Türk Müziği Makam Bilgileri

kumpas

New member
akor nasıl çıkartılır ?

ya arkadaşlar akorları yeni yeni öğreniyorum. akor basmak kolay (bareliler hariçtabi:)) ama akor nasıl çıkartılır. sesleri birbirine yakın ya . nerden anlayacağız şarkıyı dinleyipte hangi akorun basıldığını.
şimdiden teşekkürler

cobrados

New member
Onu anlaman için uzun bi sürec geçmesi gerekiyor kulak ve deneyim birikim gerektiriyor.yaniprofosyonellik...Ama ben genelde soyle buluyorum.Sola atmayı az cok bilirsin solonun bittigi tel bi akor ifade ediyor nasıl anlatıcam bilemiyorum ama deniyecem.Hani soloyla arpej yada ritim atarlar ikisini birden yaparlar yaaa.onun gibi akor bulma teknigi benim anlatmak istedigim.mesela sana bitane solo ile akor nasıl bulunur bi ses dosyası yapıyım ve eklyim ozaman anlıyacaksın.

Parca artık sevmeyecegim(şimdi ole kabacana kaydettim sadece ornek olsun diye ) solo ve ritimi aynı anda attım yani solonun her bitiminde bi akor cıkıyo yani sarkıdaki akorları bulmus oluyoruz.iyi bi dinle anlıyacaksın.anlatmak istedigim solo ile akorları bulabilirsin.

Bunu dinle

http://rapidshare.com/files/8129831/solo_ritim.mp3.html

Ama bu bi alternatif hem solo ile birlikte ritim ve arpejinii geliştirirsin.Ama bana sorarsan kulaktan zaten deneyerek buluyosun ben oyle yapıyorum.Solo ile bulmayla ugrasmıyorum sarkıyı bildikten sonra akorları illa cıkartıyosun kulak tan.

ashcarh

New member
eline sağlık cobrados ii anlatmışsın ama dediğin gibi bunu öğrenmek epey bi tecrübe istiyor bence de (bende de yok o tecrübe:hh?)

osiris_cemo

New member
Akor bulmak için kulağının gelişmesi lazım bu da uzun bir süre alır en kısa yolu internetten aramak Kolayca bulursun.:D kolay gelsin.

kumpas

New member
yorumlar için çok teşekkür hepinize ..

cobrados uzunca anlatımın ve üşenmeden çaldığın şarkı için sana ayrıca teşekkür . ama tam olarak anlayamadım. şimdi solonun sonundaki nota bize akoru söylüyor yanlış anlamdıysam .her nota bir akora mı karşılık geliyor .öyleyse hangi nota hangi akora karşılık geliyor .bunu nereden bilecez

bişey daha var iyi ama biz soloya bir nota ince sesten girersek akor değişmezmi o zaman . klavyedeki ses değişimi bir perde için ses . akorların sesleride bu şekilde eşit kalınlaşma-inceleşmeylemi değişiyor

anlamadığım noktaları yazmaya çalıştım saçmaladıysam kusura bakma .

cobrados

New member
kumpas' Alıntı:
yorumlar için çok teşekkür hepinize ..

cobrados uzunca anlatımın ve üşenmeden çaldığın şarkı için sana ayrıca teşekkür . ama tam olarak anlayamadım. şimdi solonun sonundaki nota bize akoru söylüyor yanlış anlamdıysam .her nota bir akora mı karşılık geliyor .öyleyse hangi nota hangi akora karşılık geliyor .bunu nereden bilecez

bişey daha var iyi ama biz soloya bir nota ince sesten girersek akor değişmezmi o zaman . klavyedeki ses değişimi bir perde için ses . akorların sesleride bu şekilde eşit kalınlaşma-inceleşmeylemi değişiyor

anlamadığım noktaları yazmaya çalıştım saçmaladıysam kusura bakma .

Saçmalamak ne kelime anlatmak istedigini gayet iyi anladım kardeşim.Şimdi soyle soylıyeyim.Evt dedigin gibi ince kalın solo attıgında klavyede bastıgın akorlarda degişir ince calarken kalın akor basman sacma olur kulaga hoş gelmez hangi tonda solo nota basıyorsan o tonda akor basman gerekir.Benim sana ornek olarak verdigim parcada klavyenin 3 perdesinde geçiyor yani standart perdelerde.soloda ritimde.Benim verdigim gitar bilgilerinde akorları 3 perdede verdigimi soylemiştim.Burdada aynı sekilde standart akorlar.Genelde parcalarda standart akor ve perdelerde gecer daha dogrusu ben genelde oyle calıyorum.Çogu kişide oyle calıyor.Sana tavsiyem soloyuda ritimide standart perdelerde calmaya calıs.Sana ornek verdigim parcayı yarın detaylı bir biçimde anlatırım yarın bakarsın actıgın konuya ok.Dah iyi anlaman için konuyu yarı n etaylı ve şekilli bir biçimde daha iyi anlatıcam ok.

cobrados

New member
Evt "KUMPAS" kardeş elimden geldigi kadar tab üzerinde gostermeye calıstım.

Burda "Artık sevmeyecegim" parcasının tabları var.Ben genede bilmeyen arkadaslar için biraz açıklıyım ilk defa yapıyorum yanlışlık varsa düzeltilir umarım.

Tablar su şekil

--------------------------------- (E) en alt tel ince mi
--------------------------------- (B)
--------------------------------- (G)
--------------------------------- (D)
--------------------------------- (A)
-------------------------------- (E) en üst tel kalın mi

Normalde tellerin sıralanışı yukarıdaki sıralanısın tam tersidir ama tablarda bu şekil en ince mi teli şekildeki gibi ustte en kalın mi telide en altta oluyor.Bu tellerin üzerinde numaralar olucak aşağıda verdigim resimde.Bunlar perde numaralarını ifade edicek.Gitarımızın akort edilen kulaklarının yanındaki ilk perde 1 numaralı sırasılya yanyana 2,3,4...... diye govdeye dogru sıralanıyor.Bu numaralar hangi telin üzerinde ise o teldeki perdeye basacağız.Bir ayrıntı daha eger tel üzerinde "0" rakamı varsa o tele boş vuracağınızı belirtir.

Aşagıda verdiğim resimde bu numaraları soldan sağa dogru okumaya basşlıyacaz.Küçük bir ayrıntı daha dediğimiz gibi rakamlar peş peşe sıralanıyor soldan sağa dogru.Vermiş oldugum aşağıdaki resimde bazı numaralar sağlı soluu değil alt alta dizilmiş vaziyettedir.Bunun anlamı altt alta dizilmiş olan numaraların hepsine birden basmak.Buda demek oluyorki alt alta dizilmiş olan numaralar bi akoru ifade ediyor.Aynı anda o numaralara bastııgımızda akor oldugunu goreceksiniz.Yani "kumpas" kardeşim anlatmak istedigim resime baktıgında çerçeve içine aldığım yerler bir akoru ifade ediyor üstlerinede hangi akor olduğunu yazdım.Ve şekilde birde küçük GRİ halkalar var.Şekilde dikkat etmen gereken GRİ renkteki çercevede rakamlar solonun bitiş rakamları.İşte o rakam yani ifade ettiği nota basıcağın akoru gosteriyor..Demekki ne anlıyoruz bundan o rakamla yada notayla akoru bulmuş oluyoruz.

Zaten örnek olarak parçayı örnek olarak çalmıştım ama bu sayfayada linkini aşağıda verdim.Anlatıcaklarım bukadar kolay gelsin

Yukarıda anllattıgım bilgilerin şekilli (Tabları)
http://rapidshare.com/files/22693303/solo-ritimm__1_.GIF.html

Yukarıda anllattıgım bilgilerin örnek ses dosyası
http://rapidshare.com/files/8129831/solo_ritim.mp3.html

kumpas

New member
öncelikle anlatım için çok teşekkür gerçekten çok faydalı oluyosun abi

biliyorum benden bıktım ama bişeyi daha anlamadım (sabrına sığınarak) soruyorum

son nota nın içinde olduğu akor alıyoruz resimden anladığım kadarıyla . şimdi anlamdığım şu
resimin en başında 7 tane nota bastık sonuncu bastığımız nota "4.tel 2.perde" . Em akorundada 4. tel 2. perdeye basıyoruz o zaman aradığımız akor Em akoru dioruz .
Am akorunda da 4. tel 2. perdeye basıyoruz. bu ayrımı nasıl yapcaz. yani son nota Em akorunun içindede var Am akorunun içindede . hangisi olduğunu nereden anlayabilirim.
dediğim gibi sabrına sığınarak ....

cobrados

New member
Hayır yanlış görmüssün Em akoru dediğin gibi 4. tel 2. perde ama

Am akoru 3.tel 2. perde

Yani sen ikisinede(Em ve Am'ye) 4.tel 2. perde demissin ama resimde oyle degil Em 4.tel2. perde Am 3.tel 2. perde :) Yani yazıda gri halkalardan bahsettim yani gri halka hangisindeyse son nota o ve akoru belli eden nota o.Em akorunda gri halka 4. telde Am akorunda ise 3. telde yani Em akorunda D telinde Am akorunda G telinde.Gri renkteki halkalara bak resimde Em de 2 numara yani perde 4.tel üzerinde gri renkteki halkaya alınmıs.Am Akoruda ise 2 numara yani perde 3.tel üzerinde gri renkteki halkaya alınmış.

O ayrıntıyı gözden kaçırmıssın sanırım :) Bu şekilde tekrar dene anlamadıgın nokta olursa sormaktan sakın çekinme onemli olan anlayana kadar sormak merak etme ben sıkılmam;)

kumpas

New member
tamam abi ya anladım dediğin gibi gözden kaçırmışım çok sağol artık şu akor çıkartmayla biraz uğraşıyım ben

gulllu85

New member
COBRADOS (artık sevmeyeceğim) şarkısını harika çalmışın ya işte ben bunun sadece tab larını çalabiliyorum..

Dinledim ve harika olmuşş,, manyak hırs yaptım kesin öğrencem yazdığın herşeyi iyice okuyorum :)

cobrados

New member
gulllu85' Alıntı:
COBRADOS (artık sevmeyeceğim) şarkısını harika çalmışın ya işte ben bunun sadece tab larını çalabiliyorum..

Dinledim ve harika olmuşş,, manyak hırs yaptım kesin öğrencem yazdığın herşeyi iyice okuyorum :)
Hade bakalım azim azim azim sizlerin motive oldugunuzu gorebilmek ve sizlere biseyler katabilmek guzel emeklerin karsılıgını isterim ona gore paylasım atarsın ilerde artık calısmalarının.hjade bakalım kolay gele...

kumpas

New member
gulllu85' Alıntı:

cobrados kimlere öğretmediki ben ondan yardım almaya başladığımda elime gitarı yeni almıştım şimdide çok iyi değilim ama en azından bişeyler çalabiliyorum
sırası gelmişken üşenmeden sorularıma cevap yazan herkese (özellikle cobrados a) çok teşekkürler
:clap :clap :clap

seninde yolun açık olsun

cobrados

New member
kumpas' Alıntı:
cobrados kimlere öğretmediki ben ondan yardım almaya başladığımda elime gitarı yeni almıştım şimdide çok iyi değilim ama en azından bişeyler çalabiliyorum
sırası gelmişken üşenmeden sorularıma cevap yazan herkese (özellikle cobrados a) çok teşekkürler
:clap :clap :clap

seninde yolun açık olsun

Hersey zamanla suan bukadar calabiliyosan 2 ay sonra kendini gor kendin bile nasıl gelistigini anlayamayacaksın.zamanla daha iyi olucaksın kumpas kardesim.

Kesme(sus) ritim tum parmaklarının hareketi ile ritim(flemengo) solo ile beraber ritim atma.gitarın tellerini darbuka gibi kullanma bunları ilerde zamanla ogreniceksin.

Bunları ben hep gorerek nasıl yapıldıgını merak ederek ogrendim.Bİr arkadas gitar calarken benim bilmedigim farklı bir sey yaptıgında hemen nasıl yaptıgına bakar cıkardıgı sesi iyi dinler ve eve gidince gitarı elime alıp ugrasırdım.1 saatlik bir calısma %50 lik bir fayda saglar 1-2 gun sonrada tamamen dogru yapmaya baslardım.Kesme ritmi arkadastan bir kere bakarak,flemengoyu bir kere bakarak ogrendim.

İste bu yuzden eger hızlı bir sekilde ilerlemek istiyorsak bunları ogrenmek istiyorsak girin videolu gitar calanlara bakın ne parcası caldıgı onemli degil amator arkadasları v ideoları dinleyin izleyin emin olun 10 video size artı kazandıracaktır.

Suna garanti veriyorum 1 kere bir seyi gormeniz o seyi kesin ogrenmenizi saglıyacaktır.
ama gormediginiz bi ozelligi gorene kadar izleyene kadar calamassınız.İşte bu yuzdendir girin gitar calan amator arkadasların yada profosyonel farketmez izleyin emin olun cok sey katacaktır...

uyuz4444

New member
cobrados paylaşımların için çok saol gerçekten güzel olmuş ama paylaştıgın akor resimleri linki çalışmıyor bakabilirsen sevinirim