uTorrent DOWNLAOD HIZININ ARTIRILMASI

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

h_yavuz

New member
Arkadaşlar utorrent programının son sürümünde meydana gelen değişikliklerden dolayı yazdığım yazıda tekrar düzenleme yapılması ihtiyacı doğdu ve bu kez anlatımımı resimlerle destekledim daha görsel olması açısından. İnşallah bu kez işe gerçek anlamda size klavvuzluk edebilirim. Çünkü yazımın ilk kısmında gördüğüm kadarıyla 1000 e yakın bir okumaya karşılık sadeca 10 tane teşekkür alabilmişim:vur... Belirtmek istediğim bir konu var, önceki yazımda gelen şikayetlerin genelde çok fazla bir artış olmamasına dair sıkıntılardı. Arkadaşlar ne kadar olursa olsun bu ayarlar programın süzgeçleri arasındaki geniş delirleri bulmaktır. Şunu söylemek istiyorum, eğer gerçekten çok düşük bir download hızınız var ise güncel torentler kullanmaya özen gösterin. Bahsettiğim ayarlarla 30-%50 kadar verim artışı elde edersiniz yani 20 kb ile indiriyorsanız şayet indirme hızınız ancak 30 kb civarlarına yükselecektir. Şayet 100 kb ile indirme hızına sahipsiniz 130-150 kb civarıda bir verim elde edersiniz. Bu konuda yanlışa anlaşılma olmasın...:goz:
İlk açıklamalardan sonra başlayalım. Daha önce de belirttiğim gibi utorrent programı en az sistem kaynağı kulalanarak en hızlı şekilde dwnload yapan torrent programıdır. Bunun yanısıra kullanımı da kolaydır. utorrent programını buraya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim hızlandırma işlemimize. programı siteden indirip yüklediniz. zaten çok küçük bir program. uTorrent programınızın ana penceresinde options(ayarlar) bölümünde Preferences(seçenekler) kısmına tıklayın:victory

Preferences kısmını açtıktan sonra connection bölümüne gelerek ports used for incoming connections bölümünün yanındaki boşluğa 10000 in üzerinde bir değer atıyoruz. Bu bizim bağlandoğımız port sayısıyla alakalı bir bölüm bu yüzden belirli sınır değerler arasında tutmak en iyisi. çünkü çok büyük sayılar yazarsak çok fazla port kullanmaya çalışılacak bu da doğal olarak bizim download hızımızı azaltacak. ben şu anda 45682 kullanıyorum.:goz:

Randomize port each time utorrent starts kısmını tiksiz olarak kullanıyoruz. bu rasgele port seçimi yaptırır ki bunu zaten istemeyiz.:melek

Enable UPnP port mapping kısmını da tiksiz olarak kullanıyoruz. çünkü ben denemelerimde bu kısmın tikli olmasının yavaşlamaya sebep olduğunu tecribe ettim.:goz:

böylece connections(bağlantılar) kısmındaki işimiz bitmiş oluyor.:biggrin

Connections kısmından sonra ilk işimiz bandwith kızmını ayarlamak. Bandwith kısmımızda maximum upload ve download hızımızı ayarlıyoruz. Benim torrenti ilk kullanmaya başladığım zamanlarda canımı en çok sıkan şey 100mb downloada karşı 700 mb gibi afaki upload rakamlarıyla karşılaşmaktı. Bu kısımda yaptığımız kısıtlamalarla bu gereksizliği ortadan kaldırmakla beraber, upload hızımızın download hızımıza olan yavaşlatma etkisini azaltmış oluyoruz.Uploadınızı ne de olsa sıfrılayabiliyorum diye kapamamanızı öneririm, çünkü torrent dediğimiz paylaşım bir havuzdur ve bizim de ufak da olsa bir katkımızın olması gerek elbette..:) Alt taraftaki global maximum number of connections kımını 2048 lik bir bağlantı için 200, altındaki maximum numbers of connected peers seçeneğini 50 ve number of upload slots kısnımı da 4 civarında tutmak gerektiğini yabancı kaynaklardan okuyarak tecrübe ettim. Peki bu neden sorusu aklınıza gelebilir, bunu bir otopark gibi düşünün, yeterinden fazla arabayı sokmaya çalışmak çakışmalara ve karmaşıklğa yol açacaktır. Güzel bir örnek oldu sanırım...:melek

Tüm bunlardan sonra gelelim en önemli kısma. Preferences kısımında bir bitorent bölümüne tıklıyoruz. Bu kısmın aşağıdaki resimde görülen kısmında encription seçeneğini enabled yapıyoruz.Gerçekten gözle görünür bir performana artışı sağlayacaktır.

DÜzeltmelerim bu kadar arkadaşlar. Görsel bir anlatımla daha kullanışlı ve anlaşılır hale getirmeye çalıştım. Umarım işinize yarayacaktır. Hepinize iyi forumlar...:)

pdfence

New member
bağlandığımız portlarla alakalı kısım demişsin de o bizim kendi portumuz oluyor. oraya verdiğimiz değer routerımızda açık olan port olmalı.

Leke

Altın Üye
:D

Demekki TTnet Değilde sorun utorrent .
:hhmanD

1 Mb netle istediğin programı kur anca 100 kb la sabit dosya çekersin .
Oda güncel torrentlerde .

zekkop

New member
ya benim indirme hızı çok ama çok az millet en kötü 100 kb la indirio ben 0.7 kb la indiriyom bana yardımcı olursan sevinirim

şuan 1 kb oldu lütfen bana en kısa zamanda yardımcı olun

bide bu upload ve download hızını nasıl sabitlicez

erdem325

New member
yeni üyeyim ve bu torrent ile kafayı bozmak üzereyim bu aralar..
gercektende bu port açma olayına bi el atan arkadaş olursa eğer cok mınnettar kalıcam..
bunuda denedım bı fark yakalayamadım ben..
sanırım olay port noktasında bıtıyor..
yardımcı olursanız sevınırım madem anlıyorsunuz bu ısten..
ayrıca paylasımınız ıcın cok tesekkurederım..

µ.CastieL

New member
arkdaşlar bende yardımcı olmak isterim port açamayan arkadaslar modemlerinizin tam marka ve modellerini yazarlarsa açıklama yapabiliriz her modemde port açma farklı ekilde yapılıyo çünkü

mustipasa

New member
Arkadaşlar sizle belki de torent kullanıcılarının en büyk derdi olan download hızının artrılması ile ilgili çok önemli bulduduğum bazı bilgileri paylaşacağım.
Herşeyden önce şunu aklınızda bulundurun en az sistem kaynağı kullanarak en hızlı download yapan torrent programı utorrent. uTorrent programını buraya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim hızlandırma işlemimize. programı siteden indirip yüklediniz. zaten çok küçük bir program. uTorrent programınızın ana penceresinde options(ayarlar) bölümünde Preferences(seçenekler) kısmına tıklayın. resimle anlatmak istiyordum ama şu anda vaktim olmadığı için birşey gelmiyor elimden arkadaşlar. en kısa zaman içerisinde size resimli olarak anlatılan yeni bir sayfa hazırlarım arzu ederseniz.:victory

neyse preferences kısmını açtıktan sonra connection bölümüne gelerek ports used for incoming connections bölümünün yanındaki boşluğa 10000 in üzerinde bir değer atıyoruz. bu bizim bağlandoğımız port sayısıyla alakalı bir bölüm bu yüzden belirli sınır değerler arasonda tutmak en iyisi. çünkü çok büyük sayılar yazarsan çok fazla port kullanmaya çalışılacak bu da doğal olarak bizim download hızımızı azaltacak. ben şu anda 45682 kullanıyorum.:goz:

Randomize port each time utorrent starts kısmını tiksiz olarak kullanıyoruz. bu rasgele port seçimi yaptırır ki bunu zaten istemeyiz.:melek

Enable UPnP port mapping kısmını da tiksiz olarak kullanıyoruz. çünkü ben denemelerimde bu kısmın tikli olmasının yavaşlamaya sebep olduğunu tecribe ettim.:goz:

böylece connections(bağlantılar) kısmındaki işimiz bitmiş oluyor.:biggrin

şimdi gelelim bittorrent kısmına. buradaki ayarlarımız bizim bağlantı hızımızla doğru orantılı olarak değişecektir. benim bağlantı hızım 2048Mb.global maximum number of connections bölümünü 220 olarak kullanıyorum. arkadaşlar buna da fazla yüklenmemenizi tavsiye ederim çünkü çok yığılmaya sebep oluyor.:goz:
maximum numbers of peers connected per torrent; bu da bizim payşaiımda en çok kaç paylaşıcıya baülanacağımızı belirler ki bu bağlantıyla yaklaşık olarak 50-60 arası kullanmak en mantıklısı.:goz:

tüm bunlardan sonra gelelim en önemli kısma. seçenekler(preferences) bölümünü böylece kapadıktan sonra tekrar options( ayarlar) sekmesine geliyoruz ve speed guide( hız klavuzu) bölümünü aıyoruz. Bu kısımın en altında enable encription bölümünü tikliyoruz ki b gerçekten gözle görünür bir performana artışı sağlayacaktır.

bunların dışında da upload hızınızı % 80, download hızınızı da % 90 civarında tutmanızı tavsiye ediyorum. hem portlarınıza çok yüklenmemiş olusunuz hem de upload azalmasının downloada etkisini azaltırsınız böylece. :vur

Arkadaşlar merak ettiğiniz, soru sormak istediğiniz birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım...:vur

arkadasım bu program bende var internet hızım 1024 fakat hicbi torrent dosyasını indiremiyorum help please

derbederin

Altın Üye
port açmak ne işe yarar bide ben indirirken 15-20 kb hızı ancak yakalayabiliyorum :( bu ayarları uyguladım ama
int hızım 1024 nasıl download hızımı yükseltebilirim :saskin

h_yavuz

New member
güncel torrentler kullanın

ya benim indirme hızı çok ama çok az millet en kötü 100 kb la indirio ben 0.7 kb la indiriyom bana yardımcı olursan sevinirim

şuan 1 kb oldu lütfen bana en kısa zamanda yardımcı olun

bide bu upload ve download hızını nasıl sabitlicez
arkadaşlar torrent ile dosya indirmede bu yazdıklarımdan evvel dikkat etmeniz gereken en önemli unsur güncel torrentlerle çalışmaktır. bu konuda size verebileceğim bir tavsiye de seek sayısının fazla olduğu torrentleri indirme seçimi olarak kullanmanızdır. çünkü seek dediğimiz kaynaklarda indiremek istediğiniz her ne ise tüm dosya mevcuttur ve bu nedenle de aynı anda erişebileceğiniz dosya sayısı artmış olacaktır. bir süredir internetten uzak kalmak zorunda olduğum için cevap yazmakta geciktim. vaktim oldukça sizin sorularınıza cevap vermeye çalışacağım... iyi indirmeler:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...