Türkiye'nin İlk Anime Şirketi

hasoly

New member
Türkiye'nin İlk Anime Şirketi...

Neden olmasın? :) Bir süredir bu hayalim var ve elimden geldiğince araştırma yapmaya da çalışıyorum. Öncelikle bu hayale nerden kapıldığımı anlatmak istiyorum; Bir gün internette nasıl karikatür çizileceğine dair bir araştırma yapıyordum ki karşıma birkaç pdf dosyası çıktı. İncelediğimde daha çok anime çizimlerini anlattığını gördüm ki o güne kadar elime kalem alıp, "dur bi de anime çizeyim" demiş bir insan değildim. Kalemi elime aldığımda 10 dakika sonra kağıtta oluşturduğum şeye inanamadım. Bayaa bayaa anime çizmiştim :) Ve bu işle daha profesyonelce ilgilenmeye karar verdim. İlk işim Türkiye'de bu işi yapan bir şirket bulmaktı, ama yapamadım. Maalesef türk bir firma yok henüz bu alanda... İngilizce araştırmalarımda ise genelde karşılaştığım iki ülke vardı, onlar da; Japonya ve Amerika.

Elbetteki animenin doğduğu yer Japonya ki, doğuş öyküsü ve sebepleri de hayli enteresan; ilgilenenler google'a anime yazarak ve türkçe aratarak geniş bilgiye sahip olabilirler. Benim daha çok ilgilendiğim kısım animenin sonuçları... Demek istediğim bu anime çizimi o kadar zor birşey değil... Ben 10 dakikamı harcayıp, siz 15 dakikanızı, 20 dakikanızı harcayıp (belki 2 dakikanızı bile almaz :) ) birşeyler çizebiliyorsanız, günlerce aylarca yapılabilecek olası bir hazırlık sonrasında bu işi profesyonelce hazırlayabileceğinize muhakkak ki tatmin olacaksınız. Hele ki Türkiye'de bu işi hakkıyla yapabilecek o kadar çok kişi vardır ki, inanamazsınız. Yalnızca benim tanıdıklarımdan bile bir kaç şirket oluşur, kaldı ki nicelerinden haberim dahi yoktur.

Sonuçta animelerin insanların hayal güçlerini büyüleyen bir dünya olduğunu zannediyorum hepimiz biliyoruz. Bilmiyor muyuz? peki şöyle bir örnek daha o zaman; bizim "Malkaçoğlu"muzu "Dünyayı kurtaran adam"ımızı gelmiş geçmiş en kötü film seçen yabancılar, bugün bi pokemonun zıplamasını, bi transformansın tıra dönüşüp yokuş çıkmasını ağzı açık izliyorsa bu hayal gücünü etkilemeyi göstermez mi? Mantık olarak bakıldığında hiç bir akla yatkın değil ama halaa seyrediliyor... Peki hayal gücünü ileriye taşıyan bir milletin yeni yapımlar çıkarması daha kolay olmaz mı? Biliyorum bu çok genel bir çıkarım belki ama bu işin tekelinin Japonya olduğunu söylersek sanırım daha çok dikkat çekmiş oluruz. Japonya ne mi yapıyor? Bizim tonlarca sattığımız tahılın ülkemize getirisini belki toplasanız bir kaç kiloyu geçmeyecek ağırlıktaki elektronik cihazlarla kazanıyor. Peki nasıl yapıyorlar? Elbette üreterek, ancak üretmek o kadar da basit bir olgu değil! Bunu bende biliyorum. Yalnızca sebebi anime seyretmeleri de değil bunu da biliyorum!. Ancak bu uğurda hayal gücümüzü tetikleyecek herşeye ihtiyacımız olacağını düşünüyorum ki bizim de tam bunlara ihtiyacımız var. Bizi tetikleyecek, icat etmemize, düşünmemize, üretmemize yardımcı olacak herhangi birşey... Veya en azından çocuğumuzun veya yeğenimizin seyrederken bilinçaltına Amerikan veya Japon propogandası yapılamayacağı, bize özgü bişeylere... Yarattıkları bir animenin de daha sonra t-shirtleri mi bitiyor şapkaları mı yoksa oyun kartları mı?.. Televizyonu öyle güzel bir silah olarak kullanıyorlar ki... Önce sana hayran olacağın bir şey yaratıp daha sonra onun ürünlerini satıyorlar. Tamam da bunu biz niye yapmayalım? :) Yapamaz mıyız? En alasını yaparız! Yeterki deneyelim, yeter ki çalışalım ;)

Evet benim projem de bu... Sıradaki adım olarak da bu işin anime şeklini almasında nasıl bir üretim aşaması kullanıldığını ve kullanılan cihazları vs. araştıracağım, ve belki bir sponsor sayesinde bu üretim ağını ülkelerinde ziyaret etme fırsatını bulabilirim diye umuyorum. Ama burada aradığım ise yalnızca fikir ortakları :) benimle aynı fikirde olan arkadaşlar veya zıt fikirde olanlar cevap yazarlarsa sevinirim...

Teşekkürler...

єяєη

є-∂єsїgηє&#1103
iyi fikir ;)

hasoly

New member
єяєη;4903921' Alıntı:
fikir güzel....Allah yardımcın olsun
teşekkürler arkadaşlar, öncelikle sizin de beğenmenize çok sevindim. anadolu üniversitesinde bunun üzerine bir bölüm bile varmış hatta, oradan her yıl ortalama 20 öğrenci mezun olacak ve bu mezunların iş bulabileceği güzel bir istihdam alanı da sağlayacak bir proje olabileceğini eklemek isterim ;)

III. Göz

Altın Üye
Bir kaç tane anime izlemiştim.Animeleri seviyorum.Türkiye de böyle bir şirketin olmaması büyük eksik.Düşündüğün bu proje dediğin gibi çok önemli.Pokemon adlı saçmalığı bende küçükken baya izlemiştim.Çocukların beynine birçok öğretiyi enjekte ettklerini yeni yeni öğrendim.Mesela pokemonda birçok subliminal mesaj var ve de anime baştan aşağı evrimle alakalı.Amaç çocukların beynini evrim saçmalığıyla doldurup dinsiz nesil oluşturmak.Bu yüzden inşallah iyi bir sponsor bulursun ve bu işi başarırsın.Olmayacak iş değil sadece sponsor lazım..

#karizma#

New member
Valla ne diyim öncelilkle kolay gelsin.Türkiye gibi bir ülkede bu işlerle uğraşıp,başarıya ulaşman çok zor...

Allah yardımcın olsun.

1579

New member
Bir anime sever olarak seni destekliyorum. Umarım Allah'ın izniyle amacına ulaşırsın. ;)

Uzunefe

Altın Üye
Valla güzel fikir gerçekten. Bizim aylar evvel düşündüğümüz fakat teknik eksiklikten dolayı sadece mangaları Türkçeleştirdik fakat o da ekipteki koordinasyon eksikliğinden tam yürüyemedi.

hasoly

New member
hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar... hatta şu sıralar yayında olan Dragons Den Türkiye diye bi yarışmaya da başvurdum sponsor bulma amaçlı ama ses çıkmadı.. yayından mı kaldırdılar nedir :)
araştırmalarım devam ediyor, ayrıca gerek yardım teklif eden gerekse de iyi şanslar dileyen herkese sonsuz teşekkürler ;)

efkan55

New member
yapacağın her çalışmaya gerek 2D gerekse 3D olarak istediğin her animasyonu hazırlayabilirim. yardıma ihtiyacın olduğunda görüşelim