Kadere inanır mısınız?

Kadere inanır mısınız?

• Kullanılan toplam oy
    96

LosTCorpsE

New member
ifrit' Alıntı:
Allah (cc) herseyi bilir, bu nedenle bizim gelecekte yapacagimiz seylerin belli olmamasi gibi bir sey soz konusu degil, hersey belli.

sorunlunun dedigi herkes kendi kaderini belirler olayi ise soyle

takwimlerde gunes tutulmasinin ne zaman olacagi gunu saati hatta dakkasi ile bellidir, orda yazdigi gibi gunes tutulmasi o an gerceklesir ama

gunes tutulmasi takwimde yazdigi icin olmaz, gunes tutulacagi icin takwimde yazilidir

biz kaderimizde yazdigi icin birseyleri yapmayiz, biz yapacagimiz icin kaderimizde yazilidir
nede güzel sölemişin kardeşim ;)

bazı arkadaşların şöle bi düşüncesi war sanırım kaderimiz baştan yazılmıştır ve hayatımız ona göre ilerler ve gelişir. Olaylar gelişmeler nolursa olsun sonuç aynıdır değişmez. belki de tam olarak ifade edemediler....
-Eğer böyle olsaydı ne ibadetin nede işlenen sevabın bi değeri olurmuydu. niye kascanki kendini sen baştan planlanmış bi hayatı yaşamak için dünyaya gelmişin ve onu yaşayacan, kasmaya ne gerek war demi derdim eğer ben de böyle düşünseydim....
Kader bizim yaşayacağımız olayların en başından Allah tarafından belirlenmesi değildir! Allah tarafından bilinmesidir! Aslında ifrit bunu çok güzel açıklamış ben uzatıyorum işte
-ayrıca kaderin kimi olaylarda var olup kimi olaylarda olmaması gibi bişey anlamsız. Bu olaylarda kaderin var olup olamıyacağı neye göre belli olacakki. hayat somut bişey değilki belli sınırlar çizebilelim ve şöyle olaylar kaderdendir şöyle olaylar kaderden değildir diyebilelim.
-Allah'ın varlığına inanmayan birisinin bu konudaki düşüncelerini sorgulamakla uğraşmam ama arkadaşlar eğer Allah'a inanıyorsanız;
1-Kadere iman, iman esaslarındandır, inanmamak insanın inancını sarsar, zedeler!
2-Eğer kader, hayatımızın en baştan belirlenmesi olsaydı, Allah insanların hayatını baştan çizseydi, o zaman nerde kalırdı Allahın sonsuz adaleti??? (böyle bi düşünce inanan biri için kabul edilemez!)

bu kadar uzatmış olmam garip gelir belki ama büyük bi kesim bu konuda yanlış bilgi sahibi. yanlış anlaşılmasın derdim kimsenin inancına karışmak değil sadece doğruyu anlatabilmek. yine de bu konuyu internetten dini kaynaklardan(sağlam kaynaklar) öğrenebilirsiniz. çok deil, 10 dakkanızı alır;)

evrenbesiktas

kartalizma
kendi kaderini kendisi belirler insan
dostunun vefaatinten sonra daha iyi anlıyorsun bunu inan....
Demekki o da yazılıymış kaderinde
insanoğlu hisseder kaderini kalbinde taa derinde.....

ruzgar

New member
kader e inanırım çok ii bir kız arkadaşımdı bu aralar görüşmüyoruz ama nerde bilmyorum çok çalışkandı o yüzden o nedese inanırım :p:p

PESİMİST

New member
Allah'tan geldigi için inanırım ama dostlar bence bu konuyu fazla derinleştirmeyelim cnkü içinden insanı sapıtma aşamasına kadar getiriyo bu konu.Geçmişte bende çok güvendigim hocalardan kaderle ilgili bi soru sormustum oda bana ''bunlar cok derin konular sadce Allah tan geldigine inan fazlada sorusturma cnkü sapıtma samasına kadar gelirsin ama istedigini net bi cvp bulamassın'' demişti(beni umursayan arkadaslara tavsiyem sadece)

WiLdBoY

Altın Üye
kader nedir ne degildir eger gercekten kader yoksa insanin tum herseye gucu yetmesi ve istedigi seyi yapabilmesi gerekir eger varsa insanin gucu sinirlidir anan baban ve dogdugun mekan kaderin gelismesine ortam hazirlar buna ek olarak genlerin kaderin rol oynamasinda etkilidir, insanoglunun herseye sahip olmasi nedir peki olume sahip olabilir misin? hayir..

onslaught

New member
ifrit en güzel şekilde açıklamış hocam, açıklayamadığın bazı şeyler yaşarsın hayatında
tesadüf dersin, bu kadar olur dersin... sonra düşünmeye başlarsın...

EndRoCkeLieS

New member
beyler kaderi yanliş tanimliyorsunuzz kader insanin nezaman dogup ne zaman ölecegidirr arasii size kalmişş lütfen kariştirmayinnn rica ediyoruMmm

LosTCorpsE

New member
WiLdBoY' Alıntı:
kader nedir ne degildir eger gercekten kader yoksa insanin tum herseye gucu yetmesi ve istedigi seyi yapabilmesi gerekir eger varsa insanin gucu sinirlidir anan baban ve dogdugun mekan kaderin gelismesine ortam hazirlar buna ek olarak genlerin kaderin rol oynamasinda etkilidir, insanoglunun herseye sahip olmasi nedir peki olume sahip olabilir misin? hayir..
dostum senin kafan çok karışmış:)
kader diye bişey olmasa insanın herşeye gücü yetmelidir diye yola çıkarak kaderin varlığını sorgulamışsın. Yani sen kadere inansan da inanmasan da bu yoldan kaderi kabullenmek ya da yok saymak yanlış olur bence.
Kader, insanın yapacaklarını, seçeceği yolları sonucunu yani insanın yapacağı hiç bi şeyi kısıtlamaz. insanın bazı gerçekleri değiştirmeye şüphesiz gücü yetmez(ailesi genleri vs...)
İnsan istediği her yolu seçer istediği her haltı yapar kader bunu baştan belirlemez. Kader sadece insanın ne yapacağını Allah'ın bilmesidir. Allah'ın bilgisi, gücü insanın atacağı adımı dahi en baştan bilmesine yeter.kader buna denir. olay bu kadar da basittir;)

SEPTAGH

New member
İnsan kendi kaderini kendisi çizer.Değilse sinir olduğumuz birini öldürelim bu benim kaderimde varmış ben cehenneme gitme diyelim...Allah bize akıl fikir vermiş doğruyu da yanlışı da biz bulacaz.Yani kaderimizi kendimiz çizeceğiz..

WiLdBoY

Altın Üye
eger insan olumu kaderde ise su olay kurcalamak anlistir gercekten dusunulmesi imkansiz gibi... kendi olumunu gerceklestirmek.. gidip adam vurmak.. bunlar kader midir? bilinmez..

SEPTAGH

New member
WiLdBoY' Alıntı:
eger insan olumu kaderde ise su olay kurcalamak anlistir gercekten dusunulmesi imkansiz gibi... kendi olumunu gerceklestirmek.. gidip adam vurmak.. bunlar kader midir? bilinmez..
Bence bu kader olamaz birini öldürmek fln...Eğer kaderse kimsenin cehenneme gitmemesi gerekir.Sonuçta savunma hazır bu benim kaderimde var kaderimi Allah belirledi cehenneme gidemem.

heyyubi

New member
irademin dışında hayatımda oluşan veya var olan şeyler kaderdir...ben böyle inanıyorum...ama daha sağlam cevap istiyorsanız boş kağıda imza atar gibi kadere inanıyorum yani O'na inanıyorum..AMİN

WiLdBoY

Altın Üye
ben de sizlere ufkunuzu genisletmek adina zekeriya beyaz'in kaderle ilgili olayini okumanizi/dinlemenizi oneririm

react

Admin
Süper Moderatör
Ehaehaeh WiLdBoY ben okumadım okumak isterim hahaha

Leke

Altın Üye
Zekeriya Beyaz'a bir show programında hayatınızda hiç erotik film izledinizmi diye sormuşlar.
Oda işim gereği birkaç tane izledim diye cevap vermiş .
İşe ne lan bu adamın anlayan varmı . Yani pozisyon gösterip hocam bu pozisyon caizmidir diyemi sormuşlar . :)
Adamın işi ne verdiği cevap ne kopartmıştı o programdaki konuşmaları beni . WildBoy sende o programdaki konuşmaları izle . Gülmekten geberirsin .
:D

HTML