Delphi Çözüm Merkezi [Sorusu / Sorunu Olanlar Buraya]

avake

New member
arkdaşlar mrb bana Delphide,komut satırından aktarılan bir mesajda kaç tane "a" harfi olduğunu sayan ve ekranda gösteren program lazım.yardımcı olursanız çok sevinirim.(acil lazım ama:S).

cobby

New member
Sorunum şöyle Delpiden pek anlamam hatta hiç anlamam okudum ama bu intTo str String fln kısımlarında koptum sonrasıda gelmedi ben bu silkroad oynarken kendi bot programımı yapmak istiyorum sırasıyla 1 2 3 4 5 6 7 diye basacak ve oyunda iken bastıgım noktalara gidip benim yaptıklarımın aynısını yapacak bunu delphi7 de yapcam ama nasıl yapacam bilmiyorum kodları bılıyorsanız yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler
Şimdi arayıp bulsan internette bulursun dıyeceksın ama ben içinde keyloger mı var bilmedigim için güvenmiyorum oyüzden kendım yapmak istiyorum.

iboo_a

New member
Arkadaşlar benim çok acil delphi muhtarlık otomasyonuna ihtiyacım var nereden bulabilirim? ya da yardımı olabilir misiniz bana bu konuda.. acil cevap lütfen proje teslim tarihi yaklaşıo :(

rmbxxx

New member
Label.top := round(Form.Height-Label.Height)/2);
Label.Left := round(Form.width-Label.width)/2);

Label kelimesi yerine sizin nesnenizin adını yazın. Form içerisinde bu işlemi yapacağınızdan from. yazmanıza gerek olmayacaktır. width ve height dediğinizde zaten formun boyutları anlaşılır.

Bu kodları formda oncreate ya da onshow eventleri içine ayrıca form her defasında yeniden boyutlandırılığında yeniden ortalama yapılması için onresize event'i içine ekleyin.

huznumsun

New member
delphi hakkında 50 sayfalık bi kitap oluşturcam yardımcı olurmusunuz ama delphinin bütün sürümlerini içercek şimdiden teşekkürler...

COBRA61TR

New member
merhabalar,, c# de com object de hazırlanan datatable bilgilerini delphide nasıl kullanabiliriz ???

Uses windows, message ... COMOBJ

TForm1.FormCreate procedure (Sender: TObject);
There BarApp: OleVariant;
ConnStr:String;
begin
ConnStr := 'Data Source=myServerAddress;Initial Catalog=myDataBase;User Id=myUsername;Password=myPassword';
BarApp: = CreateOleObject ('DbObject.DbApplication');
XXX: = BarApp.myDataTable ('select * from mytable', ConnStr);
end;

burada xxx yerine ne kullanabiliriz ?? şimdiden teşekkurler,,

variant

New member
Delpide o kodlara gerek yok.
Ado bileşen yada 3. parti mysql - mssql componentleri kullanarak kod yazmadan tablolarına erişebilirsin.

terapi78

New member
Arkdaşlar delphi derleyicileri hangileridir ve delphide ekrana adımı soyadımı nasıl getirebilirim kodla.
bana ödev verildide. yardım lütfen

terapi78

New member
delphi ide editörleri hangileridir acaba
ayrıca şu merhaba dünya örneğinin kodunu derleyiciyle nasıl çalıştırabilirim.

cambaz53

New member
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

delphide bi çeviri program ödevim var ve çok acemiyim o resimdeki butona tıkladığımda ordaki Türkçe>İngilizce Kelime Girişi -----İngilizce>Türkçe Kelime Girişi,Türkçe Kelime----İngilizce Kelime ,İngilizce Anlamı---Türkçe Anlamı olarak değişecek ve veritabanındaki tablolar da aynı şekilde tr_ing---ing_tr olarak değişecek bunu yapmak istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim aslında yazdım biraz kod ama sürekli hata hata yardım edecek olan olursa çoooooook sevinirim...

geronimo11

New member
Merhaba arkadaslar, ben yillar önce delphi ile ugrasmistim, simdi delphi 2009 ile ms-sql server 2008 makinama kurdum. Database olusturdum lokal olarak. Benim sorunum delphi kullanmak yani dizayn ve programlama dan ziyade, ilk kez bir database ile beraber kullanmak. Lütfen bana ADO ile adim adim neler yapmam gerektigini tarif edebilecek arkadas varmi, lütfeen cok acil?

form dizayninda kullanilacak elementler (ADO )
connection nerede ve nasil olusturulacak?

nirvana144

New member
Server Data Access 5.10 delphi 7

Selam arkadaşlar,

delphi 7 için Server Data Access 5.10 (full) arıyorum yardımcı olabilecek arkadfaş varmı?
tşk

suhayat

New member
Arkadaşlar Delphi ile ilgili sorusu / sorunu olan arkadaşlara buradan yardım ediyoruz. ileri düzey veya amatör hiç farketmez merak ettiğiniz yada takıldığınız her konuyu buraya yazabilirsiniz.

Teşekkürler.
Delphide 7 yazmaya çalıştığım bir günlük programım var.
Bu programın içerisinde;
MainMenü --> Dosya(Yeni,Aç,Kaydet,Çıkış) - Düzen(Kes,Kopyala,Yapıştır) - Görünüm(Font Rengi,Yazı Tipi)
ActionList, PopupMenü, 1 adet Memo, 4 adet label (2 si gün ve saat için, 2 side sistem saati ve tarihi için)

Yapamadığım nokta şu;
Ben Dosyadan Kaydet dediğimde o gün yazdığım yazıları text dosyası halinde ve dosyanın ismini sistem zamanına göre kaydetmesi,
Her gün farklı yazdığım yazıları Kaydet e bastığımda ayrı ayrı text dosyası olarak c deki günlük klsörünün içine kaydetmesi.

Lütfen yardım edermisiniz..

ozlemsalta

New member
Arkadaşlar merhaba benim şöyle bir sorunum oldu. Yazdığım programda textlere sayı dışında bir karakter girilmesine izin verdirmemem gerekiyor.Kısıtlamayı koydum fakat bu textlerde kısayolları kullanamıyorum. (ctrl+v, ctrl+z, ctrl+c, ctrl+x gibi ) Bu sorunu nasıl çözebilirim? Çok teşekkürler