Türban şeriat aracı

winriver

New member
bu insanın kişisel yorumudur..Kuranda başörtüsü ile ilgili tanımları buraya koyarsanız daha saglıklı bilgiler üzerinden tartışmaya devam edebiliriz..zaten biz burda başörtüsünü değil türbanı tartışıyoruz..

winriver

New member
dini bir simge olsa idi islamiyetin çıkısından bu yana dile gelirdi..bırakalım buraya Kuranda örtünme ile ilgili esaslar düşünceler buraya konulsun onların üstünden yorum yapalım.fransızcadan gelen bir kelime üstüne gerçeklerden ödün vermek hiçbir islam anlayışına uymuyor..

DeathMatch

New member
dini bir simge olsa idi islamiyetin çıkısından bu yana dile gelirdi..bırakalım buraya Kuranda örtünme ile ilgili esaslar düşünceler buraya konulsun onların üstünden yorum yapalım.fransızcadan gelen bir kelime üstüne gerçeklerden ödün vermek hiçbir islam anlayışına uymuyor..
kelime anlamı fransizca diye başını örtmek isteyen biri baş örtüsü yerine turban takamaz mi
?y bu onu daha az mi dindar yapar

sonuc olarak burdakı amac örtünmek ister bunu turbanla yap istersen başörtüyle ve bu insanlara saygi duymalisin cünkü bu onların secimi sen nasil istediğini giyinebiliyorsan onlarında istediğini giyine bilme hakkı var

winriver

New member
kelime anlamı fransizca diye başını örtmek isteyen biri baş örtüsü yerine turban takamaz mi

sonuc olarak burdakı amac örtünmek ister bunu turbanla yap istersen başörtüyle ve bu insanlara saygi duymalisin cünkü bu onların secimi sen nasil istediğini giyinebiliyorsan onlarında istediğini giyine bilme hakkı var
bu onu dolaylı yoldan daha az dindar yapar.siyasi bir simgeyi dini duygular için kullanmak.siyaset ile dini birbirine kırdırmak islam anlayışıyla bağdaşmaz..ben kimsenin ''başörtüsü'' ne dil uzattıgını düşünmüyorum.tartışılan türbandır,siyasi simgedir.siyasi bir simgenin din üzerinden probagandasının yapılması,sömürüsünün yapılması da yanlıştır..
amaç örtünmek yalnız bunu kendine göre yorumlayıp sapkınlık yapmanın da bir lüzümu yok.senin deyişine göre o zaman kara çarşaflılar sadece ''türban''takanlardan daha kapalı oldugu için daha dindar..kaldı ki onların bedenlerinde acıkta kalan yerleri var onlarda o zaman günah işliyolar.var mı böyle birşey?Kuranda yapılan tanımlamaları iyi analiz edip bu konuda eksik bilgileri olan insanların çoklugu göz önüne alınıp daha hassas davranılmalı,ve çarpıtmaya yönelik yorumlar yapılmamalıdır..

wolfram34

New member

Arkadaşım gamalı haçla üniversteye girmek isteyenleride o zaman bu bahsettiğin özgürlükler kapsamına alalım...Çünkü gamalı haçta onun inancı ve adam inancını sonuna kadar yaşammak istiyo...Sen nasıl onun ülkesinde türbanla onun üniverstesine girebiliyosan o da senin ülkende girmek isteyebilir...Şimdi sen türbanla , gamalı hacı karıştırma diyosun...Ama senin açıklamalarına göre bunların ikiside bir inanç doğrultusunda kullanılıyo...Kaldıki anayasamızda çok açık olarak herkes, başkasına müdahale etmediği , Atatürk ilke ve inkilaplarına ,devletin milletiyle bölünmez bütünlüğüne , laik ve sosyal düzene karşı çıkmadığı sürece dinini en özgür şekilde yaşayabilir diyor...Yoksa sen bu hırıstiyan arkadaşların misyonerlik faaliyetinde bulunacağınımı düşünüyosun...Millete incil dağıtmasından mı korkuyosun...Yada museviler gelsinler kampüsün ortasına bi duvar örsünler başlasınlar ağlamaya...O da onların dini bide şapka takıyolar onunlada anfi anfi dolaşsınlar , istermisin böyle bişey...Bunu yapan arkadaşları yabancı uyruklu olarak algılamada , tc vatandaşı müslüman olmayanlarda var...Şimdi sen dersinde hıristiyanlarla türbanlı kızlarımızı aynı kefeye nasıl koydun...Ben olayı din özgürlüğü olarak ele aldım...

klavuz13

Banned
Bu kadar değil mi? Sizin gibi düşünmeyen herkes bir şey bilmeyen chil.

Benim dini okumadığımı dini bilmediğimi nereden biliyorsun? Senden daha fazla ayet, hadis bilmediğimi nereden biliyorsun? Kaç tane tefsir okduğumu sen mi saydın? Kim oluyorsun da benim imanımı yargılayabiliyorsun.

Senin Kuran okumuşsun ama sosyoloji nedir, hukuk nedir, psikoloji nedir, felsefe, fizik nedir okumamışsın. Kuran bir bilim kitabı değildir, bir hukuk kitabı değildir, bir sosyoloji kitabı hiç değildir. Hepsi hiç değildir. Kuran güzel ahlak bireysel aydınlanma kitabı yüce yaradan ile birleşme ona geri dönme kitabıdır.

Sen benim imanımı ve din bilgimi ölçeceğine biraz bilim oku. Senin Kuran'ı bile okuduğundan şüpheliyim. Ben meal ve tefsir okudum hadis de bilirim kardeşim. Beni bilmeden eleştiren, ateistlikle islama saldıranlarla bir tutamazsın sen.

Sen Allahın kelamı ile yürüdüğünde sana lafımız yok, biz senin karşına ben doğru yolu buldum herkes bu yoldan yürüyecek dediğinde karşında bulursun bizi.

Şeriat = islam zannediyorsanız ve doğru bir tek şeriat var zannediyorsanız
KÖR CAHİLİN KRALISINIZ demektir.
biz bilmiyoruz, siz biliyorsunuz...

söylermisin şeriat nedir? islam nedir? et ve tırnak birbirinden ayrılır mı?...

Zekariya Beyazda, Yaşar Nuri Öztürk ilahiyat profları ama ülkemin insanları din üzerine yorumlarının kaçına güveniyor bu insanların....
söylermisin lütfen..

O yüzden çok bilmek değil, doğru yorumlamak önemlidir...

sosyoloji nedir, hukuk nedir, psikoloji nedir, felsefe, fizik nedir okumamışsın. diyorsun...

merka etme sosyoloji kitaplarını çok okudum...Abim sosyologtur o yüzden evimde tahmin edemeyecğein kadar çok sosyoloji kitapları var ve çoğunuda okudum... anlayacağın okuyup okumadığımı bilmedne söyleme... diğer derslerin hepsinide okulda ister istmeez görüyorsun zaten...

----
biz senin karşına ben doğru yolu buldum herkes bu yoldan yürüyecek dediğinde karşında bulursun bizi...

İŞTE BURADA İSLAMIN NE KADAR GÜZEL BİR DİN OLDUĞUNU UNUTMUŞSUN. MÜSLÜMANNIN İSLAMLA NE KADAR GÜZELLEŞEBİLCEĞİNİ UNUTMUŞSUN..ÇOK OKUYAN VE BİLEN SENSİN... AMA OKUDUKLARIN FAYDA EDEMEİŞ SANA ZİRA ETSEYDİN "İSLAM DİNİNDE HERKES BU YOLDA ZORLA BİZİMLE YÜRÜMEYECEK " DİYE BİRŞEY OLMADIĞINI BİLİRDİN... AMA NEREDE....

KÖR CAHİL...

YOBAZLIK ELİMELERİNİ ARTIK UNUTTUNUZ GALİBA YENİ CÜMLENİZ BU

YOBAZLIK OUT
KÖR CAHİL İN

....

ÇAĞDAŞ İNSANLARA BİR AYETİ KELİMEYİ HATIRLATIYORUM....

----

İSRA SÜRESİ

81 - De ki: “Hak geldi, batıl yok oldu. Şüphesiz batıl, yok olmaya mahkumdur.”
----

goldtrail

New member
dünyanın en aşırı hiristiyan toplumu amerikalılar çıktı..herifler davalara bakerken incil üzerine yenin etmek ya da başkan olurken incil üzerine etmek zorunda kalıyolar..amerika laiktir laik kalacak diye bağırsanıza orda...senin nasıl kısa etekle girme hakkın varsa okula onun da başı örtülü hakkı olabililmeli. universitelere gidenler bilirler..okul değil sanki podyum..benim şikayetim yok..isterse çıplak gelsinler..hatta süper olur gelseler ama işte ölye olmyyoo...biz daha baştan adeletli davranmayı öğrenemedik..üniversite rektörleri bile gelin şuna çözüm bulalım şunlara engel olun şunları sağlayın bizim de içimiz rahatlasın demekten aciz..tabi aciz olcak..herifler fikir üretme özürlü..mahalle karılarından farksızlar..her 2 tarafta aynı...bunlar mı ülkeyi ileriye götürcek..haha..biz koyun gibi güdülmekten vazgeçtiğimiz zaman bunlar biter..bir de süleyman demirel mi? o da kim..hhhhm şu 30 yıl ananızı babanızı kandıran herif mi? kaç kere ülkenin başına geçti? adam yerine koyup halen onun ne düşündüğünü mi söylüyonuz..

Agâh.

New member
Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ;2704456' Alıntı:

sen gamalı haç gibi sapkın bir simgeyle okula girde gör bak başına neler gelir
Türkiye'de ceza almayacağını düşünüyorsan denemesi bedava =)
sırf bu yüzden 2 kişi atıldı bizim okuldan

Senin gamalı haçtan kastın nedir anlayamadım ? 1 metre boyunda papazların rakiplerin elindeki haçtan bahsetmiyorum. İster boynunda kolye olarak asarsın, ister t-shirt'ünde boydan boya damgası olur. Bu bir simgedir. Dini sembolize etmek illa başın yada her hangi bir yerin örtünmesiyle gerçekleşmez. Bir kolye ve bir t-shirt'te dini sembolize etmek için kafidir.
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne gel sana iki elinin parmaklarına sığmayacak kadar göstereyim. İşin en müstevil tarafı nedir biliyor musunuz? Bu hristiyanlar ve yahudilerde korkuyor. Kendi toplumunu rencide eden bizi neden etmesin hissiyatına kapılıyorlar. Bunu alenen dile getirenler yahudilerdir. Zorunuza gider, hadi len dersiniz ama Türban'ın üniversiteye girmemesini protesto ettiler. Neden? Sıra kendilerine de gelebilir.

Aslında şu yazdığın paragrafın ferasetten ne kadar uzak olduğunu anlamamam iradenin olmamasından kaynaklanıyor. Beyin çalışıyor, laf yapıyor ama ona kudretini gösterecek bir irade yok.

Farklı farklı yorumlarından alınmış iki cümleyi yan yana koyalım.

Burası Laik Türkiye! Sen gamalı haç gibi sapkın bir simgeyle okula girde gör bak başına neler gelir.

Yani Laiklik nötr bir kavram değil, pozitif dinleri pasifize etmeye çalışan bir eylem aracı.

evet elma ile armutu ayırt edelim.türban siyasi simge,gamalı haç dini simge
Bu senin beynine ne şekilde hükmedeceğine bağlı. Elmayı eline alıp - hayır bu elma değil armut- diyerek beynine hükmedebilirsin. Ondan sonra elma armutta olur ayvada. Beyin gücü bu, kaşığıda eğer elmayu armutta yapar.

Gelelim türban ve gamalı haç benzetmene. Dediğin gibi olsun, sizin tek derdiniz üniversiteye siyasal simge girmesi. Tama türbanı sokmuyoruz. Bundan sonra anlatacaklarıma kulak ver.
Bu olay kampüs bahçesinde yaşanmış olaydır. Hristiyan bir arkadaşımız yanından incili hiç eksik etmezdi, bahçede bazen diğer dindaşlarıyla oturur incil üzerinden beyin fırtınası yaparlardı. Gel zaman git zaman bu diğer dinlerin katılımınada vesile oldu. Hristiyanlar arasına yahudi girdi ve oda tevratını getirdi. Ortak noktalar , ortak fikirler konuşulmaya başladı. Nihayetinde müslüman grupta içerisine girdi. O da bir başka gün kuranı kerim mealini getirdi. Fikirler görüşüldü, tartışıldı. Bu böyle 2-3 gün devam ettikten sonra panoda şu duyuruyu gördük.

X nolu bilmem ne öğrencisi (müslüman öğrenciden bahsediyor ) okul sınırları içeresinden dini simgeler kullandığı ve diğer öğrencileri etkilediği gerekçesiyle uzaklaştırılmıştır.

Hadi bakalım bir benzetme daha yap.

adem1

New member
dikiklan millet sana ne güzel cevap vermiş. Baş örtüsü allahın bir emridir biz de o allahın kullarıyız örtüp örtmemek kulun iradesindedir.başını örtmeyene özgürlük varsa örtmeyene niye yok bu mu sizin özgürlük anlayışınız tüküreyim be o anlayışa ben.hadi ordan....

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
Senin gamalı haçtan kastın nedir anlayamadım ? 1 metre boyunda papazların rakiplerin elindeki haçtan bahsetmiyorum. İster boynunda kolye olarak asarsın, ister t-shirt'ünde boydan boya damgası olur. Bu bir simgedir. Dini sembolize etmek illa başın yada her hangi bir yerin örtünmesiyle gerçekleşmez. Bir kolye ve bir t-shirt'te dini sembolize etmek için kafidir.

Aslında şu yazdığın paragrafın ferasetten ne kadar uzak olduğunu anlamamam iradenin olmamasından kaynaklanıyor. Beyin çalışıyor, laf yapıyor ama ona kudretini gösterecek bir irade yok.

Farklı farklı yorumlarından alınmış iki cümleyi yan yana koyalım.

Burası Laik Türkiye! Sen gamalı haç gibi sapkın bir simgeyle okula girde gör bak başına neler gelir.

Yani Laiklik nötr bir kavram değil, pozitif dinleri pasifize etmeye çalışan bir eylem aracı.
haç:
gamalı haç:

bu iksinin birbirinden ne kadar farklı olduğunu biliyor musun? resmen sapla samanı karıştırmışın :hhmanD

gamalı haçı inanç gereği takıyorlar gibi saçma sapan şeyler söylüyorsun.

gamalı haç Hristiyanlık inancının değil,nasyonel sosyalist yani faşist İkinci dünya savaşı yıllarındaki Nazi Almanyası nın sembölüdür.İçinde dini öğeler barındırması faşist bir sembol olmadığını göstermez yani buna kanıt olamaz.
VE bunun türbanla ne gibi bir bağıntısı var ben çözemedim bunu???ben bir bağıntısı vardır demedim dikkat edersen konudaki ilk mesaj sana ait gamalı haçla ilgili, bunun özgürsel bir sembol olduğu gibi manasız bir cümle sarfediyorsun,sana zahmet olucak ama "özgürsel" kelimesini de bir açıklar mısın?böyle bir kelime var mı yoksa sen kendin mi uyduruyorsun

yazdıklarının gerçekçilik mantıksallıktan ne kadar uzak olduğuna dair içi boş bir paragraf yazmayacağım.şayet bu tür seviyesiz yaklaşımlar içine girmek huyumuz değildir.
fikirlerini tartışmak istiyorsan önce tartışmasını öğreniceksin
kaldı ki bu durumda laikliğin nötrlüğünü senle tartışmak niyetinde değilim
çünkü ortada çıkıpta karaçarşafla türbanı bir tutmaya kalkışman gibi ihtimaller de var

klark kent

New member
müslüman olmayan türbanı ne yapsın. herkes kendi dinini savunur. yaşadığımız hayat bir dindir. neyi yaşarsanız işte o yaşadıklarınız sizin dininizdir.
islama inanmasanda sonuçta birşeye bir fikre inanmışındır. ve o inandığın fikir senin dinin olmuştur.

türbanlılar senin dinine laf atmazken sen niye türbanlılara ve dinine laf atıyorsun.

digiklan

New member
başını örtmeyene özgürlük varsa örtmeyene niye yok bu mu sizin özgürlük anlayışınız tüküreyim be o anlayışa ben.hadi ordan....
Hep işi boş cümleler. Sosyoloji okuduğundan bahseden ama Kuran'a sosyoloji kitabı muamelesi yapanlar. Allah Şeriat diye bir şeyi yönetimi isteseydi Kuran yerin 5 cilt hukuk kitabı, 5 cilt sosyoloji kitabı, 3 cilt ekonomi kitabı indirirdi.

Ama allah bir güzel ahlak kitabı indirdi. Siz oraya buraya tükürün diye indirdi emin ol. Budur sizin islamınızın özeti. Sonra sizin islamınız ile benim islamımı karşılaştırmayın bile.

Ayrıca başı açık olana özgürlük kapalı olana özgürlük diye bir şey yok. Başını örtmemek bir seçim değildir. Başını örtmek bir seçimdir. Neden insan baş örtüsüz doğar. Başını örterek bir şey tercih etmiş olur ama örtmeyince bu bir tercih belirtmez.

Siz insanlara başını açmayı tercih edenlere özgürlük var diyerek saçmalıyorsunuz. İnsan başını açmayı tercih etmez. Öyle doğar bir daha yazayım mı? Emin ol bu Allah için olmazsa olmaz olsaydı her kız çocuğu kafasında türbanla doğardı.

Bir kızın kafasını örtmesi siyasi bir tercihtir, dini bir tercihtir. Ve üniversitelerde insanlar kendi politik görüşlerinin propogandasını yapamazlar, misyonerliğini yapamazlar. Diğer insanları baskı altına alamazlar.

Biraz Sosyal Bilimler tarihi okuduysanız (ki okumazsınız o sizin için komünist işidir) en sosyal bilimin en büyük tartışması Bilim Adamı yaptığı araştırmalarda kültürel, etnik, siyasi ve dini önyargı ve kişiliğinden sıyrılıp nasıl nesnel bir çalışma yapar konusudur? Sen allaha inanıyorsan ve Adem ile Havva'ya inanıyorsan nasıl yaşamın doğuşu türlerin doğuşu ile ilgili bilimse bir çalışma yapabilirsin.
Sen komünist bir ülkede yaşıyorsan liberal ekonomiyi farklı değerlendirirsin, islamcı bir siyasi görüşe sahipsen ekonomiyi faiz ile yönetme çalışmalarını nasıl yaparsın?

Bilim adamı ve bilim insanı dini, siyasi ve kültürel kişiliğinden sıyrılarak bilimsel araştırma yapmak zorundadır. Harun Yahyalar Allahı islamı ispatlayan skolastik bilim ekolü yerine dini allahı düşünmeden araştırmak çalışmak zorundadır.

Üniversiteler imam hatip liseleri gibi mesle okulu değildir. Fakültelerin Gazetecilik Bölümü gazeteci yetiştiren, beden eğitimi ve spor bölümü beden eğitimi öğretmeni yetiştiren bir yer değildir. Bilgisayar Mühendisliği mezunu bilgisayar tamircisi yetiştirmez. Bu fakültelerin asıl amacı bilimsel araştırma disiplinine sahip akademik çalışmalara katkıda bulunabilecek bilim insanı yetiştirmektir.

Ama siz bundan da anlamazsınız değil mi? Siz sanata da tükürürsünüz, Allahı düşünmeden yapılan bilimsel çalışmalara da tükürürsünüz. Bilimsel araştırma ve düşünme disiplinini edinememiş, cahil insandan daha tehlikeli yarı cahil insan yetiştiren bu sistemde ne okuduğunu bilmeden arapça dua okuyarak cemaatlerinin peşinde duydukları ile heareket eden şuursuz topluluklar oluşması çok doğal.
Müslüman bir ülkede doğduğunuz için böyle yaygara yapabiliyorsunuz. Hanginiz eskimo olarak doğsaydı ya da Fransız olarak müslümanlığı seçecekti? Tek şansınız müslüman bir ülkede doğmak yoksa sizin kişiliğinizdeki bir adam amerika da doğsaydı bağnaz bir katololik olurdu. Yahudi bir ailenin çocuğu olsaydınız siz bugün küfür ettiğiniz siyonistlerinin önde gelenlerinden olurdunuz. Müslüman bir ülkede doğduğunuz için müslümansınız hepiniz yoksa dini anladığınız için içselleştirdiğiniz için değil. Hiç sorgulamadınız dininizi babanızdan gördüğünüz için müslüman olanlarsınız siz. Hıristiyanlıktan dönen, kendi dinini sorgulayıp vazgeçip islamı daha tutarlı bulan adamlar kadar bilinçli olmanızı beklemiyorum.
Allahın lütfu ile müslüman bir ülkede namazını kılmaya, orucu tutmaya, şükretmeyen herkesi kendi inandığınız islama zorlamak için yola çıkan geri kalmışlar topluluğusunuz.

Şeriat nedir anlatamayacak ve anlayamayacak siyasi altyapı eksikliği nedeniyle şeriat = tüm doğrular, diğer herkes = tüm yanlışlar diyebilecek cühela grubusunuz. Tükürük bezleri çok çalışanlarsınız. Doğru bilginin imkansızlığı nedir desem, doğruların çağa, kültüre göre değişiklik göstereceğini söylesem bana hadi ordan diyecek kökten dinciler yobazlarsınız siz.

Sosyoloji okuduğunu iddia eden arkadaş başka kültürlerin hayata bakışını, ahlak, sevgi, aile gibi kavramların tarih sürecinde nasıl değiştiğini öğrenememiş (muhtemelen okumamış)

İnsanın 500 sene önceki ahlak ve dünya yargısı ile, 100 sene önceki yargısı ve bugünkü dünya ahlak ve kültür farklılıklarını bilmiyorsanız hala 1500 sene önceki mutlak şeriatın hükümlerinden bahsedebilecek kadar cahilsiniz demektir.

Sen tükürmeye devam et kardeşim allah sana niye tükürük bezi vermiş? Pardon bir bilim adamı boşuna araştırmış ve tükürük bezlerinin çalışmasını keşfetmiş. Gerek yoktu tükürük bezi diye bir şeyi de bilmeye dimi? Sadece tükürsen yetiyor sana.

klavuz13

Banned
ÖNCELİKLE sorduğum soruların hiçbirine cevap alamadım...
-----------
Hep işi boş cümleler. Sosyoloji okuduğundan bahseden ama Kuran'a sosyoloji kitabı muamelesi yapanlar. Allah Şeriat diye bir şeyi yönetimi isteseydi Kuran yerin 5 cilt hukuk kitabı, 5 cilt sosyoloji kitabı, 3 cilt ekonomi kitabı indirirdi. DİYORSUN....

kuran-ı kerim herkese hitap eder....
kuran-ı kerim insanlığa hitap eder...

KUR'AN-I KERİM HER KONUDAN AÇIDAN ELE ALINIR...

BİLMSEL, TOPLUMSAL HER KONUDA...

1500 sene önce inen yüce kitabımız, 1500 yıl öncesinide, o dönemide, yaşanan yıllarıda, bugünüde ve kıyamete kadar olan günler içindir...

---
. Hanginiz eskimo olarak doğsaydı ya da Fransız olarak müslümanlığı seçecekti? DİYORSUN...
---

İslamiyet AVRUPA yükselmiyormu? Ünlü olup dünyaca tanınan insanlar arasında müslüman olanları bir araştır istersen...
Sadece bir tanesi....İspanyol devi Barcelona'ya transfer olan ünlü Fransız futbolcu Eric Abidal İslamiyeti seçerek Bilal adını aldı.Riberyde yanına koyayım...
Diğer ünlüleri sen araştır....Demekki Fransız doğan sadece Hristiyon katolik kalmıyormuş?
-----------

Ama allah bir güzel ahlak kitabı indirdi. Siz oraya buraya tükürün diye indirdi emin ol. Budur sizin islamınızın özeti. Sonra sizin islamınız ile benim islamımı karşılaştırmayın bile.DİYORSUN...

Temizlik imandandır... Hadisi ile temizliği adap aldık..Tkürmeyi değil...tükerenler kim belli bu forumda...Sataşanlar kim belli forumda...Forumdaşlarımızda biliyor..İslam ve İnsan bölümünde "Tanışmak bölümüde" saçma sapan yazılar yazıp tüküreni de gördük....

-----
Ama siz bundan da anlamazsınız değil mi? Siz sanata da tükürürsünüz, Allahı düşünmeden yapılan bilimsel çalışmalara da tükürürsünüz. Bilimsel araştırma ve düşünme disiplinini edinememiş, cahil insandan daha tehlikeli yarı cahil insan yetiştiren bu sistemde ne okuduğunu bilmeden arapça dua okuyarak cemaatlerinin peşinde duydukları ile heareket eden şuursuz topluluklar oluşması çok doğal.DİYORSUN....

Sanat kişiden kişiye değişir... Sanat kendi açımdan diyorum bana birşeyler anlatmalı..anlatmıyorsa saygı duyarım ama yaptığı çirkinliği sanat diye bana gösterecekse ve çırılçıplak kadınları sanat adı altında kullanırsa BENİM İÇİN BU SANAT DEĞİLDİR....
İSLAAMİYET hep araştırmıştır, hep bilimi ele almıştır.. İSLAMi konular üzerinde meşhur olan zatların isimlerini inşallah biliyorsundur... Ne okuduğunu bilmeyen diyorsun....İnsanlar okudğu için öğreniyorlar, öğrendiği için uyguluyorldur..Eğerki bilmiyorsa okuduğununu geçmişten şimdiyte kadarki eğitimcilerimizin suçudur..Amam bazı eğitimcilerimiz Arap TVlerinde haber kanalıa BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM söylerek başlayan kesime YOBAZ zihniyetini öğretmiştir maaleserf... ZATEN SİZE GÖRE ARAPÇA DUA EDEN CEMAATLERDEKİ HER KESİM ŞUURSUZDUR...TEK SEBEBİ VAR ARAPÇA SÖYLEDİĞİ İÇİN...

-----------

Siz insanlara başını açmayı tercih edenlere özgürlük var diyerek saçmalıyorsunuz. İnsan başını açmayı tercih etmez. Öyle doğar bir daha yazayım mı? Emin ol bu Allah için olmazsa olmaz olsaydı her kız çocuğu kafasında türbanla doğardı. DİYORSUN...

saçma sapan bir cevap...BİR İNSAN BAŞINI AÇIYORSA ÖZGÜR OLDUĞU İÇİN AÇIYORDUR....KAPATIYORSADA ÖZGÜR OLDUĞU İÇİN KAPATIYORDUR....her kızın kafasına türban takardı mantığa bak ya....

YARADAN İSTESEYDİ HERKESİ MÜSLÜMAN OLARAK DÜNYAYA GETİRİRDİ...
YARADAN İNSANA AKIL VERMİŞ... BENİM DİNİM BU KURALLARIM BU DEMİŞ....

ALLAH İNDİNDE TEK DİN İSLAMDIR DEMİŞ..

Sen niye iççamaşırı giyiyorsun SEN DÜNYAYA GELİRKEN ÇAMAŞIRMI VARDI ÜZERİNDE...ÇIKART ONLARI ÇIK ÇARŞIYA PAZARA DOĞDUĞUN GİBİ YAŞA....BÖYLE SAÇMA BİR CEVABA ANCAK BÖYLE SAÇMA BİR CEVAP VERİLİR ZATEN...

-----------

Üniversiteler imam hatip liseleri gibi mesle okulu değildir. Fakültelerin Gazetecilik Bölümü gazeteci yetiştiren, beden eğitimi ve spor bölümü beden eğitimi öğretmeni yetiştiren bir yer değildir. Bilgisayar Mühendisliği mezunu bilgisayar tamircisi yetiştirmez. Bu fakültelerin asıl amacı bilimsel araştırma disiplinine sahip akademik çalışmalara katkıda bulunabilecek bilim insanı yetiştirmektir.DİYORSUN

BENİM BİTİRDİĞİM BİR ÜNİVERSİTNİN ADI TAM OLARAK ŞU....

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ
TATVAN MESLEK YÜKSEK OKULU....

HANİ ÜNİVERSİTE MESLEK OKULU DEĞİLDİ...ADINDA VAR MESLEK....HER BÖLÜM KENDİ DALI İÇİN MESLEKLİ BİREY YETİŞTİRİR... BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ ARKADAŞIM VAR BİLGİSAYAR TAMİRCİLİĞİ YAPIYOR...GEL SANA GÖSTEREYİM...
KAÇ ÜNİVERSİTE BİLİM ADAMI YETİŞTİREBİLİYOR...YÖK KAÇTANE YETİŞTRDİMİŞ..YÜZDESİNİ SÖYLERMİSİN BANA...

--------

Şeriat nedir anlatamayacak ve anlayamayacak siyasi altyapı eksikliği nedeniyle şeriat = tüm doğrular, diğer herkes = tüm yanlışlar diyebilecek cühela grubusunuz. Tükürük bezleri çok çalışanlarsınız. Doğru bilginin imkansızlığı nedir desem, doğruların çağa, kültüre göre değişiklik göstereceğini söylesem bana hadi ordan diyecek kökten dinciler yobazlarsınız siz.SÖYLÜYORSUN...

EKSİĞİM VAR ANLAT HOCAM ANLAT ÖĞRENELİM....TÜKÜRÜK BEZLERİNİ DEĞİL İSLAMI ŞERİATI ANLAT...BENİM İÇİN TEK DOĞRU İSLAMDIR BU HAYATTA..DİĞERLERİ DEĞİL.... ANAYASAYADA UYMAKLA MÜKELLEFİM ÇÜNKÜ BU ÜLKENİN VATANDAŞIYIM..ZATEN İSLAMIN KURALLARINA UYDUĞUM ZAMAN ANAYASAYADA UYMUŞ OLUYORUM...FAKAT BAŞÖRTÜ SORUNU HARİÇ.....

ÇAĞ VE KÜLTÜR DEĞİŞİKLİĞİ.... GÖSTER... BAŞÖRÜTÜSÜ ÇIKARAKRAK MODERN HAYATA AYAK UYDURMAKMI...BUMU DOĞRU BİR ANDA TÜKÜRÜK BEZLERİM ÇALIŞTI AMA TERBİYEM MÜSAADE ETMİYOR...

-----------

Sosyoloji okuduğunu iddia eden arkadaş başka kültürlerin hayata bakışını, ahlak, sevgi, aile gibi kavramların tarih sürecinde nasıl değiştiğini öğrenememiş (muhtemelen okumamış)DİYORSUN...

BEN OKUDUM DİYORUM İNANMIYORSANSA İNANMA.. ÇOKTA UMURUMDA....

AHLAK, AİLE GİBİ KAVRAMLAR TARİH SÜRECİNDE DEĞİŞMİŞ... ÖZBENLİĞİNİ YİTİREN TOPLULUKLARDA VAR... SAPKINLIKLARA UĞRAYIP HELAK OLANLARDA VAR... HER TOPLUMUN AİLE KAVRAMLARI FARKLIDIR..AMA İSLAMİYETTE İNSANLIK ORTAK NOKTADIR...

--------

İnsanın 500 sene önceki ahlak ve dünya yargısı ile, 100 sene önceki yargısı ve bugünkü dünya ahlak ve kültür farklılıklarını bilmiyorsanız hala 1500 sene önceki mutlak şeriatın hükümlerinden bahsedebilecek kadar cahilsiniz demektir.DİYORSUN...

FARKLILIKLARINI ANLAT BAKALIM....

ŞERİAT KUR'ANI KERİM OLDUĞUNU ANLAMAYACAK BİR KAPASİTEN VARSA BEN NEYLEYİM SANA...

1500 YIL ÖNCE DÜNYAYI ŞEREFLENDİREN KİTABIMIZ ŞİMDİDE KIYAMATE KADARDA HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR....

---------

Sen tükürmeye devam et kardeşim allah sana niye tükürük bezi vermiş? Pardon bir bilim adamı boşuna araştırmış ve tükürük bezlerinin çalışmasını keşfetmiş. Gerek yoktu tükürük bezi diye bir şeyi de bilmeye dimi? Sadece tükürsen yetiyor sana. SÖYLÜYORSUN...

BAK BAKALIM KONULARI ARAŞTIRIPTA MÜSLÜMANLIĞI SEÇEN KAÇ KİŞİ VAR DÜNYAMIZDA....

KURANI KERİME HAYRAN OLUPTA ONDAN FYZ ALAN KAÇ BİLİM ADAMI MÜSLÜMAN OLMUŞ DÜNYADA?

TÜKÜRÜK BEZLERİYLE KONUYU ALIP GÖTÜRÜYORSUN... SADECE KAFA VAR BEYİN YOK MİSALİNE BENZİYOR SANA...

BEN ÇOK KİTAP OKUDUM...İNŞALLAH SON NEFESE KADARDA OKUYACAĞIM HEMDE
BİSMİLLAHİRRANİRRAHİM DİYEREK BAŞLYACAĞIM...

VE ARDINDANDA "YARADANIN ADIYLA OKU" İLE OKUMAYA DEVAM EDECEĞİM...

BÖYLE YAPTIĞIM İÇİNDE YOBAZ OLACAĞIM...

VARSIN BEN YOBAZ OLAYIM...

HER BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM DEDİKÇEDE TÜKÜRÜĞÜM AĞZIMA GELECEK VE ŞÜKÜRLER OLSUN DİYEREKTE YUTKUNACAĞIM...

SEBEBİDE DUA ETMEM İÇİN...."TÜKÜRÜĞÜ HAK EDENLERE ZAMANI GELİNCE TÜKÜRMEYİ NASİP ETMESİ İÇİN..."

YARABBİM SEN BİZİ MÜNAFIKLARIN ŞERRİNDE KORU YARABBİM.. DİYERK DUA EDECEĞİM...

SON OLARAKTA ALLAH'IM SEN BİZİ ŞEYTANDANN VE ŞEYTANLAŞMIŞ İNSANLARIN ŞERRİNDE KORU" DİYE DUAMI TAMAMLAYACAĞIM....

SENDE BÖYLE DUA EDEBİLİRMİSİN DİGİKLAN.....

64general1

New member
Hep işi boş cümleler. Sosyoloji okuduğundan bahseden ama Kuran'a sosyoloji kitabı muamelesi yapanlar. Allah Şeriat diye bir şeyi yönetimi isteseydi Kuran yerin 5 cilt hukuk kitabı, 5 cilt sosyoloji kitabı, 3 cilt ekonomi kitabı indirirdi.

Ama allah bir güzel ahlak kitabı indirdi. Siz oraya buraya tükürün diye indirdi emin ol. Budur sizin islamınızın özeti. Sonra sizin islamınız ile benim islamımı karşılaştırmayın bile.

Ayrıca başı açık olana özgürlük kapalı olana özgürlük diye bir şey yok. Başını örtmemek bir seçim değildir. Başını örtmek bir seçimdir. Neden insan baş örtüsüz doğar. Başını örterek bir şey tercih etmiş olur ama örtmeyince bu bir tercih belirtmez.

Siz insanlara başını açmayı tercih edenlere özgürlük var diyerek saçmalıyorsunuz. İnsan başını açmayı tercih etmez. Öyle doğar bir daha yazayım mı? Emin ol bu Allah için olmazsa olmaz olsaydı her kız çocuğu kafasında türbanla doğardı.

Bir kızın kafasını örtmesi siyasi bir tercihtir, dini bir tercihtir. Ve üniversitelerde insanlar kendi politik görüşlerinin propogandasını yapamazlar, misyonerliğini yapamazlar. Diğer insanları baskı altına alamazlar.

Biraz Sosyal Bilimler tarihi okuduysanız (ki okumazsınız o sizin için komünist işidir) en sosyal bilimin en büyük tartışması Bilim Adamı yaptığı araştırmalarda kültürel, etnik, siyasi ve dini önyargı ve kişiliğinden sıyrılıp nasıl nesnel bir çalışma yapar konusudur? Sen allaha inanıyorsan ve Adem ile Havva'ya inanıyorsan nasıl yaşamın doğuşu türlerin doğuşu ile ilgili bilimse bir çalışma yapabilirsin.
Sen komünist bir ülkede yaşıyorsan liberal ekonomiyi farklı değerlendirirsin, islamcı bir siyasi görüşe sahipsen ekonomiyi faiz ile yönetme çalışmalarını nasıl yaparsın?

Bilim adamı ve bilim insanı dini, siyasi ve kültürel kişiliğinden sıyrılarak bilimsel araştırma yapmak zorundadır. Harun Yahyalar Allahı islamı ispatlayan skolastik bilim ekolü yerine dini allahı düşünmeden araştırmak çalışmak zorundadır.

Üniversiteler imam hatip liseleri gibi mesle okulu değildir. Fakültelerin Gazetecilik Bölümü gazeteci yetiştiren, beden eğitimi ve spor bölümü beden eğitimi öğretmeni yetiştiren bir yer değildir. Bilgisayar Mühendisliği mezunu bilgisayar tamircisi yetiştirmez. Bu fakültelerin asıl amacı bilimsel araştırma disiplinine sahip akademik çalışmalara katkıda bulunabilecek bilim insanı yetiştirmektir.

Ama siz bundan da anlamazsınız değil mi? Siz sanata da tükürürsünüz, Allahı düşünmeden yapılan bilimsel çalışmalara da tükürürsünüz. Bilimsel araştırma ve düşünme disiplinini edinememiş, cahil insandan daha tehlikeli yarı cahil insan yetiştiren bu sistemde ne okuduğunu bilmeden arapça dua okuyarak cemaatlerinin peşinde duydukları ile heareket eden şuursuz topluluklar oluşması çok doğal.
Müslüman bir ülkede doğduğunuz için böyle yaygara yapabiliyorsunuz. Hanginiz eskimo olarak doğsaydı ya da Fransız olarak müslümanlığı seçecekti? Tek şansınız müslüman bir ülkede doğmak yoksa sizin kişiliğinizdeki bir adam amerika da doğsaydı bağnaz bir katololik olurdu. Yahudi bir ailenin çocuğu olsaydınız siz bugün küfür ettiğiniz siyonistlerinin önde gelenlerinden olurdunuz. Müslüman bir ülkede doğduğunuz için müslümansınız hepiniz yoksa dini anladığınız için içselleştirdiğiniz için değil. Hiç sorgulamadınız dininizi babanızdan gördüğünüz için müslüman olanlarsınız siz. Hıristiyanlıktan dönen, kendi dinini sorgulayıp vazgeçip islamı daha tutarlı bulan adamlar kadar bilinçli olmanızı beklemiyorum.
Allahın lütfu ile müslüman bir ülkede namazını kılmaya, orucu tutmaya, şükretmeyen herkesi kendi inandığınız islama zorlamak için yola çıkan geri kalmışlar topluluğusunuz.

Şeriat nedir anlatamayacak ve anlayamayacak siyasi altyapı eksikliği nedeniyle şeriat = tüm doğrular, diğer herkes = tüm yanlışlar diyebilecek cühela grubusunuz. Tükürük bezleri çok çalışanlarsınız. Doğru bilginin imkansızlığı nedir desem, doğruların çağa, kültüre göre değişiklik göstereceğini söylesem bana hadi ordan diyecek kökten dinciler yobazlarsınız siz.

Sosyoloji okuduğunu iddia eden arkadaş başka kültürlerin hayata bakışını, ahlak, sevgi, aile gibi kavramların tarih sürecinde nasıl değiştiğini öğrenememiş (muhtemelen okumamış)

İnsanın 500 sene önceki ahlak ve dünya yargısı ile, 100 sene önceki yargısı ve bugünkü dünya ahlak ve kültür farklılıklarını bilmiyorsanız hala 1500 sene önceki mutlak şeriatın hükümlerinden bahsedebilecek kadar cahilsiniz demektir.

Sen tükürmeye devam et kardeşim allah sana niye tükürük bezi vermiş? Pardon bir bilim adamı boşuna araştırmış ve tükürük bezlerinin çalışmasını keşfetmiş. Gerek yoktu tükürük bezi diye bir şeyi de bilmeye dimi? Sadece tükürsen yetiyor sana.
Arkadaşım meram anlatmaya çalıştıgın insanlara bir şey anlatma çabanı ve güzel sanatsal yazılarını görünce hem hayranlık duyuyorum,hem de bagnazlık ile bilim destekli zekanın mücadelesini izliyorum.Aslında neden islam dünyasının geri kaldıgını içinde bulundugun ve bulundugumuz tartışma ortamı bize çok güzel gösterebiliyor.Öyleki Allah Müslüman ülkelere dünya cografyasının en güzel yerlerini ve özellikle degerli madenler gibi degerlerini bahşetmiş ama gelinen bugünkü noktada Müslümanlar hep birbirine ihanet etmiş ve etmekteler ve sonucunda diger din mensubu emperyalistlerin art niyetlerini, kendi müslüman kardeşlerinin samimiyetinden daha degerli bulmuşlardır.Bagnazlık nedeniyle dün karşı çıktıkları matbaa nedeniyle 300 yıllık bir geriligin ve kültürel etkisinin acısını Müslüman toplumlar,gericilik dar çevresinde birbirlerini bogazlama çabası içindedirler.Bugünkü hal ve durumu görünce,Atatürk'ün o zaman ki şartlarında mükemmel işler yaptıgına inanıyor ve hayranlık duyuyorum.Bagnazlık öyle bir şey ki örnek;dün resme,radyoya karşı çıkışı kur'ana dayandırabilen yobazlar,bugün daha büyük yenilikleri kendileride kullanmaya başlayınca bakın şu ayetlerde örnegin televizyon tarif ediliyor diyebiliyorlar.Avrupa bu içinde bulundugumuz dönemleri aynen 300 -400 yıl önce onlarda yaşamış ve bizde yaşayacagız bu dönemleri ya bagnazlık kazanacak bir 100 yıl daha emperyalistlerin izin verdigi gibi yaşayacagız.Ya da aydın düşünceler kazanacak Atatürk kazanımlarına ve devrimlerine sımsıkı sarılıp,Ulusumuza ve Vatanımıza sahip çıkıp hep birlikte aydınlıga koşacagız.

Metallica_17

New member
Burada Müthiiiiiş Bir Cahillik Var ???... Buradaki Laik ARKADAŞLARIN Kuran-ı Kerim'e inandığını sanmıyorum... Eğer İnansaydı eğer Şunu bilirdi KURAN-I KERİM YANİ İSLAM BOZULMAYAN VEEEE BOZULMAYACAK TEK DİNDİR. BAŞKASININ MEALİYLE ANLAMAK KURAN-IN BOZULDUĞU ANLAMINA GELİR Kİİİİ.. AYETLERDEDE BOZULMAYACAĞI İŞARET EDİLİR... Ozaman demekki başkasının meali ile anlama olayı kesinlikle yanlıştır... Bilmediğiniz konulara değinmeyin... Lütfen !!!

digiklan

New member
@metallica17

Cahillikten bahsediyorsun, bir ton yazı yazıyoruz adam yerine koyup onları bile okumuyorsun. Senin gibi islamcı geçinenler için Meal nedir Tefsir nedir açıklamıştım. Sen değişik meale inanmak derken ne söylediğini bile bilmiyorsun.

Sonra Laikler Kuran'a inanmıyor diyorsun. Ben senin yaşın kadar okudum o kitabı merak etme neye inanacağımı senden iyi biliyorum. Allahıma şükürler olsun ki hesabımı ona vereceğim sana ve bu sitedeki kendini islamcı sananlara değil.

Bir de Cahillikten bahsediyorsun. Ben sana cahil demeyeceğim henüz olgunlaşmamış diyeceğim. Burada bu kadar tartışmaya giren, görüşler yazan, karşı tezler üreten insanlardan laik olanları cahil diye nitelendirmek ancak TOY ya da BAĞNAZ ların işi olabilir.

saygılar yine de tüm iyi niyetimle

Metallica_17

New member
Digiklan Sence Abicim madem okadar biliyorsun sadece soruyorum sana şunu merak ettim... Kuran'ın ta kendisine inanıyorsan eğer başka meal nedemek ??? yani Kuran'ın başka mealleri çıkartıl dı mı bunumu diyorsunuz ben anlamadım bunu ????

digiklan

New member
@Metallica17

Kardeşim önce meal ve tefsir açıklayayım sana kafandaki karışıklığı gidereyim.

1 Meal Kuran'ın bire bir çevirisidir. Yani şimdiki çevirmenlerin, mütercim tercümanların yaptığı gibi, güçlü arapça bilgisine sahip insanların, dini bilgileri ile birlikte Kuran'ı başka bir dile tercüme etmelerine meal denir. Mealde cümle yapısı aynen korunur. Yani aktif cümle pasifleştirilemez, tamlamalar ayrılamaz. Meal Kuran'da yazanların bire bir kelime kelime başka bir dile çevirisidir.
Mealler farklılık gösterebilir bunun nedeni de arapçanın yapısıdır. Bir kelime bir den çok anlama gelebilir hatta birbirine çok yakın anlamlara gelebilir. Bu durumda ayetin geldiği dönemdeki durum, ayetin gelme nedeni ve aktarılan hadisler ve kelimelerin kendinden önce kullanıldığı anlamlar esas alınır.
Ancak yine de hem arapçadaki anlam farklılıklarından, hem de çevrildiği dildeki tam karşılığını bulmak adına her meal ufak tefek farklılıklar içerebilir.
MEALLERİN FARKETMESİ BİR ŞEY İFADE ETMEZ.

2 AMA TEFSİRLERİN FARKETMEZİ ÇOK ŞEY İFADE EDER.
Tefsir Kuran'ın mealinin açıklamasıdır. Kuran'da yazan ayetler, kendinden önce kullanılan ayetler, ayetin geldiği durum, gelme sebebi, ayetin anlamına yakın hadis ve sünnetler ve genel islam kültürüne göre yorumlanır. Bu bir yorumdur. Yorumu yapan kişinin zekası, hayat görüşüdür. Allahın kitabı değildir. Tefsir bir imamın Allahın kitabından anladıklarını yorumlamasıdır.
Araplardaki genel teamül herkesin Kuran'ı okuyup anlayamayacağı yönündedir. Bu yaklaşım tüm sünni müslüman alemini sarmış ve ortaya ilk islamda hoş karşılanmayan peygamberin de hoşuna gitmeyen ruhban yani din adamları sınıfını yaratmıştır.
Tefsir yazan kişiler çok iyi arapça bilen, hadis ve islam hukuku okumuş, islam dininin genel yaklaşımlarına (o dönemki genel yaklaşım demek daha bir kaç kuşak öncesine kadar kızları diri diri gömen arapların islami yaklaşımıdır) göre kendi meşreplerince bir islam yorumuz yazdılar.

Kim bu meşhur yazarlar. Meal diye sorduğuna göre bunu da hatırlatmak istedim. Benim annem 4 yaşında bana ezberletmişti ölürsem öbür dünyada nasıl sorguya çekileceğimi. Adımı soyadımı, dinimi , peygamberimi, mezhebimi, imamımı bir çırpıda sayabiliyordum. Ben sünni ve hanefi bir ailenin çocuğu olarak sünni ve hanefi oldum.
4 meşhur imam 4 genel kabul gören tefsir yazmışlar. Hanefi, Hanbeli, Maliki ve Şafi...
Türkiye'deki Oğuz Türkleri genelde Hanefidir. Ama Şafi'nin tefsiriyle birileri şafi olmuş. Hem de birilerinin iddia ettiği gibi farklar öyle orucun bozulmasında ağız dolusu kusmak ya da azıcık kusmak, yada kanama abdesti bozar bozmaz meselesinden ötedir.

Yani bir tek müslümanlık yok. Şeriatla yönetilen İran şii'dir. Hanefilere çok uzaktır. Hatta Hanefiler onları hıristiyanlar kadar kafir de görürler. Hatta ve hatta bazı şii ve alevi tarikatları Hz. Ali'yi Hz.Peygaber ile bile eş tutar.

Yani öyle tek bir islam varmış, tek bir doğru islam varmış gibi konuşmanı hoş karşılamıyorum. Önce araştırman lazım. Bizim için tek doğru nasıl hanefi sünni islam ise, başkası için de kendi islamı. Herkes kendi islamına inanıyor ve diğer islamların yanlış olduğunu söylüyor.
Üstelik hepsi aynı kitaba inandıklarını diğerlerinin kitabı anlamadıklarını iddia ediyor...

Birisi Kuran okuyup eline kalaşnikof alıp bomba alıp masum sivilleri öldürerek cihad ediyor. Kimisi kafir dediği adamları canlı canlı toprağa gömüyor. Hangisi müslüman hangisi gerçek islam?

Gerçek bir islam vardır o da kendi inandığın. Ama önce aç Kuran oku, meal oku, sonra tefsir oku, sosyoloji ve hukuk öğren. Sonra kendi hayatına göre kendi islam tefsirini yaz. Ben 1000 sene önceki arap imamların yorumladığı islama değil allahın gönderdiği kitaba inanıyorum

Yoksa sen de araplar gibi insanların Kuran'ı anlayamayacak kadar gerizekalı mı olduğunu düşünüyorsun? Eğer öyleyse şunu da ekleyeyim İslam'ın en temel ilkelerinden biri Allah'ın anlatmadığı açıklamadığı günahın hesabını sormayacağıdır. Yani basit bir insanın okuyup anlayamayacağı bir kitap gönderdiyse Allah (ki ben öyle olmadığını düşünüyorum herkes Kuran'ı açıp okuyup anlamalıdır, ama papağan gibi ezbere arapça okuyarak değil anlamını ezberleyerek Türkçe ibadet ederek) o zaman anlayamadığın için hesap sormaz.

saygılar

HTML