Google’ın işe alımda sorduğu sorular

CounTRy

Gülen Manyak

Google işe alımGoogle gençlerin en çok çalışmak istediği firmaların başında. Ama içeri adım atmanın zorluğunu ön sınavdan seçtiğimiz birkaç mantık sorusuyla siz de görebilirsiniz.

11 milyar dolara yakın ciro, 3 milyar doları geçen net kâr… Hiçbir kullanıcısından hiçbir hizmeti için para istemeyen Google internet dünyasının en çok kazanan operasyonu olma özelliğini yıllardır koruyor.

Bu başarısının arkasındaysa Stanford Üniversitesi´nde okurken yarattıkları arama algoritmasını başarıyla sitelerinde uygulayan Sergey Brin ve Larry Page´in dehası yatıyor. Bu iki mühendise orkestra şefliği yapan Başkan Eric Schmidt de yaratıcı zekâsıyla tanınıyor. Tepe takımın personel prensipleri ilk günden bu yana değişmiş değil: sadece en iyilerle çalışmak.

Firma işe alım öncesi yaptığı zorlu görüşmelerle meşhur. İşe alınabilmek içinse mülakatlarda bir kişinin bile hakkınızda olumsuz görüş bildirmemesi gerekiyor. Başta ABD olmak üzere birçok ülkede araştırmalarda gençlerin ilk çalışmak istediği şirket olarak çıkan Google´ın mülakat öncesi testleri bile yeteri kadar zorlu. İşte sizin için seçtiğimiz birkaç örnek:

Bir otobüse kaç golf topu sığar?

Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir kıyıcı (blender) içine atıldınız ve 60 saniye içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız?

Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?

A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?

Dolabında o kadar çok tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. Daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın?

Bir köyde her 100 evli çiftin birinde koca, karıyı aldatıyor. Her kadın kendi kocası dışında hangi erkeğin aldattığını biliyor. Köyde zina yasak ve kadına kocasının aldattığını ispatladığı anda öldürme yetkisi veriyor. Hiçbir kadın bu kurala karşı koyamıyor. Bir gün kraliçe köyü ziyaret ediyor ve en azından bir erkeğin zina yaptığını söylüyor. Ne olur?

Hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. Erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. Bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir?

Bir otoyolda 30 dakika içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0,95 ise 10 dakikada rastlama oranı nedir?

Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)

Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?

Bir partidesin. Sen ve arkadaşınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin?

Dünyada kaç piyano akortçusu var?

Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?

5´ten 1´e doğru azalan rütbelerle beş korsanın var. En rütbeli korsan toplam 100 altının nasıl bölüşüleceğine karar verme hakkına sahip. Ancak diğerleri de onun kararına oy veriyor ve yarısından azından oy alırsa öldürülüyor. Kendi payını en fazla tutup hayatta kalması için nasıl bir paylaşım yapmalı?

Kaynak : Radikal

080407

New member
noluyo ya google da çalışan insanlar var di mi bu tip sorulara rağmen ,
gerçi ülkemizde de sabancı bu tip zorlu mülakatlarıyla meşhur ama bunlar biraz daha hatta daha üst seviye imiş

yayamaz

New member
Google her biri einstein gibi düşünen insanlar arıyor galiba. İşe alınan herkesin her soruya net cevap verebildiğini sanmıyorum!

21121

New member
En iyi olmak için en iyilerle çalışmak gerekir sanırım heriflerde en iyilerini arıyorlar...

akyuzbaba

New member
Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

bu soruya bayıldım müthiş hazırlanmış hele ki yaş verilmesi ayrı bi boyuta taşımış olayı tamamen zeka üzerine kurulu bir test ve şehir mitlerindeki gibi cevaplar istemiyorlar herhalde... hani bir hikaye vardır

işte hoca sormuş risk nedir.. çocuk kağıda risk budur yazıp vermiş 100 almıış falan filan :D böyle bir şey yapsak tutar mı bu testte acaba :D

samirntl

New member
Bunun cevabi ne bilen var mi?Ben anlamadim gerci digerlerini de blmiorm ama bu ilginc...

HKuyucu

New member
Bunun cevabi ne bilen var mi?Ben anlamadim gerci digerlerini de blmiorm ama bu ilginc...
edit:) saat tam 3ten 3.15 kadar akrep ne kadar 4e dogru kayarsa o kadar aci vardir arada:) ust uste cakısık degil yani akreple yelkovan:) adamlar hakkaten iyi soru soruyorlar lapin gibi zipladim düz mantiga:) cevap: 1.25 derece [yontem: akrep 60 dakikada 5 derece hareket ederse 15 dakikada x derece hareket eder deyip capraz carpimla x in pesine dusulur:)]

tabi bu cevap da yanlıs olur komple zıcılır:) dogrunun pesini birakmayin bi sayfa daha cevirin:)

jeepers

New member
7,5 derece yapiyo.
Şöyle anlatayım saat 3 çeyrek olduğunda, akrep , yelkovan 15. dakikaya gelinceye kadar bekleyecek değilya o da ilerliyo. Yelkovan 15 dakika yani 1 saatin 4 te birini ilerliyor sa akrepte 5 dakikanın(3 ile 4 ün arası) 4 de birini ageçecek. 5 dakika 300 saniyeyse 4 de biri 1 dakika 15 saniye yani 75 saniye yapar. Yelkovan 1 tur atana kadar 3600 saniye geçiyorsa (Her dakika 60 sn, 60 dakika 3600 sn). Oran orantıdan
3600 sn de 72 sn ise
360 derecede x tir.
3600.x=360.72 => x = 7.5

CounTRy

Gülen Manyak
saol bea :D:D

HKuyucu

New member
7,5 derece yapiyo.
Şöyle anlatayım saat 3 çeyrek olduğunda, akrep , yelkovan 15. dakikaya gelinceye kadar bekleyecek değilya o da ilerliyo. Yelkovan 15 dakika yani 1 saatin 4 te birini ilerliyor sa akrepte 5 dakikanın(3 ile 4 ün arası) 4 de birini ageçecek. 5 dakika 300 saniyeyse 4 de biri 1 dakika 15 saniye yani 75 saniye yapar. Yelkovan 1 tur atana kadar 3600 saniye geçiyorsa (Her dakika 60 sn, 60 dakika 3600 sn). Oran orantıdan
3600 sn de 72 sn ise
360 derecede x tir.
3600.x=360.72 => x = 7.5

soyle yapsak daha iyi degil mi? [her bir saat araligi 5 derece olduguna gore] akrep 60 dakikada 5 derece ilerlerse 15 dakikada x ilerler deyip 1.25 bulsak """ikisinin arasındaki açi"""yi.

[her saat araligi 5 derece olduguna gore akrebin 7.5 derece hareket etmesi birbucuk saat olmuyormu? ]

HKuyucu

New member
Her bir saat aralığı :12 saat 360 dereceyse 360 \ 12 = 10 derece

360/12=30 bulyorum ben. sanırım sadece bir yazım hatası yaptin cunku nihayi gercek 360:12:) o zaman da 7.5 cikiyor seninki dogru. demek ki beni googlein kapisinin onunden bile gecirmezler:(

jeepers

New member
Bir soruya göre karar vermezler bence. Benim de o sorulardan ağzımı açık bırakanlar oldu ama çoğuna cevap verebildim. Googleda çalışmıorum bu arada daha üniversitedeyim. :)

HKuyucu

New member
yaslandik yaslandik:) sen firsat varken dal tekmeyle googlein kapisindan sorun lan ne kadar sorunuz varsa de:) barim bi forumdaslardan biri googledan yazıyor diye hava yaparız sagda solda:)

jeepers

New member
Orası öyle canım baktım ben ne istiyorlarmıs. Liste bayağı kabarık. Sertifika konusuna gelince yaza inş MCSE elimde olacak.

araghorn-g

Pentaxian
Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir kıyıcı (blender) içine atıldınız ve 60 saniye içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız?

bu sorunun cevabı sizce nedir veya daha doğrusu ne cevap verirdiniz?