Vista Yükleyeceklerin Dikkatine!

denizfeneri

New member
Arkadaşlar; bir haftadır vista kullanıyorum. Solariz'in verdiği vista home premium tr. Aktivasyonda hiç bir sorun çıkmadı. Bir haftadır 30 günlük sayaç hiç düşmedi. Fıstık gibi bir sistem ancak bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle sistem özelliklerini yazayım; benim Pc; Pentium d 3000 800mgh ekran 256mb ddr 2 gf 6600 gt. ram kingston 533mgh 2 gb. hdd 250gb seagate sata 2 16 mb ön bellek. Kurmadan önce Windows Vista Upgrade Advisor ile kontrol ettim. Şimdi gelelim sorunlara;

1) Piyasadaki tüm oyunları en yüksek ayarlarla oynayabiliyordum. Vista yükledikten sonra nvidiadan en son driveri indirdim. Yetinmedim beta driver bile yükledim. Malesef sonuç hüsran. En basit oyunlarda bile takılmaya başladı. Oyun oynamanın tek yolu çözünürlüğü en düşük hale getirmek. Bu da çok rahatsız edici. Nvdianın puanlama yapan sitesine göre gforce 7800 almamı tavsiye ediyorlar. 7900 gs nin fiyatına baktım 380 lira. Bu makinada oyun oynamak için 380 lira daha vermem gerekiyor!

2) Bluetooth benim çok kullandığım bir cihazdı! Malesef artık kullanılamaz durumda. Driverını kurduğum an açılıştan sonra mavi ekran çıkıyor ve vista yeniden başlıyor. Taaki güvenli kipte kaldırana kadar. Yeni ve vista onaylı bir bluetooth almam gerekiyor.

3)Kullanıcılar kısmına girip şimdi hatırlayamadığım bir güvenlik önlemini iptal edene kadar winrar'ın bile çalışması izne bağlıydı. Son derece sinir bozucu. Media player classic ile divix açmak bile izne tabi. Hemen kaldırdım o özelliği.

4) Bilgisayarımı sağ tıklatıp özellikler dedikten sonra vistanın puanlandırma sistemi var. Pc'yi test edip performansına puan veriyor. Benim pc ye verdiği puan ise 4.5. Taban puanmı? 4.4 ! Neredeyse ağlayacaktım. Bu özelliklere sahip bir pc ye dandik diyor! Sinir oldum. Xp ile kusursuz veson derece hızlı çalışıyordu. Yine hızlı pc ancak vista adam yerine koymuyor. Yüksek puan alabilmem için eksiklerim ise işlemci ve ekran kartı. Core duo 2 ve en az geforce 7800 gs almam gerekiyormuş!

İyi taraflarına gelince; 2gb'lık flash diskim var. Ufak bir ayarla onu ram olarak kullanabiliyorum. (vista uygun bulursa) ReadyBoost özelliği sayesinde 4 gb ram kullanmaya başladım. Ram almaktansa flash disk almak sonderece ekonomik. İstrediğin an flash disk olarak kullanmaya devam edebiliyorsun. Flash disk çıkarıldığında hiç bir kaybın olmuyor.

Sistemde takılı ancak driveri bile yüklenmemiş en az beş yaşında dial up modemim vardı. Adsl'ye bir şey olursa diye yedekte tutuyordum. Onun gitmiş driverını bulmuş kurmuş hazır hale getirmiş. Aynı bunun giti tv kartım da vardı. Onunda driverını bulup kendi kendine kurmuş.

Sonuç olarak olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanlarıda var vistanın. Hemen üstüne atlayıp kurmak pek akıl işi değil. İyice öğrenip sistemi uygun hale getirdikten sonra geçmekte fayda var. Şimdilik benden bu kadar. Sizlerle paylaşmak istedim...

ilkozgur

New member
:clap :victory :victory :victory :victory :victory muzunman kardeş aynı derttten ben de muzdaribim.. neyseki oyunlarla aram yok... dediğin gibi vista son derece özenle hazırlanmış ve kullanımı da bir o kadar heyecan verici gel görkii.. programlarımız ve donanımlarımız hazır değil yeteri kadar... ama ben yine de kullanmaya devam ediyorum... neden mi çünkü vistayı kurup da kullanmaya başladıoktan sonra tekrar xp ye dönmek ağır geliyor... şehirden köye tayin olmak gibi bişey benim tabirimle...
ve bu yüzden webcamimden ve hp 1200 all in one nımdan şimdilik vazgeçmiş durumdayım.. eğer vista için hazırlanmış driverları çıkarırlarsa güzel olacak ...belki de sadece driver meselesi de değil.. vista için yeni ürünler almak gerekiyor.. en mantıklısı bu... eğer vistayı kurup sorunsuz bir şekilde heyecanı tatmnak isterseniz sisteminizi ve komple ek aygıtlarınızı da yenilmeniz gerekecek ve bu da ister istemez pahalıya patlayacak.. buna değer diyorsanız vistayı geçin.. bana sorarsanız ise değer derim ...

denizfeneri

New member
Yazıyı yazma sebebimde bu zaten. 2.5gb indirdim kurdum crack yaptım güncelledim programları geri kurdum. İnce ayarlar yaptım eee şimdi ne olacak? Geri dönmek zor geliyor. 380 ytl ödemekte. O yüzden hiç kurmayanlar bari uğraşıp durmasınlar diye yazdım. Uğraşacaklarsada sonuçlarını bilerek uğrşsınlar...

duplicator

New member
oda doğru falla :)

denizfeneri

New member
kralcıplak' Alıntı:
arkadaşlar programalr sorunsuz çalışıyomu vistada..mesala auto cad,WinRAR,Adobe Reader 7.0,Nero 7 Premium gibi...
Winrar'ı her kullanmak istediğinde özel bir uyarı ekranı çıkyor. Winrar'ın çalışmasına izin veriyormusun diye. Aynı firewall programlarının sorduğu gibi. Kullanıcı hesaplarından bir ayarı kaldırınca sorun çözülüyor. Adobe reader'in vista için özel sürümü var onu yüklemen gerekiyor. Türkçesi henüz yok. Nero ise xp üzerine kurduysan update olmadan çalışmıyor. Nero'nun sitesinden son sürümünü indirip carck yaptıktan sonra kullanabildim. Photoshop ve auto cat denemedim. Ancak corel x3 sorunsuz çalıştı. Bu arada Bs player çalışmıyor. Hemde hiç bir sürümü. Daha önce çalışan sürüm sadece ses dosyalarını okuyor görüntü ise siyah ekran. Codec problemi galiba ne yaptıysam olmadı. K-lite mega codec bile sorunu çözmedi. Avast çalışmadı. Yeni sürümünü yükledim. Düzeldi. Kaspersky'de öyle. Uğraşmadım son sürümü ile. Birde dvd rip proglamlarından üçü hata verip çalışmadı. Sadece clone dvd sorunsuzca çalışıyor. Daha vardır eminim ama benden bukadar...

1sc0rp!tX

Altın Üye
Ben o Flash disk özelliğini çok begendim..

denizfeneri

New member
Bu konu hakkında bir röportaj okudum. Microsoft'ta ReadyBoost'tan sorumlu müdür ile yapışmış. Bildiğim kadarıyla flash disklerin belli bir ömrü var. Ancak dediğine göre flash disk kullanımı sırasında diskin ömrü önemsenmeyecek kadar az kısalıyormuş. Ayrıca güvenlik konusunda da önlem almışlar. Flash diske yazılan sistem bilgisi yüksek oranda şifreleniyormuş. Şu anda dvd kopyalıyorum ve flash diskin lambası sürekli yanıp sönüyor. Aynı hdd de olduğu gibi. Sistem atıl duruma düştüğünde ise lambası sönüyor. 2gb hafızasının 1gb sini vista'nın kullanımına atadım ve 1gb'tı bloke oldu flash diskin. Ancak istediğim zaman ReadyBoost'u kapatıp disk içindeki bilgiyi silip 2gb'yi de istediğim gibi kullanabiliyorum. Peki bu ne ölçüde bir performans sağlıyor? Röportajda denilene göre sistem üzerinde ne kadar ram varsa o kapasitede flash disk öneriyorlar. Bende zaten 2gb ram var. Flash diskin varlığı ve yokluğu arasında hiç bir fark göremedim. Ancak ram düşük olsaydı belki flash diskin yararını görebilirdim. Artık onuda deneyenlerden öğreniriz...

juhadante

New member
valla akadaşlar bende vista almayı düşünüyodum sizin yorumlarınızı okuduktan sonra xp ye devamda karar kıldım ama tabi xp de kırık olguğu için yarından itibarende orjinal olmayan xp lerer mesaj yollıcakmış o yüzden bir an evvel almam lazım xp nin orjinalini teşekkürler herkese

denizfeneri

New member
Fikrimce en doğrusu bu. Yaygınlaşmasını beklemek vede ön hazırlık yapmak. Yoksa can sıkıcı olabilir...

juhadante' Alıntı:
valla akadaşlar bende vista almayı düşünüyodum sizin yorumlarınızı okuduktan sonra xp ye devamda karar kıldım ama tabi xp de kırık olguğu için yarından itibarende orjinal olmayan xp lerer mesaj yollıcakmış o yüzden bir an evvel almam lazım xp nin orjinalini teşekkürler herkese
Henüz vista satın almak için çok erken. Türkçesi henüz satışa bile başlanmadı. Ayrıca satış oranları ise son derece düşük. Xp'nin ilk satışa sunulduğu dönemle kıyaslandığında %30 düşük satış oranı gözleniyor vistada. Buda son derece yüksek fiyatından kaynaklanıyor. Ticari amaçla kullanacaksan vistaya hiç gerek yok. Zevk için evde kullanmak istiyorsan ne ala ama yinede bu fiyata hiç deymez. Ayrıca yarından iltibaren dediğin mesaj olayı gerçekleşecek eyer haberler doğruysa. Ancak pc'nin çalışmasını engellemeyecek. Bu pekte önemli değil. En geç iki gün içinde onuda iptal edecek bir crack bulurlar. Her ne kadar etik olmasada...

man utd

New member
Bence görsellik değil hız önemli..bu yüzden windows xp den desteğini çekene kadar xp..eksileri çok daha fazla mantıklı gelmedi açıkcası..tek amaçları core 2 duo ve yeni nesil geforce satmak..

denizfeneri

New member
man utd' Alıntı:
Bence görsellik değil hız önemli..bu yüzden windows xp den desteğini çekene kadar xp..eksileri çok daha fazla mantıklı gelmedi açıkcası..tek amaçları core 2 duo ve yeni nesil geforce satmak..
Bu dediğin çok doğru. vistanın içinde bir kaç yerde vede windows'un web sitesinde hep yeni ve daha iyi parçaları almamız için açıkça yönlendirme yapıyorlar. Üstelik rahatsız edici boyutlarda. Nvidia'nın web sitesindede durum aynı...

HoCuSPoCuS

Supernatural
Süper Moderatör
Benim nacizane fikrimi sorarsanız, vistayı indirin arşivinize atın. ilerde tüm programlar, driverlar vs.. vistayla uyumlu hale gelene kadar kurmayın. Tabi pc özellikleriniz de müsaitse.

Bunlar vistanın çıkardığı sorunlar değil. Program yada driver yazılımcılarının Vistanın çıkacağını bile bile bunları uyumlu hale getirmemesinden kaynaklanan bir sorun. Zamanla hepsi uyumlu hale getirilecektir.

1sc0rp!tX

Altın Üye
KesinLikle Katılıyorum..İndirelim Dursun bir köşede :D

HTML