TTNET bizi ne sanıyor??

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
Milyonlarca TTNET ADSL abonesi,8 Mbps'ye kadar hızlı interneti güvenle kullanıyor" diyen TTNET'in bizlere verdiği fiyatlar bunlar

şimdi burada dikkat edilmesi gereken noktalar var:

● Acaba TTNET kullanıcılarını gerizekalı mı zannetmekte?

TTNET tarafından verilen hizmetlerde "8mbit'e kadar" bir hız sunulduğu vaadedilmekte.Ancak "kadar" kelimesinden bunu azami 8mbit olarak algılamamız gerekli sanırsam.En yakın santrale olan uzaklık faktörüyle doğru orantılı olarak düşen bağlantı hızı göz önüne alındığında gerçekten sunulan hızın 8mbit olması söz konusu değil,olmuyor.örneğin ben aşağıdaki bir sonuca ulaştım, eminim bu civarda değerler alıyordur pek çok kişi.Yani "8 mbit e kadar varan hız" ise sadece laf salatası ve basit bir pazarlama taktiğinden ibaret.

Yerleşim yerlerinde altyapı kuramadılar optik kablo döşemek yerine yılların eskitemediği bakır kablolar ve de içinde telefon altyapısının da bulunduğu mevcut dijital santraller vasıtasıyla adsl hizmeti veriyorlar.Aylık alınan ücretlerde düşünüldüğünde bu işin içinde bir bit yeniği olduğu ortada.Verilen paraların apartmanlardaki yakıt aidatı ve genel giderler aidatlarından çokta farkı yok aslında, kira ödemek gibi geri dönüşü olmayan bir harcama.
Bu bağlamda şu da söylenebilir: Özelleştirilmeden önce devlet tekeli olarak çalışan TTNET artık bir özel sektör tekeli, tekel diyorum çünkü sektördeki konumu itibarı ile bu kadar büyük bir iş için altyapı çalışmasına girilmesi özel sektördeki girişimciler tarafından halen karşılanamayacak boyutlarda.Aynı alanda faaliyet gösteren diğer şirketlerin payı TTNET'e oranla oldukça düşük olduğundan sektör rekabetçi değil.Bu da şu demek oluyor "doğal monopol" konumundaki TTNET ne isterse o oluyor.Yani internet hızının azami 8 mbit olması ya da olmaması aslında TTNET'in elinde ama rekabetçi bir piyasa olmadığı için TTNET'in keyfine kalmış durumda.

● Yine TTNET tarafından "hızlı" olarak verildiği iddia edilen internet bağlantısını fiyat/performans olarak dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştıralım.grafikteki değerlendirme şu şekilde:

Dünya haritası üzere renklendirme 1mbit internet hızının dolar bazındaki fiyatını veriyor ve bu sayede ülkelerdeki internet hizmetlerinin fiyatlarını göreceli olarak karşılaştırılmasını sağlıyor.Tahmin edebileceğiniz gibi Türkiye(TTNET yüzünden) en pahalı fiyata en kötü interneti kullanan ülkelerden birisi.Grafiği büyüterek içinde bulunduğumuz berbat durumu daha yakından görebilirsiniz.

● TTNET'in "limitsiz" olarak verdiğini iddia ettiği internette "15gb kullanımdan sonra 8mbit'e varan hızınızın 512 kbit rakamına çekileceği" söylenmekte.Söylenmekte diyorum çünkü kendi söylediklerini bile doğru dürüst icra edemeyecek kadar beceremeyecek kadar beceriksizler aslında.Eğer modeminizi kapatmazsanız internet bağlantınız kesilene kadar aylık 80-100 gb(artık ne kadar indirirseniz) indirin hızınız düşmüyor.Bunu dahi beceremeyen adamların tüm Türkiye'ye internet hizmeti verdiğini düşünmek bile ürkütücü gerçekten

zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.şimdilik bu kadar yazıyorum
zamanım olduğunda devam edip güncelleceğim(mesela ttnetin 3G rezaleti yazıya eklenebilir)
iyi forumlar

Fatih Hoca

Banned
Aynı sorunu ben de yaşıyorum, 8mb kullanıyorum ama hızımın 8mb olduğunu hiç göremedim ne yazık ki, download hızım 150-200 kb'ı geçmiyor. TTNET halkı keriz yerine koymakta profesyonelleşmiş. Hırsızlar !

Fyonb

предате&
deme ki bu memLekette 50 Liraya 8k bağLantı veriLebiLiyormuş..bende bu 8k bağLantıyı kuLLanıyorum değerLerim oLması gereken seviyede..ancak bunca zaman bu fiyata kapLumbağa hızıyLa hizmet veren teLekomun gırtLağında kaLsın o paraLar..tekeLci zihniyet oLduğu sürece daha çok sömürüLürüz..

Obsessed

dead and gone
ttnetin sunduğu internet berbat zaten ttnet 1 mpbs kullanıyorum barbat 8 mpbs o performansını vermiyor dğer ülkeler fiber optic kablo kullanıyor biz telefon hattından
japonya 61 mpbs türkiyede internet kullanılmaz

GemaR

Banned
Bende 8mb net kullnıyorum DwL 800 Up 80 kb bence fena değil 40gb oldu hızda düşme yok.Bizim santrale uzaklığımız 1 km falan.Smile kullanıyorum ama ttnet düşünüyorum.Hiç yoktan iyidir.Quicknet geirse Sakarya'ya onada geçebilirim..

LoaDNG

New member
Ben zaten ttnetin 8mb e çıkamıyacağını bildiğimden 1 mb lik aldım, en azından hız düşmesi yok 15ten sonra :rolleyes:

mad=46

forum delisi
8 mb net 15 gb geçince 512 kb düşürülüyor bu hızı kullanabilmek için santrallere yakın oturmak ve hatta hiç bi problem olmaması lazım modeme gelen sinyaller 8 mb ama oturduğunuz mesafeye göre hızınız değişiyor

ARCHANGEL!

New member
Bulmuşlar Garibanı Geçiriolar .. Napalım Başka Adam gibi internet yok ki .. Bunun asıl endeni büyük bir rakibinin olması .. İnşallah Çok büyük bir şirket kurulur ve Şlu TTNet in saltanatı biter de bizde rahat ederiz

rakipsiz51

New member
bende bir ara 15 gb'ta kadar limitsiz 8 mbit kullandım 1-1,5 ay 8mbitteydi hızı hiç düşmedi sonra 512 kbite düşünce normal fiyat yani 1024/256 limitsiz tarifeye geçtim ama alt yapı çalışmaları süre dursun verdiğm ücret 1024/256 ücreti ama downloadım ve netim hala 8 mbit hızında hiç değişme olmadı 3 aydır böyle sürüyor

lucian

Stay Away
uydunet tavsiye ediyorum arkdaşlar hızına göre veriyo herhangi bi düşüş yaşamadım fiber kablolu gayet güzel bi uygulama modem'de cisco

::arya::

New member
Daha su borularının elektrik hattının alt yapısının düzgün olmadığı bi ülkede eğerki sıcak bi klik sesiyle hackhell'e bağlanabiliyorsak bunada şükür demekten başka çaremiz yok

WaTcHFuL

EVERYWHERE
Tek çözümü var.

Ben evdeki net'i kapattım. Artık rahatım şimdilik tabi.

İnternetimi kapattırırken koyun oluyorlar. Kapatmamam için neler söylüyorlar neler. Ancak artık bu gidişe bir dur denmeli.

Artık gündüzleri işyerinden online oluyorum.

=)

Tunyukuk

New member
Alternatifsizlik böyle birşey işte