Tekzip Yazısının İlgili Gazetede Yayınlanmaması Üzerine Mahkemeye Başvurma Dilekçesi

fells2

Banned
Tekzip Yazısının İlgili Gazetede Yayınlanmaması Üzerine Mahkemeye Başvurma Dilekçesi
SULH CEZA MAHKEMESİNE
ERZİNCAN
TEKZİBİN YAYINLAMASINA KARAR
VERİLMESİNİ İSTEYEN : … Hukuk Fakültesi Dekanlığı Adına
Fakülte Dekanı
Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No:
Adres
VEKİLİ : Avukat Adı ve Soyadı
Adres
TEKZİP YAZISI : … Gazetesinin …/…/… Tarihli “P. …’da Bir Hukuk Fakültesi” Başlıklı Yazısına verilen cevabın yayınlanması istemidir.
İLGİLİ GAZETE : … Gazetesi
…/İSTANBUL
AÇIKLAMALAR :
1- … Gazetesinin …/…/… Tarihli “P. …’da Bir Hukuk Fakültesi” başlıklı yazısında, … Hukuk Fakültesi, yerleşim yeri, fiziki koşulları, yöneticileri, fakültede görevli öğretim elemanının sayı itibariyle yetersiz oluşu, dekanlık uygulamaları alaycı bir dille eleştirilmektedir.
2- Bu eleştiride haklılık payı olan noktalar olabilir fakat bu eleştirileri fakülte yönetimine yüklemek, gerçek dışı ve tamamen haksız ve adaletsiz bir eleştiridir. Hukuk Fakültesinin yerleşim yeri ve fiziki koşullarından fakülte dekanlığını sorumlu tutmak mümkün değildir. Bu olumsuzluk alt yapısı oluşturulmadan kurulan fakülte ve üniversitelerin ortak sorunudur.
3- Fakültede ki öğretim elemanlarının sayı itibariyle yetersiz oluşu doğru değildir. Öğretim elemanlarının sayısı Türkiye’de yeni kurulan birçok fakültenin sorunudur. … Hukuk Fakültesinin …/…/… tarihi itibariyle … öğretim üyesi bulunmaktadır. Bu sayı eleştirinin gerçek olmadığını kanıtlayacak niteliktedir.
4- Fakülte’de hukukçu hiç Profesör ve doçent olmadığı belirtilmektedir. Bu doğ değildir. Fakülte’de … adet doçent görev yapmaktadır. Ayrıca bir fakülte’de profesör veya doçent olup olmadığı konusu dekanlığa yüklenemez. Bu fakültedeki öğretim üyelerine rotasyon getirmeyen ilgi birimlerle ilgilidir.
5- Gazetede çıkan yazıya karşı hazırlamış olduğumuz tekzip (düzeltme ve cevap) yazımızı aynı sayfa, aynı sütun ve aynı düzende yayınlanmak üzere Erzincan 1. Noterliğinin …/…/… tarih ve … yevmiye numara ile ilgili gazeteye göndererek ihtarnamenin tebliğinden itibaren … gün içinde yayınlanması isteminde bulunduk. Aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen ilgili gazetenin göndermiş olduğumuz tekzip yazımızı yayınlamadığı gibi ihtarnamemize olumlu veya olumsuz bir cevapta vermemiştir.
DELİLLER : Her tür delil.
HUKUKİ NEDENLER : Basın Kanunu md. 14 ve İlgili mevzuat.
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıklandığı üzere ve yargılama esnasında belirecek durumlar karşısında, ilişikte sunmuş olduğumuz tekzip (cevap ve düzeltme) yazımızın … Gazetesinin tüm sayılarında aynı sayfa, aynı sütun ve aynı düzende yayınlanmasına karar verilmesini vekil den adına saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…

Tekzibin yayınlanmasına
Karar verilmesini isteyen vekili
Avukat Adı ve Soyadı
İmza