hangi programlama dili öğrenilmeli

m.ogeday

New member
arkadaşlar proğrama dillerinden gelecek vaadeden (çünkü bazı proğramlama dilleri yok olmaya başladı) birini öğrenmek istiyorum. Bana hangi proğrama dilini öğrenmemi tavsiye edersiniz.

aligatorX

New member
Kolay bişey istiyorsan Vb.net öğrenebilirsin.Vb.net 'te öyle kötü bi dil değildir.Vb 6.0 ile çoğu kişi aynı olduğunu düşünüp işkembeden boş laflar sallar.Ama öyle olmadığını kullanınca göreceksin.Profesyonel yazılımlar bile çok rahat geliştirebilirsin.Ama her platforma program geliştirmeliyim ,büyük programcı olmalıyım diyorsan c++ öğrenmelisin.Ama araba kullanmayı bilmeden F1 pilotu olamayacağına göre işin mantığını öğrenmek için basit bir dilden başlayabilirisin.Zaten iyi bir programcı tek programlama diliyle yetinmez.Uzmanlaştıkça daha farklı dilleri de öğrenmek isteyeceksin.Java gibi ,openGL gibi...vs.

Uzunefe

Altın Üye
Delphi de iyi programlama dilidir , belediyelerin kullandığı paket programlar genelde delphidir. Fakat Delphide yazılan programlar C++ ' a göre çok fazla yer tutar. Sen en iyisi C ile programlamanın mantığını öğren fakat 1-2 sayı toplama , çıkarma programı falan yazıp değil , döngü mantığını dizi mantığını öğrenip güzel güzel programlar yazdıktan sonra C++ ' a geçersin.

variant

New member
Delphi programlarının yer kaplamasının nedeni kulandığı tüm dosyaları Exe içine gömmesidir. yane çıplak tek exe yi hiç bir ek dll ye ihtiyacın olmadan her pc de çalıştırabilirsin. eğer yer kaplasın istemiyorsan Gerekli ayarları yaparak exe yi ufak tutabilirsin. klasöre gerekli dll yada dosyaları kendisi otomatik atacaktır. en güzeli Delphide yazdığın bir program %70 oranla UPX programıyla sıkıştarabilirsin. 10 mb bir programı 2,5 mb a ufaltabiliyor. ..

Burda dil öğrenmek değil mantık öğrenmek önemlidir. programlama manttığını en kolay hangi dilde öğrenebilirim sorusu daha önemli. Pascalla başla.
Döngüler , tanımlar , şartlar bunları öğren aşina ol sonra delphiye geç nesne programlamaya aşina ol. Programlama dilleri birbirine benzerler birini iyi bir şekilde öğrenirsen diğerlerini kolay öğrenirsin.

c++ diyen arkadaşlar malesef türkiyede programcılık muhasebe yada stok takibi ötesine geçememiştir.

çok karmaşık donanımsal ayarlar yapabilen programlar yazıcam ben diyen varsa c ye geçebilir.
ama ben firmalar için programlar yazarım veritabanı işlerim diyenler için Delphi , c , v.b pek fark yoktur.

Ben Sana Delphiyi Tavsiye ederim. kolay öğrenirsin. Component desteği çok fazla olduğu için görsel programlar hazırlayabilir, daha az kodla çok işler yapabilirsin.

Delphi 2009 la beraber .Net programlayabilirin.

kolay gelsin.

Zeytin

Zeytin&Limon
c++
diyorsunuzda iş imkanlarınızı bilmiyorsunuz..

gelecek java c# ve .net lerde dostlar lütfen yazılımcı olarak söylüyorum yanlış yönlendirmeyelim arkadaşları..

web tabanlılardan asp.net kesinlikle bilinmesi gerekenler arasında..

tutamac

New member
c++
diyorsunuzda iş imkanlarınızı bilmiyorsunuz..

gelecek java c# ve .net lerde dostlar lütfen yazılımcı olarak söylüyorum yanlış yönlendirmeyelim arkadaşları..

web tabanlılardan asp.net kesinlikle bilinmesi gerekenler arasında..
Haklısın.Konuyu açan bu açıklamayı değerlendirmeli.

Gezgin21

New member
uzun süre bende hangi dili öğreneyim diye araştırdım durdum. Python kolaydır ondan başlayın diyenden hangi alanda çalışacaksan ona göre programlama dili seç şeklindeki bir çok yazıyı yorumu okudum. sonuçta şunu anladım ister hobi olsun ister profesyonel olsun kod yazacaksanız bu işin olmazsa olmaz temelini öğrenecek insan. programcılığında temeli C/C++ tır. Pythondan tutun java,c#, PHP vs. vs. tüm programlama dilleri bu dillerle yazılmıştır. Syntax , komutlar,mantık hep C/C++ üzerine kuruludur. C/C++ bilgisayarı öğrenmektir C/C++ öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek çok kolay ve zevkli olacaktır.

linkolik

New member
Ben de temel seviyede C/C++ ve Java orta seviyede C# biliyorum ama ben kendimi java da geliştirmeyi düşünüyordum ancak bu konudaki yorumları okuyunca beimde kafam karıştı

cz5

New member
Ben de temel seviyede C/C++ ve Java orta seviyede C# biliyorum ama ben kendimi java da geliştirmeyi düşünüyordum ancak bu konudaki yorumları okuyunca beimde kafam karıştı
c yi gerçek olarak biliyiyosan gerisi sorun değil java zaten c den türedi bir çok dil gibi

bence ilk olarak c den başla gerisi çok kolay olacak

sesizyorum

New member
lamagro kardeşime katılıyorum c# veya java ha dersenki sen neyi seçerdin ben zaten seçtim c# öğreniyorum