirirsin belki kaynak kodlarından...
kaçtane linux kullanıcısı yeni bir program yazabilir?
en basitinden bir winamp yazin bakalim...
yani linuxtede yapilanları kullanıyorsunuz,windowstada...
onun için mecburen forever windows canım...

Eylemm!

New member
aradığın bütün driverları bulamazsın...
driver ı bulursun donanimi tanitamazsın... ( ekran kartı için 2 gün uğraştım fx5200 için tanımadı )
wireless e bağlanmaz, bağlansa veri göndermez...
desteklenmeyen bi driver yükledin mesela windows driver i ile tanıttın sisteme sistem açılmaz...
directx isteyen oyunları yükleyemezsin...
oyunlara crack yapamazsın...
önüne gelen her programı bulamazsın...
geniş ekranı yüksek çözünürlikte desteklemez...

ve siz hala linüx diyorsunuz... bravo ...
neymiş özgürlükmüş...
istediğini bulamıyorsunki özgür olasın...
açık kaynak kodlu diyorsunuz...
pencerenin rengini değiştirirsin belki kaynak kodlarından...
kaçtane linux kullanıcısı yeni bir program yazabilir?
en basitinden bir winamp yazin bakalim...
yani linuxtede yapilanları kullanıyorsunuz,windowstada...
onun için mecburen forever windows canım...
:clap:clap

boeas

New member
Şuanda cevap yazdığını forumu bile linux'a ve onun sayesinde körüklenen gnu - gpl kurum ve lisansına borçlusunuz. Ne zamanki ülke olarak Windows'a ve office para verip almaya başlarız ozaman linux fantazimi değil mi anlaşılır. Kurumsal çalışmalarda zor ona itiraz etmiyorum ama phoenixx dediği gibi rezilde değil ben win95'de ekran kartı tanıtmak için saatlerce uğraştığım günleri biliyorum. Şuanda win. donanımlar kolay tanınıyorsa bu tamamen microsoftun tekelinden. Adamlar kernel geliştiren ekip gibi driver geliştiren ekip kurdular donanımınızın bilgisini verin driver'ını biz yazalım diye ama büyük firmalar uğraşmak istemiyor. ve linux geliştiricileride hiç bir bilgisi olmadığı donanıma driver yazmaya çalışıyor.
Diğer win. oyun ve yazılımları için ise wine ve www.playonlinux.com adreslerini öneririm.

hamhum

New member
linux eğlence için değildir. windowsa göre daha güvenlidir, ve linuxta bırakın winamp yazmayı, winampa göbek bile attırabilirsin ;) birazcık araştırma. 125 pc yi sağlıklı çalıştıramadık diye linuxa değil kendimizi kontrol etmeyliz. kaldıki ben 300 pclik bir ağı yönetiyorum. serverda linux/unix tabanlıdır.

ayrıca microsoftun bırakın linuxu satın almayı, yanına bile uğrayamayacağını söylemem gerek bile yok. linux satılamaz, isteyen herşekilde derleyip kendi linux sürümünü piyasaya çıkarabilir. özgür yazlımın mantığı budur.

ayrıca winzortta 1000$ verip kullandığınız programların karşılığı ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak linunxta karşılıkları vardır. açık kaynak kodlu; yani kendi isteğinize göre derleyip çalıştırabilirsiniz ;)

winzortta oyun oynamak yerine daha öğretici belgelere bakıp, okuyup faydalı birşeyler öğrenmek, en azından ön yargılı yaklaşılan linux hakkında döküman oköumak sizler için daha faydalı olacaktır.

kimsenin kölesi olmamanız dileğiyle ;)

byramic

New member
Linux

Bende işyerinde Pardus kurdum canıma okudu.Bir yazıcı-fotokopiyi tanıtmaya 2 saat uğraşdım, gene de olmadı.Firefox olayına hiç girmicem bile..Ağır çekim merkezi !!!

phoenixx

New member
madem linux winamp yapabilirsunuz...
autocad 2009 la solidworks 2009 u linuxte çalıştırında görelim nekadar linux bildiginizi...

linuxe directx li herhangi bir programi ne zaman çalıştırabildiniz...
linux güzel canım, masa üstü süper ama işimize yarayan programlari kullanamıyoruzki
wine biyere kadar kurtarıyo...
varmı erkek olanınız autocad 2009 la solidworks 2009 u çalıştırabilecek...
autocad 2000 demiyorum o çalışıyor. ama yenileri directx kullanıyor...
bunlar sadece benim denediklerim...
forumda linuxu kurupta ihtiyacı olan programları çalıştıramayan programları yazsın diye başlık açsam binlerce sayfa konu başlığı olur ...

bilgisayar kullanmak sadece internete girip müzik dinlemek değil. her istediğini yapmaktır....
esnek pencerelerle, sürekli hata veren amsn ile, yavaş çalışan firefox ile olmaz bu iş...

phoenixx

New member
neymiş linüxte alternatif ücretsiz programlar varmış...
sanki windowsta sürekli lisanslı program kullanıyoruzda linuxte bedava kullancaz...
hem winampın, office in, yedekleme programlarını ücretsiz kullansam ne olur.
windowstada var onların ücretsizleri (hatta openoffice windows içinde ücretsiz)
photoshop,3dmax,flash8 ve daha niceleri bizim ihtiyacımız olan yazılımlar yok...
üreticilerde yapmıyor linuxe gore linux kullanıcıları turkcellin özgür kızı gibi ben özgürüm ben özgürüm diye dolaşıyo...
:D
güldürmeyin insanları kendinize ...
driver yazdıracakmışız...
kardeş driver yazdırmayın windowsta hazırı var...
onu kullanın...
bak artık katılımsız tek tuşla kurulum cdleri var lisanskey bile yazmıyorsunuz...(driver ları kendisi tanıyor uraşmıyorsun)
indirin onu kullanın....

mastercin

New member
diriver sorunlarının ve yaa direct x sorunlarını gelecekte düzeleceğinden eminim xp yi çok rahat toz duman edeceği belli!!sadece sabır ister zamanı gelecek inanıyorummm...

wxy2437

New member
komik bi tartışma olmuş :)

bende linux'u ilk denediğimde kazınmıştım açıkçası. ama bugün microsoft'un kölesi olarak yaşadığım günlerime acıyorum. arkadaşın zıvanadan çıkmış olması linux'un mu yoksa kendinin mi yetersizliğindendir bunu sorgulamalı.