Linux Fanteziden Öteye Gidemez

uukizgi

New member
beyler problem linüx için uyarlanmış programı windows ta veya tam tersini yapmak değil....

inşanların bazı alışkanlıkları var...

iş sektöründe kullandığı birçok program var...

3d studio max, solidworks, autocad, cimatron, catia

ve daha sizin adını bile duymadığınız birçok program bunların linux sürümleri yok...

ve hepsi render,java ve directx kullanıyo... bunları çalıştırmanız da tek yolunuz wine... ama oda yeterli kalmıyo... kurulamıyo çünkü programlar...

eğer ben bunları çalıştırırım diyorsanız autodesk in mühendisleri kadar iyiyim diye bir iddanız var demektir...

wine ile solidworks 2009 u makinasına kurup buraya bir screenshot koyunda görelim ne kadar linüx bildiğinizi...

komik olmayın ...

tartışmayıda farklı yerlere çekmeyin... sadece kendi özel bilgisayarlarınıza linüx kurup biz özgürüz demeyin... yazılım firmaları programların linux uyumlularını çıkartmadığı sürece özgür falan değilsiniz...

Katılımsız kurulum window$ CD'sini boot edip de XP kurmak ile öle bilgisayarın biyerinden girilip bir yerinden çıkılmıyormuş demek ki.
3D studio max, autocad ve solidworks (bunlar denediklerim) Wine ile pekala çalışıyor. Hatta aşağıya Wine ile SolidWorks 2007 (üst sürümlerini bilgisayrım zaten kaldırmıyor.) de renderladığım. Karalama bir şişeyi gönderiyorum. İnanabilirsen.

WineHQ - SolidWorks

bu da solidworks 2009 ve 2010 sürümlerinin kurulup çalıştığını belirten kapak niteliğinde bir link.

Öyle internetten serial bulup da MSNini açmaktan aciz insanların gözünde bilgisayar dahisi yeri edinmiş ve Linux kurarken serial sormadığından yabancılık çekmiş olabilirsin ama biraz denediğinde senin bile çözebileceğine inanıyorum.

En çok anlatılan ekran kartı kurulumunu bile yapamadığına göre Wikileri fln hiç araştırmamışsın belli ki.

Lütfen bilgisizliğini insanların üzerinde yıllardır çalıştığı ve sizin gibilere rağmen en kötüsünün bile en iyi window$ sürümünü aratmayacağı Linuxe yükleme.

Bu arada ben yıllardır, bilgisayarımı resetlemedim, mavi ekran görmedim, nette driver aramadım... Peki ya siz?

Ha bir de Linux'un özgürlüğü burada; beceremiyorsan kurmazsın, olur biter...

kelebek333

New member
Yaw bu linux karşıtları bide anlayarak yazsalar sevineceğim
Gülmekten karnım ağrıdı bazı yorumlarına be kardeşler
forever olmasa bile tercihim linux

Linux Fanteziden Öteye Gidemez gibi bir konu başlığı açmak engin bilgisayar deneyiminden :durdurun: ve ufku aşan :durdurun: ileri görüşlülükten kaynaklanıyor galiba

DarkDeaD

New member
linux'un ne olduğunu bilmeyen alışkanlıklarının önüne geçemeyen yada kafası basmayan bir grup zavallının sözleri :)

DarthErim

Altın Üye
Windows kullanıcısıyım linux öğrenebileceğim adım adım öğreten bir kaynak bulup zaman ayırıp adam gibi bakamadım ancak microsoftun işletim sistemimize müdahale edip bizden habersiz iletişimimizi manüple edecek yazılımlar için patent almış olması bile windowsdan kopmak için bir sebep kaldı ki kullandığım live linux sürümleri 1 yıldan daha yeni olmayan hiç bir donanımda driver sorunu yaşamadı.
Tek alışamadığım şey aslında her seferine yönetic parolası girmek :) o da güvenlik için gerekli.

phoenixx

New member
Keşke problem sadece programı çalıştırmak olsaydı.

Ama sadece bir şişeye render iş bitmiyor. Ben linux ve linux tabanlı işletim sistemlerinin özgürlük anlayışını anlayamadığımdan bahsettim.

ne yazıkki üreticiler linux sistemlerini düşünerek programlarını üretmiyorlar.

buda sistemlerin özgürlüğünü birnevi kısıtlıyor. çünkü 1 program yüklemek için çok iyi linux bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

ben netten bir program indirdim onu kurayım kullanayım diyemiyoruz. linux sistemi dongle aygıtlarını tanıyor mu? peki.

yüklediğiniz solidworks 2007 veya 2011 i çalıştırdınız. bu program dongle ile çalışıyor. veya trutops gibi özel tezgahlar için üretilmiş bir program dongle ile çalışıyor bu tür programları çalıştırabiliyormusunuz.

hayır.

bu tamamen üreticilerin linux için alternatif sürüm üretmemesinden kaynaklanıyor. ticari amaçlı kullanılan programlarda herzaman sorun yaşıyorum.

inşallah birgün yazılım firmaları bütün programların linux sürümlerini de yaparlarda bende linux tabanlı bir sistem kullanabilirim.

siz kendinizde kullandığınız sistemin çok kolay olmadığını biliyorsunuz da kabullenmek istemiyorsunuz veya bilgisayarınızdaki uygulamalar kısıtlı...

tivibu bile linux tabanlı sistemlerde çalışmıyor. çünkü ttnet linux tabanlı bir program yapmıyor.

silverlight ile çalışan bir program. ve ne yazıkki moonlight (silverlight alternatifi) tivibu yu çalıştırmaya yetmiyor. inanın ttnet ile bu konuda birkaçdefa görüştüm. webten izle seçeneğimiz var ordan seyredebilirsiniz diyorlar. fakat oda çalışmıyor. zaten tivibu gibi uzaktan kumanda kullanamıyorsunuz.
çalışmadığını söylediğim zaman linux için bir playerımız yok diyorlar. ne oldu şimdi özgürlük...

pes yükleyip 4 joypad ile oyun oynayabilen var mı?

2. joypad zor çalışıyorda nerde kaldı 4 tane bağlayıpta oynayacağız.

aaaa belki aranızdan biri çııpta ben yaptım diyecek. 4 saat uğraşıp consoldan 1500 kod yazıp. oraya buraya girip ben yaptım diyecek. ama ne yaptığını sadece kendisi bilecek.

ordan burdan link alıp bak çalıştırmışlar diye adres vermek kolay. kendi ne yaptığınız önemli.

o kadar iyi program bilgisine sahip olsaydım zaten driverlarımı kendim yazardım...

linuxte eğer hiç sorunla karşılaşmıyorsanız. kusura bakmayın ama bilgisayarınızda ticari program kullanmıyorsunuz demektir. sadece office, mp3, film ve birkaçtane linuxte çalışabilen oyununuz var wine ile (yani windows programlarını açmaya yarayan program) windows programlarını çalıştırıyorsunuz. aynı programların linux sürümlerini bile çalıştıramıyorsunuz. çünkü yok. özgürlüğünüz işte burda tıkanıyor.

ben bu kadar yazdım şimdi bir arkadaş bütün yazıyı yok sayacak ve herhangi bir satırdan bir program bulup bak ben bunu çalıştırdım diye cevap yazacak. :)

arkadaşlar size sorunlu olan yüzlerce program yazabilirim...

kafası basan arkaşlar ya biriniz oturup bütün windows programlarını çalıştıran gelişmiş bir wine veya playonlinux programı yazsın veya uğraşmayın artık.

şimdilik farklı kulvarlarda olan iki işletim sitemini karşılaştırmayalım.

ikisinin yeri ayrı...

serverlarda linux multimedia pc veya multimedia laptoplarda windows.

aslında aynı şeyi söylüyoruz da siz anlamak istemiyorsunuz.

diNamiTeX

New member
Keşke problem sadece programı çalıştırmak olsaydı.

Ama sadece bir şişeye render iş bitmiyor. Ben linux ve linux tabanlı işletim sistemlerinin özgürlük anlayışını anlayamadığımdan bahsettim.

ne yazıkki üreticiler linux sistemlerini düşünerek programlarını üretmiyorlar.

buda sistemlerin özgürlüğünü birnevi kısıtlıyor. çünkü 1 program yüklemek için çok iyi linux bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

ben netten bir program indirdim onu kurayım kullanayım diyemiyoruz. linux sistemi dongle aygıtlarını tanıyor mu? peki.

yüklediğiniz solidworks 2007 veya 2011 i çalıştırdınız. bu program dongle ile çalışıyor. veya trutops gibi özel tezgahlar için üretilmiş bir program dongle ile çalışıyor bu tür programları çalıştırabiliyormusunuz.

hayır.

bu tamamen üreticilerin linux için alternatif sürüm üretmemesinden kaynaklanıyor. ticari amaçlı kullanılan programlarda herzaman sorun yaşıyorum.

inşallah birgün yazılım firmaları bütün programların linux sürümlerini de yaparlarda bende linux tabanlı bir sistem kullanabilirim.

siz kendinizde kullandığınız sistemin çok kolay olmadığını biliyorsunuz da kabullenmek istemiyorsunuz veya bilgisayarınızdaki uygulamalar kısıtlı...

tivibu bile linux tabanlı sistemlerde çalışmıyor. çünkü ttnet linux tabanlı bir program yapmıyor.

silverlight ile çalışan bir program. ve ne yazıkki moonlight (silverlight alternatifi) tivibu yu çalıştırmaya yetmiyor. inanın ttnet ile bu konuda birkaçdefa görüştüm. webten izle seçeneğimiz var ordan seyredebilirsiniz diyorlar. fakat oda çalışmıyor. zaten tivibu gibi uzaktan kumanda kullanamıyorsunuz.
çalışmadığını söylediğim zaman linux için bir playerımız yok diyorlar. ne oldu şimdi özgürlük...

pes yükleyip 4 joypad ile oyun oynayabilen var mı?

2. joypad zor çalışıyorda nerde kaldı 4 tane bağlayıpta oynayacağız.

aaaa belki aranızdan biri çııpta ben yaptım diyecek. 4 saat uğraşıp consoldan 1500 kod yazıp. oraya buraya girip ben yaptım diyecek. ama ne yaptığını sadece kendisi bilecek.

ordan burdan link alıp bak çalıştırmışlar diye adres vermek kolay. kendi ne yaptığınız önemli.

o kadar iyi program bilgisine sahip olsaydım zaten driverlarımı kendim yazardım...

linuxte eğer hiç sorunla karşılaşmıyorsanız. kusura bakmayın ama bilgisayarınızda ticari program kullanmıyorsunuz demektir. sadece office, mp3, film ve birkaçtane linuxte çalışabilen oyununuz var wine ile (yani windows programlarını açmaya yarayan program) windows programlarını çalıştırıyorsunuz. aynı programların linux sürümlerini bile çalıştıramıyorsunuz. çünkü yok. özgürlüğünüz işte burda tıkanıyor.

ben bu kadar yazdım şimdi bir arkadaş bütün yazıyı yok sayacak ve herhangi bir satırdan bir program bulup bak ben bunu çalıştırdım diye cevap yazacak. :)

arkadaşlar size sorunlu olan yüzlerce program yazabilirim...

kafası basan arkaşlar ya biriniz oturup bütün windows programlarını çalıştıran gelişmiş bir wine veya playonlinux programı yazsın veya uğraşmayın artık.

şimdilik farklı kulvarlarda olan iki işletim sitemini karşılaştırmayalım.

ikisinin yeri ayrı...

serverlarda linux multimedia pc veya multimedia laptoplarda windows.

aslında aynı şeyi söylüyoruz da siz anlamak istemiyorsunuz.
Desteği program üreticilerine bildir.

Ayrıca Windows sadece basit(bilgisayardan anlamayan kullanıcılar) kullanıcıların elinde kullanılan bir sistem.
Çokluortamda ve iş alanında MacOSX'in eline su dökemez.

phoenixx

New member
Program üreticilerine bildirmek benim ne haddime.

Onlar neyin ne olduğunu senden benden daha iyi biliyorlar.

DeLiYuReQ

New member
bu başlığı açan arkadaş büyük ihtimal ile bir android işletim sistemli (kernel tabanlı) pda kullanıyor olabilir.
linux fantazidir evet ama insanların fantazileride çok farklı olabilir.
saygılar...

adsl456

New member
linux geliştiriciler için uygun bir işletim sistemi.windows şuanda daha makul gözüküyor win7 64 bit var baya hızlı desem yeridir.

vulpius

New member
Bugüne kadar sayısız firewall, file server, domain ve host server kurdum ev kullanıcısı olarak sayısız sürümlerini ve farklı konfigirasyonları denedim. ve bu dediğiniz hatalarla karsılasmadım. biraz okuyup anlamak lazım.driver tanıtamıyorsanız bu çekirdek yapının sucu değil sizindir.türk milleti olarak hazırcıyız. elinizdeki telefonların cogu artık android işletim sistemi yani linux kernel i ile calısıyor. ve hala şikayet ediyorsunuz. eğer bir sistemi yonetemiyorsan ki 125 pclik bir işyerini bu işi bence bırak. yada ac oku öğren. koskaca askeri sistem altyapısı bosunamı linux yapıya geçti. ruslar bosunamı unix kullanıyor. bankaların sistemleri bosunamı unix yapı ile çalışıyor. sap sistemi yapısı risk analiz sistemleri veya yedek domainli dev oteller zinciri marketler zinciri bosunamı bu yapıyı seciyor. hazırcıyzzzz kesinlikle... öğrenin öğrenin öğrenin. sonra iş yapmaya kalkısın.

ozhanfb

New member
ubuntuya geçmek istiyorum ama laptop um eski ve görsel öğeleri kısabilir miyim ? ya da başka bir linux dağıtımını mı kurayım

berkelson

New member
Linux fanteziden öteye geçti, artık her telefonda android var, ayrıca bir çok firewall ve sistemde linux sistem kullanılıyor...

0ttomania

New member
linux icin fanteziden ote gitmez diyorsaniz sen sadece bilgisayari muzik dinlemek youtube da video izlemek ve bilimum acik secik videolari izlemekten oteye gidemiceksin anlamina geliyor.linux dedigin temel isletim sistemi bu gun youtube ve dacebook gibi milyarlarca dolarla oynayan sirketlerin tumuyle alt yapilari linux tan olusmaktadir,saygim sonsuz kimseye zorla sevdiremeyiz bir seyleri ama bilgisayari sadece muzik dinlemekten ote ve video izlemekten ote dusunen arkadaslarima burdan sesleniyorum kesinlikle linuz ogrenin cunku linux ogrenmek bilgisayara degil sadece tum herseye hukmetmek anlamina geliyor.linux ogrenmekle beraber siz istemeden bile bir cesit program dili ogreniyorsunuz,linux ogrenen bir insan c++ gibi dilleride kolaylikla ogrenebiliyor.linux candir.

turqan

New member
Linux doğduğunda bile Amerikan ürünlerine tapanların açısından Fanteziden, hatta Microsoft'un hayallerinin bile ötesindeydi...! Köleliği yaşam tarzı kabul edenler için Özgürlük en büyük kabustur. Maalesef , yarım yamalak bilgi ile Linux'u eleştirmek ukalalık ötesi birşeydir. Bilişim dünyası ile olan tek ilişkisi oynadığı bir kaç bilgisayar oyunu olan kişilerin bu kadar yüksek entellektüel seviyede ahkam kesmesi pek ciddiye alınacak bir konu değil...!