Türban şeriat aracı

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
Çok güzel demişsin hizmet veren kamu görevlisi devleti temsil eder. Yani devletin kurallarıyla ve çalışma şekilleriyle işini yapar. Türban taksın takmasın devlete bi zararı yoktur iş gene aynı iş. Burada atlanılan ve dikkat edilmeyen husus başörtüsü dinin gereğidir bu konuda nihayi kararı verecek olan diyanet işleri bile bunu söylemektedir. Bu yüzden laiklik gereği bu kişilerinde inançlarının güvence altına alınması gerekmektedir.

Diğer bir husus bana çok komik gelen bazı arkadaşlar türban girerse üniversiteye bende mayoyla girerim bilmem neyle girerim gibi abuk subuk laflar ediyolar bende kendilerine diyorum burada eğer kendinize yakıştırabiliyosanız girin anasını satim.
Başörtüsü dinin gereğidir Diyanet bunu söylüyordur fakat devlet laiktir din kuralları ile yönetilmez.Nihayi kararı Meclisteki milletvekilleri veriyorlar.
Kamu görevlileri konusuna gelecek olursak; türban takmasının bir zararı ya da yararı yok kimseye ancak inançlara eşit mesafede olan bir devleti türbanlı kamu görevlisi temsil edemez
Şayet böyle oalcak olursa başka inanç sahiplerine hoşgörüsüzlük yapılmış olur ve de laiklik ilkesi bu noktada hiçe sayılmış olur.

Mayosu bikinisi bir yana şöyle bir örnek veriyim üniversiteler hakkında,
farzedelim ki yeni açılan küçük ölçekteki şehirlerimizden birisinde bir üniversite
(atıyorum) okulun adıda ABCDEFGHIJKLMN Üniversitesi olsun,
(yine atıyorum) bir insan gelipte Musevilerin başlığı kipa ile girmeye çalıştı veyahutta Hristiyan birisi papaz elbisesiyle gelsin. Bu insanların can güvenliği garanti edilebiliyor mu, ya da şöyle soralım herhangi bir provakasyonla bu insanlara yönelik bir saldırı olursa bunun zararı kime olur?(Türkiye'ye)
Aynı durum türban içinde söz konusu, yeterince gerilmiş siyasi ortamdan etkilenen art niyetli kişiler türbana karşı bir provakasyon yapıpta saldırı da bulunurlarsa ( düşün ki bir satanist bir türbanlıya saldırdı?) bunun suçlusu türbanlı genç kız mı olacak?
Üniversitelerde bir baskı yapılmayacağını kim garanti edebilir ki, veyahutta yalandan yere bu türbanlı bayan bana baskı yapıyor diye ortaya çıkılmayacağını

Örnekler çoğaltılabilir, ancak bu ve bunun gibi üzücü hadiselere mahal vermemek için bir iş yapılıyorsa en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir.Yoksa kanun benim yasa benim asar keserim yasa çıkmıştır anlayışı ile giden siyasetçiler ortalıkta dolaşırken, bir kesim padişahım çok yaşa diye bağırıp dururken, bir diğeri padişahın kafasını keseceğiz derse ne bu sorun halledilir, ne de ülkemizde demokrasi ilerler.

secret60

New member
demokratik laik özgür bir ülkede insanların kıyafetlerine dil uzatıldıgı sürece konu tabiki uzar

tasavvur

New member
Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ;2875487' Alıntı:
Başörtüsü dinin gereğidir Diyanet bunu söylüyordur fakat devlet laiktir din kuralları ile yönetilmez.Nihayi kararı Meclisteki milletvekilleri veriyorlar.
Kamu görevlileri konusuna gelecek olursak; türban takmasının bir zararı ya da yararı yok kimseye ancak inançlara eşit mesafede olan bir devleti türbanlı kamu görevlisi temsil edemez
Şayet böyle oalcak olursa başka inanç sahiplerine hoşgörüsüzlük yapılmış olur ve de laiklik ilkesi bu noktada hiçe sayılmış olur.

farzedelim ki yeni açılan küçük ölçekteki şehirlerimizden birisinde bir üniversite
(yine atıyorum) bir insan gelipte Musevilerin başlığı kipa ile girmeye çalıştı veyahutta Hristiyan birisi papaz elbisesiyle gelsin. Bu insanların can güvenliği garanti edilebiliyor mu, ya da şöyle soralım herhangi bir provakasyonla bu insanlara yönelik bir saldırı olursa bunun zararı kime olur?(Türkiye'ye)
Aynı durum türban içinde söz konusu, yeterince gerilmiş siyasi ortamdan etkilenen art niyetli kişiler türbana karşı bir provakasyon yapıpta saldırı da bulunurlarsa ( düşün ki bir satanist bir türbanlıya saldırdı?) bunun suçlusu türbanlı genç kız mı olacak?
Üniversitelerde bir baskı yapılmayacağını kim garanti edebilir ki, veyahutta yalandan yere bu türbanlı bayan bana baskı yapıyor diye ortaya çıkılmayacağını

Örnekler çoğaltılabilir, ancak bu ve bunun gibi üzücü hadiselere mahal vermemek için bir iş yapılıyorsa en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir.Yoksa kanun benim yasa benim asar keserim yasa çıkmıştır anlayışı ile giden siyasetçiler ortalıkta dolaşırken, bir kesim padişahım çok yaşa diye bağırıp dururken, bir diğeri padişahın kafasını keseceğiz derse ne bu sorun halledilir, ne de ülkemizde demokrasi ilerler.
Hayatımızı varsayımlar ve komplo teorileri üzerine kuramayız dimi?
Olaya dini açıdan bakmak istemeyen arkadaşalar başörtüsünün lailkliğe ters olduklarından dem vuruyor.

Ayrıca bir ülkede demokrasinin korunması yasaklar koymakla değil hak ve özgürlüklerin önünü açarak mümkün olur.
Demem o ki olaya din ve vicdan özgürlüğü persfektifinden bakmak gerekiyor.Olmadı insani duygularla duruş sergilemeliyiz.

Ayrıca forum sorumlusu fletch arkadaşımızın bir dünya görüşü olması normal.bunu saygıyla karşılarım.Ama ortada bir sorun var.taraf olabilirsiniz, dikkat ediyorum burda kendi düşüncesine yakın olan arkadaşların açık küfürlerini görmezden gelebiliyor.

Diğer taraftan küfür bile edilmediği halde karşı düşüncede ki arkadaşları kolayca banlıyor.
Demokratik bir ortamı burda yakalamak istiyorsak, bunu beğenmediğimiz düşünceleri susturarak değil,seviyesizce küfürleri banlayarak sağlamalıyız.

Biraz daha hoşgörü ve adalet diyorum.Taraf olun ama adaletli de olun lütfen.

gokkorikko

New member
nedense insanlar hep birbirlerinin inancına kılık kıyafetine karışırlar. başka şeyler de özgürlük eşitlik arayanlar kendi çıkarlarınca laf söylerler hadlerine düşmeyen sözlerde bulunurlar.eğitim ve öğretim hakları ellerinden alınıyor çalışması engelleniyor ve birileride çıkıyor demokrasiden özgürlüklerden bahsediliyor evet sadece bahsediliyor yerine getirlmiyor. kimileri çıkıp bas bas bağırdı iran oluyoruz dediler sonra beğenmediler iranı malezya olucağız diye milletimizi kandırmaya çalışıyorlar ve toplumumuzda huzursuzluk yaratma çabasındalardı ve hiç bir şey olmadık zaten olucağımızı millet söylemedi halkdan birisi çıkıp söylemedi sadece medyanın çıkarmış olduğu bir olay.
moda da olsa baskıda olsa örf adet de olsa inançda olsa kimseyi ilgilendirmez hiç kimsenin haddine düşmez hanım efendilerin başörtü takması ve üniversiteye gidip eğitim almaları veya kamusal alanda çalışmaları hiç kimseyi ilgilendirmez hiç bir şekilde yasak olmamalı.

repcic

New member
Falan yere filan yere inancını sokma demek ne demek. Aslolan birisinin inancını bir başkasına zorla dayatmasıdır. Yanlış olan budur. Ünlü ve emekli siyasetçimiz türban göründüğü kadar masum değil demiş. Pehh. Bence bu ifade de göründüğü kadar masum değil. Hele objektif hiç değil...

kayacanlp

New member
türbanı kullanıp adamlar malı götürüyo bide millet ateşli ateşli onları savunuyo hey yarabbi,m akılllll

mantser

New member
Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ;2875487' Alıntı:

Gene geeksiz evhamlanmalar ama ben gene söyleyeyim. Ben keisnlikle böyle bir şey olacağına inanmıyorum.

Başka dinlerden örnekler vermişsin güzel ama benim dediğimin bir farkı var burada. Benim dediğim müslümanlar için Allah'ın emri senin dediğin dinde olan ama olmasada olur bir şey. Yani benim dinimde de takke, sakal, cübbe, sarık v.b bir çok şey var. Ama ben demiyorum okulda sarık olsun bilmem ne olsun. Olmasın tabi ama türbanın yeri bunlardan çok ayrı bu bir emir olmazsa olmaz.

Şunuda belirtmekte yarar var yanlış anlaşılmayalım. Başörtüsü Allah'ın emri fakat insan takıp takmamakta özgür kimse onun o hakkına karışamaz orası kul Allah ilişkisine girer.

gokkorikko

New member
Gene geeksiz evhamlanmalar ama ben gene söyleyeyim. Ben keisnlikle böyle bir şey olacağına inanmıyorum.

Başka dinlerden örnekler vermişsin güzel ama benim dediğimin bir farkı var burada. Benim dediğim müslümanlar için Allah'ın emri senin dediğin dinde olan ama olmasada olur bir şey. Yani benim dinimde de takke, sakal, cübbe, sarık v.b bir çok şey var. Ama ben demiyorum okulda sarık olsun bilmem ne olsun. Olmasın tabi ama türbanın yeri bunlardan çok ayrı bu bir emir olmazsa olmaz.

Şunuda belirtmekte yarar var yanlış anlaşılmayalım. Başörtüsü Allah'ın emri fakat insan takıp takmamakta özgür kimse onun o hakkına karışamaz orası kul Allah ilişkisine girer.
bizim ülkemizin insanı bizim ülkemizde yaşayan aslı belli soyu sopu inancı belli fakat BİR YABANCI konumda oluyor. az da olsa bir ayrıcalığa hakkı yokmu yurdum insanımın.
gittikce ülkemizde yabancılaştırılıyoruz sesimiz çıktığında yobaz oluyoruz geri kafalı oluyoruz olsun ama elbet bir gün eşit demokrasi olucak.

algoritmaA

New member
%98 müslüman olan bir ülkede müslümanlık adına birşey yapılınca yahudi olanı hristiyan olanı napıcak denmesi mantığını hiç bir zaman anlamadım anmalmıcmda..tama yahudiside hiristiyanıda bu vatanın evladı ancak sen bunlarda nolucak deyip %98 lik kısmı hangi hakla mağdur edebiliyorsun....bir sussa şu düşünceyi savunanlar hepsi sıralay çozulecek ama maşallah hepsi muneccim olduğu için geleceği gormekten geri kalmıyorlar...onemli olan birlik beraberliktir ancak türban konusunun yasaklanması bu ülkede her bolunme ve kargaşa oluştmuştur bu çozulemicek bir sorunmu kesinlikle hayır fakat birileri bunu kullanıyor diye kapalı olan bu eziyeti çekmek zorundami yine kesinlikle hayır...Allah buyuk inşallah en kısa zamanda hayırlı bir çocum bulunur...

tolgas28

New member
komik olmayın

Üniversitede türbanlı öğrenciler eğitim alamaz demek ne demek acaba ? biz laikliği, demokrasiyi, cumhuriyeti o kadar çok iyi biliyoruz ki bugün bunları tarıhte bulanalrın ülkelerinde bile üniversitelerde böyle bi zorbalık yokken bizlerde var. demek ki bizim laiklikle, cumhuriyet, medenıyet anlayışımız farklı. onalrın üniversitelerınde eğitim ilimle bilgiyle çağ atlamayla olurken bızde sağ sol tartışmasıyla-türbanlı türbansız tartışmasıyla oluyor ve kımın nelerelere geldiği çok açık. 80 lerde bızlere sağ sol yutturdular bı 10-15 sene onla oyalandık,90 larda türk kürt çatışması verdıler elımıze bunlar yüzünen kendı ınsanımız bırbırıne düşman oldu son oyuncaklarıda başı açık kapalı, türbanlı türbansız tartışması10 seneye yakın bunla oyalanıyoruz. biz bunlarla oyalanırken kendi içimizde bunlarla uğraşırken avrupalı nerelere gelmiş neler bulmuş neler icat etmiş bakmak gerekir. bide bizim nekadar ilerlediğimize bakmak gerekir.
bir almanı, ingilizi, fransızı alın yanınıza bir üniversite kampüsü önüne gidin. ordan ıkı bayan arkadaş biri açık biri kapalı üniversiteye gırerken başı açık olan içeri rahatça girerken kapalı olanın nasıl engellendiğini ve ıkıncı sınıf muamele gördüğünü gösterin onlara. ve bakalım bu nedir dıye sordukalrında hangımız onlara ne cevabı verebıleceğiz ???laiklik mi dicez ? o zmaan onlar laik değil. medenıeyt mi dicez? o zaman onalr bızden gerıde. cumhurıyet mi dicez ? ne dicez ne cvb vericez. ben bir üniversiteli olarak bu durumdan utanıyorum hergün okula girerken ki ayrımcılıktan, bir kısm arakadaşlara uygulanan ıkıncı sınıf ınsanlıktan ve sonra bunun adına laiklık denmesınden ve çıkıp demokrasi ve ınsan haklarından bahsedılmesınden.
sizler bu duruma nasıl bakıyosun bilemıyorum...
herkes bellı bı eğitim almıştır burada ve laiklik, cumhuriyet, demokrasi, insan hakları, avrupalı kelimelerinin karşılıklarını az çok bilir ve örneklerınıde avrupada rahatça görebılırız. ya biz çok ileriyiz ya da ??????????????????????????????????????

dj_lampard

New member
demokratik bi ülke diyoruz ama isteyen istediği gibi istediği yerde bulunamıyor ben bunu anlamıyorum türbanlı olmak suç mu? benm bi çok tanıdığım Hollanda'da Almanya'da türbanlı şekilde istedikleri gibi okudukları ve istedikleri gibi işlerini sürdürdüklerini biliyorum ve biz islam ülkesiyiz din devleti değiliz yanlış anlamayın fakat resmi dinimiz İslam islamın şartlarından biri olan kapatılması gereken yerleri kapatanlar istediği yerde bulunamazken kapatmayan bulunabiliyorlar kapatmayanlara bi şey demiorum herkes hür ve istediğini yapabilir fakat türbanlı olanlarda istediğini dilediği gibi yapmalı bence bunu yasaklamak Demokratikleşmekden ve globalleşmekten uzaklaşmaktır.Türk'ün nasıl olduğunu nasıl yaşadığıını bilmeyen ülkelerde bile türbanlı bayanlarımız istediği gibi hareket ederken neden Türkiye'de hareket edemesin ki bugün ki yerimizi gerek İstanbul Boğazını gerekse Çanakkale Boğazını kurtarmaya çalışırken Anadolu da ki analarımız yardı etmişti ve onlarda türbanlıydı kapalıydı.Türbanlı olmanın bir ayıp bir suç gibi gösterilmesi tamamen yanlış eğer biz demokratik bir ülkeysek açığıda kapalısıda istediği gibi istediğini yapmalı ve Mehmet Akif'in dediği gibi hür'üz..

metalic

New member
türbancılara sormak lazım:
tekstil atölyelerinde asgari ücretle çalışan hiçbir sosyal hakkı olmayan 13-18 yaşlarındaki başörtülü kızların durumunu da bu tüğrban safsatası kadar düşünüyorlar mı?
yoksa onlar için sosyetik türbanlıların giydiği markalı elbiseleri başörtülü kızların hazırlaması yeterli mi?
üniversiteyi bitiren türbanlı kızları hemen evlendirip eve kapatan türbancılar neden üniversitelere türbanın girmesi konusunda bu kadar ısrarlı?

ve en önemlisi kadını ikinci sınıf varlık değerine indirgeyen dinciler konu türban olunca neden insan hakları savunucu kesiliyorlar?

TÜRBAN ŞERİAT'IN RESMİ ÜNİFORMASIDIR...

mantser

New member
türbancılara sormak lazım:
tekstil atölyelerinde asgari ücretle çalışan hiçbir sosyal hakkı olmayan 13-18 yaşlarındaki başörtülü kızların durumunu da bu tüğrban safsatası kadar düşünüyorlar mı?
yoksa onlar için sosyetik türbanlıların giydiği markalı elbiseleri başörtülü kızların hazırlaması yeterli mi?
üniversiteyi bitiren türbanlı kızları hemen evlendirip eve kapatan türbancılar neden üniversitelere türbanın girmesi konusunda bu kadar ısrarlı?

ve en önemlisi kadını ikinci sınıf varlık değerine indirgeyen dinciler konu türban olunca neden insan hakları savunucu kesiliyorlar?

TÜRBAN ŞERİAT'IN RESMİ ÜNİFORMASIDIR...
Şimdi sende öyle bir yorum yapmışsınki akıl alır gibi değil her suçu yüklüyosun türbana. Biz neden bahsediyoruz sen neden bahsediyorsun. Bir kere türban Allah'ın emridir geresi hikaye. Yani sen bir insanı sırf dini inanışları nedeniyle dışlarsan asıl sen o insanı 2.sınıf insan yerine koymuş olursun ki bugün durum böyle zaten.

kULL_16

New member
Gülüyorum. :)

Insanların Niyetlerini Okumaya çalışanlara Acıyorum Ve De Gülüyorum

Sen şu Işi Yapıyorsun Ama Aslında Amacın şu ? Ne Kadar Komik Değil Mi ? Yargı Tedbir Almaz, Hüküm Verir. Siz De Hükmünüzü Verin.

Ayrıca Süleyman Demirel Kim ? Diyanet Işleri Başkanı Mı ? Din Ile Ilgili Mevzuyu Din Adamlarına Sorun. Başörtüsü Islamın Farzı Değil Amma Allah'ın Emri.

Bi De şöyle Düşünün Islam Ile Ilgili Hiçbir Hüküm Değişmedi De Sadece Başörtüsü Mü Değişti.
Yapmayın Ağalar Deyin Ve Kurtulun Ki Bize Bu Ağır Geliyo Bende Size Inanayım. Ama Komik Oluyorsunuz.

Ben Hak Bilirim, Hak Söylerim.

YA BU BAŞÖRTÜSÜ DEĞİŞSE PROBLEMİNİZ EMİN OLUN BİTMEYECEK, O ZAMANDA AÇIK GİYİNMİYORLAR DİYECEKSİNİZ, KIRITMIYORLAR DİYECEKSİNİZ, BUNLAR MÜSLÜMAN DİYECEKSİNİZ, DAHA BETERLERİNİ DİYECEKSİNİZ....

AÇIK AÇIK KONUŞUN, DERDİNİZ NEE ? ALLAH (C.C.) İLE Mİ ?

sinan1971

New member
nurlu süleyman

Bu haberde asıl önemli olan yıllarca sağ ve muhafazakar kesimin oylarıyla Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapan; Hatta meclisde bizim cemaattan milletvekili seçilemedi diye kendine dert yanan cemaat önderlerine "Cemaati temsilen ben varım ya" diye yağdanlık yapan nurlu sülonun gerçek yüzünün ortaya çıkmasıdır

abdymz

New member
türban konusunda konuyu açan arkadaşın söylediği sözlerini destek olarak sayın demirelin laflarını destek yapması manidardır.Türkiyemizde demirel gibi kaçıncı dereceden mason olduğu ve kimlere hizmet ettiği bilinen bir adamı güvenen kaç kişi kaldı merak ediyorum. Kendi ifadesiyle kaç kere gelip kaç kere giden kaç kişi var. Demek bazılarının işine çok yaramış. sen sen ol kendi fikirlerinle konuş. Gerçeği gör Türkiye'de türban sorunu yok. Kriz çıkarmak gerginlik çıkarmak ve en önemlisi müslümanların okuyup yönetime geçmesini istemeyenler var. uyanın artık!!!!!

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ

mantık çerçevesinde düşünüldüğünde, senin ya da benim (veya bir başkasının herneyse)bu olayların gerçekleşeceğine inanmamız ile, saydığım muhtemel olayların gerçekleşmesi arasında hiç bir bağıntı bulunmadığını hatırlatarak, sana şunları sormak isterim:
1-)Bunlar olursa ne olur?Sorumluluğu kimindir?NE yapılacaktır?
2-)Bu tür ihtimaller o çok değerli hukukuçu beylerin aklının ucundan geçmiş midir?Elbette hayır

Ayrıca halkın çok büyük bir çoğunluğunun Müslüman olması devletin verdiği kararlarda bu yönde olmasını mı gerektirir? hayırlı devletin herşeyden önce mantıklı olanı yapması gerekir.Devlet yönetiminde dini etkilerinin uzak olacağı prensibine laiklik denliyor.Dinde yerinin ne olduğuna bakmazsızın hak ve özgürlükler açısından bir karar verilmesi (olaylar ve sonuçlar düşünülerek) daha sağlıklı olacaktır.Yoksa bugünkü gibi dayatmayla yapılabilecek bir iş değildir bu.Ve umarım AKP devlet yönetimini "güç bende artık, ne istersem yaparım" ilkesinden uzak durarak gerçekleştirir.

algoritmaA' Alıntı:
%98 müslüman olan bir ülkede müslümanlık adına birşey yapılınca yahudi olanı hristiyan olanı napıcak denmesi mantığını hiç bir zaman anlamadım anmalmıcmda..tama yahudiside hiristiyanıda bu vatanın evladı ancak sen bunlarda nolucak deyip %98 lik kısmı hangi hakla mağdur edebiliyorsun....bir sussa şu düşünceyi savunanlar hepsi sıralay çozulecek ama maşallah hepsi muneccim olduğu için geleceği gormekten geri kalmıyorlar...onemli olan birlik beraberliktir ancak türban konusunun yasaklanması bu ülkede her bolunme ve kargaşa oluştmuştur bu çozulemicek bir sorunmu kesinlikle hayır fakat birileri bunu kullanıyor diye kapalı olan bu eziyeti çekmek zorundami yine kesinlikle hayır...Allah buyuk inşallah en kısa zamanda hayırlı bir çocum bulunur...

genç kızların sadece %1 lik bir kesimi türban sorunu yüzünden okula gidemiyor ama ülkenin %98 i mağdur oluyor bu işten, bence hiç uzatmadan buna "abartılı" diyelim.Ailesi tarafından okula gönderilmeyen genç kızları görme, ailesinin maddi imkanı yetmediği için üniversiteye gönderilemeyen genç kızları görme, ondan sonra türban dinin emridir, ortalık karışsa da olur, ne olursa olsun türban üniversiteye girsin de.Yahudi veya Hristiyanlar birer örnek sadece olaya ne açıdan baktığımı anlamaya çalışmanız için.Özel olarak herhangi bir dinin mensuplarını değil, bir bütün olarak T.C. vatandaşlarını kastediyorum o örneklerde.Ha tabi birde provakasyon olsun diye satanistin birisi kanlı deri montla gelirse o ne olur bilemiyeceğim, ona da mı özgürlük tanıyalım?

ali.can45

New member
Mevlana ne demiş.

"MEVLANA VE KADIN
“İnsan men edildiği şeyin üstüne düşer”

Abdülbaki Gölpınarlı’nın İnkılap Kitabevi tarafından 1951 yılında yayımlanan “Mevlana Celaleddin” kitabında Mevlana’nın kadının kapanması konusundaki şu satırları dikkat çekici:
“İnsan men edildiği şeyin üstüne düşer. Hele o ekmeği koltuğuna vurur, göstermemek için inada kalkışır, ısrar eder, durursan görmek isteyenlerin hırsı, rağbetleri büsbütün artar. Kadına gizlen diye ne kadar emredersen et, onda kendini göstermek isteği o kadar artar. Halk da gizlendiği için daha fazla üstüne düşer. Şu halde sen oturmuş, iki tarafın da rağbetini körüklüyorsun, sonra da bu iş ifsadın (fenalık, zulmetmek) ta kendisiyken, ıslah sanıyorsun.” Gölpınarlı kitabında, Mevlana’nın birçok kadın seveni olduğundan bahsediyor. 13. yy. İslam alimi Muineddin Pervane’nin karısı Gürcü Hatun, Kayseri’ye giderken Mevlana’nın hasretine dayanamayacağını düşünerek Aynüddevle adlı bir Rum ressama resmini yaptırmış. İşçi ve esnafın kadınları da Mevlana’yı sever, toplantılarında onu evlerine çağırır, gelince üstüne güller saçar, beraber sema ederlermiş. “Kadın hak nurudur, sevgili değil, yaratıcıdır, yaratılmış değil” diyen Mevlana, hayatı boyunca tek kadınla geçinmiş. "

sonra da bu iş ifsadın (fenalık, zulmetmek) ta kendisiyken, ıslah sanıyorsun.”

Kadını kapatıp eve hapseden dünyadan soyutlayanlar bu yaptııklarını ıslah etmek sanırlar ama bu gerçek bir zulümdür kadına. . Kadına bu zulmü yapanlar Tanrının kulu olamazlar. Bunlar ancak cahil bunaklardır.

Kadının ne eksiği vardır erkekten . Erkeğin önündeki bir parça et parçası yok diye eziyet niye.

"Gölpınarlı, 1848’de ölen, Kulekapısı Mevlevihanesi’nin mezarlığında yatan şair Leyla’nın gözyaşları dökerek, “Yarabbi, şu kadarcık bir et parçasını benden niçin esirgedin” demesinin Mevleviler arasında dilden dile aktarıldığını yazmış. "

€rd@ls10

Altın Üye
1.si istediğin kadar yazıyı büyük yazabilirsin
bundan bizler bir tehdit algılamıyoruz

2. benim anamın baş örtüsünü alıp
bana türban diye geri satmayın
türban takacaksanız
buyrun irana

3. Türk kültüründe başa takılanı mahalle baş örtüsü diye aşağılayamazsın
Türk kültüründe başa takılan baş örtüsüdür
filistin örtüsü değildir

4.burada doğruyu bulmuşsun onu gördüm
Demokrasi yandaşı gerçek laik insanlar galip geleceklerdir.

AMA SENİN ZİHNİYETİNDE Kİ ANASININ BAŞ ÖRTÜSÜNÜ İRAN GİBİ GÖSTERENLER GERÇEK DEMOKRAT OLAMAYACAKLARDIR.İSYEN İSTEDİĞİ GİBİ GİYİNMELİDİR.BAK AVRUPA ÜLKELERİNE KİM KİME KARIŞIYO BAŞÖRTÜSÜNDEN, KIYAFETİNDEN DOLAYI .AMA BİZDE YOK İRAN MIŞ ARABİSTANMIŞ VESSELAM.POLEMİK...

HTML