Utandım Çocuk

ephemerid

New member
"ATA'NIN C.DÜNDAR'A MEKTUBU"
Merak ediyorum acaba bu mektubu yazan yazarın aklı nerelerdeymiş...
Şahsen Can Dündar ın çevirdiği filmi gidipte izleme zahmetinde bulunmadım... Ben Atatürk ü yeterince tanıdığıma inanıyorum... Bir başkasının çerçevesinden görmeye ihtiyacım yok... Üstelik basında ve internette yayınlanan onca yazıdan sonra, bir gram bile izleme isteğim olmadı...
Hadi Can Dündar ın çevirdiği filmi bir kenara bırakıyorum da, bu kendini bilmez densiz yazar; insanlara düşüncelerini aktarırken illaki, o düşünceler Atatürk'ten çıkmış gibi yazmak zorun damı???
Yok "ATA'NIN C.DÜNDAR'A MEKTUBU" muymuş... Hepinizden özür dilerim de, ulan be saygısız herif, benim düşüncelerim bunlar, bu film Atatürk ü anlatmak açısında kötü olmuş demek yerine neden birşeyleri Atatürk yapmış, yada yapacak olsa böyle yapardı diyorsun... Sizde hiçmi saygı kalmadı... Senin bakış açınla bakarsak, sevmediğin ve yerden yere vurduğun filmi çeviren adamdan ne farkın kaldı senin???
Kendi düşüncelerini anlatırken ve o düşüncelerin doğruluğunu desteklemek amacıyla her üç beş lafınının arasında Mustafa Kemal gibi bir insandan örnek vererek, O olsaydı böyle yapardı, O olsaydı şöyle yapardı diye konuşan insanların saygısından şüphe duyarım... Sen o entellektüel sandığın beyninle nerden bileceksin Ata'nın ne yapacağını... Veyahut sanamı kalmış bu tür şeyleri irdelemek... Yaptığı şeyler ortada, yapmadıkları ortada... Matematik dersimi bu, teorimi üretiliyor burda???
Git önce Atatürk'ün yaptıklarını öğren, saygı göstermesini öğren... Sonra al eline kalemi, "Atam senin adına bunları yazdığım için özür diliyorum" diye bir mektup yazmaya başla...

hackalp

New member
Bu yazıyı yazan Atatürk'ü tanıyan yazardır.Çünkü Atatürk'ü tanımak onu bizzat görmek değil,fikirlerini anlayabilmektir.

luckleon

New member
Konu ile ilgili yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Benimle ilgili yorum yapanları ise Allah'a havale ediyorum.

Bence Can Dündar objektif olmaya çalıştığı bu filmde, tarihin ağırlığı altında ezilmiş. CHP' li, MHP' li, akepeli veya hangi zihniyetten olursanız olun, Atatürk bir liderin zaaflarını üzerine basa basa kullanırsanız, bunun adına objektiflik denmez, karalama denir. Belki film objektif kalma adına yapılmış olabilir, izlemedim ama Atatürk sert bir adamdı diye kalkıp da O' nu diktatör olarak göstermenin bir manası yok.

Bu mustafa filmi hakkında yorum yapanlara bakıyorum, herhalde hiç kimse bu filmi izlememiş. Objektiflik adına filmi izlemeyenlerin de filmi tartışması da bir garip. Kendimi de bı gariplikten ayrı tutmuyorum. Ama şu var, basında film hakkında o kadar tenkitler çıktı ki, zaten kendini Atatürkçü olarak hissedeblerin filmi izlemesi de neredeyse olanaksız hale geldi. Öte yandan Atatürk düşmanları filmi izleyebilirdi, hem de büyük bir zevkle ama herhalde onlarda zaman ayıramadı.

HTML