Web sitesi ödeme sistemi yardım

canki75

New member
Arkadaşlar kuracağım web sitem için online ödeme modülüne ihtiyacım var. Sitede yurtdışı tedarikçilerin ürünlerini satın alacak Türk alıcılar olacak. Sistem aynen gittigidiyor'unki gibi olacak. Malı seçip alacak kişi Türk lirası üzerinden kredi kartı ile ödeme yapacak, ödeme tutarı benim sitede bloke edilecek, mal satın alındıktan ve alıcıya ulaştıktan sonra alıcı onay verecek ve blokeli para %5 (örnek olsun) hizmet bedeli kesilip benim hesabıma aktarıldıktan sonra geri kalan 95% tedarikçinin hesabına USD olarak aktarılacak. Bu konuyla ilgili sorularım şu:
1. Bu ödemeyi yapmak için bir şirket açıp, bir bankadan sanal pos almam mı gerek?
2. Şirket açmadan ve sanal pos almadan örneğin paypal üzerinden ödemelerimi alabilir miyim? Eğer bu yolu seçersem devlete nasıl vergi veririm?
3. Alıcı TL üzerinden ödeme yapacak ve satıcı USD üzerinden ödeme alacak aynı zamanda para yurtdışında bir bankaya transfer edilecek. Acaba yurtdışına yapılan ödemenin ayrı resmi prosedürleri var mı? Eğer varsa sanal pos bu açıdan daha az tercih edilen bir metod mu olur?
Cevaplayan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

HoCuSPoCuS

Supernatural
1. sorunuzun yanıtı evet. Bir şirket ve bu şirkete ait ssl sertifikalı bir web siteniz olmalı. Bankaya sanal pos için başvurduğunuzda siteyi de inceleyecekler.
2. sorunuz sanal pos olmadan Paypal ile ödeme alabilirsiniz evet. Vergi detayını net bilmiyorum ilgilenmedim.
3. sorunuz ise tl'nin usd'ye çevrilip yurtdışında bir bankaya transferi konusunda sanal pos aldığınız banka size yardımcı olacaktır.

Sanal pos yaygın olarak tercih edilen bir yöntem, paypal da aynı şekilde. Ancak bahsettiğiniz bir kısım komisyonun sizin hesabınıza kalanın başka bir hesaba aktarılması, bloke olayı gibi konuları yapacağınız sitede çözmeniz lazım

MaΨèŔcİķ

Altın Üye
sanal pos alman neredeyse imkansız, heleki yeni bir şirket isen olanaksız, ancak bankaya 200-300bin civarında blokeye nakit koymalısın o şekilde alabilirsin

onun dışında paspay.com tarzı firmalardan destek alabilirsin, ben paspay.com kullanıyorum gayet memnunum