Yardım Köşesi

altayagan

New member
Eveeet öncelikle bu bölüm için yaptığımız isteğe olumlu cvp veren arkadaşlara teşekkürler. Şİmdi başlayalım. Arkadaşlar ingilizce ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizimle paylaşın. Yardımcı olalım :)

react

Admin
çok güzel düşünmüşsün, aramıza hoşgeldin :)

MaΨèŔcİķ

Altın Üye
başlığı sabitlicem ama yenisin gidermisin kalırmısın :) sana güveniyorum ve başlığı sabitliyorum:)

altayagan

New member
Kalıcı olmak istiyorum :)

Biraz önce reactor ede söyledim. Ben bazı sitelerde görmediğim şeyleri görüyorum mesela bir sorun olduğu zaman özel mesaj yada forumlardan hemen online yöneticiler yardımcı oluyor. Bu çok güzel. Bir aydır cvp alamadığım yöneticiler vardı bazı sitelerde. Bunun için bu siteyi çok sevdim. Yani önceden bazı yerlerde sömürmekten başka bişe yapmazdım. Ama burada kullanıcılara karşı davranışlar benim de bir şeyler yapmam gerektiğini hissettirdi. Yapabileceğim şeyi söyledim ve siz ilgilendiniz teşekkürler.

Superhacker21

New member
şimdi ben şunu merak ediyorum ;
ingilizce de

sesli harfler hangisi ?
sessiz harfler hangisidir ?

Ayrıca Dünya Dilleri resimli tablo vardı bir ara bulmuştum. Bilen varmı bu konuda bilgisi olan ?
yanı istedigim Tüm Dünya Dillerinin Kokenleri ile gosteren bir tablo

altayagan

New member
arkadaşım ingilizcede de sesli harfler bizdekiler gibi sadece ı,ü,ö yok. şimdi detaylı olarak sesli harfleri incelemek istiyorsan ingilizcede sesli harfler şu şekilde;

sesli harfler Heigh yani söyleniş yüksekliklerine göre şu şekildedir:

-close front unrounded vowel (ağız aralığı sıkı ve ses ağzın ön kısmından çıkar yuvarlak değil düz sesli bir harftir)
-close back rounded vowel (ağız aralığı sıkı ve ses ses çıkış yeri ağzın arka kısmıdır. Bu da düz sesli bir harftir.)
-open front unrounded vowel [a] ( ağız aralığı açık düz sesli, ses ağzın ön kısmında meydana gelir.)
Front yani Oluşum yeri ağzın ön kısmı olan sesli harfler : i,e,a
Back yani Oluşum yeri damağın gerisinde olan sesli harfler : o,u

Şimdi ingilizcede sesli harflerin genel özellikleri bunlar fakat bildiğiniz gibi bu harflerin tam olarak nerede oluştukları; Dudak, damak, küçük dil gibi ses oluşumun etkileyen faktörler ve daha bir çok özelliği bulunmaktadır. Eğer bilimsel olarak bu seslerin incelemesini yapmak isterseniz size bazı belgeler sunabilirim ama şu anda ülkemizde verilen eğitim ile ilgili olarak yukarıda belirttiğimiz özellikler bile fazlasıyla yeterli.

Bu arada sessiz harflerinde buna benzer özellikleri var: Place of articulation (oluşum yeri) ya da roundness-unroundness(düz-geniş) gibi.. Ayrıca bunlarla ilgili bilgiler şu anda sadece üniversitelerin İngiliz dil ve edebiyatı ile İngilizce öğretmenliği bölümlerinde verilir bu yüzden bu bölüm dışında okuyanarkadaşlar için bu özellikler boş bilgiden bilgiden ibarettir :) yukarıda vermiş olduğum özellikler yeterli.

--

bir de dünya dillerinin kökenlerini mi dil özelliklerini mi istediğini açık olarak belirtirsen bilgim dahilinde yardımcı olabilirim. yani hangi dilin nereden geldiğini merak ediyorsan bunların cevaplarını verebilrim.

iSpiK

Kadim Dost
naaptın bırader sen ;) ben hıc ıngılızce bılmıomusum demekki :alkol: neler yazdın öle :clap:

altayagan

New member
yok yaa abartma ;) bunlar sesli harfler hakkındaki temel bilgilerin basitlştirilmiş anlatımları türkçe seslileri düşün özellikleriyle karşılaştır basit bilgiler olduğunu göreceksin

_cakall_

New member
Arkadaşım ben ingilizceyi sıfırdan başlayarak öğrenmeye kararlıyım(yerse) ama ilk önce nerden başlayacağım yanii sıfır neresi onu bilmem lazım...Bana bir sıralama yaparmısın...Yaniii kelimelermi gramermi tens lermi...Bunların hangisinden başlayacam ondan sonra hangisiyle devam edeceğim....Yardımcı olursan sevinirim :aba:

feTBoy

New member
çaKaL her$eyden önce zamirleri ve yardımcı fiilleri ögrenirsin. I you he she it gißi daha sonra tenseler... ve digerleri..

_cakall_

New member
feTBoy' Alıntı:
çaKaL her$eyden önce zamirleri ve yardımcı fiilleri ögrenirsin. I you he she it gißi daha sonra tenseler... ve digerleri..

Ha işte bana gerekli olnada bu bilgi zaten

ilk önce zamirler daha sonra tensler sonra gramer bilgisi daha varsa eklersiniz benbaşlıyorum çalışmaya bugün:)
ilginiz için teşekkürler

FirstSoldier

New member
taaa en bastan ogreneceksen harflerden baslaman lazim.
her harfin okusundan bizde ki A ingilizce de Ey diye soyleniyor gibi..
bunları tekrar ede ede agzını harflerin soylenisine alıstırman gerekiyor.
sonra basit kurallar cercevesinde en kolay cumleleri kurman lazim.
bizdeki 1.sınıf ogrencilerini dusun iste aynısı ya. alfabe ogrenip kucuk fiş ler ogrenerek baslayacaksın.
daha sonra da ulke adları ve yeni kelimeler.
yeni kelimeleri unutmaman ve yazı alıskanlıgı da kazanman icin mesela her kelimeyi 25-50 kere yazmalısın. yazmak ogrenmek icin cok iyi bir yontemdir. hazırlıkta biz boyle ogrendik ve orta seviyeden ingilizde biliyorum diyebilirim. daha sonra da
gunluk konusma ve yazma olayına bakmalısın . grammer en sona yazısmalar icin.
gunluk konusmalarda grammer yoktur. bunu sarkılarda ve film lerde gorbilirsiniz.
bunları da yaptıysan sıra grammer e gelir ve zamanları ogrenirsin. gecmis zamanda bizim 2.halleri dedigimiz duzenli duzensiz fiiller var onları ogrenmesi zaman alır ama bunu da ogrenmek icin gecmis zamanda surekli bir seyler yazıp okursan anlarsın ve bir tablo yapmasılısın bunun icin.
daha ileri seviye icin degisik kitaplar alıp calısabilirsin. ve bilmedigin kelime olursa elektronik yerine normal kitap sozlukler ile ara. cunku aradıgın kelime icin mecburen sozluge bakarken baska kelimelere de bakıp onları da ogreneceksin ve arastırma becerin artacak..
simdilik bu kadar kolay gelsin...

BEYAZÜLKE

New member
arkadaşlar dil öğrenmek bir sanat gibidir.işlenmek ister.ben yıllarca gerek iş gerek hoby gerekse okul vb çok emek verdim.gramer olarak eksiğimin kalmadığını düşünüyordum ki özel kurallar hariç yoktu.fakat yeterli kullanma imkanı doğmadığı için ne yazıkki kayboluyor zamanla.nu yüzden kalıcı olması için öğrenme sürecinden sonra dışarıda kalıp kullanma zorunluluğu gerekiyor.

_cakall_

New member
Hepinizin ellerine sağlık yüreğinize sağlık en azından ilginiz için teşekkürler..Bana göre ingilizce yi heryerde ve her zaman öğrenebilirsin önemli olan pratik yapmak.Eğer kursa gitmiyorsan ve elindeki kaynaklarla öğrenmek istiyorsan (benim gibi:) )çok daha fazla pratik yapmak ve bu işi zevk haline getirmek gerekeir..Artık dadancaksın yurt dışı msn lere:)...İsteyenlere özelden atarım :)..Tabiki takıldığımız yerlerde sizin gibi bilen arkadaşlara sorma şansımızda var buda büyük bir kolaylık tekrar saolun...O zaman benim gibi sadece hobi için öğrenmek isteyen arkadaşların kursa gidip büyük paralar dökmesine gerek yok gibi geliyor bana bilmem siz ne dersiniz saygılar :)

asgs87

New member
merhaba arkadaşımm!!konu için teşekkürler öncelikle...
sizden ricam tell me more eğitim seti cd lerine bi şekilde ulaşabilmek??
yardımcı olabilir misn?? şimdiden sağolll

altayagan

New member
dil öğrenimi

arkadaşlar bi çok şey söylemiş cakall bazıları doğru. Mesela bi arkadaş harflerden başla demiş ama harfler sanıldığı kadar kolay değildir. yanına gelen her harfte ses değişir. İnglizce öğrenimi önce basit kalıplı cümlelerle başlar. Bu cümleler zaten zamirlerin tümünü içerir. Daha sonra basit kurulmuş cümleler gelir.Burada da zamanlar ve fiil kullanımı öne çıkar. Daha sonra daha karmaşık uzun cümleler basit cümle formülleri uygulanarak öğrenilir ki burada da sıfat ve edat çeşitleri öğrenilir. Gördüğün gibi kelime ve formüle bilgiler dil içinde birlikte öğrnilmelidir. Eğer bundan başka sorunun varsa yardımcı olabilrim. (ee seneye ing öğretmeni olcaz bilioz az bişe :) )

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
_cakall_' Alıntı:
Hepinizin ellerine sağlık yüreğinize sağlık en azından ilginiz için teşekkürler..Bana göre ingilizce yi heryerde ve her zaman öğrenebilirsin önemli olan pratik yapmak.Eğer kursa gitmiyorsan ve elindeki kaynaklarla öğrenmek istiyorsan (benim gibi:) )çok daha fazla pratik yapmak ve bu işi zevk haline getirmek gerekeir..Artık dadancaksın yurt dışı msn lere:)...İsteyenlere özelden atarım :)..Tabiki takıldığımız yerlerde sizin gibi bilen arkadaşlara sorma şansımızda var buda büyük bir kolaylık tekrar saolun...O zaman benim gibi sadece hobi için öğrenmek isteyen arkadaşların kursa gidip büyük paralar dökmesine gerek yok gibi geliyor bana bilmem siz ne dersiniz saygılar :)
hobi için ingilizce öğreneceksen kendini fazla yormana gerek yok bu çok zor bişey diil ama ingilizce öğrendikten sonra sürekli tekrarlamazsan pek bi işine yaramaz
eğer yurt dışıdaki msn adreslerine takılıosan bana bir kaç tane yolla elimde benim elimde bi sürü var bi de sendekilere bakalım :D

altayagan

New member
FLeTCh' Alıntı:
hobi için ingilizce öğreneceksen kendini fazla yormana gerek yok bu çok zor bişey diil ama ingilizce öğrendikten sonra sürekli tekrarlamazsan pek bi işine yaramaz
eğer yurt dışıdaki msn adreslerine takılıosan bana bir kaç tane yolla elimde benim elimde bi sürü var bi de sendekilere bakalım :D
şimdi ingilizce ne amaçla öğrenilirse öğrenilsin kolay bişe deil :) o kesin... Hobi olarak dil öğrenmek nasıl olur bilmiyorum hep akademik boyutta çalıştığım için

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
altayagan' Alıntı:
şimdi ingilizce ne amaçla öğrenilirse öğrenilsin kolay bişe deil :) o kesin... Hobi olarak dil öğrenmek nasıl olur bilmiyorum hep akademik boyutta çalıştığım için
akademik boyut derken???öğretim görevlisi misin?hobi olarak ingilizce öğrenen birisi ingilizceyi öğretim ve iş hayatında kullanmayan fakat başka yerlerde ihtiyacı olduğu için öğrenen kişidir :D