Delphi Çözüm Merkezi [Sorusu / Sorunu Olanlar Buraya]

FirstSoldier

New member
cok uzun bi aradan sonra ilk mesajım buraya nasipmis :D

neyse gelelim asıl konuya.

delphi 7 kullanarak bi form uzerindeki bdedit icine yazdıgım yazıları veri tabanına kaydettirebiliyorum
ama aynı programı arkadasım kendi bilgisayarından kullanamıyor
yani ben programı agda paylasıma acıp onunda programı calıstırıp benim pc'mdeki database ye kayıt
girmesini istiyorum.

bazı aramalar yaptım ama sonuc vermedi.
delphi 7de bu hazırlamıs oldugum basit kayıt formunu nasıl ag uzerinden baska bi bilgisayar calistirip kayıt girebilir hale getirebilirim?

kolay gelsin..

mujaheed40

New member
Arkadaşlar benim sorunum 2 türlü,

1. Delphi 2007 for win32'de C kodlarınıda compile ediyormuş derleyici. Nasıl C ye çevirebiliriz.

2. Kod yazdığımda entere basıyorum alta geçiyor. halbuki ben kodun alt satıra geçmesini istiyorum ve boşluğa bastığımda kelimeyi silemiyor. başa çıkamadım.

ardımcı olursanız çok mutlu olurum.. şimdiden teşekkürler...

mujaheed40

aytac99

New member
delphide word dökümanını çıktı olarak yada ön izleme olarak pdf yapmak istiyorum.bunun için component yada ne vardır nasıl yardımcı olabilirsiniz??

bahar061

New member
merhaba arkadaşlar acil matris işlemleri için delphi program kodlarını bana gönderebilirmisiniz..çok teşekkür ediyorum.

by_MuZZy

New member
Selam

Delphi 7 de Cafe restorant otomasyonu hazırlıyorum yanlız yüksek çözünürlükte hazırladığım programı düşük çözünürlükte çalıştırdığımda nesneler haliya dışa kaçıyor ve kaydırma çubukları devreye giriyor buda görüntü kirliliği oluşturuyor ekran çözünürlülüğüne göre nesnelerin boyutunu nasıl ayarlayabilirim?

Şimdiden çok teşekkür ederim...

özcan1985

New member
Arkadaşlar ben SQL 2005 veritabanını kullanarak delphi 6.0 da bir program yazdım.Bunu tek bir tane setup haline getirmek istiyorum.Yani SQL kurmak istemiyorum.Başka bir yol varsa setup a basınca SQL kurulsun veritabanı attach edilsin program çalışsın.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

variant

New member
Delphi CD si içerisinde gelen installsheet programını kurulum için kullanabilirsin. Bu programla sql server kurarsın ve veritabanını sql e aktarabilirsin. bunun için installsheet in script desteğini kullanman gerekmekte.
genellikle sql server kullanana ticari yazılımcılar kurulum cd lerinde sql serveri ayrı kurudururlar. akabinde kendi programlarını kurdururlar. ilk çalışmada veritabanını sql servera kendileri aktarırlar. Sende Bu yolu dene.

Selam

Delphi 7 de Cafe restorant otomasyonu hazırlıyorum yanlız yüksek çözünürlükte hazırladığım programı düşük çözünürlükte çalıştırdığımda nesneler haliya dışa kaçıyor ve kaydırma çubukları devreye giriyor buda görüntü kirliliği oluşturuyor ekran çözünürlülüğüne göre nesnelerin boyutunu nasıl ayarlayabilirim?

Şimdiden çok teşekkür ederim...
Program Formlarını hazırlarken Paneller kullanmalısın.
Aling özelliğini kulanarak onları sağa sola yaslayarak formlarını oluştur.
ekran büyüyüp küçüldükçe onlar ekranın yasladığın kısmında kalıcaklar ve formun bozulmayacaktır. program formlarının dizaynını çok yüksek çözünürlüklere göre ayarlamamalısın.
çözünürlüğe göre üstüne koyduğun componentleri küçültüp büyütme diye bir şey yok. bunun la ilgili çıkan bi kaç form componentleride sağlıklı çalışmamakta.

u9urtoprak

New member
Merhaba,delphi ile yazılmış bir sözlüge ihtiyacım var nasıl yapıldıgını anlatabilecek yada yada hazır kodlarını gönderebilecek varmı? yardımcı olursanız sevinirim

ceylan1988

New member
delphi7 programını bulamıyorum

ve onda kütüphane ödevini hazırlayacam ama hiç bir bilgim yok bana yardımcı olurmusunuz kayanak yardımı istiyorum ve programını istiyorum kütüphane ödevinin demo yani örnek program olsaydı iyi olurdu

limpid

New member
merhaba arkadaşlar
ufak bi soru olacak
findcomponent ile sender as arasında farkı anlayamadım
yardımcı olursanız çok mutlu olacağımm.....

variant

New member
messengerdaki donma problemini bu başlık altına neden yazıyosunuzki. Kirlilik başka bişe deil.
Delphide sözlük arayan arkadaş interneti azcık araştır ing-tr tr-ing mdb veritabanını bulabilirsin. 30 000 kelimelik veritabanları cirit atıyor ortalıkta.
bunu bulduktan sonra azcık delphiyle alakan warsa Query ile sözcük arattırıp kelime anlamını buldurabilirsin.