Yeni Başlayanlar İçin Temel Malzemeler

1001Design

330i ///M3 Design
Maket yapımında kullandığınız aletler ve diğer malzemeleri ihtiyacınız belirler. Alet ve
malzeme genişiğinin bir üst sınırı yoktur, sürekli almaya devam edebilir ve aldıkça
harcadığınız paranın miktarını da artırabilirsiniz. İyi seçilmiş, kaliteli malzemeler
kesinlikle yerinde ve doğru yapılmış bir yatırımdır. Elbette yeni başlayan birinin her
türlü alet ve malzemeyi bir anda toparlaması beklenemez. Maketçilikte ilerledikçe bu
malzemelerin bir kısmına veya tümüne ihtiyaç duyduğunuzu görecek ve yavaş yavaş
bunları tamamlamaya çalışacaksınız. Minimum seviye diye kesin bir liste yoktur, fakat
aşağı yukarı, yeni başlayanlar için aşağıdaki resimde gösterilen temel malzemeler yeterli
olacaktır.

Parçaları ayırmak için yankeski, temizlemek için maket bıçağı. Bir parça zımpara kağıdı,
maket yapıştırıcısı, biri ince diğeri orta kalınlıkta iki fırça, temel ve çok kullanılan
renklerden maket boyaları, su için bir plastik bardak (veya enamel boya için tiner
kullanacağınızdan cam bir kap) ve tuvalet kağıdı veya peçete temel malzemelerdir. Pek
çok kiti bu temel malzemelerle rahatlıkla ortaya çıkartabilirsiniz.

Bu makale, Altar Maket tarafından Ekim 2005 yılında yayımlanan “Maket Dünyasına İlk Adım” isimli kitaptan alınmış bir bölümdür.

devilpc

New member
saol ama bunlar statik modeller için yani hareketsiz sadece süs ve hobi gerçek modeller için daha fazla malzeme ve tecrübe gerekir bede bunlarla başladım ve bir spritfire yaptım şimdi para biriktiriyorum p 1 mustang alma için hehe modelciliğe başlamak isteyen arkadaşlar warsa bana pm atsınlar hertürlü yardımcı olrum

devilpc, ben de bu hobiye merak sardım. ne kadar vaktini alıyor insanın bunu öğrenmek istiyorum. YAni iyice sararsan günde kaç saat uğraşıyorsun?

termi53

New member
hocam bu profesyonel maket yapımı konusunda e-kitaplar yada videolar var mı ben mimari maket yapmak istiyorum temiz şekilde. yani sadece hobi amaçlı yapmaycam tasarladığım ürünün maketini yapcam fakat bunun için gerekli profesyonel malzemeler ve yapım teknikleri konusunda bildiğiniz kaynaklar var mı?Siz bu modelleme konularıyla bayağı ilgileniyorsunuz inşallah derdimi anlatabilmişimdir ilgilenirseniz çok teşekkürler...

DarthErim

Altın Üye
Tırnak Makasını Unutmuşsun hocam.
Tırnak makası genelde çok çok iyi bir yüzeyle kesme sağlıyor.

CNC gibi bir eliniz yoksa Tutucu plastiklerden kurtarmayı yan keski kaba kesimi maket bıçağı ile çapak almayı tırnakmakası ile yapmanızı tavsiye ederim.

esa3343

New member
Merhaba arkadaşlar ben bu maket meodelcilik işne yeni başlayacağım.Herşeyde Sıfırım Fakat el becerim çok iyi. o yüzden ilk hangi maketten başlamam gerek. bu yukarıdaki gerekli malzemelerin markası nedir ve nerelerde bulabilirz.ben gemi modelciliğne ve ev villa işlerini istiyorum.onlarla uğraşmak iyi gelecek.dediğim gibi bu model maketleri nerde bulabilirim.projeleri malzemeleri falan.. yardımcı olursanız sevinirim.

magnifito

New member
Ben bu maket olayına sarmak istiyorum ancak model daha dogrusu plan bulamadıgımdan 0 dan başlayacak bi yetenekte olmadıgından hep havada kalıyor heves :(

hirobo

New member
Modelciliğe gönül veren tüm arkadaşlar bu konudaki tüm ihtiyaçlarınızı ve gerekli tüm teorik bilgi ve yardımı ''Modelteknikleri.com ve üyesi bulunduğum ''Gemi Modelcileri ve Gemi severler derneğinin resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz... Bilginize...