nerde hata yaptık?

paradigm

New member
fasizm , face (yüz) den gelir.. (face+izm) insanları renk, ırk, cins'e göre ayırmak demektir.. günümüze uyarlarsak sen Kürtsün, sen Türksün, sen ermenisin vb. yaklaşımlar facist yaklaşımlardır.. Diyarbakırda bir kahvede konuşulan türkleri hasım tutan yaklaşım da, izmirde bir kafedeki kürtleri kötüleyen yaklaşım aslında teorik olarak aynı hastalığın (faşizm'in ) ürünüdür.. Malesef günümüzde insanlar takım tutar gibi ırk tutmaktadır..

Malumunuz üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları ırk olarak bir çok bileşeni içermektedir.. Biz ingiltere gibi (ingilizlerden), fransa gibi (fransızlardan), Almanya gibi (almanlardan) kurulu bir devlet değiliz.. Bizim ülkemizde "ırk" olarak türkler, kürtler, ermeniler, lazlar...vs bir çok ırk bulunmaktadır.. Devletin resmi ideolojisi tüm bu ırkların 'türk' olarak ırklar üstü bir tanımlamada birleştirilmesi olmuştur. (ne mutlu Türk'üm diyenedeki Türk anlamında olduğu gibi) ancak bu yaklaşım bazıları tarafından kabul görmüş; bazıları tarafından ise reddedilmiştir. Örneğin bir çok kürt kanaat lideri ben kürdüm ama Vatandaşım demiştir.. Hatta bazıları ülkenin adının niye 'Türkiye' olduğunu da sorgulamıştır.. bazıları 'anadolu' cumhuriyeti denmeli vs vs..demiştir.. Tabi bu yaklaşımlar resmi ideoloji tarafından kabul görmemiştir.. düne gelene kadar ülkemizde yaşayan tüm insanların Türk kimliği altında toplanmaya çalışılmıştır.. Okullarda bu yönde eğitim verilmiş, diğer dillerde şarkı, vs vs yasaklanmıştır.. Tabi ben olaya objektif olarak bakmaya çalışan bir insanım.. Kurtuluş savaşı malumunuz ırk olarak Türk'ü, Kürdü(GAZİantep; KAHRAMANmaraş,ŞANLIurfa..vs) çerkezi (Çerkez Ethem..vs) hep birlikte verilmiştir...

Şimdi bu durum bazı yabancı güçler tarafından oynanmıştır..nedeni ne? petrol.. Genel bir kural vardır..bir yeri sömürmek istiyorsan orada düzen olmayacak; Kaos olacak.. sömürgeci , gelişmiş sanayilerine hammadde (petrol) sağlamaya çalışan batılı toplumların tabi ki en büyük hedefi bizim doğumuz (şu an petrol çıkan) bölgeler olmuştur.. hatırlayınız kürdüyle, türküyle, çekeziyle şu Anadolu topraklarında verdiğimiz savaşda misak-ı milli sınırları içinde olan musul, kerkük'ü ingilizler bize yedirmemişlerdir.. her yeri almışız..oraları alamadık.. neyse oralarda malumunuz uydu devletler kuruldu.. ingilizler tarafından (ırak gibi) ..tabi bu bölgeleri batılılar sömürebildiği sürece sorun yoktu.. ama ne zaman ki o bölgelerde yaşayan halk (araplar, kürtler, veya sunniler-şiiler) bizi sömüremezsin diye saddam yönetiminde kafa tuttu..al sana körfez savaşı..vs vs..

tabi gavur boş durmuyor.. biliyor bu topraklar eski medeniyet.. binlerce yıllık geçmişi var ve binlerce ırka da mekan olmuş .. bir caddede eski yunandan, kürtten, türkden, çerkezden, lazdan izler bulmak mümkün.. naptılar? yılardır uğraştıkları, uyguladıkları ve hep de yuttuğumuz oyunlarını tekrardan uygulamaya koydular.. nedir bu? NİFAK TOĞUMU.. şimdi bunlar kürt kökenli insanları çok mu seviyorlar? tabi ki hayır.. dediler ki siz ırksınız sizin ayrı devlet olmanız lazım.. bakın türkler sizi hep ikinci sınıf vatandaş görüyor.. ne mutlu türküm diyene diyor.. sizin de kan döktüğünüz ülkenin adı bile türkiye sizin değeriniz yok.. işlemeye başladılar.. tabi bunu Apdullah öcalan gibi kişileri kullanarak silahlı hale de soktular.. noldu? etki-tepki ..yıllar süren bir güvnlik çatışması... her terorist olarak kandırılmış kürt ana ocağına gidince duygular işin içine girdi..lanet olsun!!! her şehit olan er'de memleketine gidince duygular işim içine girdi..lanet olsun!! gerek kürt milliyetçileri, gerek se türk milliyetçileri vay vatan-millet edalarıyla gerçek oyunu göremediler ve aslında bu bölgede huzur olmamasını isteyen batılıbazı güçlerin istemeden oyununa geldiler.. her şehit onların ektiği nifak toğumunu büyüttü.. çok değil 70-80 sene önce türkü, kürdü, çerkezi koyun koyuna savaşmış (çanakkale şehitliğine bakınız.) Anadolu topraklarındaki insanları birbirine düşürmeye çalıştılar..

Arkadaşlar bir insan anasını-babasını secemez.. Anam-babam türkse türküm..kürtse kürdüm..çerkezse çerkezim..vs vs.. bu nedenle adam komşum dahi olsa hainse haindir.. diyelimki kürdüm adam mert birisi ve türk; bu da dostumdur..veya tam tersi.. bu anlayışa sahip olmadığımız müddetçe herkes yaya şaşa takım tutar gibi ırk tuttuğu müddetçe (ne bilim lanet olsun kürtler veya lanet olsun türkler..vs) dediği müddetçe dediğim gibi bu bu bölgeleri sömürmeye çalışan bunun için kurtuluş savaşında yapamadığını şimdi yapmaya çalışan bazı batılıların oyununa geleceğiz.. tabii napmak lazım? tabi ki kandırılmış bazı kürk kökenli teröristlik yapan insanlar var bunları gerekli güvenlik tedbirleriyle pasifleştirmek lazım..ama en önemlisi ülke genelindeki yukarıda anlattığım kardeşliği de uyandırmak lazım.. bunu ak parti yapmaya çalıştı..açılımlarla..ama tam hedeflenen gibi olamadı.. burda parti önemli değil.. önemli olan vatan.. kürdü türkü aynı kurtuluş savaşında olduğu gibi kenetlenelim, iyi olanı kürt de olsa türk de olsa onere edelim.. kötü olanı türk de olsa kürt t olsa def edelim..

NihatLive

New member
Ak parti bu dediklerini yaparken tam tersi ayırımcılığı hen anlamda yaptı arkadaşım ! Önce türbanlı türbansız ! Dindar, dinsiz ! Türk Kürt ! Tarih oku biraz ! Faşizm kelimesi Latince fasces sözcüğünden gelir. Eski roma'da yargıçların önü sıra taşınan ve ortasında celladın baltasının bulunduğu değnek demeti verilen isimdir ! Yazında yanlış bilgilendirme yapıyorsun ! Tekrar oku diyorum çünkü tarih herşeyi en güzel örnekleriyle sunar sunuyor bize ! Bu topraklarda aynı dış mihraplarca bu oyunlar çok oynandı ! Geçmişte bir çok hükümet ve yöneticileri gibi akpartide aynı yola girdi ! Çok uzatmak istemiyorum ! Yazındaki çok fazla hatalı bilgiyi görünce cevap yazmak istedim ! Sadece diyorum ki okuyun ne olursa okuyun , tarih okuyun , psikoloji okuyun , sosyoloji okuyun ! akp gibi hükümetler dini alet eder ama bizim dinimizin gerçeklerinin tam zıttını uygular ! Kuran okuyun diye başlar ! Anlamına tam bakarsanız ukuyun , anlayın demektir ! Ama bu topraklarda bu halk yıllardır cahil kalması için zorlandı ! Onun bunun dediğiyle değil kendiniz okuyup öğrenerek yürüyün ! ne akp ne şu ne bu kendi doğrularınızı oluşturun ve dik durun ! Onun bunun dediğiyle onun bunun arkasına sığınarak ! Taraftarlık yaparak bu dünyada bir yere gelmiş tek bir ADAM ( anlamını bilen buradaki ADAM ın ne olduğunu bilir ) varmı bir söyleyin bana ... Saygılarımla ...

LastOttoma

New member
siyasetcilerin hepsi aynı sadece bir tane ama bir tanesi M.Kemal Atatürk'ün izinden gitse TÜRK'leri durdura bilecek bir güç olacağını sanmıyorum

HTML