Kader BelİrlenmİŞe DÜNYAYA GELME AMACIMIZ NE???

A.k.A_EjAy

.:TuRkCeRaP StYLe:.
baq kardeşim mesela ben senin sınıf öqretmeninim ve senin hâl hareket davranış vs şeklinde herşeyini biliyorum.sınavda hanqi soruları yapıp yapamayacaqınıda biliorm ve ben seni sınava sokmadan direk notunu versem bu adilce olur muydu? belki sen sınava çok çalışıp qeleceksin? işte hayatta bi sınavdır...ALLAH bizim kaderimizi bilir ama 2. bi şans wermiştir onu daha qüselleştirmek de sana kalır daha kötüleştirmekde...

alierennet

New member
baq kardeşim mesela ben senin sınıf öqretmeninim ve senin hâl hareket davranış vs şeklinde herşeyini biliyorum.sınavda hanqi soruları yapıp yapamayacaqınıda biliorm ve ben seni sınava sokmadan direk notunu versem bu adilce olur muydu? belki sen sınava çok çalışıp qeleceksin? işte hayatta bi sınavdır...ALLAH bizim kaderimizi bilir ama 2. bi şans wermiştir onu daha qüselleştirmek de sana kalır daha kötüleştirmekde...
Bizim kaderimizi biliyorsa neden ikinci bir şans veriyor. Bilmiş olduğu kaderi değiştirmemiz içinmi? Bizim kaderimiz yazılmışsa ikinci bir şans vermek hangi mantığa sığar, verdiğin örnekte bir yığın çelişki var. O öğrencinin herşeyini biliyorsam sınava çalışıp çalışmadığınıda bilmem gerekiyor. Belki sınava çok çalışıp gelecek diyorsun. Demekki çalışıp çalışmayacağı hakkında tam bilgi sahibi değilsin ve şüphelerin var. O halde öğretmen herşeyi biliyorsa neden çok çalışıp çalışmadığını bilemiyor. Verdiğin örnek yanlış.

Allah herşeyimizi nasıl secım yapacagımızı bılır .. neyı dogru neyı yanlıs nerede hata nerede dogru karar verecegımızı kısacası en ufak kalp atısımıza kadar bılır .. bu yuzden bılınen bır durumun kendı elımızde olduguna ınanasım gelmıyor.. (kendı dusuncem) ..
Kendi irademiz dışındaysa neden cennet ve cehennemle ödüllendiriliyor veya cezalandırılıyoruz. Eğer bize irad verilmişse neden veriliyor. Bizden ne yapmamız isteniyor. Bize irade verilerek ne amaçlanıyor.

garuda32

New member
Kendi irademiz dışındaysa neden cennet ve cehennemle ödüllendiriliyor veya cezalandırılıyoruz. Eğer bize irad verilmişse neden veriliyor. Bizden ne yapmamız isteniyor. Bize irade verilerek ne amaçlanıyor.
dostum bu konu tarih boyunca bir çok kendini aşmış insan tarafından kendine sorulmuş ve insanların tarihi boyunca sorulacak.Ömer hayyam mesela su anda aklıma bu isim geliyo.cok farklı düşünceler oluşmuş.Bence o insanların hayatlarını araştır.belki sorularının cevabını bulabilirsin.

xonox

New member
şöyle düşün bilgisayarda fifa oynayacaksın ve oyunu başlatmadan önce oyun "loading" yapıyor. bu loading sırasında senin sahada yapabilme ihtimalin olan herşey yükleniyor. işte bu kader. sen oyuna başlıyorsun ve yapmak istediklerini seçiyorsun buda senin hür iraden ve oyunun sonunda ya kazanıyosun yada kaybediyosun buda senin bu dünyadaki tercihlerinin yansıması

Uzunefe

Altın Üye
bu dediğine en iyi örnek intihar gelir. Orası hala bir sırdı aslında. Net olan tek şey hayatın kendisidir aslında. İnsan değil 10 yıl sonrasını , 1 dk sonrasını bile bilemez.Kafaları karıştıran bi soru evet neden biz dunyaya geldik

rafoel

New member
Hayatı öğrenmek için yaşıyoruz.Sonra ölüm geliyor beraberinde sonsuzluk ile.Ölen vücut kalan ise ruh.
Geliş sebebimiz talim etmektir.

»» dαкi ««

PsychostyLa
DiyeLim ki ßen ßir ßüyücüyüm =) Ve seninLe 100 YTL sne satranç oynuyoruz.. ßen seni yeneceqimi daha oyun ßa$Lamadan önce qördüm ve dedim ki, ßen seni yeneceqim, ßo$una oynamayaLım sen ßana çıkar ver 100 Lüqü..

ßöLe ßi durumda eLßette vermezsin. OynayaLım sonucu qörüyüm yeniLrsm öLe veririm dersin.

Dünyaya qeLme amacımız da ßudur. ALLah sana dese ki, sen kötü ßir kuL oLacaksın ßo$ yere dünyaya yoLLamıycam seni, direk cehenneme qideceksin.

ßu durumda isyan edersin, hayır ßen ii ßi kuL oLucam dersin, i$te ALLah ın ßizi dünyaya yoLLama seßeßi de ßudur.. Cehenneme qittiqin zaman, neden ßen ßurdayım die sormayasın die..

Çünkü yaptıqın $eyLeri sende qördün, sende ßiLiosn artık.. ßu yzden ßuna kar$ı çıkmaya hakkın yok..

Canını sıkan ßi$i yazdıysam kusura kaLma..

zorbaa

New member
kader

insan dünyaya gelene kadar insanin kaderi bellidir . insan dünyaya geldikten sonra hersey bir belirsizlik tasit.yanliz allah erdemliligiyle insanin yapacaklarini bilir...tamamiyla insanin dünyaya geldikten sonra yapcaklariyla alakalidir.insanin dünyada izledigi yola bazi durumlar haric müdahale edilmezzz.sen kendini simdi bu msj okuduktan sonra pencereden atarsan kaderini cizersin. engellenmezzsiin eger atladiktan sonra ölmezsen o fizik olaylariyla alakalidir .yükseklik düsme mesafesi falan.. yalnizzz bazi durumlara bir ani olay insanin bütün hayatina yön verir. bir ucağa binecekken birde bir olay cikmasi ve o düsecek ucaga binmemen fallan...hayatinda birden senin fikrini degistiren bu gücün aciklamasi yokkk(tanimsiz)biliyosaniz yazarsiniz.yanliz ALLAH olmadigi biliniyooo baska fikirleriniz varsa yazin

fakirboy

New member
Yüce Allah her insanın kaderini herkezin kendi eline vermiştir."O" sadece önceden bilir kimi kaderinin nasıl olacağını.. Kader önceden tayin edilmiş die birşey yok.

by_ajan

New member
BU ALEMİ GÖREN SENSİN

Bu alemi gören sensin
Yok gözünde perde senin
Haksıza yol veren sensin
Yok mu suçun burda senin

Kainatı sen yarattın
Herşeyi yoktan var ettin
Beni çıplak dışar'attın
Cömertliğin nerde senin

Evli misin ergen misin
Eşin yoktur bir sen misin
Çarkı sema nur sen misin
Bu balkıyan nur da senin

Kilisede despot keşiş
İsa Allah'ın oğlu demiş
Meryem Ana neyin imiş
Bu işin var bir de senin.

Kimden korktun da gizlendin
Çok aradın, çok izlendin.
Göster yüzünü çok nazlandın
Yüzün mahrem ferde senin

Binbir ismin bir cismin var
Oğlun, kızın ne hısmın var
Her bir irenkte resmin var
Nerde baksam orda senin

Türlü türlü dillerin var
Ne acaip hallerin var
Ne karanlık yolların var
Sırat köprün nerde senin

Ademi sürdün bakmadın
Cennette de bırakmadın
Şeytanı niçin yakmadın
Cehennemin var da senin

Veysel neden aklın ermez
Uzun kısa dilin durmaz
Eller tutmaz gözler görmez
Bu acaip sır da senin

Aşık Veysel

YETER GAYRİ YUMMA GÖZÜN KÖR GİBİ

Kambur felek sanki beni kayırdı
Eşten dosttan nazlı yardan ayırdı
Gizli sırrım memlekete duyurdu
Sanki benim bir ettiğim var gibi

Kimine at vermiş estirir gezer
Kimine aşk vermiş coşturur gezer
Kimine mal vermez koşturur gezer
Sanki bunu zengin etmek zor gibi.

Bir kısmına yayla vermiş köy vermiş
Bir kısmına büyük büyük pay vermiş
Sevdiğine güzellikle boy vermiş
Al yanaklar şule verir nur gibi

Birinin aklı yok deli divane
Bir kısmı muhtaçtır acı soğana
Bir kısmını zengin etmiş yan yana
Şimdi kendi saklanıyor sır gibi

Kimine saz vermiş çalar eğlenir
Kimi zevk içinde güler eğlenir
Veysel gözyaşlarını siler eğlenir
Yeter gayrı yumma gözün kör gibi

Aşık Veysel

Üryan geldim gene üryan giderim

Üryan geldim gene üryan giderim
Ölmemeye elde fermanım mi var
Azrail gelmiş de can talep eder
Benim can vermeye dermanım mi var

Dirilirler dirilirler gelirler
Huzur-u mahşerde divan dudurlar
Harami var diye korku verirler
Benim ipek yüklü kervanım mi var

Karacoglan der ki, ismim öğerler
Zehir oldu yediğimiz şekerler
Güzel sever diye itham ederler
Benim Hak'tan öte sevdiğim mi var

Karacaoğlan

bu konunun sonunun nereye gideceği belli ve konu oraya geldiğinde sonucun ne olacağıda belli bu durmda konunun kaderi belli olmuş oluyor. kaderi belli olan bir konuyu neden tartışıyoruz. (bu düşünce benzeri konulardaki tartışmalarda bulunup sonuçlarına şahit olmamdandır, yoksa kahin falan değilim)

asıl konu şu insan bir kere bu dünyada neden varolduğunu kendine sorduysa hayatının geri kalan kısmı boyunca da soracaktır.
bu cevapsız soru beynini kemirecek, ya kolayı seçip tanımlanmış cevapları sorgulamadan kabul edecek ve kafada ki bu soruyu bertaraf edecek, yada soruya karşılık gelen her cevabı enine boyuna inceleyecek ki bu emek ister.
ben bu soruyu uzunca bir zamandır kendime soruyorum ama hala bir cevap bulabilmiş değilim. şu an tek bildiğim şey hayattaki tek sorunumun niçin varolduğumu bulmak. bu sorunun cevabını bulmanında tek bir yolu var. o da bütün insanların kendine bu soruyu sorması ve hayattaki tek sorunları olarak görmesi.

<<< EROSS >>>

New member
Allah C.c İnsanin Kendİ Kaderİnİ Kendİ Yaratmasi İÇİn Ona,bu DÜnyada BaŞka Varlikta Olmayan Tek Şeyİ VermİŞtİr. ''akil''

...veya BaŞka Bİr DeyİŞle DÜŞÜnme YeteneĞİ.
Ben BÖle Bİ Cvp Verebİlİrİm Bu Soruya.

setherial

New member
kader denen şey Allahın iLmidir .. biz insanların ona aklının ermesi çok zor ama şöyle kabaca bir örnekle açıklanabilir .. Allahın ilmi örnektekinden kat kat daha üstündür .. biz insan aklımızın yettiği ölçüde bir benzetmede buulnacağız .. akşam haberlerinden sonra bilindiği üzere hava durumu çıkar ve hava durumunda meteorologların yarınki hava ile ilgili görüşleri söylenir hava tahmin raporları falan filan .. kimi yerde yağmur yağacağını kimi yerde güneş açacağını söylerler .. ertesi gün yağmur yağacağı söylenen yerde yağmur yağıyorsa bu yağan yağmur meteorolog öyle söylediği için yağıyor demek değildir .. o sadece almış olduğu ilim dahilinde çalışmış ve bir sonuca ulaşmıştır yani hava durumunu tahmin ederek hava durumuna etki etmiş değildir .. hava durumunun nasıl olacağını biliyordur çünkü bu onun ilmidir .. Kader içinde daha geniş anlamda ve daha derin bir şekilde Allahın ilminden bahsedebiliriz ..

yani Allah ilmiyle olacakları bilmekte gaybı bilmekte insanların ne yapacağını bilmekte dilediği takdirde örnektekinden daha farklı olarak istediği anda insanların kaderine hükmedebilir .. istedigini değiştirebilir .. yani kader insanlar için bir bahane olarak kullanılır çoğu zaman ama doğru düzgün düşünen insanlar görecektir ki kader bir bahane aracı olamaz ancak bir ibret olabilir .. Allahın kudretine bir delil olabilir ..

Hatamız oLduysa Affola ..

SaygıLar ..

HTML