Öğrencilere cemaat evinde din dersi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

apocalyps

Devrimci Genç
üniversitedeki öğrencilere fayda beklemeden yardım eden eller warsa bende teşekkür ederim ama bu cemaat kesimleri kendilerine yandaş toplamak amacıyla bu masraflarda bulunuo ve ne kadar öğrenci bünyelerinde bulundururlarsa o esnaf abilerden!! o kadar yardım alıolar paraya dönmüş olay

türk ocağı

serdengeçti
Civanim' Alıntı:
Ey Cemaat-i Müslim,

biri Allahaskina sunu yazan arkadasa, cemaatin kelime anlaminin TOPLUM oldugunu söylesin de kurtulalim artik. Peygamber Efendimizin sözlerin deki cemaat yerine koyun toplum ya da topluluk kelimesini ne anlama geldigini anlayin. Peygamber efendimiz, su an Türkiye'de bulunan cemaatlerden, Efendim, bilmeme kac yil sonra, birileri tarafindan kurulacak cemaatlerden bahsetmiyor. Yahu en azindan, cemaat'in kelime anlamini bilelim. Sonra Hak cemaat yine geciyor. Daha önce defaatle acikladik ki böyle bir sey yok. Google'da bile sadece 3 sitede geciyor, bu da forum siteleri diye. Nereden cikariyorsunuz bunu yahu ? Hak cemaat olsa, efendim Afrika'daki ya da Endonezya'daki bir Müslüman, bu cemaatleri bilmez miydi ? Biraz önce, bizim burada calisan Pakistan'li, Filistinli ve Iranli arkadaslara sordum siz Ismail Efendi Cemaati'ni, Nur cemaat'ini, Süleyman Cemaat'ini, Naksibendi cemaat'ini, Fettullah cemaat'ini taniyor musunuz diye ? Aval aval suratima baktilar.

Ey cemaat-i Müslüm (Bu da bir cemaat olabilir mi ?:durdurun ) okuyalim anlayalim.
Ehli sünnet akaidininde ise haktır, dedik bunda anlaşılmayacak ne var? Pakistanlı, İranlı, Filistinli arkadaşlarına oralardaki cemaatleride sorsaydın bi zahmet.
Cemaatlerin bir şıkış sebebi vardır. İhtiyaç hissedilmese açılmazdı. Türkiyede ihtiyaç vardı açıldı isteyen gider isteyen gitmez. Mevcut dini eğitim sence yeterlidir, bence değil ki yetersizliğini yorumlarından anlıyorum.
İlk sorunun cevabınıda almışsın zaten.

apocalyps' Alıntı:
üniversitedeki öğrencilere fayda beklemeden yardım eden eller warsa bende teşekkür ederim ama bu cemaat kesimleri kendilerine yandaş toplamak amacıyla bu masraflarda bulunuo ve ne kadar öğrenci bünyelerinde bulundururlarsa o esnaf abilerden!! o kadar yardım alıolar paraya dönmüş olay
Yandaş toplayacakta nolacak, hizmetin Allah rızası için yapıldığı seçeneği neden aklınıza gelmiyor. Esnafta o parayı allah rızası için veriyor.

apocalyps

Devrimci Genç
türk ocağı' Alıntı:
Yandaş toplayacakta nolacak, hizmetin Allah rızası için yapıldığı seçeneği neden aklınıza gelmiyor. Esnafta o parayı allah rızası için veriyor.
esnaf allah rızası için verio belki ama orda yiyen çok gördüm allah rızsı için yiyor gibi değillerdi orası ticarethaneye dönmüş değişik hesaplar dönüo sizde gördüğünüz halde hala savunuyosunuz hayret ediorum

ALIEN_07

Türk Genci
Valla Ben Yurtta kalırken sabah namazına kaldırırlardı ben kalkmazdım 5 gün sonra zaten atıldım arkadaşlar için girmişti. cemaat'ın adıda söylemem de bir sakınca yoktur Nur cemaatidi..

nickel_tec

New member
Sevgili Civanım,

Biz kulların inançları gereği yapmakla zorunlu olduğu ibadetlerin nasıl yapıldığının ayrıntısını Kur'an-ı Kerim den tam olarak öğrenemeyiz. Bunu Hz Peygamberimizin sünnetleriyle öğrenebiliriz ancak..

İnsanları alaşağı etmek için cümlelerin içinden sadece kelime çekmek maksadındasınız gördüğüm kadarıyla.

Nasıl ki kendinizin hassas bulduğunuz konularda üç beş kendini bilmezin medyadaki tavırlarına binaen, onları örnek göstererek burada bazı arkadaşların asıl söylemek istediklerini, sizin tabirinizle "nereniz varsa oranızla" anlıyorsunuz.

neden cemaat yada tarikat gibi kelimeler geçtiğinde, Cübbeli Ahmet, Ali Kalkancı vs vs isimler aklınıza geliyolar da, sanki burda size bişeyler anlatmak isteyen kişileri onların talebesiymiş gözüyle görüyorsunuz?

Kişilere devlet rejiminin potansiyel karşıtlarıymış gibi ithamlarda bulunup, "Git Allah aşkına" "Yapma gözünü seveyim" "Ne idiğü belirsiz" vs.vs. kelimelerle forum ağabeyliği yada sahiplenmeciliği yapamazsınız.

Asıl beyni yıkanan bence sizlersiniz. Bu tip aşağılık şahıslara kanıp (takkeli, cübbeli, sakallı, sarmaşıklı vs.) dinden uzaklaştırılan asıl sizlersiniz. Yabancı güçlerin amacı baştan beri budur zaten, elimizden dinimizi kitâbımızı almaktır.

Konunun içeriğine gelecek olursak eğer, bence esas sorun anne ve babaların çocuklarına dini eğitimi nasıl verdiceklerinin eğitimini alamamış olmalarıdır. Şu zamanda o tür kişiler yüzünden hiç kimse güvenip çocuklarını din dersi almaya gönderemiyor. Sonuçta toplumun bilincinde de tarikatlar cemaatler kötülük yuvası gibi bir izlenim uyanıyor, bu da tabiki işini hakkıyla yapmaya çalışan Kuruluşların isimlerinin önünde bir kötü leke oluyor hoş değil!

türk ocağı

serdengeçti
ALIEN_07' Alıntı:
Valla Ben Yurtta kalırken sabah namazına kaldırırlardı ben kalkmazdım 5 gün sonra zaten atıldım arkadaşlar için girmişti. cemaat'ın adıda söylemem de bir sakınca yoktur Nur cemaatidi..
Olabilir arkadaşım bunları bilerek girdin sen o yurda araştırmadan mı girdin.
Atılmasanda yaşadığın toplumda aykırı durmak insana yeterli rahatsızlığı verir zaten.

Civanim

New member
nickel_tec' Alıntı:
Sevgili Civanım,

Biz kulların inançları gereği yapmakla zorunlu olduğu ibadetlerin nasıl yapıldığının ayrıntısını Kur'an-ı Kerim den tam olarak öğrenemeyiz. Bunu Hz Peygamberimizin sünnetleriyle öğrenebiliriz ancak..

İnsanları alaşağı etmek için cümlelerin içinden sadece kelime çekmek maksadındasınız gördüğüm kadarıyla.

Nasıl ki kendinizin hassas bulduğunuz konularda üç beş kendini bilmezin medyadaki tavırlarına binaen, onları örnek göstererek burada bazı arkadaşların asıl söylemek istediklerini, sizin tabirinizle "nereniz varsa oranızla" anlıyorsunuz.

neden cemaat yada tarikat gibi kelimeler geçtiğinde, Cübbeli Ahmet, Ali Kalkancı vs vs isimler aklınıza geliyolar da, sanki burda size bişeyler anlatmak isteyen kişileri onların talebesiymiş gözüyle görüyorsunuz?

Kişilere devlet rejiminin potansiyel karşıtlarıymış gibi ithamlarda bulunup, "Git Allah aşkına" "Yapma gözünü seveyim" "Ne idiğü belirsiz" vs.vs. kelimelerle forum ağabeyliği yada sahiplenmeciliği yapamazsınız.

Asıl beyni yıkanan bence sizlersiniz. Bu tip aşağılık şahıslara kanıp (takkeli, cübbeli, sakallı, sarmaşıklı vs.) dinden uzaklaştırılan asıl sizlersiniz. Yabancı güçlerin amacı baştan beri budur zaten, elimizden dinimizi kitâbımızı almaktır.

Konunun içeriğine gelecek olursak eğer, bence esas sorun anne ve babaların çocuklarına dini eğitimi nasıl verdiceklerinin eğitimini alamamış olmalarıdır. Şu zamanda o tür kişiler yüzünden hiç kimse güvenip çocuklarını din dersi almaya gönderemiyor. Sonuçta toplumun bilincinde de tarikatlar cemaatler kötülük yuvası gibi bir izlenim uyanıyor, bu da tabiki işini hakkıyla yapmaya çalışan Kuruluşların isimlerinin önünde bir kötü leke oluyor hoş değil!
Iyi de kardesim bende onu diyorum zaten. Dini böyle , cüppeli, mübbeli, insanlardan degil de, isin profesöründen Ögrenelim diyorum. Sen de bizi dinimizi ögrenelim dedik yapiyorsun. Ögrenelim ama dogru insanlardan ögrenelim. önüne gelenden ögrenmeyelim. Böyle ortacag'dan kalma derebeylik yöntemiyle, Seyh öldü yerine oglu gecti yöntemiyle, hep gizli kalmaya caba gösteren yerde degil üniversitelerde yapalim diyorum. Yani sen ve Türk ocagi bu ülkenin üniversitelerindeki Ilahiyatcilari yetersiz ve de bilgisiz mi diyorsunuz ?

nickel_tec

New member
o zaman ben de şöyle diyeyim,ne demek istediğimi anlarsın belki; iyi dinle bak:

"ne bu kardeşim, ne yani biz de gidelim dinimizi zekeriya beyaz dan mı öğrenelim? (hani ilahiyatçı ya? prof ya?)

lazzuri53

"LazigoL"
Ben Liseye hazırLanırken abiLere gittim,dersin yanında dini de öğrettiLer saoLsunLar,
seneye de bazıLarına göre 'o adamLarın' yurdunda kaLacam Öss'de başarıLı oLabiLmek için..
Ama dışarda onLarı tanımam..
Yani 'o adamLarı' savunmuyorum ama hakLarında ezbere konuşanLar,konuşurken doğru mudur diye düşünmeLi bence..

edit: bana ders veren abiLer cübbeLi vs. deiLLerdi bunu da beLirtmek isterim..

Civanim

New member
nickel_tec' Alıntı:
o zaman ben de şöyle diyeyim,ne demek istediğimi anlarsın belki; iyi dinle bak:

"ne bu kardeşim, ne yani biz de gidelim dinimizi zekeriya beyaz dan mı öğrenelim? (hani ilahiyatçı ya? prof ya?)
Gercekten Zekeriya Beyaz ayri vaka ama kesinlikle kisilik yapisinda bir zafiyet var. Adam dedikodu programlarina bile katiliyor artik. Yani isin cilkini cikardi ve Ilahiyatcilar adina kötü bir örnek oldu. Ama bu kisi gercekten saglikli biri degil zaten onu kimse ciddiye almiyor.

Bak bana diyorsun ama sen isin püf noktasini hala kavrayamamissin. Ben bu cemaat sistemini elestiriyorum ama sen bir kisiyi elestiriyorsun. Ama sen diyorsan "bak beyaz hoca böyle sacmaliyor. O zaman bu üniversitelerdeki Ilahiyat fakülteleri gereksiz. Biz bu isi cemaatlare birakalim" o zaman baska. Cik acikca söyle o zaman. Üniversitelerde ki Ilahiyat Fakülteleri kaldirilsin. Bu isi cemaatler yapsin." de. Bak ben söyleyecegimi acikca söylüyorum. Cemaatlerin malesef baska amaclar icin kullanildigini söylüyorum. Bir ülkenin insanlarinin, dinini daha bilimsel yollardan, bu isin uzmanlarindan ögrenmeli, seyh sisteminde ki adamlardan degil." diyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HTML