Tecrubelerinizden örnekler.

ERGUN_m1

New member
YA demek sistem avrupaya donmus onceleri boyle degildi; avrupa uyeligine binaen yeni cikan prosudur.1 yil Ob.yedek tarzinda uyelik hic bir vasfi olmadan avrupa dayatmasi iste sasirdim.
Egitim ve calismam tamamen yurtdisinda turkiye ile uzaktan yakindan hic bir baglantim yok iste sizlerle
muhabbetimden baska zaten TMMOB beni verem ediyor;
YASIN ARAFATI fahri uye olarak siteye koyup lanse ettikten ve afganistanda sehit olan meslektasimizdan (bir insaat Muhnedisinin) terosristlerce oldurulmesinden dolayi nefretimi kat kat yapti Allahtan hic bir dialogum bulunmamakta.
experians istersen sana 2-3 yillik bir experyansa verebilirim.avrupanin sarti bir insaat muhendis veya mimarda bu aranmakta baskada nasil yardimci olunacagini bilmiyorum.
Meslektaslarimiz in bazi yorumlari var ornegin
erdincibas kardesimin yorumu bazi ulkelerde gecerli hakli
fransada hakedis vs yok.tecrubesiz diye bir kavramda yok veya tecrubeli okuldan mezun olan 1 yil sonu uye olur sigortasini yaptiri ise baslar tabi firmalarda calisanlarda var.
santiyeyi gormeden direkt mimari projeden uygulama yapmakta dogru degil ama veriler canli geliyor onun icinde bazen sahayi gorme geregide olmuyor
saygilarimla

arquitecto

New member
dostum ben buroda iyim deyipte sadece buro ile ugrasma derim. Ergun arkadasin is ile ilgili mailine istinaden oyle demissin heralde ancak bu her ulkede boyledirki, insaat muhendisi sadec buroda yada sadece santiyede olmaz. Bu durum ozellikle burada Amerikada cok problem yaratiyor. Burada Insaat muhendisligi, Structural engineer, field engineer ve civil engineer diye ayirmislar. structural engineer hesabi yapar, field engineer santiyeyi yonetir, civil engineer kontrolunu yapar. structural engineer projeyi yaparken mimari ile cakisan bir cok yer olur. neyse bunlari anlatsam 1 gun surer. demem oki santiyi bilmeden ofisi yapamassin. yani olan biteni kavramak zor olur yaparsin yapilmicak bise yok. Sen yine hocam bence az uz bi santiyeye at kendini sonrasi gelir. ama baskalari nasil dusunur bilmemde santiyeye girmek ofise girmekten kolaydir. hic hakedis yapmamis birisini kimse ofise almaz ama santiyede biraz calissan ofise gidince ''yau bumuymus hakedis'' dersin. o sebeple hocam bence sen santiyeden basla
benim babam müteahhit hemde rizeli :D . Lisede arkadaşlarım denize giderken ben kum çimento taşıyordum . Yani gençliğim inşaatlarda geçti :) . Şantiye deneyimim tabiki var ve katılıyorum, Şantiye olmadan ofiste çizmekle olmuyo bu işler.. He Türkiyede de öle 3 iş için para vermezler inşaat mühendisiysen hem hesabı yaparsın hem sahayı denetlersin hemde kontrol edersin. Ne kadar sömürebilirlerse sömürüyolar :D

ERGUN_m1

New member
benim babam müteahhit hemde rizeli :D . Lisede arkadaşlarım denize giderken ben kum çimento taşıyordum . Yani gençliğim inşaatlarda geçti :) . Şantiye deneyimim tabiki var ve katılıyorum, Şantiye olmadan ofiste çizmekle olmuyo bu işler.. He Türkiyede de öle 3 iş için para vermezler inşaat mühendisiysen hem hesabı yaparsın hem sahayı denetlersin hemde kontrol edersin. Ne kadar sömürebilirlerse sömürüyolar :D
canim kardesim guzel yazmissinda Ornegin Avrupanin bazi ulkelerinde IS VEREN MIMAR ve SANTIYE YUKLENMESI mimara ait iken insaat Muhendisi nasil santiyeyi kontrol ve denetleme maksatli calisir.Mimar isterse santiyede gormek ister yoksa yok ona gore ucret talep eder mimardan.
Yavas yavas sizde bu sisteme donmektesiniz..mimar projesini getiri Buro etud ve teknik yapan muhendsilik burosuna projesine betonarme uygulama projesi yaptirtir;
Insaat Muhendisine statik betonarme etud uygulama projesi.. mimar yukumluluk verir ise vermez ise santiyenin kapsini bile goremez
dersin ya kardes mimar ne anlar statik ve betornarmeden ve uygulamasindan iste ben hala cozmus degilim bunu ama
aldigi veriler ile santiyeyi tamamen MIMAR ORGANIZE EDIYOR;
insaat muhnedisine allerjinmi var diye anlamaniz olabilir ben her iki dalin masterli lisansina sahibim yanlis anlamayin yazdiklarim ters geliyor anlasiliyor sanirim
selametle

aticelep

New member
saygı değer meslektaşım Cristal.Ben de 2005 mezunuyum. ( ondokuz mayıs ). Öncelik her kesin dediği gibi korkma , endişelenme , kararlı ol...Ben 5 yıl sonra en iyi statiker ve ya şantiyeciyim diyeceğini aklında çıkartma ..
ama öncelik şunlara dikkat
şantiye mi , ofis mi ? Bunun kararını ver.
şantiye ise imalatların kalitesi, metrajları , hakedişler, organizasyonlar, iş paylaşımları, iş sıraları , gibi konularda eksikliklerini göreceksin ve bunları bazen yardımla bazen de kendi kendine çözeceksin.
Ofis ise sistemleri iyi tanımak için bakış açımı genişleteceksin, sen o kiriş ve ya kolon olsaydın nasıl hareket ederdin, hangi kuvvetlere karşı nasıl davranırdın sorusunu aklında hiç çıkartmayacaskın.. bu işin özü. daha sonra etabs ( Kısaca CIS programları ) gibi analiz programlarını iyi öğren.diğer paket programlar çok kısıtlı ve 5 katlı binalar için yakın değerler veriyorlar, sonra sapıtıyorlar..Autocad i iyi öğren o artık senin alfeben olacak, çelik için xsteel öğren.
Tabi bunları hepsi zaman istiyor.VE bu zaman da önceki abilerimizin dediği gibi 5 -6 yıl .işte onan sonra hala korkuyorsan ( ki artık korkmayacaksın ) daha değişik şeylere ağilme zamanı gelmiştir. (kendi araştırmaların gibi) tüm bunalrın dışında bir makaelelri , kitapları vs takip etmek ve her zaman araştırmak ve herzaman okumak ve bunları uygulamak.
Örnek konuların nonlineer analiz, sistem stabilitesi vs.
Başarılar .
İrtibaı koparmayalım.

Menof

New member
Bencede Cok Aceleci Olmamak Gerekir İş Konusunda Sen Biraz Caba Gostereceksinki Olsun Cok AceLecisin Dostum

malik1972

New member
tekla13 vista 64 bit kurulumu

TEKLA 13 versiyonunu Vista 64 bit işletim sistemi üzrine kurarken Framework 1.1 hatası veriyor. Framework 1.1 dosyasını kurmaya çalıştığım zamanda XP dosyası olduğu için yükseltilecek program bulunamadı deyip hata veriyor bunu nasıl düzeltebilirim.Aynı programı XP üzerine rahatlıkla kurabiliyordum.

askecer

New member
Ben 2002 de mezun oldum. Şuan kendi ofisimde statik proje hazırlıyorum.

Okuldan sonra memleketimde bi Yapı Denetim Firmasında 1 sene kadar çalıştım. Yeni Mezun arkadaşlara Yapı Denetimi tavsiye ederim. ama Kesinlikle imza mühendisi olarak deil. bizzat çalışan eleman olarak..!!!

Yapı denetimde, şantiyede keser sallayan ustayla, o ustanın şantiye şefiyle, o şefin uymak zorunda olduğu projeleri hazırlayan statikçiyle, mimarla, mak.müh., elektirk müh., harita müh., jeoloji müh. ile, bu projelere onay ve ruhsat veren denetçi abilerinle ve belediye imar servisiyle, betonun ve çeliğin kontrolunu takip ettiğiniz yapı laboratuvarıyla, resmi yazışmaları yaptığınız bakanlıkla içiçe olan çooook geniş bir yelpazade çalışma şansını elde edersin. Sende istek varsa, sorarsan, araştırısan, saydığım meslek gruplarıyla ilişkilerini iyi tutarsan (ustaya biraz dikkat..!! :) ), kısa zamanda kendini hem uygulama, hem proje hazırlama hemde ilgili resmi mevzuat hakkında oldukça geliştirirsin.

Sana "Filanca şantiyeye git, falanca belediyeye git, filanca müh.-mim. git" diyerek ordan oraya yollayacaklardır. hiç erinmeden git ve herbirinden alabildiğin kadarını al. Çünkü sonra buralara bukadar kolay giremezsin, "hayrola" derler :) emin ol ordan 1-2 sene sonra ayrılıp tek başına yola devam etmek istediğinde sana yardımcı olacak, farklı meslek gruplarından bi çok insan olur. Mesleğinle ilgili çevreni oluşturmuş olursun...

Çalışma alanı çok geniş olduğu için şantiyemi, ofismi, müteahhitmi, belediyecimi olacağına kolayca karar verebilirsin. Bence fakülteden sonraki en iyi okul Yapı denetimdir. kim ne derse desin..!!! Ama herşey sende tabi sen almak için gayret göstermelisin..

Hele projeci olarak kendi işini kurmak istiyorsan Yapı Denetimde kesinlikle burnun sürtülmeli.. Önüne 10 larca değişik proje gelir.. Hepsini açıp bakma şansın olur. Sonra kimse sana projesini açtırmaz :) yapılar nasıl modellenmiş, kolon-kiriş-döşeme boyutlarına ve donatılarına gözün alışsın.. konutlarda bu boyutlar nasıl, otellerde nasıl... bölece hazırladığın projeler uygulanabilir olur. kimse sana bitarafıyla gülemez :) bu çok önemli. tamam bilgisayar hesaplıyo ama hiç bir bilgisayar o gördüğün şekilde güzel güzel donatılar vermez. sen hesaplardan sonra onları mantıklı bi şekle sokarsın.gereken yerlerde kendin detaylar çizmen gerekir. o projeleri inceledikçe ufkun açılır, sende ilk projelerinde hiç takılmazsın. Bilgisayar prormanın öğrenmek en fazla 3-4 haftanı alır. asıl iş bilgisayarın çıkardığı mantıklı mı deil mi. bunu sezebilmek...

Umarım faydalı olur. bu yazdıklarım benim yaşadığım şeyler. yapıdenetim sayesinde ofisi açar açmaz iş geldi ve projelerde ne yapacağımı biliyordum...

Bence dostum.. yapı denetimde çalışmanı tavsiye ederim. hele ilçedeysen ilişkiler daha samimi olduğu için kısa sürede çevren gelişir...

Kolay gelsin, ve sakın korkma. durum okadar vahim deil.. Meslek olarak çalışma alanımız çok geniş..

BOL ŞANS...

sgoksu

New member
dostum hepimizin zamanında yaşadığı ve hala yaşamakta olduğu korkukları yaşaman normal. ben de ilk yaptığım projeyi hatırlıyorum da... hala önünden geçerken umarım ayaktadır diye dua edip oyle başımı çevirir bakarım :D .

emredalgic

New member
hocam sen odaya git. cvni birak. ordaki muhendis arkadasla gorus, is ariyorum, soyle soyle ozelliklerim var de, onlar uygun ilanlari yonlendirirler. yeni mezun muh arayan firmalar da var. ofis falan acma. saha tozu yutmadan proje yapilmaz. internet sitelerine de basvuru yapmaya devam et. bu arada excel, autocad calis. evinin etrafinda bir insaat varsa, sahibine ulas. durumunu anlat, bos durmaktansa santiyede dur. ucbes biseye anlas. bir kere sahaya dustunmu, herkesle beraber suruklenirsin zaten. goreceksin, bazi konulari mantik yuruterek cozebiliyorsun zaten. hersey icin full tecrube de gerekmiyor.

HTML