Linux - Beyaz Masa, Sorunlarınız

madensuyu2

New member
arkadaşlar benim laptobumda intel agn5100 chipset var ama backtrack 2 ve 3 ü tanıtamıyorum
tanımıyor kısmetten falan atıyor ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum

Wolf_263

Banned
İşletim sistemini kurman lazım. Ardından sürücüsünü bulup, gerekli işlemleri(Çekirdek düzenleme gibi) yaptıktan sonra tanıyacağına eminim. GNU/Linux hakkında yeterli bilgin yoksa senin için zorlu bir süreç olabilir.

aquariusap

New member
merhaba, pardus 2009 kurdum ancak usr klasoru içindeki bir dosyanın içini değiştirmek istediğimde izin vermiyor. Kullanıcı yöneticisinden tam yetki aldım ancak yinede olmadı sorun nedir.

diNamiTeX

New member
merhaba, pardus 2009 kurdum ancak usr klasoru içindeki bir dosyanın içini değiştirmek istediğimde izin vermiyor. Kullanıcı yöneticisinden tam yetki aldım ancak yinede olmadı sorun nedir.
Sistem dosyalarını elleme derim. Yine de değiştirmek istiyorsan, uçbirimi(konsolu) aç ve
yaz(Ubuntu'da böyle oluyor Pardus'te de olması lazım). Açılan pencereden bütün dosyaları değiştirebilirisin.

Not:Eğer bu yöntem çalışmazsa, uçbirimde çalışmak zorundasın.

aquariusap

New member
bu uçbirim meselesini hallademedim, kaffeine programını kurdum ve usr kaffeine klasöründeki scanfile.dvb dosyasına turksat transporder ını eklemek ıstıyorum ama ızın vermıyor dosyayı masa ustune alıyorum eklıyorum ama bu seferde eskisiyle değiştirmeme izin vermıyor, dosyaya sag tıkladıdıgımda ızınlerden halledemezmıyım hepsı pasıf durumda yazma yetkısı yok...

coskunkubi

New member
Arkadaşlar Ubuntu'yu yeni kurdum ve ilk kez kullanacağım. Hakkında hiçbir şey bilmiyorum. İnternete girmiyor. Ayarları nasıl yapılıyor, yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

trapus1

New member
Tamam iyi güzel konu açmışsında yazıların bir acayip (Beyasz , haqqindaqi , ichn , shu sheqilde gibi.) düzgün şekilde yazsan daha güzel olmaz mı be kardeşim . Böyle yazmak daha zordur ya yapmayalım Allah aşkına arkadaşlar düzgün Türkçe kullanalım.

ghost1082

New member
Arkadaşlar iyi günler. Ben pardus kullanıyorum fakat bana sadece uzak masaüstüne bağlanabilecek bir sistem lazım. Bunu pardus üzerinde nasıl yapabiliriz? Ya da varsa başka bi linux onu yükleyeyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

Øguz

Altın Üye
İlk Kez Ubuntu Kurulumu Denemem

Dün Laptop bilgisayarıma ikinci bir hard disk taktım. 500 GB'lık. İlk defa ubuntu kuruşumdu. Kurulum zor değildi fakat format kısmında biraz zorlandım. Dosya biçimini Ext4 yaptım. Aslında
1.Bölüm için 50GB Ntfs Xp kurulumu için
2.Bölüm için 50GB Ext4 Ubuntu için
3. Bölüm için 50GB Ntfs veya Ext4
4.Bölüm için 50 GB
5.Bölüm için 300GB

olarak düşünmüştüm. Fakat format seçenekleri arasında Ntfs yoktu. Mecburen 5 Bölümüde Ext4 biçiminde formatladım. Birinci bölüme seçip format atmak kolay olmadı. Kurcalayarak nihayet format bölümünü geçtim.

Kurulum tamamlandıktan sonra sürücülerin Dizin isimleri ile adlandırılması baya bir garip geldi. (C-D-E-F-G diye sürücü ismi vermesini bekliyordum.) Malum yıllar önce kullandığımız Ms-Dos ve Windows işletim sistemlerinde sürücüler bu şekilde belirtiliyor.

Windows'ta olduğu gibi (C-D-E-F-G) sürücü isimleri verebilirmiyiz?

Ubuntu'da Windows'ta olduğu gibi (Sistem özellikleri+Donanım+Aygıt Yöneticisi) benzer bir; Donanım aygıtların özelliklerini gösteren bir program yada bölüm varmı?

Konsol bölümünde kullanılan komutları anlatan kitap yada bir web sitesi tavsiye???

Linux üzerinde DEB uzantılı programları kurmak kolay fakat kaynak kod şeklinde olan programları kurmak ilk defa kullanan birisi için zor. Dün biraz uğraştım fakat yapamadım. Firefox 4.0 kurmak istedim. Kaynak kod şeklinde verilmiş. DEB uzantılı olarak verilmemiş. Bence mozilla web sitesinde kaynak kod ve DEB uzuntılı olarak 2 şekilde de bulunmalıydı bence.

Zeytin

Zeytin&Limon
Ustteki soru için yardımcı olayım.
Öncelikle xp kurduktan sonra(ntfs biçimlendirme yaparak) Arkasından Linux kurmanızı tavsiye ederim. Linux Ntfs dosya sistemini okuyabildiği halde windows ext4 dosya sistemini okuyamamaktadır. Windows kurduğunuzda sürücülerinizin isimlerini C / D / E olarak ayarlar ve daha sonrasında Linux kurarak bu sorunu halledebilirsiniz.

Ancak tekrar soyluyorum Windows ext4 uzantılı dosya sistemlerini göremiyor. Fakat linux ntfs görebiliyor, değişiklik yapabiliyor.

Diğer sorunuz içinde linux terminal komutları aratması yapmanız gerekecek. Google'da bununla alakalı başlıklar bulabileceğinizi düşünüyorum.

Øguz

Altın Üye
http://www.hhportal.com/linux-isletim-sistemi/408961-linux-isletim-sistemlerinde-nasil-program-kurulur-3.html
Bölümde soruma cevap veren olmadığı için sorumu bu bölüme yazıyorum.

Ubuntu ile birlikte hazırda Firefox 3,6 versiyonu kurulu olarak geliyor. Firefox 4.0 kurmak istedim fakat kaynak kod şeklinde indirdim. 4 Madde'de yazılanları aynen konsoldan yapmaya çalıştım.

İndirilenler/firefox/

dizinine geldim.

./configure yazıp enter tuşuna bastım.

bash: ./configure: Böyle bir dosya yada dizin yok diye hata mesajı aldım.

bytan

LinuX GeeK
Ppa deposu kullanmamanın özel bir sebebi var mı?

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-stable
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Resimde görebildiğim kadarıyla da ikilik dosya olarak ff'i indirmişsin. Yani bulunduğun satırda çalıştırma hakkı verdikten sonra ./firefox yazarak indirdiğin sürümü çalıştırabilirsin. İlla kaynaktan derlemek gibi bir amacın varsa:

https://developer.mozilla.org/en/Download_Mozilla_Source_Code

Øguz

Altın Üye
Ppa deposu kullanmamanın özel bir sebebi var mı?

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-stable
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Resimde görebildiğim kadarıyla da ikilik dosya olarak ff'i indirmişsin. Yani bulunduğun satırda çalıştırma hakkı verdikten sonra ./firefox yazarak indirdiğin sürümü çalıştırabilirsin. İlla kaynaktan derlemek gibi bir amacın varsa:

https://developer.mozilla.org/en/Download_Mozilla_Source_Code
Google'da "firefox 4.0" yazdım. ve mozillanın sitesinde firefox 4.0'ı download yaptım.

Ppa deposunun ne olduğunu bilmiyorum. ? (Ubuntuda çalışan hazır DEB uzantılı programların deposumu?)

İkilik dosya nedir?

./firefox yazarak programı çalıştırdım. Program galiba kurulmadı; sadece çalıştırıldı. Windows'daki portable program gibi?

bytan

LinuX GeeK
PPA depoları belirttiğin gibi deb paketlerinin bulunduğu depolar. Bir önceki iletimde verdiğim komutlarla bu mozilla deposunu ekleyip sistemini güncelleyerek istediğin ff sürümüne ulaşabilirsin.

Derleme işlemiyle ikilik (binary) dosya elde etmeye çalışıyoruz. Zaten bunu mozilla kendisi sağlamış. İndirdiğin ikilik dosyayı çalıştırarak kullanabilirsin.

Øguz

Altın Üye
1. Ubuntu 10.10 kullanmaktayım.
Windows'taki aygıt yöneticisi gibi bir aygıt yöneticisi ubuntuda varmı? Konuyla ilgili araştırma yaptım. (Kurulum - Ubuntu Türkiye)
ubuntu wiki sitesinde [Sistem --> Yönetim --> Donanım Sürücüleri (System --> Administration --> Hardware Drivers)] bölümünden bahsediliyor. Fakat Sistem-yönetim içinde Donanım Sürücüleri yok. Donanım sürücülerimin tümünün doğru bir şekilde yüklenip yüklenmediğini nasıl nerden bakabilirim.

2. Lenovo marka laptop bilgisayarımda Webcam'i nasıl çalıştırabilirim.

3. Emule açık kaynak kodlu bir program fakat sadece windows'ta çalışıyor. Kaynak kodundan derlenerek yada başka bir yöntemle acaba Ubuntuda çalıştırma imkanı var mı? (Wine'yi kullanmadan) [aMule programını kullandım fakat eMule kadar kullanışlı ve kaliteli değil bence].