RAM'iNiZ YETMIYORMU , HARDİSKDEN RAM'a Mb VERiN...

nahrub

New member
RAMINIZ YETMIYORMU ...
HARDİSKİNİZDEN ORNEGİN 1 GB'i RaM'iNiZe VeRiN..
NaSiL'Mi YaPiCaM ?

- Bilgisayar'inizin Ozelliklerine Girin...
- Yukarıdaki Menulerden " Gelişmiş " Menusune Tıklayın...
- " Performans " Adlı Menunun " Ayarlar " Kısmına Gelin...
- Daha Sonra Tekrar Çıkan Pencereden " Gelişmiş " Menusune Gelin...
- " Sanal Bellek " Bolumunden " Değiştir " Yazısına Tıklayın..
- Daha Sonra Çıkan Pencereden " Sürücüler " Kısmından " Hangi Bolumden Raminize Vermek Istiyorsanız Seçin ( C: , D: E: ) Gibi...
- Sürücüyü Seçtikten Sonra " Özel Boyut " Seçeneğini Seçip
- Başlangıç Boyutu Orneğin ( 1024 )
- En Büyük Boyutu Orneğin ( 2048 )

Yaparsanız Raminiz 1,5 Gb Artmıs Olur...
Bu Forumulun Pc'^Nize Hiç Bir Zararı Yoktur...
Kesinlikle Kullanabilirisniz..

mchasso

New member
yapan deneyen varmı :D Arkadaşlar Duymustum bunu Eline Sağlıq

Arkadaşlar deneyeyım Dedım :D baya faydası oldu ramım bende 256 mbyte olmasına rahmen 1 gb gıbı ıslem yapıyor

visi0n

ѕтαη∂.ву &
ben 2'sinide 1536 yaptım dogrumu oldu simdi :D iLk kez duydugum güzeL bir formüL

hemenyardim

New member
Bu Sanal Bellek ayrılması win98 zamanından beri sıkça yapılan bir uygulamadır. Bilgisayarınızda bir programı çalıştırmak veya işlemi yapmak için gereken rasgele erişim belleği (RAM) kalmamışsa , Windows onun yerine sanal bellek kullanır.

Sanal bellek, bilgisayarınızın RAM öğesini sabit diskinizin geçici alanıyla birleştirir. RAM azaldığında sanal bellek, verileri RAM'dan disk belleği dosyası denilen bir alana taşır. Verilerin disk belleği dosyasına taşınması ve gerektiğinde buradan alınması, işi tamamlamak için gerekecek miktarda RAM sağlar.

Bilgisayarınızdaki RAM ne kadar fazla olursa, programlarınız da genellikle o kadar hızlı çalışır. RAM azlığından dolayı bilgisayarınız yavaşlıyorsa, oluşan açığı karşılamak için sanal belleği arttırmanız gerekebilir. Ancak bilgisayarınız sabit diskteki verileri, RAM'daki verileri okuduğundan çok çok daha yavaş okur, bu nedenle RAM eklemek en iyi çözümdür.

Sanal Bellek ayarlarını windowsa bırakmak en kötü yöntemdir. Sanal belleğin Başlangıç boyutu ve En Büyük Boyut kısımlarını kendiniz ayarlamalısınız. Kural şudur: HER İKİ BOYUTTA AYNI OLMALIDIR ve NORMAL RAM inizin 2 veya 2,5 KATI seçilmelidir. 3 katından fazlada kesinlikle seçilmememlidir. Seçilirse aksine yavaşlamaya sebep olacaktır.

Ayarlama yaparken C: bölüntüsü (partition) seçili iken genelde XP özel boyutta değişiklik yaptırmaz. Bunu ortadan kaldırmak için "Sistem Yönetimli Boyut" u seçip "Ayarlaya" tıklayın. Yukarıda C: hizasındaki "Disk Belleği Dosyası Boyutu (MB)" kısmının boşaldığını görürsünüz. Tekrar özel boyutu seçip her iki kısma raminizin en fazla 3 katı kadar sanal bellek değeri giriniz. 512 MB için 1500 değeri uygundur. Bazı bilgisayarlarda ayarların etkin olabilmesi için yeniden başlatma gerekebiliyor. Hadi kolay gelsin.

HTML