Linux - Beyaz Masa, Sorunlarınız

bytan

LinuX GeeK

Øguz

Altın Üye
Ailurus çok iyi bir program.
Fakat Ailurus programı webcam'i ve webcam'in markasını göstermedi. Laptop bilgisayarımda Windows Xp ve Ubuntu kurulu. Windows Xp'den Everest programı ile baktım. Markası Ricoh. Ubuntu driver'ı varmıdır. Varsa nasıl yükleyebilirim.

P2p'de bence emule 1 numara 8 seneden beri kullanıyorum. Acaba Wine'yi kullanmadan Ubuntu'da Emule yi kullanmanın hiç bir yolu yokmu. Vermiş olduğun linkte sadece p2p için çeşitli önerilen programlar var. Eğer bir yolu varsa Emuleyi Ubuntuda çalıştırmak istiyorum.

bytan

LinuX GeeK
Emule'yi kullanmadım, bu tarafta çalışıyor mu emin değilim. O başlıkta gördüğün gibi muadillerine bakman gerekiyor bence.

Kameranın yongasını alttaki ile öğrenebiliriz:

Kod:
lsusb
Cheese programını açtığında nasıl bir tepki veriyor?

Kod:
cheese
Bu arada makinanın marka ve modeli nedir?

Øguz

Altın Üye

Bilgisayarımın modeli Lenovo Thinkpad SL510

Uç birimden komutları girdim. cheese programı kurulu değilmiş. konsoldan ilgili komutu girerek kurdum. Web cam 'i çalıştırdım. Çok Teşekkürler.

Øguz

Altın Üye
Masaüstü bilgisayarımdan 24 saat açık olarak Emuleden download yapıyorum. 8 senedir. Dolayısıyla Emule benim için çok önemli bir program. Sadece emule için windows kullanıyorum. Eğer Ubuntuda emuleyi (Wine'siz) çalıştırmanın bir yolu var ise şayet Masaüstü Bilgisayarımda da Ubuntu'ya geçmeyi düşünüyorum.

bytan

LinuX GeeK
Emule'nin linux için paketleri olmayıp exe hali dağıtıldığı sürece wine harici bir yol zor bulunur.

Øguz

Altın Üye
Ubuntu 10.10'da Firefox veya Google Chrome'de Youtube vb. sitelerde videoları küçük ekranda sorunsuz olarak izliyorum. Fakat tam ekran yaptığımda videoları izleyemiyorum. Lenovo marka Core2 işlemcili Laptop kullanmaktayım. Ekran kartım Onboard Intel. +Compiz Fusion kurulu.

Sorunu nasıl çözebilirim?

ahmetiü

New member
merabalar umarım burda bi çözüm bulurum. ben pardus alageyiği indirdim ve üşenmeden iki defa kurdum. fakat sorunum şuki ilk deneyimimde gayet iyi çalışıyordu ve sonraları hiçbir kablosuz ve kablolu ağlara bağlanamaz hale geldim. farklı ağlar deniyorum ama sorun aynı. şifreyi yazıyorum ve şu yazı sürekli"ağ adresi ayarlanıyor" ve "ağ adresi yapılandırılıyor" tekrar kurdum fakat sorun ortadan kalkmadı. anlicanız pardusla hiç bir şekilde internete bağlanamıyorum. fikri olan inşallah vardır
SAYGILARIMLA.......

garip82

New member
merhabalar, daha önce burdan çok yardım aldım, sayenizde.
elementary os kurmak istiyorum ama türkçe kaynaklar yetersiz kalıyor. yeni bir lenovo g505 freedos laptop aldım ve win 8.1 kurdum. ama linux taraftarı olarak elementary os u da yanına kurmak istiyorum.
daha önceki laptopa ubuntu kurmuştum ama bu bilgisayara bir türlü elementary os u kuramadım. uefi denen bi önlem yüzünden sanırım.

win8.1 yanına elementary os u nasıl kurabilirim, en azından resimli yada videolu bir kaynak önerebilirmisiniz.

not: win8 den boş bölüm açıyorum biçimlendirmiyorum. elementary os u flash dan açıyorum disk bölümlemede açtığım boş bölümü göremiyorum. burda takıldım kaldım. kurabilsem bile dual boot sorunu karşıma çıkacak.

yarcımcı olursanız çok teşekkür ederim