Aysun Kayacı: "Çobanla benim oyum neden eşit olsun ki!"

WiTaMiN

Pskolojisi Bozuk
Aysun çobanlar duymasın dağa kaldırırlar seni :p şimdi napacaklarını söylemek buraya yazmak yanlış olur anladın sen onu böööö :)

64general1

New member
Çoban Yusuf'un Oyu

Ali İhsan Gürcihan

Bu ülkenin insanlarını tanımayanlar ve insan değeri bilmeyenler o kadar büyük hatalar yapıyorlar ki,ettikleri laflar karşılıklı güven ve dayanışmayı yıkmaktan,kısacası ortalığı karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Her ne hikmetse ve kamuoyuna ışık tutacak hangi birikimi varsa ulusal bir kanalda program yapan hanımefendinin

‘’ Dağdaki çobanla benim oyum aynı değerde mi ?’’

anlamında bir şeyler söylediğini öğrendik.

Hele bir de bu söylem ,ben Atatürkçü bir Cumhuriyet kadınıyım ve demokrasi aşığı biriyim mantığına sığınarak yapıldı ise,vay bizim halimize.

Bu Milletin efendisi olarak köylüyü esas alan ve Cumhuriyeti bize teslim eden Atatürk’ün kemiklerini sızlatacak acı bir söylem ve Laik Cumhuriyet karşıtlarına da güzel bir fırsat.

O hanım,insanlarımızı tanısa,bu ülke insanları ile gerçekten bütünleşmiş ve bu ülkenin kuruluş felsefesini de kavramış olsa acaba bu lafı eder miydi?

Acaba bizim vefalı,gariban çobanlarımızı,filmlerde izlediğimiz Amerikalı ve birçoğu eşkiya tipli kovboylarla mı karıştırdı da söyledi bu lafı. Her neyse ağızdan çıkan çıktı bir kere.

O televizyonu yönetenler dahil kimin payı varsa,hatalarını kabul edip özür dilemekten ve ders alıp tedbir geliştirmekten başka saygın bir çözüm var mı ?

Bence yok…

Ancak bizim çobanımızın kim olduğunu hatırlamakta da yarar var diye düşünüyorum.

Kırsal alanda yaşam ve üretim değerlerinin köylü aleyhine bozulmuş olması nedeni ile, bu dönem de çoban bulmak çok zor olsa da, biraz bizim çobanlarımızdan bahsederek televizyonda akıl verenler yerine en azından ben kendi adıma vicdanımı rahatlatmak istiyorum.

Çoban, merayı,tarlayı,fidanlığı,mezar yerini,su başını kısacası çevresini en iyi tanıyan,her birinin de kıymetini çok iyi bilen insandır.

Çoban,doğadan ve doğa olaylarından çok iyi anlayan,onu en iyi kullanan bir çevre üstadıdır.

Çoban,köylünün varını yoğunu teslim ettiği,saf, temiz ve güvenilir bir kimliğe sahiptir.

Çoban,kuru ekmek ve katığı ile karnını doyuran,hayvanını götürdüğü su başında kendi susuzluğunu da gideren kanaatkar bir insandır.

Dağda karşısına çıkan garibanlara yol gösteren,gerekirse bir yudum ekmeğini de onunla seve seve paylaşmasını bilen kuşkusuz bir konukseverdir.

Çoban,ıssız bölgelerde olup biten her şeyi sezebilen iyi bir gözlemcidir.

Çoban,yerine göre kaval çalıp,türkü çığırıp,gazel atıp,ağıt yakıp dağları yankılatan,kuşların ve hayvanların dinlediği alkışsız bir sanatçı ve tek kişilik bir konserdir.

Çoban,bir kangal köpeği ve bir sopa ile her türlü tehlikeyi göze alabilen korkusuz ve cesur bir insandır.

Çoban,insanları eğitmenin zor olduğu şu dünya da ne kadar basite alırsanız alın ,hayvanlara söz geçirmesini,onları gütme becerisini ve sabrını gösteren sabırlı bir hayvan eğiticisidir.
Daha saymakla bitmez ama, "çoban kim miş?" sorusuna cevap bulmak, onu tanımak ve anlamak için bu kadar yeter sanırım.

Hele bir de , dağda rastlayıp arkadaş olduğum çoban Yusuf’un bana verdiği tarih dersini şu köşeme sığdırıp bir anlatabilseydim,adama çoban deyip geçmenin ne kadar utandırıcı bir yanılgı ve demokrasi ayıbı olduğu çok daha iyi anlaşılırdı.

Kapıcının kat görevlisi,bekçinin güvenlik elemanı olarak ifade edildiği günümüz tanımlamalarına ayak uydurup, koyun güden çoban için ‘’ Küçük Baş Sürü Yöneticisi ‘’,
davar güden içinde ‘’ Büyük Baş Sürü Yöneticisi ‘’ dersek, çağdaş gözüken bu yeni meslek isimleri ile onlar da sessiz sedasız bir kitleyi yönettikleri için,en azından televizyonda program yönetenlerle eşit değerde bir oy hakkına sahip olma hakkını elde edebilirler mi acaba ?

Şaka bir yana,eğer bu ülkede çoban’ın oy hakkı gerçekten tartışılacak durumda ise,o zaman çobandan önce halen bu görüntüye sebebiyet vermiş olan bizlerin ve özellikle televizyonlarda ahkam keserek aydın geçinen kimselerin oy hakkı ve oylarının değeri daha ciddi bir tartışma konusu demektir.

MORE

New member
aysun kayacı ya katılıyorum. 40 yılın başında doğru bir laf etmiş...

dağdaki çobanla yüksek tahsil görmüş bir insanın oyu aynı olamaz...dağdaki çoban ülkeyi, siyaseti, ekonomiyi, iş hayatını, uluslararası ilişkileri ne kadar bilebilirki???? ya tutarsa misali...göle maya çalmak gibi bir şey bu durum...

ama onun demek istedigi aslında çobanı yada köyülüyü küçümsemek değildi...anlayan anladı...çobanı kolay lokma gören bu iktidar daha çok çobanları ve köylüyü arkasına alır...

sonrada ananı da al köyüne git der çiftçisine köylüsüne...

sarubati

New member
Pınar Kür: Avrupa'nın herhangi bir büyük kentinde böyle bir akın oluyor mu, İstanbul'a olan akın gibi...

Müjde Ar: Herhangi bir Avrupa kentinde bu kadar aç insan var mı? Yok...

Pınar Kür: Otursun memleketinde niçin geliyor buraya, burada iş var mı?

Müjde Ar: Nerede otursun ayol. Adam alıyor tezgahını iki tane limon koyuyor. Pınar inanmıyorum senin bunları söylediğine.

Pınar Kür: Ben de senin bunu söylediğine inanmıyorum.

ONLAR RAHATSIZ MI ETTİ?

Müjde Ar: Nerede otursun ablacağım, nerede oturacak?

Pınar Kür: Köyü neredeyse, memleketi neredeyse orada otursun.

QUOTE]
Sorarım Pınar Kür'e Bursa doğumludur ne işi var İstanbul'da???:vur

gokkorikko

New member
O çobanın Yaptığı Hizmeti Kendisi Yapabiliyormu Böyle Konuşabiliyor Yobaz.
Sonra O çoban Işini Yapmakla Beraber üniversiteyide Kazanabiliyor Zorluklar Arasında O Yobaz Gibi Yiyip Içip Yatmıyor .

terso.

New member
bu aslında sadece aysunun fikri değil kendi istedikleri partiye oy vermeyenlere karşı tüm partililerin fikri
aysun sadece bunu uluorta yerde söylemekle cahillik etmiş
diğerleri bu fikirlerini içlerinde tutuyorlar çünkü onlar da biliyorki böyle bir görüşün ne demokrasiyle nede insan hakkıyla alakası var.
ama kendilerince dosdoğru bir fikir .
öyle ya okusa adam olsa üniversitelerde çağdaşlık adına dinsizlik cumhuriyet adına
halka zulum etmeyi öğrenmiş olsa böyyük adam olur, beynindeki
insanlık, saflık, dindarlık gibi çobanlara özgü ilkel düşüncelerden arınır.
zaten çağdaş üniversitelerin amacı da budur
siz hiç bilim üreten bir türkiye üniversitesi gördünüz mü?
ancak siyaset anca kendi taraflarına eleman.

resimlerin yeri burası değil

hem hiç çoban öpücüğüyle aysun kayacı öpücüğü bir olur mu :D

merdo23

New member
asıl boluculer asıl bunlar halkı bolup sınıflandırmakn ısteyen ne oldugunu bılmeyen bu ulke uzerınde bır parazıt gıbı yasayan mahlukatlardan ne farkı varıste bu dusunceye sahıp ınsanlar oldugu surece hep ayrımcılıık hep dusmanlık devam edecek. yazık kı bıze bız bu ınsanları halen daha kayle alıp muhatap oluyoruz .nasıl bır anlayıstır kurban olsun bu ulkenın butun emekcı koylu ınsanlarına

parsadana

New member
Çobandan Kayacı ya cevap...

Erzincan'da çobanlık yaparken devlet memuruna hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl kitap okuma cezasına çarptırılan Özkan İlçi, bu sürede dünya klasiklerinden 41 eser okudu. Mahkeme, sanığın, her hafta Emniyet Müdürlüğü'ne giderek okuduğu kitaplardan özet çıkarmasına, bunu gerçekleştirmediği takdirde cezaevine gönderilmesine karar verdi. Bir yıl boyunca bir yandan koyunları otlatırken; diğer yandan kitap okuyan İlçi, cezasını tamamladı ve verilen süre içerisinde toplam 41 kitap okudu. 7-10 günde bir kitap bitiren İlçi'nin hayatı, aldığı ceza sayesinde değişti.

TEŞEKKÜR ETTİ
Erzincan Atatürk Lisesi'nde okurken lise birinci sınıfta okulu bırakan İlçi, okuduğu kitapların ardından yeniden okula başlamaya karar verdi. Erzincan Açıköğretim Lisesi'ne kayıt yaptıran İlçi, çobanlığı bırakarak birkaç yıl ara verdiği eğitimine devam etme kararı aldı. Liseyi dışarıdan bitirdikten sonra üniversiteye gidip, doktor ya da bilgisayar mühendisi olmayı hedeflediğini söyleyen İlçi, cezasını bitirir bitirmez kitap okuma cezası veren Erzincan 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Mustafa Turgut Akşan'ı ziyaret edip teşekkür etti.

"KAYACI ÖZÜR DİLESİN"
Koyun otlatırken okuduğu kitaplarla başka dünyalara ve başka yaşamlara yaptığı yolculuğu aklından çıkaramadığını söyleyen Özkan İlçi, "Verilen cezadan ilk önce memnun olmadım. Cezamı tamamladıktan sonra bunun benim için ne kadar faydalı olduğunu gördüm. Hâkim bana, 'Bu, senin için en güzel cezaydı. Bu ceza senin gibi gençlere de örnek olacak' dedi. Kitap okumaya bundan sonra da devam edeceğim" diye konuştu. Özkan İlçi, Aysun Kayacı'nın çobanlarla ilgili yaptığı açıklamaya da şu cevabı verdi: "Aysun Kayacı sevdiğim bir mankendi ama 'Dağdaki çoban ile benim oyum bir değil' diye açıklama yapınca çok üzüldüm. Çobanlık utanılacak bir meslek değil. Ben çobandım, şimdi eğitimime devam ediyorum. Hayvan bile aşağılanmaz iken çobanlarla ilgili söylediği sözle insanı aşağılamıştır. Çobanların da bir aklı vardır ve seçimlerde kime oy vereceklerini iyi bilirler. Aysun Kayacı ne kadar cahil olduğunu ortaya koymuştur. Atalarımızın bir sözü vardır; 'Cahil kalandan hiç korkmayın da okuyup da cahil kalandan korkun. Çobanların onuruyla, gururuyla oynamıştır. Kendisine olan hayranlığım, yaptığı bu açıklama sonrası nefrete dönüşmüştür. Televizyona çıkarak çobanlardan özür dilemelidir."

İnsanları görünüşlerine giyinişlerine din lerine ırklarına renklerine toplumdaki statülerine göre yargılamak çok yanlıştır,.

leolo

New member
Aslında oraya Aysun KAYACI gibi içi boş insanlarıı oturtmaları bile hata bence. Özellikle NTV gibi rating kaygısı olmayan bir kanal'ın bunu yapması ilginç.

combanant

New member
doğru söylüyor çoban ondan çok çok daha üstün çoban bile babasını red etmez sokaklara atmaz

seboist_18

New member
Aslında oraya Aysun KAYACI gibi içi boş insanlarıı oturtmaları bile hata bence. Özellikle NTV gibi rating kaygısı olmayan bir kanal'ın bunu yapması ilginç.
Kesinlikle katılıyorum..Aysun Kayacı zaten sadece konu mankenliği yapmakta ve arada da bu tür sözleriyle saçmalamakta..Keza Müjde Ar da gündem oluşturmak için bazen seviyesini çok çok düşürmektedir ''gazoz kapağı'' mevzusu medyada uzun süre konuşulmuştu.

HTML