Noeli Kurban Etmek!!!!

Mephisto

R€B€L
yok bee yaww sana demedim zaten :D sevmeye gelince 14 şubatı bizde sevmioz ama napalım :p

photoshopc 14 şubatta bununda zararlarından bahsetcekmişte ordan bi aklıma takıldı.

osiris_cemo

New member
crazyboy_9999' Alıntı:
kırmızı yazıyı okurmusun lütfen =)
Sende alıntı yaptığın 2.kişinin kırmızıyla işaretlediğin yerden sonra yazdığını oku bence :D

photoshopc' Alıntı:
.isteyen eglenebılır veya kutlaya bılır bu kısısel tercıhıdır..bıze dusen sadece uyarmaktır...Bu kutlamalar Allaha karsı her turlu isyandır...hadleri asmaktır.
Peki bu ne oluyor? Kutlama yapanı Allaha karşı gelmekle suçlamak değil mi bu? Allaha karşı gelmek=Kafir olmak dinden çıkmak değilmidir.?Bu haddi kendinde nasıl buluyor bu arkadaş?

Bu fikir özgürlüğümüdür yoksa yeni yılın gelişini kutlayanları kafir ilan etmek mi?

samdem

New member
çok güzel bi yazı...bencede...ülkemizde ve dünyada bu kadar felaket varken böle taklitçilik,özentilik hiç hoş değil...ayrıca ben bişeye sinir oldum...ilk defa yılbaşı ve bayram aynı güne denk geldi ve yeni yılınız kutlu olsun dendi bütün kanallarda.nerdeyse hiçbir kanal bayramınız mübarek olsun diye yazmadı...bu aslında içler acısı bi durum...yozlaşmamızın belirsiz ama en büyük kanıtlarından biri...umarım akıllanırız artık...
:vur :vur :hhuzgun

DeRSaaDeT

Islambol
osiris_cemo' Alıntı:
Sende alıntı yaptığın 2.kişinin kırmızıyla işaretlediğin yerden sonra yazdığını oku bence :D

Peki bu ne oluyor? Kutlama yapanı Allaha karşı gelmekle suçlamak değil mi bu? Allaha karşı gelmek=Kafir olmak dinden çıkmak değilmidir.?Bu haddi kendinde nasıl buluyor bu arkadaş?

Bu fikir özgürlüğümüdür yoksa yeni yılın gelişini kutlayanları kafir ilan etmek mi?
bu konuyla ilgili ilk önce bi hadisi şerifleri araştır ardından seddüz zerai kavramına bi bak istersen istemezsen kalsın
allahın koymuş olduğu en küçük kuralı ihlal etmek allaha karşı gelmek ona isyan etmek demektir.
bir kişi namaz kılmadı oruç tutmadı içki içti diye kafir olmaz.Fasık olur.Ama namaz ibadeti dinde yoktur derse kafir olur.bununla kafirliği karıştırmamak gerekir.kafirlik iman etmemek demektir.Her iki durumdada allahın kurallarına bir karşı geliş söz konusudur.bence sen bu konuları araştır istersen
kimsenin kimseyi bişeyle suçladığı yok cümlenin aslına değilde kıyısında köşesinde kalmış 1,2 söze takılarak yorum yapma lütfen ya da yap yapmışsın zaten sen bilirsin =)

R€B€L' Alıntı:
Diyanetin acıklamasında belirtildigi gibi yılbaşıyla noel tamamen farklı kavramlardır,ama bu bi yozlaşmaya yol acabilir
rebel kardeşim zaten hiçbirşeyi zınk diye yapamazsın bunlar kademeli şeylerdir bi milletin özünü gerçek kimliğini değiştirmek kolay değildir ama bir kez tuzağa düşersen her gelen nesil daha da yozlaşır ve bir gün gelir düşünemeyeceğin kadar mesafe katedilmiş olur ;)
kaldıki işin yılbaşı yanından çok oryantal şov+içki gibi yönlerindeyim artık yılbaşı kutlamaları bunlarla özdeşleştirilir oldu ve bu da ister istemez yozlaşmalarıda beraberinde getirmektedir.
ama tabi bu benim düşüncem isteyen yapar isteyen yapmaz kendi bileceği bir olay

Uykusuzhergece

New member
Küçücük çocuklara noel babalar hediye veriyor alışveriş merkezlerinde siz hala noelle yılbaşı farklı deyip durun, neyin farkı bu?

Yapılan işi amacına ulaşıyorsa tanımının ne olduğu önemsizdir.
Yeterki eğlence olsun bize koşa koşa gideriz.

Ulan ne garip bi millet olduk biz ya.
Ahhh ahhhhh

photoshopc

New member
R€B€L' Alıntı:
Bizde bişey vardır abdest almaya namaz kılmaya vs şeylere niyet edilir biliriz hepimiz.Biz yılbaşında allah rızası icin hz. isanın dogum gününü kutlamaya niyet ettim diye bişey diyormuyuzki =) bu işin esprisi tabiide önemli olan insanın icindeki niyettir ve insanın niyeti güzelse konuda anlatıldığı şekilde sapmamışsa nicin insan kendini eglenceden,kutlamadan geri koysun ki.
Hemde noeli kutlayan hristiyanlar buna 25 aralıkta başlarlar,kiliselerde ayinler vs bişiler düzenlerler,buralarda kilise nerde,kiliseye giden kim.25 aralıkta bunları başlatan kim,niyet ne.
yola cıkınca sorcağın ilk 100 insandan 90ı bunu yeni yıla giriyoruz diye kutluyoruz der,hz isanın dogumunu bilmez bile kimseler,öyle bişey aklından kimsenin gecmez.
noel baba figürü kaplamışsa heryeri bundan bizene biz buna kalben inanmadıktan sonra.
yazıyorsun ama ne yazdıgının farkında bıle degılsın!...kutlamalarda senin milli kulturunde olmayan sembollerden bahsedıyorum ve bır cok ınsanın bılınclı veya bılıncsız olarak uygulamaya koydugunu soyluyorum ve yanlıs oldugunu sen hala nıyet ıyıyse den bahsedıyorsun..kimse bilmiyor diyorsun bende bılınmeyını acıklamaya calısıyorum ve bunun sonuclarını ve hıc anlayamadan bır toplumun nerelere gıdecegını ıfade edıyorum...daha burada anlatmak ıstedıgın ne? ne demek noel baba figurlerınden bızene...senı degıl bu ulkenın en kucugunden en buyugune kadar ılgılendırır ve ılgılendırmelı...sende 6-7 yaslarında ıken "noel figurlerınden bıze ne" anlayısında olanlar veya kendı kulturlerınde olmayan sembollerı kullanıp taklıd edenler yuzunden zaten boyle dusunmeye baslamıs veya etkılenmıssın..bu apacık ortada..bugun benı ılgılendırmez dersek yarınlarda su an 6-7 yaslarında olan cocuklarımız ılerıde bu etkılenmelerden nasıbını alacaktır...defalarca dedım tekrar diyorum gecmıste verılen MİLLİ MUCADELELERIN amacı neydı peki bu hıc aklına gelmıyormu?..."bize ne" demekle gecmisine saygısızlık etmıs olmuyormusun? ...bu vatanın evladı olan herkes boylesıne uygulamalara duyarsız kalmaz kalamaz...senınle benım aramdaki en buyuk fark budur...sen "bize ne derken" ben "bize ne diyemıyorum" ...

R€B€L' Alıntı:
diyanetin acıklamasında belirtildigi gibi yılbaşıyla noel tamamen farklı kavramlardır,ama bu bi yozlaşmaya yol acabilir bu dogru ama adamı 2dkda hristiyan yapmak dogrumu,ne bicim vicdan anlayışı.
ilk baştaki yazıda oldugu gibi yılbaşını kutlamak bizim müslüman alemine yardım etmemizi dua etmemizi engellermi,direk olarak ortaya cıkan bi engelmi?hayır.
bu acıklamayı iyicene okuyup anlayıp ve verdıgı fıkır ıtıbarıyle sındırdıgıne ınanıyormusun gercekten...diyanet usttekı paragraflarda Noelin ve buna ait sembollerinini nerden geldigini ve kime ait oldugunu acıklamıs okuduysan tabi!..sonrasında

Bu gün için ticari hüviyeti ön plana çıkmış olsa da bütün âdet ve törenleriyle Noel kutlamaları (yukarıda ifade edildiği gibi) kökeni itibariyle tamamıyla dinsel bir bayramdır. Bu bayramın ve bayramla ilgili olarak yapılan âdet ve törenlerin Müslümanlarca benimsenip uygulanması ise dinsel ve kültürel bir yozlaşma olarak görülmeli; böylesi bir tutumun, kendi değerlerimizden uzaklaşma ve başkalaşma sürecini hızlandırdığı, halkımıza / ülkemize yönelik Hıristiyan misyonerliği için de oldukça elverişli bir durum oluşturacağı gözden uzak tutulmamalıdır.

burayı ıyıce oku...

b) 1 Ocak’ta kutlanan yılbaşına gelince, böyle bir âdet her ne kadar batı Hıristiyan toplumlarınca Noel’le birleştirilen bir kutlama olarak görülse de milâdî takvimi esas alan bütün uluslarca yeni yılın başlangıcı anısına kutlanan bir etkinliktir. Tarihin bilinen en erken dönemlerinden beri yeni yıl kutlamalarının bütün toplumların geleneklerinde mevcut olması, güneş ya da ay takvimini esas alan uluslar, yılın çeşitli mevsimlerine denk düşen ve genellikle tarımsal faaliyetlerden hareketle düşünülen farklı yılbaşı günleri ortaya koymuşlardır. Bu arada dinsel bir olayın ya da şahsiyetin yaşamındaki bir olayın temel alındığı yılbaşı hesaplamaları da yapılmıştır.

Eski Romalılarda yılbaşı olarak kutlanan ve Orta Çağdan itibaren Hıristiyan toplumlarca da yılbaşı olarak kabul edilmiş olan 1 Ocak tarihi, XIX-XX. yüzyıllardan itibaren (şüphesiz batının kültürel etkisiyle) dünyanın birçok halkı tarafından benimsenmiştir. Bugün dünya genelinde yılbaşı kutlamaları, dinsel bir bağlamdan öte kültürel bir anlam ifade etmekte; insanlar yeni yıla yönelik iyilik, bereket, refah, huzur ve barış beklentilerini yeni yıl kutlamalarında dile getirmektedirler.

KÜLTÜREL bir anlam ne demek? yukarıdaki cumlede şüphesiz batının kültürel etkisiyle diye bir ibare var...Nedir batının kültüründe neler var ve bu kultur olusumdaki etkenler nelerdi tarıhlerıne baktınmı hıc...Baktıgında genel olarak Hristiyan dınınınden etkilendigini görebılırsın...Ayrıca Her turlu sapkınlıgın oldugu, toplumun temellerıne dınamıt doseyen ıckı kumar zina gibi kotu seylerle bırlıkte bereket, refah ve huzur ve barış beklentılerı olacak oylemi!...yeryuzune baktıgında bu beklentılerının karsılıgının ne oldugunu gorebılırsın...

Türk Dil Kurumu'na göre kelime anlamı; Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde oluşan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları oluşturmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünüdür.

Kültürün genelinin egemenligin olcusu oldugu sana ne anlatıyor? Yukarıda ızah etmeye calıstıgım cumlelerı topladıgında ortaya cıkan Yılbaşı kutlamalarının icerik olarak Noel den esinlemiş oldugu degılmıdır...Bır muslumanda boyle bır dusunce de ve uygulamada olursa ne olacagını ve hangı zararlara maruz kalacagınıda hadıste belırtılmıs ve uyarılmıs...Bır cok ınsan boyle kutlamasada ama bır okadarıda kutlamıstır ve boyle kutlanmıssada "bize ne" diyemem...yine diyanet devam ediyor...

Dolayısıyla yeni yıl kutlamaları; tıpkı içinde farklı ekonomik ve sosyal amaçları da barındıran anneler-babalar günü, işçi bayramı, doğum günü kutlamaları gibi evrensel kültürün bir parçası olarak üretilen ve geliştirilen, sonuçta bütün insanlığa mal olan olumlu bir davranış biçimi olarak görülmelidir. Ancak bu kutlamaları dinsel ve kültürel değerlerimize aykırı birtakım âdet ve geleneklerle birlikte düzenlemek, kutlamalar esnasında kamuoyunu rahatsız edici ya da dinimizin emir ve yasaklarına, genel ahlâka ve toplumsal kurallara aykırı davranışlarda bulunmak kesinlikle doğru değildir.

Benım ifade ettıgımden farklı bır sey mı var burada...benım tum yazılarıma bakarsan aynı seylerı destekleyen bır ıcerıge sahıp oldugunu anlayabılırsın...kesinlikle dogru olmayan bır seylerden bahsetmıyorummu yazılarımda bunu anlayamıyorsun galıba...kesınlıkle dogru olmayan bir sey ne demek..İslama aykırı bır sey demek degılmı..ve islama aykırı ıse oncekı yazımda belırttıgım "kotuluklerı onceden onleme" anlamında islam elbetteki bır prensip koyacaktır ve koymustur...hele ki sorun "toplumun yozlasma surecını" ifade ediyorsa...hem muslumanım diyecegız hem dınımızden bır haber olacagız milli degerlerden uzak ama dıger dınlere aıt kulturlerde hazır kıta durumuna gececegız icerik olarak eglence kutlama adı altında bunları meşru sayacagız..İslamda bunun yerı yoktur bunu oncelıklı olarak bıl...

R€B€L' Alıntı:
bi başka konu 14 şubat sevgililer gününün ne zararı var bunuda anlamadım,
insanın sevgilisine hediye alması(para tuzağı bi gün o ayrı) o günde biraz daha farklı davramaları birbirine islamiyet acısından ne zarar dogurur ki.
ama dersen bunuda hristiyanlar cıkardı onları taklit ediyoz taklit etmek olmaz,o zaman bilgisayarıda at önünden,sora pencereden kendimizi atalım.
unutmayalım kurüselleşen bi dünyadayız öyle yada böyle.
ne zararımı var? buradakı konuyu ıyıce anlarsan zararlarını uzun vadede anlayabırsın toplumsal bazda...ayrıca mantıksal hatalarda yapıyorsun...lafa bak "taklıd etmek olmaz bılgısayarları atalım"...bu nasıl bır mantıkdır! burada fikirsel ve toplumsal yozlasmadan bahsedılen bır konu ıslıyoruz...sen batının her turlu teknolojısını kullanabılıyorsan ve uretebılıyorsan ve bu topluma faydalı bır sey ise boyle taklıdlere eyvallah hıc lafımız olmaz...ama sen o teknolojıyı degılde gıdıp senın toplumunun ahlakı nıtelıklerını zedeleyen uygulamaları kraldan cok kralcı gıbı gundemıne alırsan ve meşru sayarsan o zaman lafımız olur ve olmustur da zaten...bugun genel olarak genclıgın bilgisayarı ne ıcın ve hangı amacla kullandıklarını herkes bılıyor...mıllet olarak genelde "yararlı olan seylerı zararımıza" kullanmayı ıyı bılıyoruz...küreselleşmek demek kendi öz nitelıklerınden ve milli degerlerınden ve kimliginden taviz vermek degıldır ikisini karıstırma...

Sonuc olarak burada cevaben yazdıklarından hala anlatılmak ıstenen konuya tam olarak vakıf olmadıgı dusunuyorum ve yıne "tekrar cumlelerı" kurmak zorunda kaldım...Mesele özet olarak: Bugun toplumunda kendi Milli degerlerine aykırı bır uygulama var ve bu uygulamalar sen kadar da basıt ve safiyane dusunsende yarınlarda buyuk tehlıke arzedıyor..

osiris_cemo' Alıntı:
14 Şubat olmsın sevgililer günü? :D

Yılbaşı ile noelin alakası yoktur ha eğer sen vardır bu benim fikrim dersen eyvallah senin görüşüne saygı duyarız.Kimse senin gibi düşünmek ve davranmak zorunda değil.Senin gibi yaşamıyorlar senin gibi davranmıyorlar diye de kimseyi din dışı yada başka dinlere öykünüyor dieyerek suçlayamazsın.
Kendimi bildigimden beri sevgili muhabbetlerınden uzek oldugumdan ve boylesıne samımıyetsız kutlamalarıda onemsemedıgımden tarıh olarakyanlıs yazmısım vesılenle duzeltmıs oldum sagolasın...

Ben vardır diyorum ve bu toplumunda yasananlar ve yapılan uygulamalar bunu acıkca gosterıyor zaten..Bir ön yargı veya tahmın degıl yasanan ve gozlemlenen gerceklerın bır ıfadesıdır...Müslüman-Türk kimligimle ortaya koydugum uyarı nıtelıgındeki meselelere isteyen anlar veya anlamaz benım boyle bır kaygım yok...sonucta kısısel tercıhlerını kullanacaklardır...Kutlamalardaki sozkonusu uygulamaların Dine ait oldugunu da soylemeyezsın herhalde...dine ait degılse Dinin dışında bir şey olmuyormu? veya nedir?

photoshopc´isimli üyeden Alıntı
.isteyen eglenebılır veya kutlaya bılır bu kısısel tercıhıdır..bıze dusen sadece uyarmaktır...Bu kutlamalar Allaha karsı her turlu isyandır...hadleri asmaktır.

Bu konularda yetersız bılgıye sahıp oldugunu bu cevabında anlamak mumkun..En basıt ilmihallere baksan bıle burada ıfade ettıgım cumlenın ne anlama geldıgını cok daha ıyı anlayabılırdın...crazyboy kardesım kısaca bılgı vermıs ben gerek duymuyorum cevap vermeye..daha detaylı bilgi ve bu konuyu ogrenme ıstegın var ıse İSYAN ve İNKAR arasındakı fark noktasında ıstersen ozelden sana atabılırım...O kutlamalarda icerik olarak "müslümanların" yaptıkları Allaha karsı gelmek degilde nedir? Allahın bir emrini ihlal etmek neye karşı olmak oluyor? yeni yılın gelişinin nasıl kutlandıgına defalarca bak ıstersen belki daha iyi anlayabilirsin "müslümanların" nasıl kutladıgını..

forumda ve gunluk hayatımda kafir kelimesini kullandıgım iki nokta vardır...birincisi Pkk ya karsı ıkıncısıde yeryuzundekı katlıamlara ımza atanlara karsı...bu konuda yeterınce bılınclıyım...kime hangi sıfatı takıp takmayacagım konusunda İslam yeterınce bılgı vermıstır...

bu anlamda haddimi asmıs degılım..ama sende yapmadıgım bır sey konusunda cehaletınden dolayı yapmıs gıbı gostermeye calısarak haddını asma!

theozy

Kadim Dost
ya bişeyi anlamıyorum iyi olan herşeyi müslüman kültürü ve kötü olan herşeyi hristiyan kültürü olarak göstermek..
zannetmiyorum ki hristiyan kültüründe fuhuş, kumar, adam öldürme vs vs serbest... benim bildiğim katoliklerde boşanmak bile yasak :).. şimdi eğri oturup doğru konuşalım arkadaşlar.. kötüye gidiş war dünyada yozlaşma war evet ama bu hristiyanlıkla alakalı değil genel eğilim böyle hristiyanı müslümanı budisti hepsi böyle .. bi noele mi kaldı bizim dinden çıkmamız? yada hristiyan olmamız.. bu durumun hiristiyanlaştırılmayla alakası yok, tamamen asimilasyon ...

free!

artık yok...
iSpiK' Alıntı:
yılbasında aılenızle kuruyemıs yedıysenız bu nu kutlamak sayılmaz bu sıradan bi gündür hergün icenlerde dahil kanımca abartılanlar icin söylenmiş bisey bu yazı ve benım hosuma gitti...

yılbasıdır sevgililer günü batılı icatı bana göre hediye tuzagı ;) hele sevgililier günü...

ne ise illa bi gün kutlucaksanız o 3 mayıs olsun anlamını bilene tabi..
evet 3 mayıs olabilir ancak neden 30 ocak olmasın...

ikRa

Banned
ispik´in söyLediği 3 Mayıs tarihi miLLetimiz adına diğer özeL günLerden ziyade ayrı bir önem taşır ama hep unutuLan veya unutturuLmaya çaLışan bir tarihtir..
3 Mayıs TürkçüLük Bayramıdır...

freemitnick senin söyLediğin 30 Ocak tarihini duymamıştım hiç araştırdım da nacizane ama bir sonuca gene varamadım..Aşşağıda veriyorum 30 Ocak sence acaba hangi vuku dan doLayı önem taşımakta...

30 Ocak
"Cüzzam Haftası"

1923. Yunanistan'la Türkiye arasında nüfus mübadelesine ilişkin sözleşme ve protokol imzalandı. Protokol Türk topraklarında yerleşmiş Rum Ortodoks dininden Türk uyruklarıyla Yunan topraklarında yaşayan Müslüman dininden Yunan uyrukların,1 Mayıs 1923 tarihinden başlayarak zorunlu mübadelesini öngörüyordu.

1931. Boksör Küçük Kemal Yunanistan şampiyonu Angelidis'i yendi.

1933. Adolf Hitler Almanya şansölyesi oldu.

1942. İran'da Tudeh Partisi kuruldu.

Aynı gün Türkiye'de pasta yapımı ve ticareti yasaklandı, stokçulara uygulanacak cezalar belirlendi.

1946. Macaristan'da cumhuriyet ilan edildi.

1948. Hindistan lideri Mahatma Gandhi Yeni Delhi'de öldürüldü.

1950. Sovyetler Birliği Kuzey Vietnam rejimini tanıdı; Fransa Sovyetler Birliği'ni protesto etti.

1951. Sağlık Bakanı Ekrem Üstündağ bakımsızlıktan her yıl 300 bin yurttaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

1969. Türkiye'de ilk böbrek nakli Beyoğlu Devlet Hastanesi'nde yılında bugün Yusuf Özer adlı hastaya yapıldı. Ancak Yusuf Özer, kendisine takılan böbreğin bir akıl hastasından alındığını öne sürerek savcılığa başvurdu.

1971. İstanbul'da Dev-Genç'liler "Özel Eğitimin Devletleştirilmesi" isteğiyle yürüyüş düzenledi.

1975. Türk Hava Yolları'nın Bursa adlı uçağı Marmara Denizi'ne düştü; 34 yolcu ve 4 kişilik mürettebat öldü.

1980. Yabancı bankaların Türkiye'de şube açmaları Yabancı Sermaye ile ilgili kanun kapsamına alındı. Banka şubelerine kârlarını transfer etme hakkı tanındı.

1983. Adi suçtan hükümlü Ahmet Kerse Gaziantep'te idam edildi.

Aynı gün Nijerya hükümeti,1 milyondan fazla Ganalı ve 700 bine yakın Batı Afrikalı işçiyi sınır dışı etti.

1985. "Deniz Kurdu-85" tatbikatında kaza tatbikata katılan bir tank çıkarma gemisi fırtınada battı; 39 subay, astsubay ve er yaşamını yitirdi.

1986. Kapatılan Adalet Partisi (AP) genel başkanı Süleyman Demirel "Bir ülkede işkence varsa siyasi sorumluluk da vardır" dedi.

1987. Bakanlar kurulu askerlik yasasındaki yeni düzenlemeyi onayladı. Çağdışı kalma yaşı 46'dan 41'e indirdi, mesleği öğretmen olanlar askerliğini öğretmen olarak yapacak; her isteyen bedelli askerlikten yararlanacak.

Bugün Doğanlar :

1882. Aynı göreve dört kez seçilen tek kişi olan ABD'nin 32. Başkanı Franklin D Roosevelt. .

1927. İki kez İsveç başbakanlığı yapan Sosyal Demokrat Parti lideri Olof Palme.

1937. 1969-72 arasında dünya şampiyonluğunu elinde tutan Sovyet satranççı.

Bugün Ölenler:

1946. Lugatçe-i Felsefe yazarı İsmail Fenni Ertuğrul.

1955. Ord. Prof. Dr. Mim Kemal Öke.

1972. Siyasetçi Şefik İnan.

1988. Karikatürist Ali Ulvi Ersoy.

Mephisto

R€B€L
anlaşıldı sen beni ben seni anlayamıcaz photoshopc.

sana göre bunlar bizim dinimizi kültürümüzü yozlaştırıyo,kapalı kutu olmalıyız,şuanda hristiyan olmadık ama olmamız cok yakın cünkü gizliden gizliye şimdilik noel baba figürleri veriyolar(ki hz isayla alakası yoktur fakat hristiyan kültürünü temsil eder dogru) yakında tam hz isa dogumunu kutlucaz diyosun yada şimdide hz isayı kutluyoz diyosun bilemicem konuyla yazdığın dier mesajlar farklı gibi.

bana göre öncelikli kendi dini geleneklerimiz olduktan sonra dünya düzeninede ayak uydurabiliriz belirli bi düzeye kadar.senle diyanetin acıklamasındada anlaşamamışız.(okumadan bişey koymam)
bardakcıoglu demişki noel hristiyan bayramıdır fakat bizim kutladığımız yılbaşıdır(bu senin biz noel kutluyoruz demene karşılıktı),bu kültür yozlaşmasına yol acabilir aşırıya kactığı müddetce demiş.

sana göre yılbaşında icki icilmesi noele özenti ama bi tek yılbaşınndamı iciyo insanlar yada bu genel anlamda dogrumu?yanlış
tüm insanlar ickiyle zinaylamı kutluyo yılbaşını?yapan her zaman yapar insanın icinde vardır ama bunu bi tek yılbaşı kutlamanın üstüne yıkmak yanlış.

dogru yada yanlışları direk olarak bazı genel kavramlara atmadan söylemeliyiz.icki iclek günahmıdır günahtır vs böyle söyleyelim.

yılbaşıyla kurban bayramı cakışmıştı böyle pek bu konularda artis artis konuşmayı sevmem ama sabah camimede gittim,kurbanımızıda kestik dinimizin gereklerini bu konuda tamamen yerime getirdigime inanıyorum akşamda yılbaşınıda kutladık.eglendik aklımıza ne noel baba geldi ne başka bişey.

senin ilkbaşlarda söyledigine göre kendimi hristiyan hissetmiyorum şuanda kendi kültürümüz dışında olan bişeyi kutladığım icin,böyle bişeyin yarınlar icinde beni hristiyan yapacağını sanmıyorum cünkü bu figürlerden cok kalbe bakar.

theozy sanada tşk ediyorum,benim uzun cümlelerle anlatmaya calıştığımı 2 kelimeyle anlatmışsın
theozy' Alıntı:
bu durumun hiristiyanlaştırılmayla alakası yok, tamamen asimilasyon ...

EDİT: bizene(banane) noel baba figüründen dedigim sözden dolayı yanlış anlaşılmış herhalde.onu söylerken bana göre bi maskottan başka bişey degil pek bişey ifade etmiyo anlamında söylenmiş bi sözdür.

HTML