Kadere inanır mısınız?

Kadere inanır mısınız?

• Kullanılan toplam oy
    96

react

Admin
Süper Moderatör
Hayır inanmıyorum kaderini insan kendi belirler bence...

WiLdBoY

Altın Üye
peki insan hatalara dusunce mi kader aklına gelir veya sans diye belirebilir insanın aklında bu tür şeyler?

Cypherpunk

New member
Genelde Kötü Olaylar Olduğunda Olsun Kaderde Yazılıymış Başa Gelecekmiş Gibi Şeyler Söylenir.

ifrit

RuHaNi WaRliK
Allah (cc) herseyi bilir, bu nedenle bizim gelecekte yapacagimiz seylerin belli olmamasi gibi bir sey soz konusu degil, hersey belli.

sorunlunun dedigi herkes kendi kaderini belirler olayi ise soyle

takwimlerde gunes tutulmasinin ne zaman olacagi gunu saati hatta dakkasi ile bellidir, orda yazdigi gibi gunes tutulmasi o an gerceklesir ama

gunes tutulmasi takwimde yazdigi icin olmaz, gunes tutulacagi icin takwimde yazilidir

biz kaderimizde yazdigi icin birseyleri yapmayiz, biz yapacagimiz icin kaderimizde yazilidir

Leke

Altın Üye
EvET biraz inanırım ama tam değil . İnsan kendi kaderini kendi çizebilir .
Mesela ben gidip çatıdan atlasam ölsem buna kader denemez . Bunun gibi birçok örnek verilebilir . Kaderi çizmek elimizde ama bazı şeylerinde işleyişinide oluşuna bırakınca kadere bırakmış oluyoruz .

WiLdBoY

Altın Üye
bence kader sudur.. olayi yapmak icin caba harcarsin farkli yollardan yaparsin ama sonuc aynidir ne yapsan da.. gelismeler farkli olabilir sonuc aynı olduktan sonra kader der geçersin..

.Carnage

New member
kader aslında herşeydir nası desem şimdi bi robot gibi bi emir verirsin o emir aynen yapılır bizde onun gibi işte yaptığımız herşey kader şimdi ben bu mesajı yazıyorum buda kader mesela şimdi diyceksiniz "matrix"mi bu? alakası bile yok diycem bende

'StİnG'

Banned
inanırım tabiki de ...
kaderde ne yazıyosa olucaktır ...
olacakların önüne yani kaderin önüne de gecilmezz...
buna kadere iman derler sanırım ;)

Uzunefe

Altın Üye
Kaderimiz yaşamdan önce Allah tarafından belirlenmiştir arkadaşlar. Kaderimizden kaçamayız. Kaçtığımızı sanarız ama o yine bizi bulur . Ölüm nasıl peşimizi bırakmaz , herhangi bir yerde bizi bulursa , kader de aynıdır arkadaşlar

.Carnage

New member
evet kaderden kaçtığımızı sanarız ama o kaçışda kaderimizdir bilmem anlatabildim mi? şu dünyada düşündüğümüz herşey ama herşey kaderimizin bir parçası şimdi bi arkdaş ben giderim camdan atlarım demiş o da senin kaderinin bir parçası....

WARTOX

New member
Kader diye bişey olmazz herşey insanın kendine bağlı ben istersem şimdi ölürüm!! Hani nerde kaderr!! Ben kafama göre deiştirebilirim ama ne zaman ölceğimi allah bilir o ayrı ??

MaYdOnOz

New member
evt inanıyorum sonuc bellidir ama o sonuca giden yolları insan kendi belirler bu bi gerçekk

eurasia

New member
WARTOX' Alıntı:
Kader diye bişey olmazz herşey insanın kendine bağlı ben istersem şimdi ölürüm!! Hani nerde kaderr!! Ben kafama göre deiştirebilirim ama ne zaman ölceğimi allah bilir o ayrı ??

Ben istesem şimdi ölürüm demekle iş bitmiyo. Sırf bu idda için ölmeyeceğin belli bişi. Ama sokağa çıktığında sarhoşun biri arabayla seni ezerse bundan bir kaçış ve kurtuluşun olabilirmi hayır. Ozaman bu ne tabiki kader bilmem anlatabildimmi?

X

O şimdi Asker
kader e inanırım (kader güneşin doğup batması, kalemin yazı yazması, adslnin internete bağlanmasıdır... insan yaşantısını belirler Allah böyle yazmış olayları kendimizi temize çıkartmak içindir.. insanın önceden cennet ve cehenneme gideceği belli ise yaşamasına gerek yoktur, böyle olsaydı Allah (c.c) büyük bir insanlığa haksızlık etmiş olur günahlarımızdan bizi sorunlu tutamazdı.. Allah ın zaman kavramı yoktur, bilmek kavramı Allah katında çok farklıdır. Siz günah işliyorsanız sizin suçunuzdur, insanın kaderi doğru yolu seçmesi ve sağlıklı yaşamasıdır. Daha var da anlatmak çok zor zaten bunun 100 de 100 anlaşılması insanlığın kavrayamayacağı birşey ki Allah bu konuda tartışmamamızı istiyor..)

bu konuda polemiğe girmek istemiyorum sadece bildiği yazmak istedim ben böyle inanıyorum..

durden

New member
ifrit' Alıntı:
Allah (cc) herseyi bilir, bu nedenle bizim gelecekte yapacagimiz seylerin belli olmamasi gibi bir sey soz konusu degil, hersey belli.

sorunlunun dedigi herkes kendi kaderini belirler olayi ise soyle

takwimlerde gunes tutulmasinin ne zaman olacagi gunu saati hatta dakkasi ile bellidir, orda yazdigi gibi gunes tutulmasi o an gerceklesir ama

gunes tutulmasi takwimde yazdigi icin olmaz, gunes tutulacagi icin takwimde yazilidir

biz kaderimizde yazdigi icin birseyleri yapmayiz, biz yapacagimiz icin kaderimizde yazilidir
tebrik ederim cok güzel açıklamışssın.

HTML