Yüksek Performans Arayanlara ASUS MAXIMUS VI Formula

kent55

Super Moderator

ASUS, oyuncular için özel geliştirdiği Repuplic of Gamers (ROG) ailesini genişletiyor. ROG ailesinin anakart tarafındaki MAXIMUS serisine, Haswell Z87 işlemcileriyle uyumlu yeni bir model eklendi. ASUS MAXIMUS VI Formula, Extreme modelinden sonra serinin en güçlü ikinci anakartı olarak karşımızda.
ASUS_MAXIMUS_VI_Formula_05
Intel’in 4. nesil Haswell işlemcileriyle uyumlu ASUS MAXIMUS VI Formula, CrossChill Hybrid adlı soğutma sistemi ve SupremeFX ses güçlendirme yongası gibi, ekstra özelliklerle geliyor. Kartı ilk gördüğümde, ASUS’un Gryphon ve Sabertooth dayanıklı anakartlarından oluşan TUF serisi aklıma geldi. Formula, aynı bu TUF serisindeki gibi özel alt ve üst korumalığa sahip ancak performansı ve ekstra özellikleriyle, MAXIMUS’ta yani en üst seviyede konumlandırılıyor.
ASUS_MAXIMUS_VI_Formula_04jpg
ASUS’un CrossChill Hybrid özelliği, hızaşırtmacılar ve yüksek performans arayanlar için, hava ve su sistemleriyle karışık soğutma sistemi sunuyor. Daha önce incelediğim MAXIMUS VI HERO modelinden aşina olduğum SupremeFX ses güçlendirme yongasıysa, kullanıcıların hem müzik hem video hem de oyunlarda daha temiz ve güçlü almasını sağlıyor. Her üst düzey ASUS anakartında olduğu gibi daha uzun ömür vaat eden Digi+ III teknolojisi yine kendini gösteriyor.
ASUS_MAXIMUS_VI_Formula_03
ATX boyutundaki anakartın üzerindeki 3 adet PCI Express 3.0 x16 (biri x16’da, ikisi x8’de çalışıyor) ve 3 adet PCI Express 2.0 x1 yuvaları yer alıyor. Bunun yanı sıra 10 adet SATA III, 8 adet USB 3.0 ve 8 adet USB 2.0 yuvaları da var. 32GB’a kadar destek veren 4’lü DIMM yuvaları, hızaşırtmayla RAM’leri 3.200MHz frekansa kadar çıkabiliyor.
ASUS_MAXIMUS_VI_Formula_02
Çok yakın zamanda satışa sunulacak kartın fiyatı belli değil.

power user

New member
Resmi upload edemedim. O yüzden link attım.
Anakartı bizzat inceleme fırsatım olmadı ancak fotoyu incelediğinizde dikkatinizi soğutma kanalları çekecektir. Bu da anakarttaki işlem hızına bir delildir aslında. Çünkü anakart ne kadar çok işlem yaparsa o kadar çok ısınır. Demek ki; çok hızlı ve çok sayıda işlem yapıyor ki bu kadar soğutma kanalı kullanılmış.

Yinede bizzat inceleyenlrin görüşleri daha dikkate alınmalıdır.

Asus Maximus VI Hero İnceleme | Denge Bilgisayar Samsun