Nota Nedir? (Döküman ve Resimli Anlatım HH Özel)

CounTRy

Gülen Manyak
Temel olarak nota nedir?

Nota; müziğin seslerini porte üzerinde okuyup anlamaya ve yazmaya yarayan işaretlerdir. Notanın kullanımının en büyük artısı pek tabiki yapılan icraaların bir şekilde yazıya dökülmüş ve bu melodik dizilimin aslına uygun şekilde saklanabilmesidir. Ve bir müzisyenin oluşturulan ezgiyi notalar sayesinde kolayca icra edebilmesidir.

Kaynaklarda bahsedilen verilere göre notaların (si notası hariç) isim babası Gui d’Arezzo geçer. Gui d’Arezzo’nun bu nota isimlerini Aziz lohanne Battista ilahisinden aldığı bilinmektedir Bu ilahi aynen şu şekildedir:

Ut queant laxis
Resonare fibris
Mira gestorum
Famuli tuorum
Solve polluti
Labii reatum
Sincte Iohannes...

İlk satırdaki "Ut" harfleri 13. yüzyıla kadar kullanılmaya devam etmiştir. Lakin solfejde zorlanıldığı için bu kısım "do" olarak değiştirilmiştir. Hala Almanya ve bazı ülkelerde ise kimi zamanlarda "Ut" olarak kullanılmaktadır.

Günüzmüde notalar 7 tane olmak üzere
  1. Do
  2. Re
  3. Mi
  4. Fa
  5. Sol
  6. La
  7. Si

şeklinde kullanılmaktadır. Almanya ve İngiltere'de ise bu nota seslerinin yerine alfabedeki harfler kullanıldığı görülmektedir. Bunlar sırası ile; C, D, E, F, G, A, B (İngilizce'deki harf) H ( Almanca'daki harf) ifade edilirler.

Günümüzdeki nota işaretlerini porte üzerinde gösterilmiş şekli aşağıdaki resimde verilmiştir.

Porte nedir?

Porte; üzerine notaları yazdığımız alt alta yatay olarak sıralanmış, eşit aralıklı beş adet çizgiden ve dört adet aralıktan meydana gelmiş bir dizilimdir. Porte yerine "dizek"te kulanılmaktadır. Portede sıralamak aşağıdan yukarıya doğru ilerler.

Notalarda süre kavramı ne şekildedir?

Notalar bilindiği gibi tek sürede çalınmazlar. Müzisyenlerin notaları çalarken uymak zorunda oldukları bir ritim ölçüsü vardır ki buda vuruş ile ifade edilebilir.

Resimde de görüldüğü gibi notalar Birlik, İkilik, Dörtlük, Sekizlik, On altılık, Otuz ikilik ve Atmış dörtlük olarak gösterilmiştir.

Örnek olarak verirsek elimizi normal hızında aşağı ve yukarı tek bir salınım yapmamız bize Bir Vuruş ölçüsünü verecektir. Bu Bir Vuruş teriminin karşılığı notalamada Dörtlük notaya tekabül etmektedir. Notalar onları ifade eden terim gibi sayısı yükseldikçe büyümez, aksine küçülürler.

Ufak matematik işlemleriyle bunları çalışalım..

4 + 4 = 2 lik nota

8 + 8 = 4 lük Nota

16 + 16 = 8 lik nota gibi..

Notalarda Es (Sus) nedir?

Vermiş olduğum resimde de görüldüğü gibi es işaretlerinin notalardan ölçü bakımından herhangi bir farklılığı bulunmamaktadır. Aynı şekilde Birlik, İkilik, Dörtlük.... gibi devam etmekte sadece sembolleri farklılık göstermektedir. Es'ler nota dizisi içerisinde oluşturduğumuz ezgide ölçüyü tamamlamak içinde kullanılabilmektedir. Örneğin; Dört Dörtlük (4/4) şeklinde yazılan bir nota dizisinde; 4+4+4+(8lük nota + 8lik es) şeklinde kullanabiliriz. Bir önceki örnekte iki tane sekizlik notanın toplamda dörtlük nota yaptığından bahsetmiştik. Aynı şekild 4/4 lük bir nota diziliminde 4+4+4+4lük es şeklinde de ifade edilebilir örnekleride yüzlerce çoğaltabiliriz.

Do, Fa ve Sol anahtarları ne işe yarar?

Do Anahtarı Nedir?
Portenin 1., 2., 3. ve 4. çizgilerinden başlayarak yazılmak üzere dört türü mevcuttur. Anahtarın ortasında gördüğümüz birleşim yerindeki noktaya Do notası yazılır ve diğer notalar buna göre adlandırılırlar.

Fa Anahtarı Nedir?
İki türü mevcuttur. Bunlar portenin 3 ve 4 numaralı çizgilerinden başlar ve kalın sesleri göstermek için kullanılırlar. Anahtarın iki noktası arasından geçen çizgi FA sesine aittir. Do anahtarı gibi bu anahtarda da sonraki sesler anahtara göre adlandırırlar. Piyanoda sol el eşlikleri ile kontrbas ve viyolonsel notalamaları Fa Anahtarında yazılır.

Sol Anahtarı Nedir?
Portenin 2. çizgisinden başlar. Bu çizgiye adını veren ve ince sesleri göstermeye yarayan anahtardır.

Nota seslerini değiştiren semboller nelerdir?

İcra edilen bir ezgide kullanılan bemol yada diyez işaretleri o ölçü içerisindeki aynı sesli tüm notaların seslerini değiştirir. Bir notayı ise eski haline orjinal sesine döndürmek için ise naturel sembolünü kullanmamız gerekmektedir.

CounTRy/Hackhell​

insan bunu 3 gün önce açardı ya..
helak oldum çocuğun ödevi için düzgün birşey ararken.
yine de emeğine sağlık...

CounTRy

Gülen Manyak
insan bunu 3 gün önce açardı ya..
helak oldum çocuğun ödevi için düzgün birşey ararken.
yine de emeğine sağlık...
Eywallah sağolasın.. Anca ya.. Bugün aklıma geldi.. Yaazıverdim.