Pascal Programlama Dili Tarihi Gelişimi(en iyi pascal tarihi)

ALpMontana

КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
Pascal Programlama Dili Tarihi Gelişimi ve Genel Yapısı
Bilgisayarların direkt elektronik donanımına hükmettiği için taşınabilir özellikten yoksun ayrıca program yazımı zahmetli makine dillerinin yerini 1950 yılı civarında çevirici dillere(assembly languges) bıraktı.Bu diller sembolik makine dilleridir.Daha sonraları ise bu dillerde yerlerini kullanımı daha kolay 3.kuşak dillere bıraktı.Bu yıllarda Fortan,Algol,Cobol gibi diller geliştirildi.
Pascal ilk olarak 1968 de ortaya çıktı.Ve 1971 yılında Niclaus Wirth tarafından yine bu yıllarda ortaya çıkan yapısal programlama tekniğini kullanan bir dil olarak hazırlandı.Dile muhtemelen bilime katkılırından dolayı Fransız filozof Blaise Pascal’ın adını verdi.Algol(Algoritmik Programlama) dilinin bir türevidir.Pascal karmaşık nümerik hesap gerektiren problemlerinin çözümünde sağladığı avantajları,metin işleme konusundaki becerisi ayrıca Borland’ın 1985 çıkarmaya başladığı Turbo Pascal IDE leriyle birlikte eğitim ve ticari alanda kabul gören bir dil oldu.Borland,bu dile günümüz dillerinin vazgeçilmez parçası haline gelen OOP(Object Orient Programming,Nesneye Yönelik Programlama) özelliği ekledi.Ayrıca güçlü ve yaygın kullanılan bir geliştirme ortamı olan Delphi, Pascal tabanlıdır.

rmbxxx

New member
fortrandan sonra çocuk oyuncağı gibi gelmişti de 3 günde öğrenmiştim. Bir arkadaşım 2 gün sürmez deyince de çok aşağılanmıştım....

Son derece kolay öğrenilen ve düzenli kod yazılan bir dil.
Herkese tavsiye ederim....

aydinkz

New member
bende yeni baslayanlardanım benimki hobi arkadaslar her zaman yardıma ihtiyacım var yaniii

aquariusap

New member
üniversitede uğraşırdım en son nokialardaki yılan oyununu yapmıştım ama grafiksel değil karakterler yardımıyla... toplam 2500 satırdı. az zamanımı almadı bu pascal

vegeta10

New member
Vallaha şu anda pek kullanılmayan bir dil olsada delphi ile uğraşmak istiyorum diyorsanız kesinlikle öğrenmeniz gereken bir dil.Çok fazla bir zorluğuda yok bu arada...