Linux - Beyaz Masa, Sorunlarınız

St.AnGeR

Document Visor..

Linux.. Beyas(z) Masa Help Center.. (Linux & Unix Haqqnda s0runlarınıs we Chösümleri Paylashm Bashlıı..)

Set By |St_AnGeR|

qwer

Banned
evde 4 normal 3 sanal makina kurulu bunlardan bir tanesine linux kuruyorum linux ten istediğim makinaya bağlana biliyorum fakat windows makinalar linux kurulu makinayı görmüyor ne yapmam gerekli?

St.AnGeR

Document Visor..
s0run №: 1 = Cvpladı..

evde 4 normal 3 sanal makina kurulu bunlardan bir tanesine linux kuruyorum linux ten istediğim makinaya bağlana biliyorum fakat windows makinalar linux kurulu makinayı görmüyor ne yapmam gerekli?
qullandığın linux versiyonunu bilmemeqle birliqte qomut satırında iqen "setup" yasıp enterla ve önüne gelen menüden "system service" secheneğine gel enterla daha sonrada "smb" yada "samba" servisini aqtif et daha sonra bu menülerden chıq. daha sonra ya linux u yeniden bashlat yada qomut satırında iqen

qillall -HUP xinetd

yasıp enterla ve samba sunucun hayırlı olsun

tabiqi ishin bununla bitmiyor bu arada daha sonra

etc/samba/

qlasörünün altındaqi smb.conf dosyasında eqlemeler ve qendi ağına göre bası değishiqliqler yapman gereqiyor ve shunu unutmaqi linux üserinde görmeq istediğin her qlasör ichin bir qullanıcı achman gereqmeqtedir örneq vermeq gereqirse

linux üserinde /usr1/yedeq

diye bir qlasör achtın ve sen bunun paylashımda olmasını istiyorsan aynı samanda useradd yedeq

diye bir qullanıcı achıp daha sonrada passwd dosyasının ichinden path lerini ayarlaman gereqmeqtedir.

yedeq : x : /usr1/yedeq/

sheqlinde passwd dosyasında düsenleme yapmaq sorundasın

neyse shimdiliq bu qadar eğer yinede olmassa sana smb.conf ayarlarını bir dosya halinde gönderirim.

we
http://www.hackhell.com/showthread.php?p=422942#post422942

adresinden Samba haqqnda detaylı bilgiye ulashabilirsin.. ;)

qwer

Banned
teşekkürler bu kadar hızlı ve ilginizden dolayı

Belki biraz ayıp olucak ama bi sorun um daha var eğer yardımcı olursanız memnun kalırım

fedore core (MySql) sunucu duraksıyor

arkadaşlar ibm server kasa işlemci ve ram i hatırlamıyorum (xeon cpu, 2 GB.ram olması lazım)

linux fedora core kurulu bir sisteme ortalama 60 pc bağlanıyor.

kullandığımız program mysql veri tabanı kullanıyor

sistemin en yoğun olduğu zaman ortalama 10 - 15 dakikada bir programların hepsi birden duraksıyor

yani mysql sıkışıyor nedendir ve nasıl çözülür

işlemci ve ram mi? yetersizmi acaba?

mysql admin ile bakınca sadece key buffer de sıkışma görüyorum...

" Key Buffer Usage : 7,980,032 s " yazıyor şu an ve hitrate %100 yazıyor...

yardımcı olabilirseniz sevinirim

St.AnGeR

Document Visor..
s0run №: 2 = Cvpladı..

teşekkürler bu kadar hızlı ve ilginizden dolayı

Belki biraz ayıp olucak ama bi sorun um daha var eğer yardımcı olursanız memnun kalırım

fedore core (MySql) sunucu duraksıyor

arkadaşlar ibm server kasa işlemci ve ram i hatırlamıyorum (xeon cpu, 2 GB.ram olması lazım)

linux fedora core kurulu bir sisteme ortalama 60 pc bağlanıyor.

kullandığımız program mysql veri tabanı kullanıyor

sistemin en yoğun olduğu zaman ortalama 10 - 15 dakikada bir programların hepsi birden duraksıyor

yani mysql sıkışıyor nedendir ve nasıl çözülür

işlemci ve ram mi? yetersizmi acaba?

mysql admin ile bakınca sadece key buffer de sıkışma görüyorum...

" Key Buffer Usage : 7,980,032 s " yazıyor şu an ve hitrate %100 yazıyor...

yardımcı olabilirseniz sevinirim
performance monitor ile ram, cpu, server counter larını eqleyip qriter qarshılashtırması yapabilirsin.

shu sheqilde bir öneri getirebilirim fedora ile birliqte gelen mysql server i qurmaq yerine qendin ayrıca indirdiğin bir mysql server qurarsan bu sorunu ashmısh olursun. bis bu sorunu bu sheqilde ashtıq shimdi bir maqinenin arqasında 400 maqine bağlı ve usaq shube bağlantıları buna dahil değil toplam sayı yaqlashıq olaraq 800 civarı oldu sanırım. ne maqine nede mysql tıq demedi henüs. ve hala performansı süper.

not olaraq shunu belirteyim chalıshtığımıs qurumlara server olaraq 2x3.0 xeon ishlemcili ve minimum 4 gb ram olan 73x2 ve 146x4 scsi disq ve raid yapılandırması yapılmısh sistemler ve Redhat Enterprise quruyorus ancaq mysql ve apache server olayını qendimis ayrıca quruyorus. ve shu ana qadarda bu qonuda bir sıqıntı yashamadıq.

gecew

New member
Ben suse 10 kurdum yast2 kontrol merkezi ile birlikte ekran çözünürlüğünü değiştiremeiyorum tıkladıgımda calısmıyor

sauron

New member
Laptop'ıma debian kurdum ve boot için grub kurdum. Daha sonra windows böLümüne format çekmek zorunda kaLınca tabi haLiyLe grub siLindi. grub u nasL yeniden kuracağımı anLatabiLirmisiniz acaba?

WiLdBoY

Altın Üye
sauron' Alıntı:
Laptop'ıma debian kurdum ve boot için grub kurdum. Daha sonra windows böLümüne format çekmek zorunda kaLınca tabi haLiyLe grub siLindi. grub u nasL yeniden kuracağımı anLatabiLirmisiniz acaba?
windows bolumune format cekince grub neden gitsinki grub mbrye yuklenir ve boot bolumundeki /boot/<kernel>i yukler

smallness

New member
hatamesaji bu yardim bu dosyiyi nasil kurarim

mallness@burse452147444:~/Desktop/amsn-0.96RC1> ./configure
checking for prefix by checking for wish... no
which: no tclsh in (/home/smallness/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/usr/X11R6/bin:/bin:/usr/games:/opt/gnome/bin:/opt/kde3/bin:/usr/lib/mit/bin:/usr/lib/mit/sbin)
expr: syntax error
./configure: line 1406: test: too many arguments
checking for gcc... no
checking for cc... no
checking for cc... no
checking for cl... no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log' for more details.

WiLdBoY

Altın Üye
smallness' Alıntı:
mallness@burse452147444:~/Desktop/amsn-0.96RC1> ./configure
checking for prefix by checking for wish... no
which: no tclsh in (/home/smallness/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/usr/X11R6/bin:/bin:/usr/games:/opt/gnome/bin:/opt/kde3/bin:/usr/lib/mit/bin:/usr/lib/mit/sbin)
expr: syntax error
./configure: line 1406: test: too many arguments
checking for gcc... no
checking for cc... no
checking for cc... no
checking for cl... no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log' for more details.
kardeş gcc yok nasıl derleyeceksin :) gcc'yi kur

lütfen sorunu belirtmeden önce iyice bi araştıralım ayrıca hata mesajını inceleyelim

edit : ayrıca şu komutların çıktısını alabilir miyiz senden?

# whereis gcc

# which gcc

# echo $PATH

smallness

New member
WiLdBoY' Alıntı:
kardeş gcc yok nasıl derleyeceksin :) gcc'yi kur

lütfen sorunu belirtmeden önce iyice bi araştıralım ayrıca hata mesajını inceleyelim

edit : ayrıca şu komutların çıktısını alabilir miyiz senden?

# whereis gcc

# which gcc

# echo $PATH
bu gcc nerden bulabilirim yardim edersen sevinirim linuxde yaniyim daha ilk defa kurdum onedenle acemiyim simdilik
komutlarida calistirdim hicbir cevap yok komut satiri bi alt satira iniyo ve bekliyo
tesekkurler

WiLdBoY

Altın Üye
smallness' Alıntı:
bu gcc nerden bulabilirim yardim edersen sevinirim linuxde yaniyim daha ilk defa kurdum onedenle acemiyim simdilik
komutlarida calistirdim hicbir cevap yok komut satiri bi alt satira iniyo ve bekliyo
tesekkurler
kullandığın dağıtım nedir? ayrıca terminal denen komut yeri yok mu, dediğim komutların çıktısını görmem lazım

smallness

New member
WiLdBoY' Alıntı:
kullandığın dağıtım nedir? ayrıca terminal denen komut yeri yok mu, dediğim komutların çıktısını görmem lazım
merhaba
smallness@burse452147444:~> whereis gcc
gcc: /usr/lib/gcc
smallness@burse452147444:~> which gcc
smallness@burse452147444:~> echo $PATH
/home/smallness/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/usr/X11R6/bin:/bin:/usr/games:/opt/gnome/bin:/opt/kde3/bin:/usr/lib/mit/bin:/usr/lib/mit/sbin

ayrica suse 10.1 kullaniyorum
bi problem daha var 1 haftadir muzik dinleyemedim mp3calmiyo:)
cok tessekurler

WiLdBoY

Altın Üye
smallness' Alıntı:
merhaba
smallness@burse452147444:~> whereis gcc
gcc: /usr/lib/gcc
smallness@burse452147444:~> which gcc
/home/smallness/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/usr/X11R6/bin:/bin:/usr/games:/opt/gnome/bin:/opt/kde3/bin:/usr/lib/mit/bin:/usr/lib/mit/sbin

ayrica suse 10.1 kullaniyorum
bi problem daha var 1 haftadir muzik dinleyemedim mp3calmiyo:)
cok tessekurler
anlaşılan suse sana ağır gelmiş, linuxun derleyicisi gcc'yi silmişsin, sana tavsiyem daha kolay ve ideal bir dağıtıma geçmen, pardus gibi

dadas_25

New member
merhaba arkadaşlar,
UNIX işletim sistemine usb ile yazıcı bağlantısı yapıp çıktı nasıl alabilirim . paylaşımlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim

WiLdBoY

Altın Üye
dadas_25' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,
UNIX işletim sistemine usb ile yazıcı bağlantısı yapıp çıktı nasıl alabilirim . paylaşımlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim
UNIX işletim sistemi demişsin nasıl UNIX? bsd mi linux mü, linux ise dağıtım ne? yazıcın ne marka? hiçbir bilgi vermemişsin yine de sana yol göstereyim

yazıcıyı USB yoluyla bağladıktan sonra
Kod:
# lsusb
ile USB çıktılarına bakarsın ordan yazıcının tam olarak adını soyadını öğrendikten sonra ya o yazıcıyı modül olarak yüklersin yada kernelde desteği varsa kernele(çekirdeğe) gömersin, çıktı alman için de yazıcılar için ayrı ayrı paket programlar bulunmakta

lorien

New member
Merhaba Arkadaşlar ,
Ben Linux Pardus'u kurmak istiyorum ama bi konuda problem yasıyorum Ben su anda Windows Xp home editon kullanmaktayım hard disk'im 2'ye bölünmüş durumda yani C: Ve D: var Ben Linux pardus'u kurdugum zaman Hard Disk'im Sıfırlanacakmı ? D: Sunucusunda bir cok prog vs. var D: silinecekmi ? Veya herhangi bir ayarı varsa nasıldır ? Bide Bir cok Program var .exeler Linux Pardus'da bunları kullanmada problem yasıcakmıyım yada adsl usb modem kullanıyorum bunun kurulumunda herhangi bir problem olurmu ? daha önce hic linux kullanmadım şimdiden teşekkürler...

free!

artık yok...
laptop a pardus kurdum ve ayrıyeten hiç driver yüklemedim yani pardusun driver olarak pek sorun çıkaracağını sanmıyorum usb adsl de bir ihtimal...
exe ler malesef çöpe, ancak eğer istersen linux altından çalıştırabilcek programlar var exeleri sanırım
harddiskini kurulumda istediğin gibi yapılandırabilirsin..
D: de boş yer varsa oradan ayrıca linux için partition oluşturabilirsin ama c: d: vsvs bunları silmemen gerekiyor...
pardus kurulumu için pardus.org.tr yeterli olur..