Kader BelİrlenmİŞe DÜNYAYA GELME AMACIMIZ NE???

anadolu07

New member
Üstad Necip Fazıldan bir beyitle katkıda bulunayım.. Gücüm ancak bu kadarına yeter...

Kader beyaz kağıda sütle yazılmış yazı,
Elindeyse beyazdan gelde sıyır beyazı.

Necip Fazıl KISAKÜREK

M_Ce

New member
Benim düşünceme göre kader büyük bir ağacın dlları gibidir. Allah senin seçimlerinin sonucunda ne olacağını senin neler yaşayacağını biliyor sana sadece seçim yapmak kalıyor. tabi bu seçimleri Allah rızası gözeterek yaptı isen sonuç belli...... yapmadı isen de belli.......

L

lighter

Guest
Koca alemleri yaradan seni kaderini belirlenmiş bir yere neden göndersinki birde üstelik ebedi bir hayat varken buraya neden göndersin.Yüce yaradanın aşkım,habibim,resulum,sevgilim dediği Muhammed(S.A.V) efendimize bile peygamberliği 40 yaşından sonra göndermiştir.İnsanın olgunlaşması 30'undan sonra olmaktadır.Bu dünyaya ebedi hayatta hata kusur yapmamamız için kursa gönderildik.Allah kimsenin kaderini yazmaz.Herkesin kaderi kendi elindedir.Herkesin kaderi yazılmış olsaydı bu dünyaya gelmenin ne anlamı olurdu?Bunu biz düşünebiliyorsak bizi yaradan hayli hayli düşünmezmi?

AtaKızı

New member
dostum bu konuda ne kadar yazsak uzar gider ve sonunu baglamak biraz zahmetli.
iyisi mi sen bi kaynaga bak. bence de said nursinin kader risalesi adındaki kitapçıgına bakman yeterli... kitapcılarda sorarsan bulabilirsin

Ben bu konuda tavsiyene uyup baktım ama yabancı kelimeler ağırlıkta olduğu için anlamakta zorlandım...bu konuda bana yardımcı olursan bende bu kavramın anlamını öğrenmiş olurum ...cevabını bekliyorum

skylne

New member
dostum kader bellidir ama seçenekler vardır kaderde ben böyle biliyoum ve en mantıklısı bu geliyo bana celişkide olmuyo hem ''kadere inanmak'' kuralı hemde nasıl olsa kaderim belli diye hareket etmemek kuralı

dinckal

New member
Niye said-, nursi ?

dostum bu konuda ne kadar yazsak uzar gider ve sonunu baglamak biraz zahmetli.
iyisi mi sen bi kaynaga bak. bence de said nursinin kader risalesi adındaki kitapçıgına bakman yeterli... kitapcılarda sorarsan bulabilirsin
Kitab-ı mukaddeste bulamıyormuyuz ki bir başka kaynakta arayalım?

longcoming

New member
Herşeyi kader olarak görmek insan üzerindeki sorumluluğu görmezden gelmektir.Elbetteki hayatımızdaki seçimleri bizler yapıyoruz ve doğal olarak yaptıklarımızın sorumluluğu bizim üzerimizedir.Fakat bu insanın herşeyi yapmaya gücü yettiği anlamına gelmez.Onemli olan seçenekler arasında bize verilenlerden kendimizce en doğrusunu seçmektir.Sınav sorularını hazırlayan güç İlahi olsa da,soruları cevaplıyan insanın ta kendisidir.Ve doğl olarak sorumluluk da bizim üzerimizedir.Hayatı bazen 0-1=1 değilde 1+1=1 olarak görmemiz lazım.Buna kuantum diyorlar.İnsan yaşamında hem iradenin hem de kaderin rölü vardır.İrade benim payıma düşütü için ben daha çok ununla ilgileniyorum

« ß@Dß®¥ »

Øяg¥ αηGєℓ
İnsan beyni işte bu soruda duruyor. Kader var, inanmak lazım. Ama ''kaderdir'' deyip olumsuzluklara boşvermişlikte yapılmamalı. Kadere inandığımız gibi kendi kaderimizi biraz da kendimizin yazacağını düşünmeliyiz. Kadere inanıp kendimizi salmamız, 10 tane çocuk yapıp ''Allah rızkını verir'' düşüncesiyle birebir aynıdır.

D@rk

New member
baq kardeşim mesela ben senin sınıf öqretmeninim ve senin hâl hareket davranış vs şeklinde herşeyini biliyorum.sınavda hanqi soruları yapıp yapamayacaqınıda biliorm ve ben seni sınava sokmadan direk notunu versem bu adilce olur muydu? belki sen sınava çok çalışıp qeleceksin? işte hayatta bi sınavdır...ALLAH bizim kaderimizi bilir ama 2. bi şans wermiştir onu daha qüselleştirmek de sana kalır daha kötüleştirmekde...
eyv kardeş çok güzel bir örnek olmş eline sağlık

HTML