Kadere inanır mısınız?

Kadere inanır mısınız?

• Kullanılan toplam oy
    96

Ugly_Duck

New member
albay2342' Alıntı:
ya kardeşim adı üstünde kader bu inanmayanlara ben inanmıyom lan kardeşim allahtan salih abim bu sitede yoksa bi şey daha diyecektim ya siz inanmayanlara... :D

alpay arkadaşım inanan var inanmayan var şimdi insanları siz inanmıyorsunuz diye karşı çıkmakmı gerekiyo saçma bence ben sana diyormuyum kardeş niye inanıyorsun diye...:)

bim_28

Altın Üye
Walla inansakta inanmasakta o hep bizimle.
Alnımıza yazılmış bir kere...

Partizan

New member
Herkes Kadere Inanmak z0rundadir.. :cool:

Tek iSpati, inanmayanLara s0ru.. Ne zaman oLuceksiniz ? Kesin yanitini biLen inanmasin ;)

'StİnG'

Banned
sOrUnLu' Alıntı:
Hayır inanmıyorum kaderini insan kendi belirler bence...
o zaman sen kendi kaderini belirlersin abicim :)

hadis-i şerif:

''KADERE İMAN EDEN KEDERDEN EMİN OLUR'''''

vetkam

New member
benim bildiğimse iman bir bütündür ve şartı da 6 tanedir.
ben Allaha inanıyorum diyosan 6. sına da yani kadere ; hayır ve şerrin Allahtan geldiğine inanman lazım.... bence tartışma konusu olmamalı inanıp kabullenmek inanmamaktan daha kolaydır.. ben inanıyorum.

Uzunefe

Altın Üye
eğer bizim kaderimizde hapishaneye düşeceğimiz varsa . suç işlemesek bile düşeriz . biz burada kaderimizi kendimiz belirleyemiyoruz

darkelf

New member
aa

uzunefe yanlışlıkla teşkkür ettim ama fark etmez
:)
partiza cevap:evet ne zaman ölecegimi biliyorum ve bunu allah bilmiyor.çünkü canımın istediği zaman öleceğim.ve bir şey daha herkes inanmak yada inanmamak zorunda değildir(yani ben sana hani allah nerede demiyorum sadece ileri sürülen düşüncelerin mantığı açısından yaklaşıyorum senden de böyle bir duyarlılık bekliyorum)
kimse kimsenin inancına karışamaz.eğer gerçekten inanıyorsan birinin inancına karışmanın allaha küfür olduğunu bilmen lazım.allah bile insanın inancına karışmamış iradesini ve aklını vermiştir.(tabiki din ve islamiyet kuramına göre...)

Partizan

New member
darkelf' Alıntı:
uzunefe yanlışlıkla teşkkür ettim ama fark etmez
:)
partiza cevap:evet ne zaman ölecegimi biliyorum ve bunu allah bilmiyor.çünkü canımın istediği zaman öleceğim.ve bir şey daha herkes inanmak yada inanmamak zorunda değildir(yani ben sana hani allah nerede demiyorum sadece ileri sürülen düşüncelerin mantığı açısından yaklaşıyorum senden de böyle bir duyarlılık bekliyorum)
kimse kimsenin inancına karışamaz.eğer gerçekten inanıyorsan birinin inancına karışmanın allaha küfür olduğunu bilmen lazım.allah bile insanın inancına karışmamış iradesini ve aklını vermiştir.(tabiki din ve islamiyet kuramına göre...)
Kac sene yasamak iStiyorsun ? bana bi gun ay yiL werebiLirmisin ?

d0stum cocuk mu kandiriyorsun ? istedigim zaman oLurum bunu Allah biLemez ehuh :) sacMaLadin.. :cool:

ifyouwant

New member
İnanmamak imansızlık olur

İmanın 6 şartından biri kader ve kazaya inanmak

Partizan istediğin zaman ölürsün tabi sıkarsın kafana ölürsün ama o an zaten kaderinde vardır senin ölürsen gelmiştir zamanın ölmezsen eğer öldürmeyen allah öldürmüyo derler .

Ayrıca parayla imanın kimde olduğuda belli olmaz diye bi laf var

mendo68

New member
ifrit' Alıntı:
Allah (cc) herseyi bilir, bu nedenle bizim gelecekte yapacagimiz seylerin belli olmamasi gibi bir sey soz konusu degil, hersey belli.

sorunlunun dedigi herkes kendi kaderini belirler olayi ise soyle

takwimlerde gunes tutulmasinin ne zaman olacagi gunu saati hatta dakkasi ile bellidir, orda yazdigi gibi gunes tutulmasi o an gerceklesir ama

gunes tutulmasi takwimde yazdigi icin olmaz, gunes tutulacagi icin takwimde yazilidir

biz kaderimizde yazdigi icin birseyleri yapmayiz, biz yapacagimiz icin kaderimizde yazilidir
süper açıklamışsın cevabı ifrit.tek kelimeyle tartışmalara son verecek bi laf.tşk benim sölemek istediklerimi sölediğin için

Partizan' Alıntı:

d0stum cocuk mu kandiriyorsun ? istedigim zaman oLurum bunu Allah biLemez ehuh :) sacMaLadin.. :cool:
bence sen saçmaladın partizan.çünkü sen şu anda kendi kafana sıksan bile Allah bunu daha önceden bilir.yani o senin kaderinde wardır.en iyi cevabı heralde ifrit vermiştir bu konuda

Uzunefe

Altın Üye
Partizan' Alıntı:

dostum sen doğmayı seçtin mi??. Ben doğmayacam diye karşı çıktın mı? Demekki Allah senin insan olarak doğmanı uygun görmüş. Ölümünü De Sadece Allah bilir. Sen istediğin zaman ölürsün tamam da Allah bunu bilir. Ama öyle laflar etme hiç ummadığın anda ve şekilde fecii biçimde can verebilirsin.

darkelf

New member
beni dünyaya getirirken(tabiki allahın var olduğunu ve beni yarattırken karar verdiğini aksiyom alıp) sormadığına göre benim bu dünyada ne yapacağıma karışmaması(ceza verememesi gerekir anlamında) gerekir-di..çünkü çıkış noktası o ise ve ben karar vermemişsem hayatıda bir fonksiyon olarak görürseniz çıkış noktasını belirlediğiniz anda sonucu da(yada t anında bir eylemimi) allah vermiş olurdu ve beni cehenneme atmaması gerekirdi.(çünkü ben doğmak istemeyebilir daha başka görevlerle yüce rabbime hizmetler edebilmek isteyebilirdim)ancak kader de bütün her şeyin belirli(yazılı da diyebiliriz) olduğu(allahında bunu o anda değiştirebilme yeteneğinin olduğu da aslında bir paradokstur1 çünkü önceden kesin olarak yazılmış bir geleceğin o anda gene yazan tarafından değiştirilmesi aslında geçmişte yazılmış bir kaderle çelişir,kader yazısını yalancı çıkarır matematikte kendini yalanlayan kahin paradoksuna yakın bir şeydir) görüşüdür ki ozaman kaderim de daha ben doğmadan yazıldığı için benim direk daha doğmadan cehenneme gitmem gerekmezmiydi(allahın beni denemesi ve şeytana karşı koyup koyamıyacağım gene kaderde daha önceden allah tarafından yazılmış olması ve allahın da bunu bilmesi ancak gene de yaşam süremi amel defterleriyle meleklere inceletmesi ve beni bile bile dünyaya yollaması).(paradoks 2)(şeytan demişken şeytan aslen bir melektir ve meleklerde allaha sorgusuz sualsiz hizmet ederler yaratılışları gereği allaha karşı koyamazlar bu yüzden şeytanın allaha karşı gelebilmesi imkansızdır ancak allah tarafından bilinerek kötü yada başkaldırabilen olarak bizleri deneme amaçlı yaratmış olması gerekir bu da yorumlayışımızdan veya kurandan birinin hatalı olduğunu gösterir)[kuranın allahtan gönderildiği inanışına(yada hipotezine) göre yorumlayışımız hatalıdır] elbetteki inançlarımızda gerçekten samimi olabiliriz ve tüm kalbimizle kendimizi allaha vermiş olabiliriz(ve kurandaki herşey doğru da olabilir ancak bakışımız, gözümüzdeki hatalarımızdan dolayı yanlış şekilde yönlenmiş olabiliriz) ancak daha yolun başındayız kendimizi ve din öğretimizi (tabiki kendimizi ve tarihi de eleştirerek) zamanla daha doğru olarak anlayacağız.. :rolleyes:

SEPTAGH

New member
İnanmaığımı yazmıştım ama artık inanıyorum.O işareti ışığı aldım...Olmaz dediğim şey oldu.Bir anda oldu hem de ki bütün olumsuzluklara rağmen....

heirofking

New member
her insan için bi kader yazılmıştır bence ve o kaderde ne varsa o yaşanır ama kader değişkendir çabalarınla kötüyü iyiye çevirebilrsin diye düşünüyorum ben

by_ajan

New member
ben ateistim ve dolayısıyla ne kadere ne hayıra ne de şere inanıyorum
hayır da şer de insandan gelir
kaderi fazla sorgulamayın derler bunun sebebi sorguladığınızda inanmayacağınız içindir

qyner

Tatlı Cadı
ya kader die bsy war ama her yasadıgımızn kader oldugunu sanmıorm..ben bunu coq dusunmstm zamannda hayattakı bazı seylerımz bellıyse mesela atıorm ewlenecegn kısı bellıdır kaderndr ama onun oncesnde secımlerını sen yapıosn guya bellı olan seyı secıosn yaw gene karıstı bılmıorm eger elınden bsy gelmıorsa kader dıe gecıp gıdıorz...ole...

HTML