Samsun'a Vahdeddin Yolladı

kharaball

New member
bu olay yakın tarihimizin aslında en büyük ve önemli olayıdır.nedeni şudur....bi türkiye cumhuriyeti olarak kendinden 2-3 nesil önceki idarecilerine düşmanmı olacağız, yoksa bağrımızamı basacağız.bir başka deyişle biz geçmişimizden utanacakmıyız, yada geleceğimizi oluştururken osmanlıyı görmezdenmi geleceğiz..

bizim geçmişimizle olan bağlantımızı maddi ve manevi kesmemiz bizden başka herkesin işine gelir. bir çınar kökünü reddedebilirmi? dahada fenası utanabilirmi?

sultan abdülhamid le beraber başlayan bir projedir türkiye cumhuiyeti..belki b planıydı belkide c planı...onu bilmemizin mümkünatı yok..ama gerçek olan şuki atatürk-kazım karabekir-fevzi çakmak vs.. bu vatansever insanlar henekadar birbirleriyle çok iyi anlaşamasalarda osmanlı derin devletinin çizdiği daire içerisinde vatanları için savaşların en büyüğünü vermiştir.

vahdettine vatan haini diyen arkadaşlara şaşıyorum..atatürkün daha genç bir öğrenciyken bile sultan abdülhamid in sarayına çok rahat bi şekilde girip çıktığını biliyormusunuz...sultanın oğluyla kanka olduğunu biliyormusunuz?.. nereden bileceksinizki...ilkokulda bunlardan bahsedilmez..

son olarakta ...o sizin utandığınız osmanlı kaç tane atatürk kalitesinde birey yetiştirdi, hemde bitik haldeyken...şimdi ne yetiştiriyoruz?? genede umutluyuz, muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcut...bunu biliyorum

C€yL!nN

New member
M.Kemal Atatürk'ü samsun'a Vahdettinin yolladığı zaten bilinen bi gerçek
şuanda bile hala yollama niyeti tartışılıyor
eğer gerçekten köşeye sıkıştığı ve son çare Atatürk'ü milli mücadeleyi başlatmak için yolladıysa
bu Atamıza gölge düşürmez Vahdettine'de saygı duymamızı sağlar
bir yorumda koskoca padişah bir tek subayınımı gömderebilmiş deniyor
o günkü koşulları bi hatırlayalım lütfen
padişahın bir koskocalığı yoktu ne yazıkki
ve eğer milli mücadele amaçlı yolladıysa O YÜCE SUBAY'ı
bu bile riskli bir adımdı padişah için
ben emin değilim Vahdettinin niyetinden
ama inşallah vatan haini değildir...

lazzuri53

"LazigoL"
Vatan haini değil miydi?? :).... Madem vatanseverdi niye işgaller karşısında bi varlık göstermedi koskoca Osmanlı padişahıydı, en büyük çabası bir subayını Samsun'a göndermek mi oldu?....Atamızı kötülemek için böyle aptal konuları kullanmayın...
bunun Ata'yı kötüLemekLe ne aLakası var..
Vahideddin'in eLi ayağı çok mu açıktaydı sanki.. ÜLkeyi saLtanat yanLısı cahiL insanLar ondan medet ummasın,miLLi mücadeLeciLere eL ayak bağLamayayım diye terk etti.. Giderken bir gram birşey niye götürmedi madem hainse??

BLuE_NiGhT

New member
VAhdettin e vatan haini diyen arkadaslarımm..Siz bunu sölerken hiç Arastırdınızmı?Size soruyorum Vahdettin ne zman tahta cıktı?1918 de...1.Dünya Savası bitmiş Osmanlı Artık gizli anlasmalarla paylasılmıstı...Sizce Vahdettin ne yapabilirdi ? Siz ne yapardınız ? Nerden biliyorsunuz Vahdettinin yaptığının sadece vakit kazanmak olmadığını ?Lütfen Kulaktan duyma Haberlerle Vahdettine hain demeyin araştırın...Ancak neden Ata'mızın ona hain dediği bilinmez...Aralarındaki ne Bilmiyoruzz...

sanane1907

New member
Elinizde bitmiş yok olmuş bir imparatorluk var siz olsanız ne yapardınız? halkın size güveni kalmamış her yer işgal altında???? Vahdettin bir vatan haini değil tam tersine vatanı için mevkisinden vazgeçerek vatan hainliği damgasını göze alan bir osmanlı padişahıdır. Atatürk'e gelince yoruma gerek yok diye düşünüyorum...

MANNNAK?

New member
vahdettin zaten vatan haini .. evet Atatürk'e para verip Samsun'a yolladığı doğru fakat onun düşüncesi İstanbul'dan uzak tutmaktı.. yazıyı okumadım ama tarih kitapları ve biraz araştırmayla nedenini biliyorum az çok..

ama yazıda bir şey gördüm.. Vahdettin 1 kuruş almadı diyor .. zaten para olarak hiç bir şey almadı sadece mal mülk alıp gitti.. en başta gemiler..
ULAN KAC GEMI VARDI DA ALDI GITTI SOYLUYORUZ KOSKOCA PADISAHTI NEDEN BISE YAPAMADI ONUN PADISAHLIGI INGILIZLER ISTANBULA GIRINCE BITTI HER TARAFI KUSATILMIS KALEDEN NEREYI KURTARICAN? TEK COZUM YOLU MILLET DI BUNU ATATURK LE BERABER YAPTI AMA KIM NE DERSE DESIN BENCE BIRAZ MANTIKLI OLURSAK BUTUN BUNLAR ATATURKLE VAHDETTININ INGILIZLERI YANILTMAK ICIN YAPTIKLARI BIR OYUNDUR

murat_3442

New member
arkadaşlar, Atatürk ün Samsun dan Ankaraya kadar çıkardığı mücadele gazetelerini ve bu gazetelerde kendi kaleme aldığı makaleleri bir araştırın, sonra 2. dünya savaşından sonra Japon yanın teslim anlaşmasının en can alıcı noktasının "İpmaratorlarına dokunulmamasının kesin şart" olması ile Vahdettin in devleti için kendisini feda etmesini kıyaslayın sonra yakıştırmalarda bulunun.

harlimugü

New member
Hainlik ve vatanseverlik tartışmasını bırakın arkadaşlar. Ortada bir gerçek var. O gerçek "Türkiye Cumhuriyetidir." Anadolu'ya geçen M.Kemal' dir, Vahidettin değil. Hayali milli mücadele olan hükümdar kıvılcımı ateşlemek için bir komutanı göndermez kendisini binerdi o gemiye...

derbederin

Altın Üye
Vatan haini değil miydi?? :).... Madem vatanseverdi niye işgaller karşısında bi varlık göstermedi koskoca Osmanlı padişahıydı, en büyük çabası bir subayını Samsun'a göndermek mi oldu?....Atamızı kötülemek için böyle aptal konuları kullanmayın...
aferim sana osmanlı tarihini bir çırpıda çözmüşsün böyle devam et
koskoca osmanlı bir senede çökmedi bir devirde de çökmedi bir padişahın çabasyla da kurtulamazdı
cihat ilanına karşılık vermeyenlerin hiç suçu olmaz tutar vahdettini suçlarsınız
size tarihi öğretene yazık kendi öğrenememiş ki size öğretsin
ama yine de sana saygı duyuyorum bu saçmalığı buraya yazma becerisine sahip olacak kadar okuma yazman var aferim sana

demli

New member
hep bunu yapıyorlar dini öğrenmek için herkesin sözünü dinliyorlar halbuki Kur'an var onu okuyun,İstiklal mücadelesi içinse en büyük düşman İngiliz lerin tutanaklarına saygı gösteriyorlar.Nutuk var arkadaşlar onu okuyunda tarihinizden ibret alın.Evet Atatürk ü Vahdettin gönderdi Samsun a a ma ne için gönderdiği Nutuk ta ve tarihimizde açıkça yazıyor geçmişinizi Atalarınızdan öğrenin, Düşmanınızdan değil.

oysho

New member
vahdettin vatan haini olamaz zaten. Bu ingilizler böyle dedigi için degil gercek oldugu için. Atatürk ü samsuna yollayan ama baska bişey yapamayan biri. Biliniyorki o zamanlarda ingilizler her tarafı kusatmıslar her alanda. Ama vahdettin yerinde olsaydım bırakırdım padisahlıgı anadolu da halkın arasına karısıp milli mücadele için halkı toplardım. Ama onun yerine atatürk yapmış. Nede iyi yapmış.

ahmert

New member
yaw kardeşim başkalarına gerici diyosunuzda sizden gericisi yok yahu...hiçmi okumuyosunuz(gerçi kitaplarda hep vatan haini olarak göstererek yıllardır bu milleti kandırdılar.) en son mustafa belgeselindede var. can dündar bunu açıkladı bizzat atatürkün kendisi vahdettinin emriyle samsuna çıktını mecliste söylüyor. belgeli bu...bilmiyosunuz konuşuyosunuz daha atatürkü tanımadan kraldan çok kralcı oluyosunuz.ayrıca sultan vahdettin öyle bir durumdaydıki bırak anadoluya geçmeyi evinden çıkacak durumu yoktu nerdeyse.buda sadece dış düşmanlar ( itilaf devletleri)dan dolayı değil içteki ittihatçı=masonlar ıda unutmamak gerekiyor...bunu hep gözden kaçırıyosunuz... masonları bilmeyenler anlayamaz bunu...o yüzden sultan vahdettin, durumu çok iyi bildiği ve ileriyi gördüğü için m.kemali gönderdi.böylece gözler padişahtayken m.kemal elaltından milli mücadeleyi başlatacaktı tüm bunları şimşekleri, yıldırımları kendi üzerine çekmek pahasına yaptı.daha sonra şartlar olgunlaşınca mücadeleye katılacaktı...tek hatası bu milletin olaylar karşısındaki tutumunu tam olarak kestirememesiydi(gerçi o şartlarda kim olsa bilemezdi nihayetinde müneccim değil.) sonrasında olaylar linç politikasına dönüşünce kaçmak zorunda kaldı.yoksa mantıklı olun biraz, bahsettiğimiz kişi 700 yıllık koskaca bir imparatorluğun padişahı sıradan bi politikacı değil. nasıl, hatta niye ihanet etsin.ayrıca ihanet eden biri tüm devlet hazinesi elinin altındayken, tek kuruş almayıp, hatta parmağındaki padişahlık yüzüğünü çıkarıp hazineye bırakıp gidermi...nitekim sürgün yıllarından ölene kadarki yaşamıda söylediklerimin ispatı niteliğinde... bir parça okursanız görürsünüz... bu yüzden konuşuken biraz mantıklı ve insaflı olun.

noname1111

New member
evet, vahdettin'in izin belgesiyle Atatürk samsuna gidebildi.. Vahdettin hain değildi(r).. Gözü arkasında kalmamıştı çünkü Atatürk gibi sağlam bir lider vardı. Bu milleti kurtarabilecek,yeni bir ülke,yeni bir sistem kurabilecek sağlam bir lider mevcuttu.. Vahdettine, ingilizler tarafından sürekli baskı yapılıyordu..Vahdettin,ingiliz baskılarına rağmen yapabileceği en iyi şeyi yaptı, Atamıza yardım etti,Atamızın yanındaydı..Vahdettin'in yapabileceği bir şey yoktu çünkü osmanlı devleti çökmüştü, padişahlık sonlanmıştı,onun bulunduğu konum artık pekde bir işe yaramıyordu..Çünkü Osmanlı Devletinin yönetiminde artık ingiliz casusları mevcuttu hatta saklamıyorlardı bile kendilerini..

Vahdettin hain değildir..

Şuana kadar ne Nutuk'u okudum ne de diğer tarih kitaplarına inandım.Çünkü birileri tarafından bazı şeylerin; değiştirildiğine,yanlış yansıtıldığına ve gerçeklerin saklanıp yalanların yazıldığını düşünüyorum.. Bu insanlar kim bilmiyorum, ama insanların dini,vatan sevigisi,atatürk sevgisi vs. duygularını çok pis sömürüyorlar..Bunu biliyorum..

Tarihimize,Atalarımıza,Dinimize,Dilimize sahip çıkalım.

Konu dışı olabilir:

Can Dündar ise, yapmış olduğu belgeselinde biraz eksik biraz da yanlış bir üslup ile yansıtmış Atamızı.Evet belgeseldekiler gerçek olabilir ki bu çok doğaldır.. Atamızı putlaştırmaktansa.. Atamızı anlamayı,kimin Atanın yanında olduğunu - kimin Ataya düşman olduğunu, Atamızında yaşam hayatını, okuduğu kitapları vs. öğrenmeyi tercih ederim..
Bu nedenle Can Dündar' ı tebrik ederim ama dediğim gibi yanlış bir üslup kullanmış ve de eksik.. Kendisi belirtti bunu zaten..Ve bu filmin devamı gelicekmiş dizi olarak belki orada daha detaylı bir şekilde tanıyacaz Atamızı.

Saygılar.

antiokos

New member
vatan hainliği tartışılır bir durumdur.Sultan Vahdettin'in hilafet ve saltanata ne kadar üşkün olduğu bilinmektedir. bence M.Kemal'i Anadolu'ya gönderme sebebi saltanatı ve hilafeti koruma ya da kurtarma kaygısındadır. Zaten bilen arkadaşlar vardır mutlaka , Kurtuluş savaşı yapılırken Cumhuriyet diye bi şeyden söz edilmiyordu. Ancak 600 senden fazla yaşamış bir Cihan Devletinin Padişahı'nın sırf saltanat ve hilafeti korumak adına İngilizlere sığınması hiç hoş değil.... bence bir de bu cepheden bakın olaya... sadece para vermekle ya da vermemkle hainlik olmaz....

DayWalkerr

ABDUSSABUR
Ülke içten ve dıştan işgaller atlındayken diklenmek sadece ölümünü hızlandırır...Vahdettin sanki işgalcilerle iş birliğindeymiş gibi davranarak fazlasıyla zaman kazanmıştır...Hiç düşünmüyor musunuz....Kos koca istanbul hükümetinin donanmaları ve işgalci kuvvetlerinin donanaları kara denizden samsuna çıkan bandırma vapurunu gösden kaçıracak öle mi...Saçmalık..Bir izin verilmesi söz konusudur.....Ayrıca bu konu bir çok tarih kitabında ve filimlerde konu edinilir..şimdi mi farkına vardı bazıalrı da atayı kötülemeden bahsediyor...Hem ne alaka Atayı kötülemekle...İlle karşınıza bi cephe alacaksınız...

jarni17

New member
tarihi ii arastır kardesım bizde ataturku un yaptıklarını biliyoz ve deger verıyoz.ama vahdettinin hain olmadıgını mansetten sızın gazetelerınız yazdı sımdı nasıl ınkar edıyosun.tarihini inkar eden bizden deilidr asıl vatan haini onlardır:vur

vahdettin zaten vatan haini .. evet Atatürk'e para verip Samsun'a yolladığı doğru fakat onun düşüncesi İstanbul'dan uzak tutmaktı.. yazıyı okumadım ama tarih kitapları ve biraz araştırmayla nedenini biliyorum az çok..

ama yazıda bir şey gördüm.. Vahdettin 1 kuruş almadı diyor .. zaten para olarak hiç bir şey almadı sadece mal mülk alıp gitti.. en başta gemiler..
sen bu insani bu ka dar kötülüyosun mal kacırdı dıyosun pekı bu adam oldugunde madem malı vardı neden 40 kıloyken vefat etti.seni ve senin gibileri Allah a havale ediyom

ahabb

New member
Vahdeddin hain DEĞİLDİR!
O zamanki durumlarda padişahın gözönünde yapabileceği hiç bir milleti için hareketi yoktu yani kısıtlamalıydı.. siz bir Osmanlı Padişahının onca sene düşmanı olduğu ingilizlere vatanı sattığını söylüyorsunuz... :) Gazi Paşaya elinden geldiği kadar yardım yapıp mücadeleyi bir nebi gizli olarak başlatmıştır... biz bugün geçmişi konuşurken kim haindi yok buydu şuydu ..

Şimdi ülkeyi satan satıyor atan atıyor.. Elinizi vicdanınıza koyun ..

Saygılarla..

i.yilmaz

New member
vahdettine vatan haini demeye bir osmanlı torunu olarak dilim varmıyor fakat atatürk samsuna çıktıktan sonra amacından sapmıştır diyerek idama mahkum ettirmesini ve kuvai milliye hareketini engellemek için kuvayi inzibatiye örgütünü kurdurmasınıda anlayabilmiş değilim.

HTML