Sonsuz, enerji

arquitecto

New member
ilginç.... enteresaan...
bizim şirkette biri var. elektrik üretecem diye bayadır uğraşıp duruyor. bayada yol aldı. mesela rüzgar türbini yaptı üflesen dönecek kadar güzel. altına neodyum mıknatıslarla bişiler yaptı döndükçe elektrik üretiyor. şimdi de rüzgar dahi olmadan o neodyumların dönmesini sağlayacak bişey yapmaya çalışıyor. aslında onuda yaptı sayılır. sadece bir iki ufak pürüzü var onlarıda halletti mi tmmdır.
haaa ama ben anlamam bu işlerden :)

fakat olur da yaparsa cep telefonu ile bir video çekerim burdan paylaşırım tabi izin veririse :)

serhana

New member
Merhabalar,

Sizin sunmuş olduğunuz bu fikir aslında neredeyse bütün santrallerde kullanılan bir fikir, bilindiği üzere jenaratörlerden elektrik elde edebilmek için (DC) bir uyartım akımı verilir ve içeride manyetiksel bir alan oluşturulur, buda neredeyse mıknatıs sisteminin aynısıdır. Eğer projeniz mıknatıs gücü ile rotoru döndermek ise bunu yine uyartım akımı ile sağlayacaksınız ancak şöyle bir durum var Türkiye'de bilindiği üzere 50Hz kullanılıyor ve bunu yakalayabilmeniz için rotoru en yüksek tekneloji türbin ile dakikada yaklaşık 1000 tur döndermek gerekir. Buda devasa bir uyartım akımı gerektirir (yaklaşık gücünü 50 MWh saat hesaplarsak) ,bu sebeple enerji üretmek için kısacası yine enerji kullanmak demek oluyor. Diyelim ki uyartım akımı vermeden mıknatıslar yardımı ile bu sistemi kurdunuz, o zaman da şöyle bir sorununuz olur, Türkiye şartlarında frekans genelde 48,8 ila 50,2 HZ arasında değişiyor ve bu değişime ayak uydurabilmenizin tek yolu (anlık dalgalanmalar) türbin hızını ayarlamaktır, ama mekaniksel mıknatıs ile bunu yapmanız pek mümkün olmayacaktır.

Saygılarımla.