skaystar 2 & gbox plugin kurulumu

harem

New member
arkadaslar biliyorsunuz gbox su an digital dunyasını kasıp kavuran bir olay!
peki nasıl oluyor bu gbox plugin su an turkiyeden ulasabileceginiz yaklasık olarak butun uydulardaki butun kanalların seyredilebilmesi gibi bişi diyebiliriz. hatta plugin guncellemesi, softcam guncellemesi,nette saatlerce key arama vs...
gibi ugraslara son veren bi plugin.
aslında kurulum mantıgı cok basit olmasına karsın nette o kadar cok ugrasılıyorki bunada anlam vermek cok zor tabi.
şimdi bu gbox plugininin calısması icin bize gerekenler neler.
1-skaystar 2 gibi digital tv kartlarından biri,(dreambox cihazıda olur)
2-internet baglantısı,
3-canak anten,
4- ayar dosyaları,
5-bu paylasımları yapailecek biri yada birileri

kuruluma gecmeden once icerisinde gbox plugininin hazır halde bulundugu alt dvb programının auto setupunu vermek istiyorum.

http://www.zshare.net/download/altdvb-sat4all-edition-3-2-zip.html

kurulum mantıgı;

olayı cok kısa bir şekilde ozetlemeye calısacagım, indirdiginiz dosyadaki alt dvb programını kurduktan sonra programın ana dizinindeki (Sat4all_gboxplugin) klasorunun icine giriyoruz bizim uzerinde duracagımız bir tek dosya var (cwshare) bu klasorun icinde bu dosyayı editledigimizde kurulumun yarısını yapmıs oluyoruz.
şimdi bu dosyanın icerigine bi goz atalım;

cw share ;

M: { sat4all.no-ip.info { 23345678 }}

D: { asad66.dyndns.tv { 5555 5555 { ACBCC117 { A1 A1 }}}}

X: { 66 }
W: { 01 01 01 } 1FFF
N: { 01 01 03 1F 1500 2500 }
X: { 30 }

M : bizim kim oldugumuzu karsı tarafa anlatan yer,
D : karsı tarafın kim oldugunu bizim programımıza anlatan yer,
X : maximum kart sayısı,(66)
x : kart basına gelmesini istedigimiz maximum deger,(30)
N : gbox programını calıstırdıgınızda baglantını hangi saniyeler icerisinde tekrarlanmasını istedigimiz sureleri belirtiyor,

bunlarla cokta fazla kafanızı kurcalamayın konuyu işlemeye basladıkca mantıgınız daha ii yatacak,

şimdi bi ornek verelim ;
bendeki cwshare dosyası;

M: { ben.dyndns.org { 23345678 }}

D: { arkadasım.dyndns.tv { 5555 5555 { ACBCC117 { A1 A1 }}}}

ben ayarlarımı bu sekilde yaptıgımda karı tarafta bunun tam tersini yani M ve D satırlarının yerlerini ve şifreleri degiştirerek ayarlarını yapacak dikkat edin;

karsı tarafın cw share dosyası;

M: { arkadasım.dyndns.tv { ACBCC117}}

D: { ben.dyndns.org { 5555 5555 { 23345678 { A1 A1 }}}}

evet gormus oldugunuz gibi M satırı ve D satırlarının bir nevi yerleri degişti ve şifre kısımları.

şimdi burada 5555 5555 nedir diyede bir soru gelecek aklınıza buradaki ilk 5555 benim kendi modemimden acmıs oldugum port ikinci 5555 ise karsı tarafın modeminde acmıs oldugu port.

buraya kadar ufakta olsa bi aklınıza yatan nokta vardır inşallah.

devam ediyoruz;
şimdi bu M satırına yazdıgımız ben.dyndns.org yazısıda nereden geliyor bu normalde sizin internete cıktıgınız ip numarasının yerine o numarayı gizleyen ve eşit tutmaya calısan bir site destegidir biz bunlara dinamik dns adı veriyoruz.
peki ben buraya bu isim yerine o anki nete cıkıs ip mi yazsam olmazmı olur tabi ama sunu unutmayı karsı tarafa o anki ip numaranızı veridiniz oda cwshare dosyasında D satırına kaydetti modeminiz kapanıp acıldıgında bu ip numarası degişecek o zaman karsı taraftan yeni ip numaranızı kaydetmenizi istemek zorunda kalacaksınız buda tabiki surekli olamaz ha ben modemimi hic kapatmam diyebilirsiniz dogrudur bu yarım bir cozumdur siz modeminizi hic kapatmazsanız 1-2-3 bilemediniz 4 gun ip numaranız degişmez bu sayede haberleşmeniz devam edecektir ama bu aradada telekom devreye girecek ve sizin ip numaranızı degiştirecektir buda size bi sorun verecek bunları onlemek icin bu sitelerin vermiş oldugu hostları kullanıyoruz bu sitelerden nasıl host alınacagı hakkındada bilgi vericem.

şimdi cwshare dosyasını editledik,karsı tarafta bizim bilgilerimize gore kendi cwshare dosyasını editledi modemlerimizden portlarımızı actık buraya kadar hersey yapıldıgında (Sat4all_gboxplugin) klasoru icindeki gbox 2.1 b exe dosyasını calıstırıyoruz daha sonra dos penceresinde kiminle ne şekilde haberleştiginizi gbox size yazacaktır.şimdide alt dvb programını calıstırıyoruz ve kanallarımızı izlemeye baslıyoruz.bu kadar basit
gozunuzde cok fazla sey yazdıgım icin buyutebilirsiniz olayı ama buyutecek hic bişi yok cok basit siz yukarıdaki alt dvb programını indirin kurun gerisini ben ayarlayacagım sizin cwshare dosyanızı editleyip size verecegim burada dns adresinin nasıl alındıgınıda anlatıcam olay cok cabuk bi şekilde cozulecektir.

DYNDNS SİTESİNDEN HOST ALMAK (DİNAMİK İP)

öncelikle buradan www.dyndns.com siteye giriyoruz; ve uyelik işlemlerine baslıyoruz alttaki gibi resimleri takip edin.

en son uye ol butonuna tıkladıktan sonra sizin mail adresinize bir activasyon kodu gelecektir activasyon koduna tıklayıp siteye gidince biraz once almıs oldugunuz kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra enter diyorsunuz .
daha sonra alttaki services tıklayıp resimleri takip ediyoruz.

buraya kadar hatasız tamamladı iseniz işte sizinde ( deneme.dyndns.tv ) adında bir host nameniz oldu şimdi bu hostnameyi karsı tarafa verebilirsiniz.

MODEMDEN PORT ACMA

butun modemlerin port acma yerleri farklıdır buraya yazarsanız modemin marka ve modelini size yardım etmeye alısacagım elimden geldigi kadar.

şimdi bi ornek verelim;

once PC nizin ip numarasını bilmelisiniz buna nereden bakıyoruz.

ip numaramızı ogrendikten sonra modemimizden udp ve tcp olarak acmak istedigimiz portları PC mizin ip si altına acıyoruz.

şimdi cwshare dosyasında adımız yavas yavas belli oldu işte dns adımız (deneme.dyndns.tv) portumuz (5555) ve tek kalan şifremiz bunuda istedigimiz bi şifre yazabiliriz fakat şifre kesinlikle 8 haneli olmalı.

şifremizide atıyorum (12345678) bole yaptık karsı taraf bizi cwshare dosyasına su sekilde kaydedecek.

M: { kendisinin dns adı { şifresi}}

D: { deneme.dyndns.tv { (bizim port) 5555 5555 ( kendi portu) { 12345678 { A1 A1 }}}}

işte bu şekilde cwshare dosyasını editleyecek bizde onun bilgilerini alıp kendi cwshare dosyamıza editleyecegiz sonra onunla haberleşmeye baslayacagız.

istedigimiz kadar kişi ekleyebiliriz;

M: { ben.dyndns.org { 23345678 }}

D: { arkadasım.dyndns.tv { 5555 5555 { ACBCC117 { A1 A1 }}}}
D: { arkadasım22.dyndns.tv { 5555 4596 { 28888882 { A1 A1 }}}}
D: { arkadasım52.dyndns.tv { 5555 5789 { 14444441 { A1 A1 }}}}
................................................
.................................................
...................................................
.................................. gibi

saygılar

Doppler

New member
tesekkürler kardes ama

Bununla sadece 1 kisiye mis share yapılır? daha fazla nasıl olacak açıklasan bir zahmet, tabi dyns host içinde açıklama bekliyoruz..

tesekkürler..

Not. Alt Dvb autosetup içinde TÜRKSAT yok,herşey var..

harem

New member
Doppler' Alıntı:
Bununla sadece 1 kisiye mis share yapılır? daha fazla nasıl olacak açıklasan bir zahmet, tabi dyns host içinde açıklama bekliyoruz..

tesekkürler..

Not. Alt Dvb autosetup içinde TÜRKSAT yok,herşey var..
yok arkadasım istediginiz kadar kişi ekleyebilirsiniz sınırsız. dyndns.com acıklamasınıda yaptım.

alt dvb autosetup tada turksat kendin taratabilirsin .

alt dvb programını kurduktan sonra filters klasorundeki register filter tıklayın kesinlikle!!

ilk gbox deneyimlerinizde sizlere yardım edicem siz dyndns.comdan bi host alın ve modemlerinizden port acmayı ogrenin. ben modemden port acmaya ornek verdim.

HTML