Tarihte insanlar tam sayıları ne zaman ve niye kullanmaya başlamışlar?Yardım

hayal_ruya

New member
aranıza yeni katıldım.
arkadaşlar insanların tam sayılarının neden ve ne zaman kullandıklarını bugün bana lazım çok acele

lavra

New member
23 best yazdığın tam sayılar güzel güzel olmasınada devamı yokmu ne olurrrrrrrr söyle kaç gündür cevabını bekliyorum bana yardım edinnn

CEVAP BEKLİYORUMMMMMMMMMMMMMM...

:clap NİHAYET ÖDEVİMİ BİTİRDİM :clap

23 bestin yolladığı ödevi öğretmene gösterdim tamam olur dediği anda havalara uçtum çokkkkkkkkkkkk teşekkür ederim

:biggrin :biggrin :biggrin :biggrin

SiNeKaPaN

New member
Tam Sayıların Tarihçesi
Tam sayılar kümesini pozitif tam sayılar, sıfır ve negatif tam sayılar diye üçe ayırmak gerek. Çünkü bunların her biri farklı tarihe sahipler. Pozitif tam sayıların ortaya çıkışı tam olarak bilinmiyor. 70 bin yıl önce pozitif tam sayıların, sayma sayıları olarak kullanıldığını gösteren belgeler var. İlk kullanımın saymak amacıyla olduğu anlaşılıyor. Güney Afrika'da bulunmuş olan bazı taşların üzerinde, yılın altı ayını, 28'er günlük ay takvimine göre sayan, çentikler atıldığı bulunmuştur. Bu çetelelerin sayma amacıyla kullanılmasını matematik olarak nitelemek zor. Sayıları ifade etmek için, her sayıya karışlık bir işaretin, bugünkü tabirimizle rakamların icadı matematiğin başlangıcı sayılabilir. Bu amaçla ilk yazılı kayıtlara M. Ö. 2000 yıllarında Babil'de rastlanıyor. 60 tabanına göre kurulmuş bu sayı sistemi negatif sayıları içinde taşımamakla beraber, kavram olarak sıfırı bulmak mümkün. Demek ki, sayı sistemi yazılı hale getirilinceye kadar, gelişmesi için de bir sürenin geçtiğini var sayarsak, ilk matematik ile ilgili yaklaşık başlangıç zamanı kestirimi bulmuş oluruz. Negatif sayıların ilk kayıtlarda görüldüğü zaman M.Ö. 100–50 dönemi Çin'dir. Hindistan'da Brahmagupta 628'de yayınladığı Brahmasphuta Siddhanta adlı eserinde borç anlamına gelmek üzere negatif sayılardan bahsettiği görülür. Orta Doğu'da muhasebe kayıtlarında borç veya zarar yerine negatif sayıların kullanılması da aynı zamanlara rastlamaktadır.. Avrupa'da negatif sayıları ilk Fibonecci'nin Liber Abaci'sinde görüyoruz. 1202 yılında yayınlanmış bu eser, Arap matematiğini Avrupa'ya taşımakta öncülük etmiştir. . Negatif tam sayıların Avrupa matematiğinde tam olarak yerleşmesi 18. yy.'yi bulur..

s@gopa

New member
yah nolur çarşamba gününe kadar tam sayılar neden ve ne zaman kullanılmaya başlanmıştır çok acil lasım bı yardım

23 best tesekkur ederımde bunun doru oldugundan emınmısn

meralnil

New member
Ya ArkadaŞlar Banada Kesİrlerİn Taarİhİ Lazim.lÜtfen Bİlİosaniz Msnme Yollayin .nolurr Çok Önemlİkesİlerle Fikra Flnda Bİlİosaniz Yollayin Ya LÜtfen Kesİrlerİn Tarİhİnİ Bİlİosaniz Yollayin Yalvariyorum

ŤêΧâŠ

Altın Üye
Mısırlılar kesirleri paydaları 1 olacak şekilde sınırlandırmışlardır.
*Yunanlılar Rasyonel sayıları gerçekten çok seviyorlardı. Abartısız olarak Yunanlıların Rasyonel Sayılara taptığı söyleniyor. Geometrik ifadelerin her zaman rasyonel sayılar biçimde ifade edilmesi, Pisagor un mantığının temel ilkelerinden biriydi. Kenar uzunluğu bir olan karenin köşegenin bir rasyonel sayı olmadığı anlaşıldıktan sonra bu klişenin güvenirliği azaldı.
*Arapçada kesir anlamına gelen al-kasr kelimesi Latince deki kırmak anlamına gelen fractus kelimesinden türetilmiştir.
İngilizce deki kesir kelimesi 1321 yılında ilk kez Chavcer tarafından kullanılmıştır. Kesir çizgisi payın üste, paydanın alta yazıldığı ufak bir çizgidir der.

ayzen

New member
arkadaslar ben yeniyim.... tarihte insanlar tam sayıları neden ve ne zaman kullanmistirr!!!! çoooooooooook acele lasımmm please yardımm sinekapan yazdığın doğru muu?? bana eksikmis gibi geldi dee warsa devamını yollarmsnnn?!! lütfennnnnn çoook acıllllllll

b.a.l.

New member
Tam Sayıların Tarihçesi
Tam sayılar kümesini pozitif tam sayılar, sıfır ve negatif tam sayılar diye üçe ayırmak gerek. Çünkü bunların her biri farklı tarihe sahipler. Pozitif tam sayıların ortaya çıkışı tam olarak bilinmiyor. 70 bin yıl önce pozitif tam sayıların, sayma sayıları olarak kullanıldığını gösteren belgeler var. İlk kullanımın saymak amacıyla olduğu anlaşılıyor. Güney Afrika'da bulunmuş olan bazı taşların üzerinde, yılın altı ayını, 28'er günlük ay takvimine göre sayan, çentikler atıldığı bulunmuştur. Bu çetelelerin sayma amacıyla kullanılmasını matematik olarak nitelemek zor. Sayıları ifade etmek için, her sayıya karışlık bir işaretin, bugünkü tabirimizle rakamların icadı matematiğin başlangıcı sayılabilir. Bu amaçla ilk yazılı kayıtlara M. Ö. 2000 yıllarında Babil'de rastlanıyor. 60 tabanına göre kurulmuş bu sayı sistemi negatif sayıları içinde taşımamakla beraber, kavram olarak sıfırı bulmak mümkün. Demek ki, sayı sistemi yazılı hale getirilinceye kadar, gelişmesi için de bir sürenin geçtiğini var sayarsak, ilk matematik ile ilgili yaklaşık başlangıç zamanı kestirimi bulmuş oluruz. Negatif sayıların ilk kayıtlarda görüldüğü zaman M.Ö. 100–50 dönemi Çin'dir. Hindistan'da Brahmagupta 628'de yayınladığı Brahmasphuta Siddhanta adlı eserinde borç anlamına gelmek üzere negatif sayılardan bahsettiği görülür. Orta Doğu'da muhasebe kayıtlarında borç veya zarar yerine negatif sayıların kullanılması da aynı zamanlara rastlamaktadır.. Avrupa'da negatif sayıları ilk Fibonecci'nin Liber Abaci'sinde görüyoruz. 1202 yılında yayınlanmış bu eser, Arap matematiğini Avrupa'ya taşımakta öncülük etmiştir. . Negatif tam sayıların Avrupa matematiğinde tam olarak yerleşmesi 18. yy.'yi bulur..
ii de aynı mesaj ilk sayfada verilmiş zaten :)

exper12345

New member
:tongue_smilie::tongue_smilie::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2: