..::Enstrüman Yardım::..

scorpionab

New member
Selam arkadaşlar, uzun zamandır bağlama çalmayı çok istiyordum ve kendime bir bağlama edindim ancak sorun şu ki daha önceleri klavye çaldığımdanmıdır bilmiyorum bi akort kültürü oluşmadı bende şimdi bunun sıkıntısını yaşıyorum sanırım. evde çocuklarda entrümana rahat vermiyolar haliyle akordu bozuluyor ve her seferinde bi yerlere götürüp akord ettirmek zorunda kalıyorum. şu acemiliğim geçene kadar en azından bi akord programı konusunda yardımcı olabilecek varmı?

çok araştırdım ama hep gitar akord yazılımları çıkıyor karşıma ve haliyle de bu ayarı yapamıyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

felis-leo

New member
beyler küfürlü bi şarkı var ya "elma şekerim" adında. bu şarkının akor ve ritmini çıkaramadım. yardımcı olursanız sevinirim.

zerkli

New member
Selam arkadaşlar, uzun zamandır bağlama çalmayı çok istiyordum ve kendime bir bağlama edindim ancak sorun şu ki daha önceleri klavye çaldığımdanmıdır bilmiyorum bi akort kültürü oluşmadı bende şimdi bunun sıkıntısını yaşıyorum sanırım. evde çocuklarda entrümana rahat vermiyolar haliyle akordu bozuluyor ve her seferinde bi yerlere götürüp akord ettirmek zorunda kalıyorum. şu acemiliğim geçene kadar en azından bi akord programı konusunda yardımcı olabilecek varmı?

çok araştırdım ama hep gitar akord yazılımları çıkıyor karşıma ve haliyle de bu ayarı yapamıyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

elinde klavyen varsa akord etme işin biraz kolay.

şöyle ki : kısa sap bağlama için tellerin yukardan aşşağıya nota dizlişi şöyledir.

sol-la-re

uzun sap bağlama içinse şöyledir

re-sol-la

eğer kulağına güveniyorsan ve klavyen de varsa bu düzenlere göre akord edebilirsin. ve benden sana bir tavsiye, çalmayı öğrenmeden önce akord etmeyi öğren. çünkü akord yemekten önce içilen çorba gibidir. akord bilmeden o alati ne kadar iiyi çalarsan çal çok bi yol katetmiş sayılmassın.

kolay gelsin.

zerkli

New member
ney öğrenmek hakkında görsel - metin yardım istiyorum
ney merakı başladı
yardımcı olursanız sevinirim bulamıyorum ben
mrb. Arkadaşlar ney enstrümanı çalmak istiyorum.İlgili cd veya döküman nasıl bulabilirim? teşekkürler...

arkadaşlar ney dersleriyle ilgili video çalışması olan var mı
şimdiden teşkkürler :)

Arkadaşlar basit bir kaval aldım. Üflemeye yeni yeni alışıyorum. Çalan birisi varsa nerelerden video bulabileceğim konusunda yardımcı olursa sevinirim. Ders videoları aradım fakat bulamadım.

Teşekkür ederim. İyi forumlar.

ney va kaval üfleyen biri olarak hepinize tavsiyem; bu enstrümanları başka enstrümanlarla karıştırmayın. ikiside çok değerli enstürmanlardır. (diğer enstrümanlar değersizdir gibi bir yorum çıkarmayın) bu iki enstrüman da hocasız öğrenince bişeye benzemez. çünkü üfleme tekniği diye bişey vardır. onu videolardan ya da dökümanlardan öğrenemessiniz. öğrensenizde tadı olmaz. hocasız öğrenilen enstrüman şerbeti eksik tatlıya benzer.

ama çevrenizde kaval ya da ney üfleyen kimse yoksa ney öğrenmek isteyen kişi bulabilirse "süleyman ergüner- ney metodu" isimli kitabı alabilir. o kitaba ekli birde cd olacak. o kitap size yeterli oalcaktır. ancak temel nota bilginiz yoksa boşuna heves etmeyin.

kaval öğrenmek isteyen arkadaşlara tavsiyem ise bir site olacak. başlangıç için güzel bir site.

Kemal Sahir Gürel

ya da illa kitap istiyorsanız şöyle bir kitap var

KAVAL METODU - Yrd.Doç BURHAN TARLABAŞI, #20639483 Gittigidiyor.com

bundan da yardım alabilrisiniz.

ama dediğim gibi. bir ustadan duyarak öğrenmek gibisi yoktur.

herkese kolay gelsin. nefesinize sağlık.

"Dinle neyden! Zira o bir şeyler anlatmada, ayrılıklardan şikayet etmektedir. Neyi dinle-, neler söylüyor. Allah'ın gizli sırlarını anlatıyor. Yüzü sararmış, içi boşalmış, başı kesilmiş, neyzenin nefesine terkedilmiş olduğu halde, dilsiz ve sözsüz, 'Hüdâ, Hüdâ' diyor"

çünkü ney peygamber nefesi taşır. süleyman peygamber çobanlık yaparken koyunlar bir sazlığa girerler. sazlık tarafından muhteşem bir ses yükselmektedir. süleyman peygamber o sesin geldiği yöne doğru gider. sazlardan başka hiç bir şey bulamaz. biraz daha dikkatlice incelediğinde sesin kırık sazlara vuran rüzgardan geldiğini anlar. hemen oracıkta cebinden çıakrdığı bıçağıyla bir saz keser. üzerine delikler açar. ve allaha söylemek istediği bütün herşeyi o saza üfler. onun içindir ki ney peygamber nefesi taşır derler. ve en kutsal kabul edilen ney (kaval) sazdan yapıldığı için türklerde enstürmanlara saz denir.

bu hikayayeyi bir arkadaşım anlatmıştı. çok hoşuma gitmişti paylaşmak istedim.

inferno90

New member
Arkadaşlar ,elinde pdf formatında bass gitar metodu olan biri burada onu paylaşırsa çok sevinirim:001_rolleyes: