Türban artık üniversitede

maresal

New member
YÖK Başkanı'nın 'mahkeme kararlarını uygulamayın' çağrısının hemen ardından yasak delindi

Üniversitelerde türban yasağını rektörlerin "inisiyatifine" bırakan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan 'ın çağrısına ilk yanıt Çukurova Üniversitesi'nden (ÇÜ) geldi. . Üniversite yerleşkesinde gezen türbanlı öğrenciler, fakültelere, bölümlere, dersliklere, hatta üniversitenin idari birimlerine bile hiçbir engelle karşılaşmadan rahatça girebiliyorlar. Öğretim üyeleri ise üniversite idaresinin gerekli önlemi almamasına tepkili.

Özcan'ın, "Yasaklar kendiliğinden kalkacak" , "Rektörler hoşgörü gösterecek" şeklindeki açıklamalarının ardından mahkeme kararlarıyla da sabitlenen türban yasağı, ÇÜ'de fiili olarak delindi. Türbanlı öğrenciler Çukurova Üniversitesi'nin Balcalı Yerleşkesi'nde rahatça dolaşmaya başladı.

Türbanlılar üniversite yerleşkesi bir yana, dersliklere, bölümlere ve idari birimlerin bulunduğu binalara da rahatça giriyor. Üniversitenin güvenlik görevlililerin önünden rahatça geçen türbanlılar, fotoğraflarının çekilmesine de aldırış etmeden, "Bu üniversitede demokrasi var. Siz fotoğraf çekerek gerginlik yaratıyorsunuz" dediler. Öte yandan üniversite binalarına rahatça giren türbanlı öğrencilerin derslere de türbanlarıyla girmeye çalıştıkları öğrenildi. İzin vermeyen öğretim üyeleri nedeniyle türbanlıların bazı derslere giremedikleri kaydedildi.

'Yasal değil'

Çukurova Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Erhan Yıldırım , üniversitede türbanın yasal olmadığını söyledi. Rektörlüğü bu konuda uyaracaklarını belirten Yıldırım, "Anayasa Mahkemesi kararıyla yasaklanan türbana müsaade edilmemesi gerekiyor. Üniversitede türbanın bulunması normal bir şey değildir. Yönetim kurulumuzla toplanıp rektörlüğü bir bildiriyle uyarma konusunda yapılması gerekeni konuşacağız" dedi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Ayzin Küden ise türbanlı öğrencilerin kapıda kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. Küden, Ziraat Fakültesi'nde mahkeme kararlarıyla sabitlenen yasaklanmış şeylere izin vermediklerini vurguladı.

YENİ YÖK BAŞKANI ÖZCAN'A "SUÇ İŞLİYORSUN" UYARISI

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ı Anayasa Mahkemesi kararları ve üniversitelerdeki yasaklar konusundaki açıklamalarını eleştirdi. Akbulut, “Anayasa Mahkemesi kararlarını herhangi bir rektörün ya da YÖK Başkanı'nın görmezden gelmesi mümkün değildir ve bu çok ağır suçtur” dedi.

Haber: Cumhuriyet

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
ya zaten yasak önceden de deliniyordu,
önemli olan olaya hukuk çerçevesin de bir çözüm bulunması

Tabi bunlar yapılırken planlı programlı yapılmalı
uzun vadedeki sonuçları ne olur,milletin tepkisi ne olur?bunlar düşünülmeli

Olaya somut bir çözüm bulunmadığı sürece öğretim üyeleri ve öğrenciler arasında gerginlik çıkar
biri yasayı uygulamaya çalışıyor, öteki de rektör izin verdi diyor
Olur mu böyle şey?

free!

artık yok...
yahu şeriat üniversitesi dediğiniz Fatih Üniversitesinde bile yasak devam ediyor ne delinmesi...
kafası kapalı bir adam görebilmişmi Hackhell deki Fatihliler merak ediyorum. ortalığı karıştırın, yök zaten rektör insiyatifine bırakmış.
Eee zaten rektörlerde karşı değilmiydi bu işe???
Bizde Oğuz Borat ın izin vereceğini hiç ama hiç sanmıyorum.

esendemir

New member
aslında Özcan'ı biraz haklı buluyorum. İnsanlar yasak olduğu için inadına "türban"(analarımızın başörtüsü değil) giyiyorlar. Herkesin fikri orada odaklanıyor. Oysa kimse ilgilenmese, tınlamasa hatta türbanlılara teşekkür filan edilse (hani biz bize söylenenin tersini yaparız ya) inanıyorum ki herkes başından atar. Ya başörtüsü takar ya da takmaz. Sözlerimi sonlandırırken Bob Marley den gelsin"No woman no cry"..anladınız siz onu

combanant

New member
ya adamlar ünüversiteye şortlan gitse hatta şortsuz gitse kimse bişey demez ama baş örtüsü sorun oluyor millet ayda elektirik üretmeye çalışıyor biz halen bunlarla uğraşıyoruz

Fatih Hoca

Banned
Vatana millete hayırlı olsun.

chemy

New member
İnsanlar yasak olduğu için inadına "türban"(analarımızın başörtüsü değil) giyiyorlar. Herkesin fikri orada odaklanıyor. Oysa kimse ilgilenmese, tınlamasa hatta türbanlılara teşekkür filan edilse (hani biz bize söylenenin tersini yaparız ya) inanıyorum ki herkes başından atar.
arkadaşım sözlerin biraz fazla keskin olmamış mı? analarımızın başörtüsüyle kızlarımızın başörtüsü arasında ne gibi fark var? başından atma kötü bir şey için kullanılır. başörtüsü yada türban bunların arasındaki farkı anlatır mısın? hangisinin üzerinde siyasi amblem yada türban takınca kızlarımız şeriat büyücüsü mü oluyor. var mı böyle birşey ya?

TheMetaor

тм ρRoduction
Teşekkürler.Paylasım içün.

esendemir

New member
arkadaşım sözlerin biraz fazla keskin olmamış mı? analarımızın başörtüsüyle kızlarımızın başörtüsü arasında ne gibi fark var? başından atma kötü bir şey için kullanılır. başörtüsü yada türban bunların arasındaki farkı anlatır mısın? hangisinin üzerinde siyasi amblem yada türban takınca kızlarımız şeriat büyücüsü mü oluyor. var mı böyle birşey ya?
Hangi ana sokakta eylem yapar, rejim tehdidi sloganlar atar. Analarımız örtünmeyi öbür dünya azabından korunmak için yapar; bu dünyada 4 duvar bir mekana aman ben niye başörtüsüz giremiyorum diye bağırmak için değil. Galiba bir takım çevre Pavlov 'un klasik koşullanma teorisinin ayaklı bir kanıtı.
Ayrıca siz acaba nerede yaşıyorsunuz?? Norveç, Hollanda yada diğer ülke bilinç kavramı yüksek, akıllı, düşünceli, eğitilmiş ve mantık denilen az bulunur şeyden nasibini almış kişilerden oluştuğunu mu zannediyorsun..!!! Bir kere bu ülkenin iyiliğini isteyenler o ülkeyi onu karıştırarak, insanlarda taraf mekanizası oluşturarak ayrımcılık yapmak ve ya insanları fişlemek emellerinden uzaklaşmış olmaları gerek.

Ha ben Avrupa meraklısı değilim. Ama kimlerin ülkesinin iyiliğini istediği anlaşılmakta. Onlarda bunun bir tür formülü var.. Sadece sahip oldukları şey bu. Üsünlük filan değil..

Saygılarımla

T

Banned
Özgürlük istemek eşit eğitim hakkı istemek rejim karşıtlığı olarak algılanıyosa
Rejim nedir ne ister iyi bi anlamak gerekir

esendemir

New member
eğer özgürlükler rejimi tehdit ediyorsa meclis bu özgürlükleri kısıtlayabilir. Bunu da öğrenmiş oldun!!

T

Banned
Bu meclisi halk seçiyorsa her seçimde yerine kendi görüşlerini savunacak birilerini getirmeyi bilir bunu öğrenmiş olmanız gerekirdi

esendemir

New member
ha daha gelmedi yani halkı temsil eden bir meclis? Zannederim insanın nefs denilen düşmanı apaçık ortada. Şöyle ki Türkiye'de nredeyse 3 kişiden 2 si AKP ye oy verdi. İstediğiniz 3 te 3 gibi bişey galiba. Ayrıca hiçbir kişi beni AKp nin icraatlerini meşru ya da haklı gösteremez. Bunu gayet açık söylüyorum eğer biraz oluşurulan sahte gündemlerin altındaki hesapları incelersen sizin buna inanışınız da bitecektir. Mesela Hüseyin Çelik denen şahsın makamı Mehmet Sağlam ile birlikte sarsılacağı düşünülmüştü. Ancak başbakan onu uygun gördü çünkü bedava kitap kampanyası ona oy getirmişti..İktidardan önce eli cebinde gezen junior Unakıtan, iktidardan sonra trilyoner oldu hayret (marifet kavukta galiba)...Lütfen biraz mantıklı düşünün, AKp nin oy almak için yemeyeceği halt yoktur...devlet için güç için değil iktidar için..

alienslord

New member
Madem özgürlük var bu ülkede o halde uygulanmalı
nasıl mini etekle gelene bişey denmiyosa türbanla gelenede karışılmamalı

mrvodoo

New member
nedir yaw bu kardeşim önce bunlar bu askeri maaşla insanlar nasıl geçiniyor diye araştırsınlar bakalım yaw biz bu ülkede açlık sınırı 2000ytl olan ve buna karşın askeri ücert (480ytl) alan bir ülkeyiz bence bunu araştırsınlar bıraksınlar türbanı felan adamlar 2000ytl açlık sınırı diyorlar 480 ytl üçret veriyorlar burada bir matematik yalnışı var bence bunun hesabını yapsınlar (bu rektörlerinde anası ninesi takmıyormuydu bunları yaw allah allah şu işe bak):hhsopa

esendemir

New member
türbanın tersi mine etekse eğer, dini bütün birinin (türbanı dini bütünlükle ilişkilendirmek ne kadar sağlıklıdır o ayrı bir mesele!) tersi .rosbudur (modlar bu küfür değildir). Yandınız eğer sizlerden biri 5 vakit namaz+kurban+oruç+dini yaşayışlardan birini yapmıyorsa namusunuz tehlikede demektir. Siz diyorum çünkü ben türbanı inançtan ayrı tutuyorum.

klavuz13

Banned
türbanın tersi mine etekse eğer, dini bütün birinin (türbanı dini bütünlükle ilişkilendirmek ne kadar sağlıklıdır o ayrı bir mesele!) tersi .rosbudur (modlar bu küfür değildir). Yandınız eğer sizlerden biri 5 vakit namaz+kurban+oruç+dini yaşayışlardan birini yapmıyorsa namusunuz tehlikede demektir. Siz diyorum çünkü ben türbanı inançtan ayrı tutuyorum.
türbanı inançtan ayrı tuttuğuna göre İslami bilginin ne kadar bir düzeyde olduğunuda göstermiş oldun böylece...

HTML