Rezİl İmam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DeRSaaDeT

Islambol
normal bir insan kendini kassa peygamber kadar hatasız olamaz.
ismet ve sıdk peygamberlerin ortak özellikleridir.Onların bizlerden üstün olmasına sadece bu 2 si yeter ve artar.
imamla simitçi konusuna gelmek gerekirse
veda hutbesi:
Ey İnsanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise, topraktandır. Allah yanında en kıymetliniz, takvası çok olanınızdır. Arabın Arap olmayana bir üstünlüğü yoktur, üstünlük ancak takva iledir.

dolayısıyla bi adamın yaptığı iyilik ve ettiği ibadet konusunda diğeri ile aynı derecede samimiyse eşit değerlendirilir yaptığı kötülükte diğeri ile aynı derecede ise eşit değerlendirilir.yani bir imamda tecavüz etse bir doktorda tecavüz etse eşit derecede günahtır.

factotum

New member
''kimse kimseyi yargılayamaz,kimin de ne olduğunu,nasıl bir insan olduğunu kul değil allah değerlendirir''..Ne güzelde soylemişsin yani bir imamın ve bir simitçinin ne yaparlarsa yapsınlar cezasını ALLAH değerlendirir.O zaman kimseye söz soylemek düşmez.Bu düsünceye sahip birinin (yukardaki cümleyi kurduğuna göre sahiptir) o tecavüz eden insanın, öteki dünyadaki cezasının takdirini Allah' a bırakacağı, günah kıyaslaması (bkz. imam-simitçi) yapmaması gerektiğini bilmesi gerekmez mi? (yine kendiyle çelişme durumu)

kurtulus23

New member
factotum' Alıntı:
(yine kendiyle çelişme durumu)

seni forumda çelişme bölümüne çelişme uzmanı yapalım,çelişenlere kendi çapında akıl vermeye orada devam edersin.

baştan beri dikkat edilirse ben burada adamın imam olmasını değerlendiriyorum.tabi lafı nereden görmek istersen oradan görürsün,bu her zaman böyledir..

bana göre bir imam,din öğretmeni yada rehberi olarak toplumda,kendi yapmış,yapıyor,yapacak olduğu hareketlere senden,benden,bizden daha fazla dikkat etmelidir.buna itirazı olan varsa,komik olur..

peygamber de bunların bilincinde ve bunların üstünde olduğuna göre,bilinçli olarak bir hata yaptığında bunun sonucu nedir?

imam engelli kıza tecavüz ederken bunun hükmünün ne olduğunu sokaktan geçen adamdan daha iyi bilmiyor mu..

factotum

New member
kurtulus23' Alıntı:

seni forumda çelişme bölümüne çelişme uzmanı yapalım,çelişenlere kendi çapında akıl vermeye orada devam edersin.

baştan beri dikkat edilirse ben burada adamın imam olmasını değerlendiriyorum.tabi lafı nereden görmek istersen oradan görürsün,bu her zaman böyledir..

bana göre bir imam,din öğretmeni yada rehberi olarak toplumda,kendi yapmış,yapıyor,yapacak olduğu hareketlere senden,benden,bizden daha fazla dikkat etmelidir.buna itirazı olan varsa,komik olur..

peygamber de bunların bilincinde ve bunların üstünde olduğuna göre,bilinçli olarak bir hata yaptığında bunun sonucu nedir?

imam engelli kıza tecavüz ederken bunun hükmünün ne olduğunu sokaktan geçen adamdan daha iyi bilmiyor mu..
biz ne yapsak anlasamıyoruz seninle :D ben sunu demek istedim sen dedin ya imamın günahı daha fazladır.çünkü din adamıdır. ben dedim ki onu sen ben bilemeyiz ALLAH bilir.Bunu soylememin sebebi senin de benzer tarzda bir cümle kurmandı.(mahserde kimin ne olacağını allah bilir) yoksa tabiki imam bunun günahını biliyor.ama olay o değil.Olay senin soylediğin söze karsı benim soylediğim söz.bu yüzden kendinle çelişiyorsun.

kurtulus23

New member
factotum' Alıntı:
.bu yüzden kendinle çelişiyorsun.
buradaki olay bu tarzda bir çelişme değil,islamda bulunan bazı çelişki yada açıkların herkesçe(imam,din adamı,diyanet vs.. + dinci tarikatlar..) farklı şekilde yorumlanması ve istendiği gibi sunulmasıdır.nedense bir bilirin söylediği diğerinkini tutmuyor,herkes kuran'ı kendine göre çevirip yorumluyor.

geçeceksin bendeki çelişkiyi.çelişkiyi genelde arayacaksın.o çelişkiler de dünyada değil mahşerde son bulacak.

factotum

New member
kurtulus23' Alıntı:
buradaki olay bu tarzda bir çelişme değil,islamda bulunan bazı çelişki yada açıkların herkesçe(imam,din adamı,diyanet vs.. + dinci tarikatlar..) farklı şekilde yorumlanması ve istendiği gibi sunulmasıdır.nedense bir bilirin söylediği diğerinkini tutmuyor,herkes kuran'ı kendine göre çevirip yorumluyor.

geçeceksin bendeki çelişkiyi.çelişkiyi genelde arayacaksın.o çelişkiler de dünyada değil mahşerde son bulacak.

Geneldede çelişki ararız, konu olduğu zaman.Doğru diyorsun geneldede çok çelişki var.Ben senin soylediklerine yorum yaptım dolayısıyla sendeki çelişkiyi yazdım.

ifrit

RuHaNi WaRliK
kurtulus23, sen sana hitap etmeyen insanlara dahi sataşıyorsun, senin bana hitap edişin çok da umrumda değil fakat forumun güzelliği içinde aheng bozmaktan başka birşey yapmıyor.

belliki hepimizden daha kültürlüsün, daha bilgilisin, islamiyete de yeteri kadar hakimsin, eh bize de senin dediklerini kabul etmekten başka bir şey düşmüyor

senden iyi bilecek değiliz ya hiç bir konuyu...

öyle değilmi "geçmemize izin veren kişi"?

DeRSaaDeT

Islambol
fıkıh konusunda akaid konusunda biçilmiş kaftan hiç kimse senin kadar bilgili vede zeki olamaz bu konularda =)
maşallah müctehid olabilecek kadar bilgilisin kuran ve hadisi şerifler konusunda demekki
"bir bilirin söylediği diğerinkini tutmuyor,herkes kuran'ı kendine göre çevirip yorumluyor."
birbirini tutmayan şeylerden somut örnekler ver de bizde bilelim =)

kurtulus23

New member
ifrit' Alıntı:
kurtulus23, sen sana hitap etmeyen insanlara dahi sataşıyorsun, senin bana hitap edişin çok da umrumda değil fakat forumun güzelliği içinde aheng bozmaktan başka birşey yapmıyor.

belliki hepimizden daha kültürlüsün, daha bilgilisin, islamiyete de yeteri kadar hakimsin, eh bize de senin dediklerini kabul etmekten başka bir şey düşmüyor

senden iyi bilecek değiliz ya hiç bir konuyu...

öyle değilmi "geçmemize izin veren kişi"?
crazyboy_9999' Alıntı:
fıkıh konusunda akaid konusunda biçilmiş kaftan hiç kimse senin kadar bilgili vede zeki olamaz bu konularda =)
maşallah müctehid olabilecek kadar bilgilisin kuran ve hadisi şerifler konusunda demekki
"bir bilirin söylediği diğerinkini tutmuyor,herkes kuran'ı kendine göre çevirip yorumluyor."
birbirini tutmayan şeylerden somut örnekler ver de bizde bilelim =)
--

örnek olarak şu an yaptığınız gibi,gırgır geçmek = )

sadece bunu bilirsiniz bilgin geçinen sizler,zeki misiniz sizce.. = )

forumlarda ahkam keseceğinize,kitap yazın o zaman sizi dahi ve engin bilginizle okuyalım

devam devam,konuyu değiştirin işinize gelmeyince kişilere sataşın ;) çocukluk bu olsa gerek.

DeRSaaDeT

Islambol
Ben büyük konuşmuyorum senin kadar benim dini bilgim ortalama bir müslümanın sahip olduğu düzeydedir.Ben sadece somut örnek istedim eğer verecek bir örneğin yoksa rastgele ve boş konuşmana gerek yok
"(imam,din adamı,diyanet vs.. + dinci tarikatlar..) farklı şekilde yorumlanması ve istendiği gibi sunulmasıdır.nedense bir bilirin söylediği diğerinkini tutmuyor,herkes kuran'ı kendine göre çevirip yorumluyor."
senin günlerin islam ile geçiyor demekki sürekli kafa yoruyorsun ve alimlerden ders aldın bu konularda ki böyle konuşabiliyorsun
madem bu kadar iddialı bi laf ettin o zaman
örnek?

kurtulus23

New member
"Ben sadece somut örnek istedim eğer verecek bir örneğin yoksa rastgele ve boş konuşmana gerek yok"

bir önceki sayfaya dönüp "sadece örnek isteme" tavır ve hareketine bak önce,kimin nasıl ve boş konuştuğunu o zaman görürsün.

"senin günlerin islam ile geçiyor demekki sürekli kafa yoruyorsun ve alimlerden ders aldın bu konularda ki böyle konuşabiliyorsun madem bu kadar iddialı bi laf ettin o zaman örnek?"

bak bakalım yazdıklarım arasında var mı bunlar.neyi,nasıl,nereden anladığın beni hiç ilgilendirmiyor,adam gibi tartışmayı bilseniz,örnek de verilir,yorum da yapılır.

olmuyor işte sizinle,zorlamamak lazım.

factotum

New member
crixallis' Alıntı:
Bencede idam edilmeli idam edilmezse edilmediğine pişman ettirilmeli.
Kimi idam ediyon kardesim.Hangi çağda yaşıyorsun.Lafını bilde konuş.Burda herkes fikirlerini özgürce soyler.Tabiki karşıt fikirler olacaktır.Herkes senin gibi düsünmek zorunda değil.Arkadasın fikirleriyle benim ki her ne kadar çelişsede, görüslerine saygı duymak gerekir.burada bulunma amacımız ülke sorunlarını tartısmak birbirimizden birseyler kapabilmek. kimseyi idam etmek değilll....

DeRSaaDeT

Islambol
ya orta oyunu oynamıyoruz vereceğiniz örnek yoksa konuşmuş olmak için konuşmayın
sana nasihat hiç bi zaman din konusunda atıp tutmamanı öneririm bişey söylüyosan kaynaklarıyla birlikte açıklamalısın ben böyle yapıyorum

GebzeLi

Altın Üye
Yawww YeteR..!!!
TaRtı$tığınız Konu NediR..?
Neyi AmaçLıyosunuz..?
Konuyuı Ne HaLe GetiRdiniz Yahu...yazıkLar oLsun...İmamdan Simitçiye Simitçiden ÇORßacıya...
ifrit Başta oLmak üzere Birçok Ki$i Konuyu DaRmadağın Etmi$...Umarım AmaçLarına Ula$mı$Lardır..

fare_07

**forum haşeresi**
factotum' Alıntı:
Adam tecavüz etmişse idam edilmeli bence sürüm sürüm süründürülmeli ama imam olması sen bu başlığı açacakmıydın merak ediyorum.Yanlış anlaşılmasın yapılan olay çok rezilce hayvanlık ve dediğim gibi bunu yapanlar idam edilmeli.Benim soylemek istediğim şey çok farklı.Bunu da anlayan anlıyor sanırım..Adamın mesleğini ön plana çıkarmanın anlamı yok.Bunu simitçi yapsaydı rezil simitçi mi diyecektin onuda merak ediyorum.Bu konuyu da akp ye bağlayanlar olacak mı çok merak ediyorum :D

bu başlıgı açan yoldaş olmasaydı sen böyle konusacakmıydın :D

asıl ön yargılı sensin bence

imam konusuna gelince imam insanlardan olur buna diecek bişey bulamıyorum

factotum' Alıntı:
Kimi idam ediyon kardesim.Hangi çağda yaşıyorsun.Lafını bilde konuş.Burda herkes fikirlerini özgürce soyler.Tabiki karşıt fikirler olacaktır.Herkes senin gibi düsünmek zorunda değil.Arkadasın fikirleriyle benim ki her ne kadar çelişsede, görüslerine saygı duymak gerekir.burada bulunma amacımız ülke sorunlarını tartısmak birbirimizden birseyler kapabilmek. kimseyi idam etmek değilll....
bu arada kırmızı yerler çok ilgimi çekti hayatımda bu kadar çabuk fikir değiştiren brini görmemiştim :D

GebzeLi

Altın Üye
fare_07' Alıntı:
bu başlıgı açan yoldaş olmasaydı sen böyle konusacakmıydın :D

asıl ön yargılı sensin bence

imam konusuna gelince imam insanlardan olur buna diecek bişey bulamıyorum

bu arada kırmızı yerler çok ilgimi çekti hayatımda bu kadar çabuk fikir değiştiren brini görmemiştim :D
oLdukça Komedi..:D:d

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HTML