WAT Öğrencilerine Harçsız Pasaport

Kaçan Aşık

Yönetmen

Efendim şöyle başlayalım:
Öncelikle siz "Öğrenci Meşruhatlı Pasaport Almak İsteyen Vatandaşımız" sınız. Yurt dışına bilimsel, sosyal, kültürel(sizinki bu olacak) ve spor etkinliklerine katılmak veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkış yapan üniversite öğretim elamanları ile öğretmenler ve öğrencilerin yurt dışına çıkışlarında; Üniversite öğretim elemanları ve öğrencileri yurt dışına çıkışları için üniversitelerinin onayları ve yurt dışında kalacakları tarihleri ile ilgili yazıyı üniversitelerinden alacaklardır. Milli Eğitim Bakanlığından ayrıca bir yazı almalarına gerek kalmayacaktır.

Simdi de pasaport almaya giderken yanınızda götüreceğiniz belgeleri sayalım:
1 - Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
2 - Yeni alacaklar için 4, var olan pasaportunu geçerli bir nedenden dolayı ( vize reddi alınması, sınır dışı kaşesi vurulması, eşkal değişikliği vb ) değiştirmek isteyenler 3 fotoğraf, pasaportunu uzatmak isteyenler 3 adet fotoğraf,
3 - İstenen süreye göre maliye veznelerine yatırılacak para karşılığı alınan harç makbuzu,
4 - Pasaport bürolarından alınacak form doldurularak yeni alacaklar, pasaportunun süresini uzatacak veya değiştirecek olanlar ilk üç maddede belirtilen evraklarla en yakın ilçenin pasaport bürolarına müracaat edeceklerdir.

Bu pasaport harçlarından muafiyetinize ilişkin belgeyi okuldan alırken, yurt dışı çıkış harcı muafiyeti için belge istemeyi de unutmayın. O belgeyi de hava alanında çıkış yaparken görevli polis memuruna göstereceksiniz...