Yanlıştan dönebilmek!..

Ata Kızı

Angel Of Revenge
Yanlıştan dönmek, hatadan dönmek akıllı insana özgü bir fazilettir.

Gelişmemiş insanın dediğim dedik anlayışı vardır!.

Beyni yeterince gelişmemiş çocuk kalmış insan, yanlış karar verdiğinde, o karardan dönmeyi; yanlış konuda söz verdiğinde sözünden dönmeyi eksiklik kabul eder, erkekliğine yediremez, kişiliğine-benliğine yakıştıramaz!.

Yaşamda, her insan hata yapabilir o konuda yeterli bilgi tabanı yoksa; ya da kendisine doğru bilgi verilmemişse; ya da kandırılmışsa; ve yahut aklı yerine duygu veya dürtüleriyle bir karar almış ya da söz vermişse!

Burada faziletli ve olgun davranış, verilen karar ya da sözden dönüp; gerçeğin hakkı ya da gereği neyse onu uygulamaktır!.

Ama söz vermiştim, bana yakışmaz diyerek hatada ya da yanlışta, ısrar, ancak gelişmemiş beyinlerin tavrıdır!.

Olgun insan, yanlış veya hata yapıp da ardında uyarıldığında, duygusallığını bir yana atıp, bu hatasından dönebilen insandır!. Kefaretini verir ve hatasından ya da yanlışından döner; doğrunun, makulün, ilmin gereğinin hakkını verir.

Söz verdim diyerek hatada ya da yanlışta ısrarın bedeli, pahası çok ağırdır! Bazen kaybedilen nice yıllara, bazen de insanın sağlığına, veya yaşamına, mal olur!. Telafisi de mümkün olmaz!

alıntı