Türban CHP'linin göz zevkini bozdu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ChaMuR

Altın Üye
Kırşehir Belediye'si CHP'li Meclis Üyesi Saadet Balcı'nın davranışı hoş değil..bende kınıyorum..

ancaak bir meclis üyesinin söylediklerini koca partiye mal edipte bu partiyi karalayan arkadaşlar acıyorum size..gerçekten acıyorum..emin olun yaşamamak bu kadar sığ bir insan olarak yaşamaktan iyidir..

önemli olan parti falan da değil burda onu söylemek isterim..
yoksa şu ana kadar hiçbir partiye oy atmamış bir insanım ve önümüzdeki seçimlerde de kullanmayacağım..

DeRSaaDeT

Islambol
|ChaMuR|' Alıntı:
Kırşehir Belediye'si CHP'li Meclis Üyesi Saadet Balcı'nın davranışı hoş değil..bende kınıyorum..

ancaak bir meclis üyesinin söylediklerini koca partiye mal edipte bu partiyi karalayan arkadaşlar acıyorum size..gerçekten acıyorum..emin olun yaşamamak bu kadar sığ bir insan olarak yaşamaktan iyidir..

önemli olan parti falan da değil burda onu söylemek isterim..
yoksa şu ana kadar hiçbir partiye oy atmamış bir insanım ve önümüzdeki seçimlerde de kullanmayacağım..
Bu konuda hak veriyorum sana. :aşk
bir sepetteki tüm elmaların çürük olması mümkün değildir.
Benim dedemde bir chp'lidir ve nasıl ibadet ettiğini birçok kişiden ne kadar çok müslüman olduğunu ben bilirim =)

ALIEN_07

Türk Genci
emrah538' Alıntı:
Peygamberler kötü topluma gönderilir diyerek işin içinden çıkılamaz..Çünkü;

Peygamber Efendimiz TÜM DÜNYAYA gönderilmiştir..Allah bir çok dil içinden arapça yı seçmiştir..Ezanın türkçe olması gerekir ne demek ??..Allah tan (haşa) iyi mi biliorsunuz..Aynı mantıkla gidersek Kuran-ı Kerim de arapça, anlamıyorsunuz die okumayacaksınız ve uygulamayacak mısınız??

Ayrıca O bayanın oraya ne için gittiğini bilemeyiz..Kimi der provaksyon için bende derim ki Allah ın emrini uygulamaktadır orayada işi için gitmiştir..
Kendinde dediğin gibi TÜM dünyaya Gönderilmiştir.. Biraz Okursan KURANI kerimi PEYGAMBER'lerin neden dünyaya Gönderildiğini Anlarsın...

O zamanlar ARAP toplumu tamamen yoldan çıkmış ALLAH'a karşı hakaretler ve kız çocuklarını yakıyorlardı... İlk önce O topluma Anlatılmaması için Son Peygamber Hz. MUHAMMED ( S.a.v. ) Gönderilmiştir.. Bir Düşünceği yaymak için İlk önce Kendi etrafındakileri İnandırman lazım... Bunun içinde Arapça seçilmiştir..

Ben anlamaktan bahsediyorum siz Nelerden bahsediyorsun...

alperenccc

Banned
Ezan türkçe veya başka bir dil olamaz kuran' da öyle
çünkü din alemşümuldur. Tüm dünya müslümanları ezanı tanır okunduğu zaman anlar, türkiyede ezan türkçe okunsa ülkemize gelen arap veya ingiliz bir müslüman nasıl anlayacak?

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
ALIEN_07' Alıntı:
Kardeş Herşeyi Yazsaydında Şunu yazmasaydın üzüldüm...

TDK( TÜRK DİL KURUMU ) un Herşeyi Kabul edeceksen Güncel hayattaki bütün konuşma şeklin yazılarını değiştirmen lazım... Sana cevap vermek için yazmadın ancak Verdiğin Örneği Kendi Bugünkü hayatında uygulaman lazım..

Örn: sen okula oturgaçlıgötürgeç(otobüs-araba) ile gidiyorsun demi

v.s v.s. v.s. :)
yorumuna belirli kısımlarda katılsamda şunu eklemek isterim

hatırladığım kadarıyla TDK bunları ( oturgaçlı götürgeç vb. ) kendi yayınlamamış ve hatta bu konudaki sorulara,
Bir mizah dergisinde yayınlanan bu kelimelerin TDK ile ilgisi yoktur
gibi bir cevap vermişti.

konu ile ilgili |ChaMuR|dan sonra bana söyleyecek fazla birşey kalmadı

"münferit" bir olay
Saadet Balcı rahatsız olmuş
bütün CHP nin bununla suçlanması sadece komik geliyor bana.(sığlık olarak görüyorum)

eğer türban takmak özgürce yapılmış bir hareket ise (ki öyledir)
türbandan "rahatsız olduğunu belirtmesini" de özgürlük olarak yorumlamak gerekir
yoksa insanların düşüncelerini belirtmekte özgür değil mi???

K£ĿWΪNAТǾЯ

New member
Bu konunun bütün chp ye mal edilmesi çok normal, tıpkı gül ve erdoğanın yaptıklarının bütün partiye mal edilmesi gibi.
Chp'li Meclis Üyesi Saadet Balcı tepkisini bu şekilde dile getirdikçe vede akp buna anında karşılık verdikçe, halkın gözünde chp'nin ve akp'nin düşünce tarzı apaçık ortaya çıkıyor. Aslında saadet balcının dekolteli yada mini etekli bayanları türbanlılara tercih etmesinde bir sakınca görmüyorum ama türbanlı bir bayana böyle saldırması, onu dışlaması hiçde hoş olmamış. Onun bu sözleri aslında sadece o bayan için değil başı kapalı tüm bayanlar için söylemiş olduğu kanısınada varabiliriz.

Aşağıda Halkımızın türbana bakış açısı ile ilgili bir anket değerlendirmesi alıntı yapıyorum, umarım okur ve halkın ihtiyacı yasal değişikliklerin nedenli yerinde olabileceği konusunda gerekli adımların atılmasına sizler de yorum yaparsınız.

Üniversite öğrencisi kadınların yüzde 51.6'sı türban yasağını savunuyor... Başı örtülü kadınların yüzde 88'i yasağın kaldırılması gerektiğini söylüyor.

ıı 18-27 yaş grubundakiler, üniversitede türban yasağının kaldırılması gerektiğini en fazla savunan grup oldu.

ıı Eğitim düzeyi yükseldikçe türban yasağının kalkmaması gerektiğini söyleyenlerin oranında artış görüldü.

ıı BBP'lilerin ve SP'lilerin yüzde 100'ü, AKP'lilerin yüzde 93'ü, MHP'lilerin yüzde 87'si 'Türban yasağı kalkmalı' dedi.

ıı CHP, DSP ve YTP seçmeninin büyük çoğunluğu, "devlet dairelerinde türban yasağı olması gerektiğini" belirtti.

ıı 'Üniversitede türban yasağı kaldırılmalı' diyenlerin yüzde 21.5'i 'Devlet dairelerinde türban olmasın' dedi.

ıı Deneklerin yüzde 62.6'sı devlet dairelerinde çalışan kadınların isterlerse başlarını örtebilmesi gerektiğini söyledi.

Bu araştırmada, üniversitelerde türban yasağının kaldırılma isteği belirgin biçimde ortaya çıkmıştır: Halkın dörtte üçü, üniversitelerde türban yasağı konulmasının karşısındadır. Cinsiyet ve yaş farkı, bu isteğin oranını (yaklaşık yüzde 75) değiştirmemektedir. Eğitim ve sosyal statü durumuna göre yasağın kalkmasını isteyenlerin oranı farklılaşmaktadır. ilkokul mezunlarında yasağın kalkmasını doğru bulanlar yüzde 81 iken, yüksekokul eğitimlilerde bu oran yüzde 55'e inmektedir. Benzer farklılık, yüksek ve dar gelirlilerde de görülmektedir.

Yasağı savunan deneklerin oranı, toplamda yüzde 25; yüksek eğitimlilerde yüzde 45'tir. Kamuoyu önderlerinin büyük çoğunluğu bu yüzde 45'in içindedir. Yüksekokul mezunları arasında, yasağı isteyenler (yüzde 45) ile istemeyenlerin (yüzde 55) sayılarının birbirine yakın bulunması, tartışmanın bugünkü yoğunluğuyla süreceğine işaret etmektedir.

Bugün cevapları yayımlanmakta olan kamu hizmetlileriyle ilgili soru şuydu: "Size hizmet veren bir memurun, kamu hizmetlisinin (hâkim, öğretmen, tapu müdürü, polis vs.) siyasi olarak ne düşündüğünü belli edecek bir görünümde (rozet, işaret, özel bir şapka, türban vs.) hizmet vermesi sizi rahatsız eder mi?" Bu sorunun verileri ilk bakışta şaşırtıcı görülebilir:

TÜRBANLI MEMURA ONAY

Deneklerin yüzde 54'ü bu soruya "Rahatsız etmez" cevabını vermişlerdir. Sanıyorum gerçekte, deneklerin büyük çoğunluğu bu soruyu, "Türbanlı bir memurun hizmet vermesi sizi rahatsız eder mi?" diye algılamışlardır. Gözlemlerimiz de bunu teyit etmektedir.

Aksi halde, sorunun tam anlaşıldığını kabul edersek, halkımızın yarısından çoğunun, polis ve hakimlerin bile, siyasal eğilimlerini belli eden işaretle görev yapmalarını doğru bulacakları gibi bir sonuçla karşılaşmış oluruz. Bu sonuç, demokraside oldukça deneyimli halkımızın, diğer davranış ve anlayışıyla çelişir. Sorunun "türbanla" sınırlı anlaşıldığı kabul edildiğinde, deneklerin bu soruya da, anketin bütünüyle tutarlı cevaplar verdiği görülür. Dün yayımlanan, "Türbanlı eşlerin resmi törenlere katılması, resmi törenlerin kurallarına uyulması, rejimin zorlanması" gibi sorular karşısı toplam denekler, 40 - 60 aralığında kalarak kümeleşmişlerdir. Şimdi ele aldığımız soruya verilen cevaplar da benzer aralıklardadır: Bir tarafın oranı yüzde 55'e, diğer tarafınki yüzde 45'e yakındır. Eğitim ve gelir düzeyine göre farklılaşma, bu konuda da devam etmektedir. Türbanı laiklik karşıtlığının simgesi olarak görenlerin önemli çoğunluğu (yüzde 76'sı), memurların türban takmasını, "rahatsız edici" bulmuşlardır.

Özetlersem, halkımızın yarıdan biraz fazlası, memurların türbanlı olmasından rahatsızlık duymayacağını, diğer yarısı rahatsız olacağını söylemektedir. Çünkü, her iki kesimin de çoğunluğu, türbanı siyasal bir işaret saymamaktadır. Bu çoğunluk için türban, saçları örten bir giysidir. İki tarafın azınlığı da "türban"ı, siyasal bir simge sayarak takmakta ve kullanmaktadır.

KAYNAK

Aslan Amca

Banned
turban yasagi insan haklarina aykiri bi durum ama bunu turkiyede uyguladiginiz zaman pekde onemi kalmiyor,ben turban yasagini savunuyorum,bu benim turbanlilara dusman oldugum icin degil,yasagin onlarin yararina oldugunu dusundugum icindir,soyleki,bi bayan arkadasimiz universiteye turbanli girdi diyelim,yada birkaci,o insanlar iceride hemen dikkat cekicek ve diger insanlar tarafindan hemen farkedilecek,konusma konusu olacak surekli,belkide dislanicak.ne bileyim.bi grubun sempatizani olarak gorulecek daima.bunu asla degistiremeyiz.

kdrx

New member
o en üsteki arkadş salak ça konuşmasıınnn
niye türbanlılara saygınız yok azcık insan olun

firatay

>>>> ALESTA
Böyle Yapanlar Oldukça, Bilmeden AKP'nin Ekmeğine Yağlı Bal Sürüyorlar. Sonrada Neden AKP Bu Kadar Oy Aldı İrtica Geliyor Diye Saçmalıyorlar. İnsanlar Bilinçsiz Muhalefet Yapınca, Sonuçlarına Katlanırlar...

jackal__25

New member
“Mü’min kadınlara söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, zinnetlerini (süslerinin takılı olduğu boğaz, baş, gerdan, kol, bacak gibi yerlerini) açarak göstermesinler. Ancak bunlardan görünmesi zaruri olan (eller, ayaklar ve yüz) müstesnadır. Başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar. (Boyun ve göğüslerini göstermesinler.) (Nur Sûresi, 31)

“Ey Peygamber!.. Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, (kendilerini baştan aşağı örten) elbiselerinden giyinip örtünsünler. (Ahzap Sûresi, 59)

Yüce rabbimiz bu ayetlerinde açıkça kadınlara örtünmeyi emretmiştir. Ama Allah kimseyi zorlamayacaksınız bu hususta diye de emretmiştir.her kadın bunu kendi düşünüp tartıp öyle karar verecektir.bunu uygulayanın mükafatı bendedir uygulamayanın cezası da bendedir sen kimseyi zorlayamazsın diye de emretmiştir.şimdi isteyen örtünür istemeyen örtünmez.biz çıkıp da size niye oranızı buranızı açıyorsunuz diyormuyuz ki siz bize başınızı açacaksınız diyorsunuz.Ben şahsen bu hususta kimseye karışmam.herkes özgürdür.
AMA,birileri benim anamın,bacımın başının örtüsüne karışıyorsa;SÖZ SÖYLEYEN DİLİ KOPARIRIM,UZANAN ELİ DE KIRARIM !!!

senerdemse

New member
yaaa bi kişide haberin doğruluğunu sorgulasın be kardeşim. işte böyle palavra haberler yüzünden milletimiz bölünüyor. Türkü Türke kırdırıyorlar . yeter artık. galeyana gelmeyin. sakin olun.

Terrible T

New member
Cidden Yazık.Böyle bir insan hmede bir bayan nasıl Bel.Mec. Üyesi olur ?? Göz zevkinin bozuk olmamasına şaşırmamak lazım.Kadının zaten tipi bozuk.

ySf

New member
dün özgürlüğü laikligi sawunan onun bunun çocukları deilmi bunlar...atatürkcüyüz diolar zübeyde hanımda başörtü takıodu o zaman yarın öbür gün zübeyde anamızın resmini gördümü bu onun bunun çocukları indirin göz zewkimi bozuo der cehepe işte toplayın olum türkiyedeki bütün partileri toplaayın neye yarar siz hristiyan konsolosluğu oldukdan sonra bu ülkenin başına geçemezsiniz

bu kaşar karı göz zewkimi bozuo kaldır şu karının resmini:D

firatay' Alıntı:
CHP; Demokrasi, Özgürlük, Halkçılık Sözleri ile Kendilerine Siyaset Yaparken, Bu Ne Perhiz Bu Ne Lahana Turşusu...

baba ben seni sadece alkışlarım :clap :clap

SickDreTh

Altın Üye
tartısmaya degmeyecek bı konu...

abuzer12

New member
bir kadının kendi hemcinsine reva gördüğü bu çirkeflikten sonra hiçbir çağdaş demokrat hanım çıkıp da erkek egemen toplumdan, kadınlara uygulanan haksızlıklardan fln dem vurmasın.hak ve özgürlükler kavramından bihaber böle çağdaşlarımız oldukça akp daha uzun yıllar başımızda kalır.

factotum

New member
arkadaslar tüm yprumları okudum konu nereden nerelere geldi ezanın tükçe okumasından tutta dinde türbanın yeri olmamasına kadar.soylenecek fazla bir söz yoktur.Jackal kurandaki ayeti vermiş.Ayette örtününüz deniyor.Bu da din açısından türbanın şart olduğu sonucunu doğuruyor (tabi aksini idda eden arkadas Kuran-ı kerim'e inanıyorsa)Ezan türkçe okunmalı mevzusuna gelince onuda ismini şu an hatırlamdım bir arkadas çok güzel açıkladı.Ezan evrenseldir nasıl bilim dili latince nasıl diplomatik dil fransızcaysa İslamın dili arapçadır ve ezanda arapça okunur boylece tüm müslüman toplumlar açısından kolaylık sağlar.İlla anlamını öğrenmek isteyen varsa internet sizlere geniş hizmet sunuyor kolayca bulabilirsiniz olmazsa bende açıklarım ama şunu bilmekte yeterli ezan insanları namaza çağırır.Bir namaz çağrısıdır anlamını bilmeyip bunu bile bilsen fazla bişi kaybetmezsin yani.Son olarak asıl konuya gelecek olursak Chp li meclis üyesinin yaptığı davranısı tasvip etmek hiç bir sekilde insanlıkla bağdasamaz.İnsan hakları die nutuk atanlar bunu yapıyorsa soylenecek söz bitmiştir.Konusmaya bile değmez.Yine bir yorumda denildiği gibi her hangi bir akp belediye baskanının lafı akp ye mal ediliyorsa bunu da chp ye mal etmek çokta abes değildir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HTML