Qbasİc Yardim?

yunusdeniz

New member
Arkadaşlar bu ödevi ypabilcek yada yardım alabileceğim bi site varsa adresini veren olursa çok iyi olur.

ÖDEVLER

Ölçüleri klavyeden girilecek olan dikdörtgen şeklindeki 20 cismin toplam alanını bulan bir programı algoritması ve akış diyagramıyla birlikte yazınız.

Dolar yada euro cinsinden bir para değeri ve günlük kur girildiğinde bunun YTL karşılığını rakam ve yazı ile yazacak bir programı algoritması ile birlikte yazınız. (Miktar YTL ve Yeni kuruş olarak yazdırılacaktır)

Sadece bu iki soru şimdiden teşekkürler

-MaTaDoR-

New member
arkadas bunu bıldıgımız excel programında kendın yazarak yapamıyormusun dikdortgenın alanı formulu bellı 20 satır yap altına toplam en basıtından bu odevden kurtulmus olursun

Elasis

New member
Arkadaşlar bu ödevi ypabilcek yada yardım alabileceğim bi site varsa adresini veren olursa çok iyi olur.

ÖDEVLER

Ölçüleri klavyeden girilecek olan dikdörtgen şeklindeki 20 cismin toplam alanını bulan bir programı algoritması ve akış diyagramıyla birlikte yazınız.

Dolar yada euro cinsinden bir para değeri ve günlük kur girildiğinde bunun YTL karşılığını rakam ve yazı ile yazacak bir programı algoritması ile birlikte yazınız. (Miktar YTL ve Yeni kuruş olarak yazdırılacaktır)

Sadece bu iki soru şimdiden teşekkürler
Hala QBASIC bar m

ALpMontana

КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
acıkca solylemek gerekırse qbasıc bılgım yok
visual basic veya pascalda bu parogramları verebılırım ısne yararmı?

cmb den Günlük Kuru Alan Fonksiyon Ve Kullanımı
www.tcmb.gov.tr den istediğiniz döviz cinsinin alış veya satış kurunu alan fonksiyon
Dim key_cont as integer

Private Sub main_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load

key_cont = Asc(Mid(CStr(1 / 2), 2, 1)) ‘İŞLETİM SİSTEMİNİN ONDALIKLI SAYILARI AYIRIRKEN KULLANDIĞI NOKTALAMA İŞARETNİN ASCII KODUNU ALIR

‘FONKSİYONUN ÖRNEK ÇAĞRILMA ŞEKİLLERİ
‘main İSİMLİ FORMUNUZDA rate ADINDA BİR TEXTBOX OLDUĞUNU DÜŞÜNELİM

rate.Text = Take_Rate("USD", 3) ‘ALIŞ FİYATINI DÖNDÜRÜR

‘VEYA

rate.Text = Take_Rate("EUR", 4) ‘SATIŞ FİYATINI DÖNDÜRÜR

End Sub

Public Function Take_Rate(ByVal type As String, ByVal selection As Integer) As String
'type DEĞİŞKENİ İLE GÖNDERİLEN DÖVİZ CİNSİNİN selection DEĞİŞKENİNİN DEĞERİNE GÖRE
'ALIŞ YADA SATIŞ FİYATINI GERİ DÖNDÜRÜR.****3=ALIŞ 4=SATIŞ****
'GELEN DEĞERİN İÇİNDEKİ NOKTALAMA İŞARETİNİ SİSTEMİN KULLANDIĞI AYIRAÇA ÇEVİRİR.
Dim xmlFile As String
Dim oDoc As New XmlDocument
Dim currNode As Xml.XmlNode
Dim currNodeHepsi As Xml.XmlNodeList
On Error GoTo HATA
xmlFile = "http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml"
oDoc.Load(xmlFile)
currNodeHepsi = oDoc.DocumentElement.ChildNodes
For Each currNode In currNodeHepsi
If currNode.Name <> "Currency" Then Exit For
On Error Resume Next
If Err.Number = 0 Then
If currNode.Attributes.Item(1).InnerText = type Then
day_rate = currNode.ChildNodes.Item(selection).InnerText
End If
End If
Next
turn_rate = Nothing
For i = 1 To day_rate.Length
If Mid(day_rate, i, 1) = "." Or Mid(day_rate, i, 1) = "," Then
turn_rate += Chr(key_cont)
Else
turn_rate += Mid(day_rate, i, 1)
End If
Next
Return turn_rate
Exit Function
HATA:
Return Nothing
End Function

Visual Basic yapıldı sen bunu qbasic de bır dene olmasa yıne konuya post atarsın.
nacak dediği gibipek bir bılgım yok qbasicde.

yunusdeniz

New member
kardeş sağolasın bu q basic de çalışmaz illa qbasic komutlarında olacak.Önemli değil ilgilenmen yeter.tekrar sağol

wonder2

New member
20 input a,b "1.dikdortegnin alanını sorar"
30 c=a*b " alanı hesaplar "
40 for x=1 to 19 donguye baslar
50 input a,b " ikinci dortgenin alanını sorar"
60 c1=a*b " alanı hesaplar
70 d=c1+c " 1.doretgenin alanı ile toplar"
80 c=c1 " c sabitini c1e ekler"
90 next
100 print d " toplam alanı yazar"

Bir dene ben deneyemedim sorun varsa yaz duzeltiriz. cok oldu kullanmayalı

2.soru icin

10 input " yabancı para miktarını gir" , X
20 input " gunluk kuru gir", y
30 z=x*y
40 print "paranızın bugunku degeri ",z," ytl'dir"
50 end

yunusdeniz

New member
emeğine sağlık kardeş komutlar için yanlız 2. soruda "Miktar YTL ve Yeni kuruş olarak yazdırılacaktır" diyo bu nasıl oacak

mtayfur473

New member
Soru 1 : Ölçüleri klavyeden girilecek olan dikdörtgen şeklindeki 20 cismin toplam alanını bulan bir programı algoritması ve akış diyagramıyla birlikte yazınız ?

Soru 2 : Dolar yada euro cinsinden bir para değeri ve günlük kur girildiğinde bunun YTL karşılığını rakam ve yazı ile yazacak bir programı algoritması ile birlikte yazınız. (Miktar TL ve kuruş olarak yazdırılacaktır) ?

Çok acil yardım __??