karabasan olayının bilimsel açıklaması

ahkara

New member
Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?
Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.
:) :) :) :) :)
Arkadaşlar açıklamayı okuduktan sonra yorumunuzu yazarsanız konu güncel kalır ve bu korkutucu olayın aslında normal birşey olduğunu daha cok kişi öğrenmiş olur yorumlarınızı esirgemeyin lütfen

Baulive

New member
ahkara' Alıntı:
Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?
Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.
:) :) :) :) :)
Arkadaşlar açıklamayı okuduktan sonra yorumunuzu yazarsanız konu güncel kalır ve bu korkutucu olayın aslında normal birşey olduğunu daha cok kişi öğrenmiş olur yorumlarınızı esirgemeyin lütfen
bir kaynak verebilirmisin dostum bu açıklamayla ilgili

MadNefret

New member
sağol bu güzel bilgin için
demekki uyur gezerler fizyolojik bir felç geçirmiyor ondan uyup geziyorlar :D

ahkara

New member
fatihtaskale arkadaşım herhangibir arama motorundan karabasan olarak arattır bircok sonuç göreceksin tıbbi ve hurafe olarak şu anda bile bu forumda benim yazıma kadar herkes o kadar büyütmüş ki olayı sanki cinlerin perilerin işleri yok insanları korkutmaya programlanmışlar gibi anlatılıyor. Eğer sürekli böyle bir sorun yaşıyorsan bir pisikolağa gitmeni tavsiye ederim bu her insanda olan ve çaresi ilaçları olan bir rahatsızlıktır. Herkese sağlıklı günler dileğiyle

apocalyps

Devrimci Genç
ama şu da bir gerçek ki karabasanın cinni warlıklardan biri olduğu kesindir ben hoca değilim ama isteen herkesin mahallesinde bir cami wardır isteen gitsin tabi inanıosa hocaya sorsun onun vereceği cevaba da bi bakın

ahkara

New member
apocalyps' Alıntı:
ama şu da bir gerçek ki karabasanın cinni warlıklardan biri olduğu kesindir ben hoca değilim ama isteen herkesin mahallesinde bir cami wardır isteen gitsin tabi inanıosa hocaya sorsun onun vereceği cevaba da bi bakın
ABİCİM nasreddin hoca damdan düşmüş doktor getirelimmi diye sormuşlar siz bana damdan düşeni getirin demiş. Yani insanoğlu doğa üstü olaylara o kadar kulp takmaya yatkınki anlatamam ve bu durumlardan yararlanan o kadar insan varki onuda anlatamam ben bu olayı çok sık yaşadım ve senin dediğin gibi hacılara hocalara gittim ama daha beter oldu insanı öyle bir ruh haline sokuyorlarki 3-5 kuruş için tahmin bile edemezssin sonuçta pisikolağa gittim bunun bir uyku rahatsızlığı olduğunu anlattı ve birkaç ilaçla halletik gitti

Baulive

New member
ahkara' Alıntı:
fatihtaskale arkadaşım herhangibir arama motorundan karabasan olarak arattır bircok sonuç göreceksin tıbbi ve hurafe olarak şu anda bile bu forumda benim yazıma kadar herkes o kadar büyütmüş ki olayı sanki cinlerin perilerin işleri yok insanları korkutmaya programlanmışlar gibi anlatılıyor. Eğer sürekli böyle bir sorun yaşıyorsan bir pisikolağa gitmeni tavsiye ederim bu her insanda olan ve çaresi ilaçları olan bir rahatsızlıktır. Herkese sağlıklı günler dileğiyle
arkadaşım ben sana diyorum ki
nerden diyorum yazdın sen bana ne yazıyosun ya
arama motorundan aldıysan eğer bulduğun sitenin ismini ver benim bildiğim kaynak böyle olur ya
nerden aldıysan onu yaz
ne demek istediğini de anlayamadım açıkçası...

apocalyps

Devrimci Genç
ahkara' Alıntı:
ABİCİM nasreddin hoca damdan düşmüş doktor getirelimmi diye sormuşlar siz bana damdan düşeni getirin demiş. Yani insanoğlu doğa üstü olaylara o kadar kulp takmaya yatkınki anlatamam ve bu durumlardan yararlanan o kadar insan varki onuda anlatamam ben bu olayı çok sık yaşadım ve senin dediğin gibi hacılara hocalara gittim ama daha beter oldu insanı öyle bir ruh haline sokuyorlarki 3-5 kuruş için tahmin bile edemezssin sonuçta pisikolağa gittim bunun bir uyku rahatsızlığı olduğunu anlattı ve birkaç ilaçla halletik gitti
kardeşim sen inanmaa bilirsin ama bu böle sordum ben ha şarlatanlar yobaazlar bundan ii para kazanıolar milletin gözünü bouolar ona bende karşıım.ama bunlar böle sen inanmazsın başka mesele

legolas

New member
hiç yaşamadım yaşamakta istemem insanlar tarih boyu başlarına gelen olaylarda hep doğaüstü bir güç aramışlardır inançları gereği. sanırım karabasan olayı da bunlardan biri

maddox

New member
yaşadım bir kaç kere sonuna kadar da inanıyorum bunlara çünkü sadece bu deil bir sürü doğaüstü şeyler oluyo

ahkara

New member
sir_erd' Alıntı:
her zıkkımı da bilime bağlamasalar olmaz !!!!!
BAK Kardeşim sen bana tavuk su ve tencere olmadan bir çorba pişir ondan sonra konuş biz başımızdan geçeni anlatıyoz burda insanlara yardımcı olmak için tamamı

Arch_ottoMAN

New member
3-5 KuruŞ Haciya Hocaya Verme ......

ahkara' Alıntı:
BABA SEN GİT Bİ BÜYÜK BOY CEVŞEN AL HİÇ BİR ŞEYİN KALMAZ.ŞU BOYUNA TAKILANLARDAN DEĞİL HAAAA... HARBİ HARBİ OKUNANLARDAN.......benden sana solemesi ....

2nisan

New member
bilimsel olarak mantıklı ama ben bu karabasan olayını cok yaşadım ve o an dua okudugumda tak diye uyanıyorum !!bunun acıklaması ne olaki acaba ??

hamzoli

New member
ya ne kadar naylon varsa o kadar poşet var işte :p

efeaga

New member
aga bunu iyiki yayınlamışsın haklısın ben yaşadım ama hiç görmedim gören varsaaaaaa yazsın

HTML