Kitaplardan Hoşunuza Giden Alıntılar

Ata Kızı

Angel Of Revenge
'Çok garip' diye düşünür savaşçı; 'Buldukları ilk fırsatta en kötü taraflarını göstermeye çalışan ne kadar çok insan tanıdım. İçlerindeki manevi gücü agresiflikle saklamaya, yalnızlık korkularını bir özgürlük kisvesi altına gizlemeye çalıştılar. Kendi kapasitelerine inanmadıkları halde sürekli kendi erdemlerini övdüler.'

Paulo Coelho

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Ben bir şeye özlem duydum mu, ne yaparım bilir misin? Bir daha hatırlamayacak kadar bıkıp da kurtulmak için yerim, yerim….Ya da tiksinti ile hatırlamak için. Bak bir zamanlar çocukken kirazlara karşı anlatılmaz bir tutkum vardı. Param olmadığı için azar azar alıyor, yiyor yine istiyordum. Gece gündüz kiraz düşünürdüm,salyalarım akardı, işkenceydi bu! Günün birinde, kızdım mı utandım mı bilmiyorum baktım ki kirazlar bana istediklerini yaptırıyorlar ve beni rezil ediyorlarö ne plan kurdum bilir misin? Geceleyin yavaşça kalktım, babamın ceplerini yokladım, gümüş bir mecidiye bulup çaldım. Sabah sabah da kalktım bir bahçeye gidip bir sepet dolusu kiraz aldım. Bir çukurun içine oturup başladım yemeye. Yedim, yedim, şiştim, midem bulandı, kustum. Kustum Patron! O zamandan beri de kirazlardan kurtuldum bir daha da istemedim.Özgür oldum. Artık kirazlara bakıp şöyle diyorum: Size ihtiyacım yok! Şarap için de aynı şeyi yaptım, sigara için de. Yurdum için de...Hasret çektim, bıktım, kustum, kurtuldum.“

Zorba– Nikos Kazancakis
;

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Ne bu eski , sarı kazak oluyor üzerime , ne de bu siyah pantolon..Büsbütün başkasının hikayesini giyinmişim üzerime.Ben de artık rüzgarla alabora olan çakıl taşlarından biriyim .Şimdi bir hikaye anlatabilirim.
Toza dönebilirim ...

Ece TemelKuran-Muz Sesleri

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Ben, her insanın ayrı bir kokusu olduğuna inanırım. Biz bunu anlamıyoruz, çünkü kokular birbirine karışıyor, hangisi senin, hangisi benim olduğunu bilemiyoruz; yalnız havanın pis bir koku yaydığını anlıyor; buna da insanlık adını veriyoruz.

Zorba-Nıkos Kazancakıs

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Bir zamanlar diyordum ki: Bu Türk’tür, bu Bulgar’dır ve bu Yunanlı’dır. Ben, vatan için öyle şeyler yaptım ki patron, tüylerin ürperir; adam kestim, çaldım, köyler yaktım, kadınların ırzına geçtim, evler yağma ettim… Neden? Çünkü bunlar Bulgar’mış, ya da bilmem neymiş… Şimdi kendi kendime sık sık şöyle diyorum: Hay kahrolasıca pis herif, hay yok olası aptal! Yani akıllandım, artık insanlara bakıp şöyle demekteyim: Bu iyi adamdır, şu kötü. İster Bulgar olsun, ister Rum, isterse Türk. Hepsi bir benim için. Şimdi, iyi mi, kötü mü, yalnız ona bakıyorum. Ve ekmek çarpsın ki, ihtiyarladıkça da, buna bile bakmamaya başladım. Ulan, ister iyi, ister kötü olsun be! Hepsine acıyorum işte… Boşversem bile, bir insan gördüm mü içim cız ediyor. Nah diyorum, bu fakir de yiyor, içiyor, seviyor, korkuyor, onunda Tanrı’sı ve karşı Tanrı’sı var, o da kıkırdayacak ve dümdüz toprağa uzanacak, onu da kurtlar yiyecek… Hey zavallı hey! Hepimiz kardeşiz be… Hepimiz kurtların yiyeceği etiz…

Zorba-Nıkos Kazancakıs

Ata Kızı

Angel Of Revenge
"..dibe vurdugunu sanip bir dip daha oldugunu kesfedebiliyordu insan.."

Bukowski - Siradan delilik oykuleri

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Köpeğim seni kokladı , neşeyle zıpladı .İyi bir cins köpek olduğunu hemen anladın ve şöyle dedin:
Onu zincire vursana huysuzlaşsın havlasın ? Bu köpek gereğinden çok dostluk gösteriyor insana
Zincire vurulmuş huysuz bir köpek istemiyorum ben dedim.Huysuz köpekleri sevmem
Ey zavallı küçük oduncu , bu dünyada senden daha çok düşmanım var ama gene de , herkese dostça davranan , doğallığını yaşayan bir köpeği yeğliyorum ; düşmanlardan korunmak için olsa bile , bir köpeğe acı çektirmek , onu bozmak istemiyorum

Dinle Küçük Adam - Wılhelm Reıch

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Bir insani sevmek, onun zihninde bir türlü huzura erememis, tüm hikayeleri raflarindan çikartip, tek tek temize çekmek demektir..

Elif Safak - Bit Palas

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Bir gün bir çocuğa sormuştum, deniz neden tuzludur diye. Babası uzun bir sefere çıkmıştı. Çocuk hemencecik karşılık verdi: Deniz tuzludur, çünkü denizciler durmadan ağlarlar! Neden denizciler böyle çok ağlar ki! Çünkü, dedi, yolculukları bitmez... Onun için de mendillerini hep direklere asıp kuruturlar! Gene sordum: Ya niçin insanlar üzgün olunca ağlar? Çünkü, dedi, daha duru görebilelim diye gözlerin camını ara sıra yıkamak gerek!"

(August Strindberg/Düş Oyunu)

Ata Kızı

Angel Of Revenge
"Senin buraya gelmenin sebebi sadece bizim 'Gel' dememiz değil, ayrıca onların sana 'Git' demeleri. Hiç kimseye 'kötüdür' deme. Aslında onlar, bilmeden iyilik eden insanlardır."

Suskunlar - İhsan Oktay Anar

Ata Kızı

Angel Of Revenge
'Biliyorum imkânsız aşk bu! Ama hükmedemiyorum kendime...' demişti Murat.

'Çünkü Yüreğim Seni Çok Sevdi! ..' Ardından da dizelere dökmüştü sevdasını.

'Yüreğim seni çok sevdi

o yürek talan

o yürek yangın yeri

o yürek seni istiyor

bir tek seni...'

Yüreğim Seni Çok Sevdi-Canan Tan

Ata Kızı

Angel Of Revenge
'' Ne oldu sana Santiago ? ''
( Santiago'nun son sözleri şu olur; )
'' Beni Öldürdüler !! ''

Gabriel Garcia Marquez - Kırmızı Pazartesi...

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Sevgili bayan Milena, size Prag’tan sonra Meran’dan yazmıştım. Karşılık vermediniz. Gönderdiğim o pusulacıklara karşılık beklemem yersiz,biliyorum. Yazmadığınıza bakılırsa iyi olmalısınız. Bizler çoğunlukla iyi olduğumuz zaman susarız.”

Franz Kafka – Milena’ya Mektuplar

Ata Kızı

Angel Of Revenge
"Bir toplumda hırsızlar, katiller, serseriler rahat dolaşıyor ve iş yapıyorsa o toplum iyi yönetilmiyordur."

Dostoyevski - Suç Ve Ceza

Ata Kızı

Angel Of Revenge
""düşünüyorum öyle ise varım" oldukça makul.
fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da
çıkar. düşünen bir adamı düşlüyorum. düşündüğümü bildiğim için ben varım.
düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da var olduğunu biliyorum. böylece o da benim kadar gerçek oluyor. bundan sonrası çok daha hüzünlü
bir sonuca varıyor. düşündüğünü düşlediğim bu adamın beni düşlediğini düşlüyorum. öyleyse gerçek olan biri beni düşlüyor. o gerçek ben ise
bir düş oluyorum."

Puslu Kıtalar Atlası-İhsan Oktar Anar

snıper

New member
Ruhlar dünyasında,kişisel mülkiyet hakkı işlemez.Benim,senin yoktur.Şaşırtarak ağzından laf almak istiyormuş gibi apansız sordu.Nedir o,roman mı,okuduğun kitap?..
-Hayr.
-Adı mı,''Hayır''?..
-Adı,Dün ve Yarın..

Kurt Kanunu

snıper

New member
“Hiç bir zaman tamamlanmış olmayayım, ne olur. Hiç bir zaman halimden memnun olmayayım. Hiç bir zaman kusursuz olmayayım. Kurtar beni, Tyler, kusursuz ve tamamlanmış olmaktan kurtar”

FIGHT CLUB

snıper

New member
“Ama şu öğüdü vereyim sana ayrılırken ey deli : bir yerde artık sevemiyor musun, ordan geçip gitmeli !”

Zerdüşt

snıper

New member
“…Yapabildiğim kadarıyla benim düşüşüm en üst noktadan değil,hiç bir yerdendi. Hiç bir zaman yükseldiğimi hayal etmediğim için düşüşüm de bir boşlukta gerçekleşiyordu. Hiç bir yerden hiç bir yere düşüyordum.”

DÜŞ(üş)

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Sokağın köşesini dönmek üzeriydi;lastik botları yerden kar öbekleri kaldırıyordu. Durdu, döndü ellerini ağzının iki yanına götürdü. " ßin Tane İste, Senin İçin Yakalayayım ! " dedi.Sonra o bildik hasan gülümsemesiyle gülümsedi,köşeyi dönüp gözden yitti.Onu bir kez daha böylesine tasasız,böylesine içten gülümserken ancak yirmi altı yıl sonra,solmuş bir polaraid fotorağrafta gördüm

...

Halit Hüseyni / Uçurtma Avcısı