Muhasebe Konusunda Aklınıza Takılanlar

digiword

New member
slm kardeşim öncelikle geçmiş bayramın mubarek olsun bi konuda yardımcı olurmusun ödevim var ama bulamadım...
Muhasebe bilgisi sistemi nedir.Nasıl kurulur. İşletmeye ne katkı sağlar. akşama yetişdirmem lazım mümkünse kardeşim

serapx

New member
syn majeste!!!
x ltd şirketi 10 işçi çalışıyor her işçi için yanlış hatırlamıyorsam 8.80 ytl lik yemek gideri atılması söz konusu ...Ancak yemek giderinin fazla olması durumunda ne yaparak bu gderi yasal k.k.e.giderlere atabiliriz .yani cepten mi gidecek ?
2. Sorum ..
Temsil ve ağırlama giderlerine atabileceğimiz k.k.e. giderlerde bir sınırlama var mı? Varsa Ne kadar ?
Fazla olan işçi yemek giderlerini buraya atabilirmiyiz?
Benim işim soru sormak değil ama bu site gerçekten süpermiş yaa emeğinize yüreğinize sağlık....

aklıma takılan çok önemli bir soru daha ?
Genelde şirketler çalışanlarını hep düşük ücretlerle gösterirler muhatasar da daha az vergi ödemek için ,Bunu bilen bir işçi nasıl bir hak arama yoluna gidebilir?
Ve ayrıca bu işçi işten çıkarıldı ihbar olsun veya kıdem tazminatı olsun ,kullanılmayan yıllık izin olsun hangi ücretine göre işveren den alabilir ?Gerçek eline geçen ücretine göre mi,yoksa ssk da gösterilen düşük ücretine göre mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

bytan

LinuX GeeK
işçi mahkemeye gider, mahkeme şirketi ve hesaplarını araştırır.şayet işçi elden para alıyorsa attığı imzaya bakar.imzaladıgı belge daha düşük bir seviyede ise mahkeme onu referans alır.sistem işveren lehinedir.çünkü işçiler işsiz kalmamak için almadıkları ücretleri bile aldıklarına dair belgeleri gözü kapalı imzalarlar.
İyi çalışmalar

serapx

New member
Teşekkürler cevabınız için ....Başka cevabı olan yok mu özellikle yemek giderlerinin genel muhasebe kayıtları hakkında:saskin

MAJESTE

Kadim Dost
İşçi mahkemeleri çoğunlukla işçiden yanadır arkadaşın bahsettiği çok ufak bir sebeple mahkeme kaybetme nedenidir. Sebep 3 şahit bulduğu zaman imza atsa dahi tüm haklarını geri alması çok yüksektir. Senin bildiğini merak etme mahkeme de biliyor. Mahkeme şahitlere bakar 3 şahitten sonrası kesin kazanılma hakkı doğurur. Muhasebe kayıtlarına gelince bununla ilgili bi yazı gelmişti sanırım okuyamadım onu okumadan seni yanlış yönlendirmek istemem S.m.m.o sitesinde detaylı bilgi var ordan bakabilirsin